Xiaomi Redmi Note 5A - árképzésből ötös

Olcsó, jól működő phablet, minőségi kialakítással, komolyabb hibák nélkül. A Redmi-széria legújabb tagja is hozza a gyártótól elvártakat, de ne egy csúcsmodellt várjunk.

Hardver, MIUI 8.5, szoftverek

A hardver kapcsán sem árt figyelni, mielőtt az ember választ, hiszen a hagyományos Redmi Note 5A-ba egy Qualcomm Snapdragon 425 került Adreno 308-as grafikai egységgel, 2 GB RAM-mal és 16 GB-os belső tárolóval, addig a Prime verzióban Qualcomm Snapdragon 435 működik Adreno 505-tel, 3 GB RAM-mal és 32 GB-os belső tárolóval. Gyártástechnológiai szempontból nincs nagy különbség, hiszen ugyanúgy 28 nanométeren dolgoznak, viszont a négy- vagy nyolcmagos, 1,4 GHz-es Cortex-A53 processzor közt bőven van eltérés, ahogy a memóriatöbblet is sokat jelenthet. A hozzánk került alapmodell nem igazán gyors, és bár ritkán, de belefutottunk memóriafogyásból eredő alkalmazás-összeomlásba.


[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Xiaomi Redmi Note 5A Doogee Shoot 1 Huawei Y6 II uleFone Gemini
Rendszerchip Snapdragon 425 MediaTek MT6737T HiSilicon Kirin 620 MediaTek MT6737T
AnTuTu Benchmark 6.x 36438 pont 39255 pont 29700 pont 39711 pont
Vellamo Browser 1993 pont 2320 pont 2084 pont 2221 pont
Vellamo Metal 1193 pont 933 pont 1340 pont 1148 pont
Geekbench 4 (single/multi) 679 / 1892 pont 624 / 1607 pont n/a 657 / 1787 pont
GFXBench Manhattan onscreen 5,7 fps 4 fps nem futott le 4 fps
GFXBench Manhattan offscreen 2,8 fps 4 fps nem futott le 4 fps
GFXBench T-Rex onscreen 14 fps 10 fps 9,9 fps 11 fps
GFXBench T-Rex offscreen 7,7 fps 10 fps 5,6 fps 11 fps

Ha valakit zavarnak az apró akadások, a több másodperces HDR-feldolgozás, vagy hogy egy kameraképbe belenagyítva várni kell arra, hogy teljes részletességében táruljon elénk a kép, az nem jó telefont nézeget most, viszont a kategórián belüli, reális elvárásokat még túl is teljesíti a mobil, a rendszerfelület sebessége kielégítő, és játékok terén is egész jól működik a hasonló MediaTek-eszközökhöz képest, amiket ennyi pénzért jellemzően kapni lehet. Melegedés van, de egyáltalán nem drasztikus, leginkább csak huzamosabb 3D-játék alatt lehet észrevenni, hogy felül, a hátlapnál és a kijelzőnél is langyosodik az eszköz. A belső tárolóból körülbelül 7 GB-ot foglal le a rendszer, igény szerint microSD-kártyával bővíthetünk, akár 128 GB-tal.


[+]

Szoftveres téren nincs semmi gond, a hivatalos, nemzetközi MIUI 8.5 az első bekapcsolás után máris hibátlanul teszi a dolgát, van teljes Google-csomag, magyar nyelv, alkalomadtán pedig frissítések is jönnek, jelenleg 8.5.4.0-n állunk, Android 7.1.2 Nougattal és augusztusi biztonsági csomaggal. A kezelőfelület pedig szinte mindenkinek ismerős lesz: 4 x 5-ös ikonkiosztás, hagyományos főmenü nincs, csak jobbra-balra lapozható kezdőoldalak. Témázással adott esetben több lehetőség és izgalmasabb kezelőfelület válik láthatóvá, egyébként pedig van duplakoppos feloldás, állítható a betűméret, nem maradt el az olvasómód és az egykezes használat lehetősége sem, ez utóbbi 3,5, 4 vagy 4,5 hüvelykre tudja tömöríteni a megjelenített tartalom egészét.


[+]

Kettős életet élőknek van második asztalnak nevezett üzemmód, ahova éppen céges, vagy túlságosan is privát alkalmazásokat és tartalmakat pakolhatunk, illetve klónozhatunk is szoftvert, ha több fiókot tartunk fenn egy szolgáltatáson. Lezárhatunk többféle tartalmat, de mivel a 2/16 GB-os készülék nélkülözi az ujjlenyomat-olvasót, marad a minta, illetve a jelkód, mint lehetőség. A Prime hátlapján van biometrikus szenzor, az eddigi Xiaomi-tapasztalatok alapján merjük állítani, hogy ennek működésével nem lesz komoly gond. Ha valaki hisz a rendszert felügyelő szoftverekben, Biztonság néven találja meg az ehhez kapcsolódó funkciókat, ezzel nem csak tárhelyet és memóriát lehet tisztítani, hanem vírust keres, figyeli és korlátozhatja az adatforgalmat, illetve akkumulátorkímélő módot is képes indítani.


[+]

Nincs két oldalra osztott kapcsolópanel, ha fentről lehúzzuk a függönyt (nem kell érte a legfelső sávig kapaszkodni), az értesítések fölött jelenik meg a fényerőcsúszka, illetve a négy kedvenc gyorskapcsoló. Ha lejjebb húzzuk, jön a többi beállítás, hosszan érintve pedig látjuk a beállítások mögötti többi lehetőséget. Gond nélkül teszi a dolgát a gyárilag telepített SwiftKey, ízlés szerint állítható szótárral, mérettel, megjelenéssel és korrektúrával teszi könnyűvé a felhasználó életét, de a GBoard, vagy alkalmasint bármilyen más virtuális klaviatúra is használható. A MIUI-böngészőben még nincs privát mód, ellenben van éjszakai, szemkímélő megjelenítés és teljes kijelzős képernyőfotózási lehetőség, alternatívaként rendelkezésre áll a Google Chrome is.


[+]

A telefonkönyv a Mi-fiókot preferálja a biztonsági mentésre és visszaállításra, de a Google-lel is gond nélkül együttműködik, illetve a SIM-fiókból is össze tudja gyűjteni a kontaktokat. Az eszközök mappájában is vannak érdekességek: FM-rádió, számológép, Mi Fiókkezelő, iránytű, QR-olvasó, letöltés kezelő, távirányító az infrához és diktafon. Távirányítós parancsokat másik eszközről nem másolhatunk rá, viszont az adatbázisban szinte mindenki meg fogja találni a saját TV-jét, légkondiját, set top boxát, DVD-lejátszóját, projektorát vagy kameráját.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • A TENAA-nál a Redmi Note 5

    A 18:9-es képarányú Xiaomi phablet minősítési viziten járt és fényképezőgép elé állt.

  • Új széria a Xiaomitól, szelfifókusszal

    A Redmi Y1 Indiában mutatkozott be, és egyelőre az egyik nagy webáruháznál vásárolható meg önfotós extrákