Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mr.Skynet

    senior tag

    Helló! ;]
    Remélem ti tudtok nekem segíteni...
    Egy Asrock Dual 775-pt880pro alaplaphoz tudnátok nekem ajánlani mod bios-t?
    Esetleg linknek nagyon tudnék örülni! Vagy van valaki aki ilyen lapba tud állítan AGP/PCI frekit?
    Az a problémám, hogy a mostani 1.30 verzióba nem lehet fixálni az AGP/PCI frekit, és ehhez kéne nekem valami mod bios, mert így nem merem húzni a 630 intelemet! Találtam valamit, de nem bízom benne, mert senki nem ismeri, akit eddig kérdeztem!
    Ja, és mivel még sosem csináltam biosfrissítést, valaki leírná nekem?, mert kb. annyi tudok róla, hogy 1 rendszerlemez, 2 másolni rá az új biost, 3 azt bootolni floppy-ról, 4 indítani a bios.... és 5 reménykedni, hogy minden ok!
    Valaki segítsen nekem :O
    A válaszokat előre is nagyon köszönöm! :R

    [Szerkesztve]

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz kismokesz #3402 üzenetére

    Mi már beszéltünk korábban priviben is :DDD

    Szerk.: egyébként igen, még mindig megvan, holnap várja egy garázsajtó nyitó, mert hol beolvassa a programot, hol nem aztán lehet "kiakasztani" az ajtót, és kézzel becsukni :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz Sörike #3415 üzenetére

    Én kipróbálnám egy dedikált vga kártyával, hogy mit csinál akkor, ha nem az integrált van használva. Utána marad az alaplap és cpu csere tesztelés céljából. Talán csak én voltam figyelmetlen, de csak a bios-ban jelentkezik a probléma? Win alatt mindenhol minden jó?

    Szerk.:
    kismanobkv: kérhetnénk egy képet arról, amit találtál beállítási lehetőségként? Jelenleg milyen frekin megy az új 1333Mhz-es kit? Mennyin ment a régi 1066-os ram-od?

    [ Szerkesztve ]

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz kismanobkv #3419 üzenetére

    Egy 2006-2008-as Intel tuning fórumban annó nagyon örültek volna a kérdésednek ;]
    Kezdjük az alapoktól, mert nálad valami igencsak elfuserált tuning beállítások vannak. De vagy kezd azzal, hogy reseteled a bios-t vagy ha default így állítja be magát (lásd második képedet) akkor nem nagyon sikerült az alaplapnak belőnie a dolgokat.

    A procid 2,5Ghz 800FSB alapból (utóbbit esetedben 4-el kell osztani), tehát így kellene lennie: 12,5 szorzó és 200-on kéne állnia a CPU Host Frekinek, ha a két számot összeszorzod, kijön a 2500Mhz. Van ott egy PCI Express Freki ami auto-n van, ezt ha van rá lehetőség 100Mhz-re fixáld be, mert galibát okozhat a pci-e eszközöknél, abban az esetben, ha a Host Frekit elkezded elemlni. Az összes lehetséges memória beállítást a rend kedvéért inkább állítsd auto-ra, majd nézd meg, hogy rendben indul-e a "régi" memóriával a géped. Ha indul, akkor gép áramtalanítás --> új memóriából 1db modult pattints bele és nézd meg, hogy indul-e a gépezet. Ha indul, mehet bele a második modul is, aztán nézd meg vagy a bios-ban vagy egy Aida-val, hogy milyen frekin mennek az új ram-ok és dual channel-ben szaladnak-e.

    IstvánLászló: én nem azt állítom, hogy téves a diagnózisod, csak nemrég én egy olyanba futottam bele, hogy post alatt képhiba volt, windows is betöltődött, ott már egyáltalán nem volt kép. Tettünk bele egy dedikált vga-t, azzal hibátlanul volt kép minden esetben. Cseréltünk procit, a másikkal jó volt az integráltnál is a kép, az eredeti cpu visszarakása előtt valami piszkot láttunk a cpu érintkezőin, alkohollal letöröltük és láss csodát az integrált vga-val is jó volt az eredeti procival is. (nála pedig ugyebár már nem a chipset-ben van az integrált vga) Gondoltam egy próbát megérhet, de ahogy gondolod. Ezzel én is zárom soraimat :R

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz kismanobkv #3441 üzenetére

    Amiket a korábbi hsz-edben említettél, hogy puskáztál valahonnan memória időzítéseket, az nem tűnik rossz 5letnek, mégis könnyen mellé lehet fogni vele. Ha érted pontosan mit is csinálsz egyből érteni fogod miért. Most így nagyjából vázolom a helyzetet, hogy hogyan működik ez az egész. Minden memóriának van időzítése, frekije és feszültsége. Ezek nem kőbe vésett értékek, összefüggésben vannak valamelyest. Általánosságban elmondható, hogy ha a fekit emeled, akkor lazítani kell az időzítéseken. Minél kisebb értéket adsz meg időzítésnek, annál kisebb frekit fogsz elérni azonos feszültségen. A memó moduloknak van egy feszültség értéke is, ha az adott időzítés-frekvencia beállítását már nem bírja stabilan a modul, akkor kevéske + feszültséget adva neki stabil lehet még, de ezzel csak óvatosan, mert hamar baj lehet. A tuningolásnak is kb. ezek az alapjai. De a lényeg, hogy vannak a memóknak jedec adatai, ezt pl. cpu-z vagy Aida is kiírja neked az SPD adatoknál, a jedec -ben leírtak a gyártó által megadott értékek amikkel biztosan működnie kellene a memóriának. Ezek az értékek a mérvadók. Ha rákeresel a memória modulod pontos típusára, akkor valószínűleg a neten is megtalálod ezeket. De ezeket az értékeket az alaplapok többnyire be tudják lőni annyira jól, hogy ha nem is ideálisak az értékek, de legalább elindul a gép és tudod majd kicsit pozitívabb irányba terelgetni, aztán ha nagyon nem tolerálja a beállításaidat, akkor pont az lehet a legrosszabb végeredmény, hogy nem tud elindulni a gép (pontosabban a legrosszabb az lenne, hogy tönkremegy).

    Mivel nálad már alapból egy kicsit tuningolás jellegű beállítások voltak, ezért gondoltam, hogy talán azért nem akar elindulni, mert már alapból olyan fix manuális beállításaid vannak, amikkel képtelen az adott memória vagy alaplap-memó-cpu trió működni.

    Amúgy eredetileg se ment nálad az 1066Mhz-es ddr2-es memória 1066-on, valójában a memó és a cpu szorzója lejjebb volt véve és az fsb meg gyári érték fölé volt húzva, de ha utóbbit emeled, az húz magával felfelé mindent (front side bus). Nálad a memó 667Mhz-re volt belőve, ami a korábban említett 800FSB procid mellett 200Mhz host freki (chipset) magyarán 667 / 200 = 3,335 a ram szorzód. Korábban már kiszámoltuk a cpu beállításaidat. Így ki tuod számolni azt is, hogy a korábbi 256Mhz Host * 3,335 = 853,76Mhz ezt mivel jófej a bios-od ki is számolta neked a képeden is látszik.

    Ugyan így ha ott a memó beállításoknál a 667Mhz felett van 800 esetleg 1066Mhz, akkor vagy azonnal a kívánt értékre lődd be, vagy kezdj el számolgatni a már ismert módon, hogy mit hova csökkents, vagy emelj, hogy elérd a kívánt értékeket.

    Ami a DDR3 memóriákat illeti, én megkockáztatnám, hogy vagy az alaplapod nem szereti a memóriát (sanszos, hogy nem lehet vele mit kezdeni), vagy a memória hibás de erről mindenképp győződj meg más alaplapban tesztelve is (gari vagy kuka), vagy csak egy csúnya kontakthiba ezt nehézkes lehet kideríteni-elhártani de vannak rá működő praktikák, egyéb lehetőség, hogy bios reset és kezd inkább tiszta lappal és ne a manuális elvileg jó számításokra hagyatkozz. Szóval azt már biztos érted, nagyjából mit hogyan tudsz ellenőrizni, kiszámolni, a kívánt értékre belőni.

    Ha esetleg ezzel kapcsolatos kérdésed van akkor vagy priviben folytassuk, vagy egy tuningos-memóriás fórumba kéne erről elmélkedni, mert ez itt ugyan BIOS beállításnak tűnik, de valójában eléggé OFF téma és vagy a fórum olvasóinak vagy egy modinak biztos nem tetszik, emiatt ezúton is elnézést kérek mindenkitől és a kimerítő regényem miatt is. :B

    legelek: ha csak anomáliák lesznek de működik a gép, akkor ha mázlid van még vissza tudod állítani. Kevésbé szerencsés esetben kép se lesz és reménykedhetsz, hogy még usb-ről vagy lemezről fel tudod támasztani. Ha nem sikerül visszatuszkolni emberi módon (gépbontás nélkül) a gyári bios-t, akkor lehet rámolni a gépet és külső íróval menteni a menthetőt. Ezt követően már csak egy lehetőség áll fenn, hogy a bios konkrétan halálba küldte az egész alaplapot és vagy nem vállalják a javítását vagy esélyes, hogy horror összegekért. Az a baj, hogy nem tudhatod melyik verzió lesz a végeredmény. Én általában az utolsó előttivel szoktam játszani, idáig szoktak elmenni a szervizekben is. Az alaplapot már ritkán javítják, főleg ha tudják mit is csináltak vele. Persze helytől is függ, de egy bios írása esetleg a chip cseréje bruttó 14ezer körül megy. Aztán uuid, sn, efi-ben tárolt windows termék kulcs stb repül ám a sírba elég gyorsan. Kismokesz kolléga pórul járt esetét ha feljebb görgetsz elolvashatod, hasonlóval próbálkozott mint amit tervezgetsz, legutolsó infóim szerint már chip-et is cserélt és jelenleg úton van hozzá a külföldről rendelt spi programmer usb író kütyü. Az ördög nem alszik ne feledd!!!

    [ Szerkesztve ]

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz Whaazzup #3447 üzenetére

    Szia! :) Puskázz valahonnan: [link] vagy keress egy baromi nagy felbontású képet, írj egy hirdetőnek akinek van eladó, hogy szeretnél kérni a bios chip-ről egy képet. Alaplap revíziót azért biztos ami biztos alapon egyeztesd le, nehogy kiderüljön, hogy netán a rev 1-es deszkában még más bios volt neked meg már mondjuk rev 2 van.

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz kismokesz #3450 üzenetére

    Szia! Jól mondja a kolléga, elég FW-ig kiválasztanod de az se baj, ha a progira bízod, 99%-ban helyesen találja meg, ha esetleg nem tudja kitalálni, hogy egészen pontosan mit is adtál a szájába, akkor felajánl neked néhány lehetőséget. Egy Asrock B85M Pro4-ből vettem ki egy Winbond W25Q64FV chip-et, ez amúgy is elég közeli rokona a tiédnek, tettem fel neked egy kis videót (bár tele van velük a net, de ezen ott van a PH is :DDD ), hogy ha auto detect megtalálja a progi, de nem tudja 100%-osan behatárolni mit is lát, akkor megkér, hogy válassz. Gyerekjáték az egész, a prividre is válaszoltam. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz kenwood #3484 üzenetére

    Szia! Szerintem túlgondolod ezt az egészet... :B minek ennyit dolgozni vele, ha legalább 8 féle (nem néztem át mindet) olyan bios verziót le tudsz tölteni a linkelt alaplap esetében, amibe nincs "integrálva" a bios fájlod az exe-be. Az 1.8-as verzió esetében pl. ez a fájl fog kelleni neked "E7760IMS.180", a kiterjesztés ne zavarjon meg, esetünkben most semmi jelentősége, a fájl tartalma ugyebár ettől még nem változik, ha akarod át is írhatod amire tetszik vagy nem is adsz neki kiterjesztést. Mivel arra számítasz, hogy bios újraírástól megjavul a deszka, így neked bőven happy a helyzet, ha a régi bios-al elindul. Aztán húzol a gépre 10 perc alatt egy Win-t és szépen arra a verzióra frissíted amire neked tetszik. Abban az esetben mondjuk gáz van, ha pl. a jelenlegi cpu-dat a régi bios még nem támogatta és ilyenkor esetleg tényleg indokolt lehet az újabb verzió hámozgatása az exe fájlokból. A régi bármilyen állapotban lévő "original" bios chip teljes tartalmát mindenképp mentsd le mielőtt törlöd és újraírod a chip-et, ne spórold le azt az 1 percet, benne lehet sok-sok értékes infó amire utólag még szükséged lehet. Ha csak simán törlöd a bios-t és ráírod a gyártó oldaláról letöltött fájlt, akkor pár dolog hiányozhat, amit még utólag lehet korrigálni, ha megvan az original chip tartalma. Windows aktiválástól kezdve sok dolog elszállhat ha pl. eltűnik az alaplap serial azonosítója uuid stb. ezeket mindet beleírják a gyártók a chip-be, ellenben ezeket nem tartalmazza az a fájl amit a gyártó oldaláról letöltesz, ugyanis rendeltetésszerű frissítés esetén ezek a részek a chip-ben nem törlődnek, nem frissülnek, nem módosulnak. Te viszont tokkal-vonóval törölni fogod a chip-et és ráírod a szűz bios-t. Megpróbálhatod a meglévő állapotot felülírni törlés nélkül, de nekem ez többnyire elég x-aktás eredményeket szokott produkálni, főleg akkor ha nem tudod még hex editorral se kideríteni, hogy a legutolsó még működő állapotban melyik bios verzió volt a chip-ben (kicsit szerencse kérdése sajnos) De ne szaladjunk ennyire előre, mi most annak is örülnénk, ha képet adna az alaplap, szóval mindenek előtt mentés! ;)

    A forrasztásos részeidet korábbról megmondom őszintén nem igazán értettem mi a kérdés, ahogy a kollégát sem, hogy hogy jött a bios chip-hez a bga, bár abban van igaza, hogy létezik bga spi flash is ha ő esetleg erre gondolt (pl. noti vinyó elektronikán gyakori), de szerintem ő már tovább ment a gondolattal oda, hogy talán nem bios, hanem bga chipset hibás az alaplapod, viszont akkor gondolom elütés lehet a "DB" és SB-t akart írni mint South Bridge vagy nemtom, lehet Ti értitek egymást és csak én fáradtam el... :B

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz Whaazzup #3489 üzenetére

    Tudom-tudom ez mindenkivel így van :B , ha az illető saját gépével történik valami, akkor optimistán rögtön a bios-ra gyanakszik és nem kezdi el azonnal temetni, hogy óh a fenébe bga-s lett a deszka, de richard00 kolléga is írt ide régebben, igaz csak ma jutott el hozzám a gépe, bontáskor amikor megláttam, hogy AMD címke virít a dobozon, ráadásul még HP is (nah jó Compaq) félig már temettem én is. Amikor felnéztem a YT-ra, hogy tömegével hajszárítóval megküldik jó gazdagon meleggel a hűtőbe a gépházon kívülről... akkor pedig már tényleg csak 1% esélyt adtam volna a gépnek, hogy ez bios-os lesz és nem bga-s. :U A legendás Asus K50AB gépeket is mennyit szidták, hogy mekkora sz.r az Asus nem tud hűtést tervezni stb. érdekes, hogy az évek folyamán bebizonyosodott, hogy egyik gyártó sem tud hűtést tervezni, ha amd kerül bele, ez ugyebár sajnos érvényes a kedves nvidiára is itt-ott. Ugyebár az optimista lusta ember mindig hisz a praktikus csipeszben és végül mindig a forrasztásnál köt ki. Aztán megint optimistán read & save, majd jön a pofára esés, hogy ez egy nagy zagyvalék és ott is FF van ahol nem kéne, szóval azonosítóktól érzékeny búcsút veszünk, majd elkezdünk vírusos alkalmazásokat letölteni, hogy találjunk egy az adott géppel működő dmi tool progit, majd elkezdünk trollkodni tesztelésként, hogy módosulnak-e a nullák a korábban 99% eséllyel bga-snak hitt laptop esetében.
    Szóval szegény kenwood kolléga gépének is jár az esély ezek után! ;) Szerk.: link javítva

    [ Szerkesztve ]

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz spank0309 #3499 üzenetére

    Boot menüdben a Fast Boot be van kapcsolva? Hátha segít... nem tuti, hogy ez megoldja.

    legelek: szóval azért csak bevállaltad :)) néha egy igazi harc egy Intel wifi kártyával együtt élni, persze ha sikerül eltalálni a jó driver (router :DDD ) párost, akkor talán nincs baj, ne legyen igazam, 2 kollégám már a pokolra kívánja a saját AC-s Intel kártyáit.

    nferi27: újra kell írni és elvileg jó lesz ;)

    [ Szerkesztve ]

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz csacsi77 #3510 üzenetére

    Szia! Hogy jó lehet-e az inkább szerencse kérdése (jóslásért fizetős telefonszámot tudok csak :DDD ), én mindig tartok kicsit a nem hivatalos helyekről származó dolgoktól. Esetleg a Béta verziók közül a legrégebbi verzió tekintetében egyenesen a gyártó oldaláról az 1.73 -as verzió nem lehet elég régi? Talán az még passzol az alaplapoddal. Erre tessék. Ha már amúgy is hulla a deszka szerintem mindegyik megérhet egy próbát :B

    Csak egy észrevétel, hogy Te "PRO4M" végződésű alaplapot említettél, Doky586 pedig egy "PRO4+" alaplap bios-ait linkelte, én nem ismerem egyiket se, biztos közeli rokon a két alaplap, de nehogy emiatt legyen baj... :U

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz kismokesz #3600 üzenetére

    Ezt nekem emlékeim szerint akkor írta ki néha, amikor az írás után a verify nem jól futott le, mármint nem azt olvasta vissza a chip-ből amit elvileg beleírt, vagy kontakt probléma volt olvasáskor-íráskor, már nemtom de láttam már én is. De várd meg mások mit írnak, lehet csak nekem esteledett be kicsit... :B

    Szerk.: hopp látom már megelőztek, amúgy szerintem ellenállással az ilyen érzékeny dolgokat nem lehet csak úgy megkerülni. Ez az ellenállással feszültséget csökkenteni dolog amúgy is kicsit gagyi szerintem, áramerősséget még oké, de ez nem a Home Made 2017 Januári száma, hogy hogyan csináljunk egy kulcskereső led-ből plsz egy ellenállással fáziscerkát. :U Egy ellenállás itt se nem egy dc-dc konverter, se nem egy rendes kitudja milyen egyéb okosságokkal körbeépített cucc, különben nem lennének 2000Ft környékén kész adapterek 1,8v adapter néven, ha egy 10Ft-os ellenállás megoldaná ezt a dolgot.

    [ Szerkesztve ]

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz kismokesz #3605 üzenetére

    Jó akkor tegyük fel neked is és nekem is igazam van. Zárjuk ki más szempontból a dolgot, hogy jól vagy rosszul működik így, és ezzel arra is választ kapunk, hogy a chip valójában jól van-e megírva és ebből az okból nem indul-e el a cucc, vagy más okból:
    - töröld le a chip-et jó alaposan, olvasd vissza utána, hogy biztos végig mindenhol FF van-e
    - írd meg a chip-et, verify-vel együtt a végén, legalább ha jó lett biztos azt tartalmazza a chip amit rá szerettél volna írni, ha nem lett jó akkor is haladj tovább a pontokon, mert még így is lehet x-akta a végén
    - kösd le a chip-et az íróról, írót is húzd ki az usb-ből, akár a gépet is indítsd újra
    - köss össze mindent újra, ne bántsd a chip-et, csak olvasd ki a tartalmát, mentsd el egy fájlba!
    - HxD nevű progival vagy bármilyen hex editorral ami tud eltérést keresni / összehasonlítani 2 fájlt, azzal egyeztesd össze az írás előtti original nyersanyag fájlodat azzal, amit írás után kiolvastál a chip-ből, ha eltérés van sikertelen lett az írásod, ha egyezik akkor sikeres az írásod és ezzel ezt ki is pipáltuk.
    - a chip hibáját, az eszköz esetleges hibáját, a nem megfelelő bios fájlt és akár a csipeszes megoldások vagy más kontak hibák lehetősége ugyan úgy még fennáll...

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz BenQhunria #3607 üzenetére

    Szia! Nálam ugyan ez az alaplap van, itt kéne keresgélned, én mondjuk simán a gyárilag definiált Silent módot használom, de van egyéni állítgatásra is lehetőség:

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz Doky586 #3614 üzenetére

    Mobilról írtam-töltöttem-lőttem, de valahogy az kimaradt, hogy megnézzem milyen lett, tényleg gagyi lett elnézést kérek :B

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz sanyek2 #3647 üzenetére

    Szia! Ami a linket illeti szerintem így könnyebb lesz mindenkinek, remélem jót választgattam ki a millió legördülő menüből :DDD : [link]

    A letöltött zip-ből kicsomagolod bármivel a PS10220.exe fájlt, ezt az exe-t is csomagold ki valamivel nálam a winrar is megeszi (vagy pl. 7-zip is jó lehet hozzá). Találsz majd az exe-n belül egy PS10220M.fd nevű fájlt, ő a bios-od. Igazából én inkább külső íróval szoktam babrálni ezeket a dolgokat olyan gépeken ami már képet se ad, szóval nekem többnyire elég ha már megvan maga a bios rom, aztán gép szétszed, csipesz a bios-ra vagy chip leforraszt, megír és vissza. Szóval a DOS-os bios update lehetőségek (esetleg downgrade) része nekem nem igazán napi rutin :B . Ha szerencséd van valaki éppen erre jár és segít. Van ez az Insyde h2o flash (vagy write :F ) firmware tool vagy mi is a neve, de ezt is már vagy 1 éve használtam utoljára egy Acer gépen, akkor is keresgéltem, hogy a 4MB-os bios chip-re fizikailag mettől meddig írja a 2MB-os romot, szóval ha nincs a géphez gyártói support-os dos-ra kitalált update megoldás, akkor azért légy nagyon körültekintő! Szerintem várd meg míg erre a dos-os dologra mond neked valaki egy 100% biztos megoldást, vagy indulhat a maratoni google.

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz aspius. #3683 üzenetére

    Szerintem kezd azzal, hogy bios reset biztos ami biztos. ;) Aztán csatlakoztass az alaplapra egyetlen olyan meghajtót amiről szeretnél boot-olni, lehet az egy már telepített hdd vagy egy odd amiben van valami boot-olható lemezed akár egy usb flash bármi. Mindegy mit boot-olsz, csak lásd, hogy pl. 5-ből 5x mindig boot-ol és jól működik, aztán kezd el rákötni a meghajtóidat az alaplapra és figyeld, hogy amikor elkezdenek jönni az x-akták utoljára mit változtattál, ott lesz a probléma.

    Esetleg ram-okat szedd ki, tedd vissza párszor és egy memtest-et ne felejts el futtatni (utóbbi lehet picit sokáig tart majd). Ha ezeket már végig sakkoztad, akkor én már a tápegységre is gyanakodnék, de nem zárnék ki még egy hol jól, hol rosszul működő gépház power gomb kapcsolót se.

  • Mr.Skynet

    senior tag

    válasz Peter50 #3713 üzenetére

    Szia! Légy üdvözölve a Windows 10 (és Fast Boot) világában :DDD Ha rám hallgatsz tuti 100% működő megoldás, ha tényleg teljesen megfagy a géped post / boot közben --> vedd ki a vinyót a gépből és be fogsz tudni lépni a bios-ba, szépen pofozd helyre a beállításaidat úgy ahogy volt. A vinyót tedd vissza és ha minden oké minden megy szépen ahogy korábban. Illetve fogadd meg Doky586 kolléga tanácsainak első két bölcs pontját, sok bosszúságtól megkíméled magad a közeljövőben: erre tessék ;)

    ui.: ha van rá lehetőséged és a hardver sem igényli, csak a divat kedvéért ne használj Win10-et, FastBoot-ot, uefi-t és hasonló forradalmi jövőbe mutató fícsőröket... húhh mennyit fogok én még ezért kapni, de had jöjjön ;]

Új hozzászólás Aktív témák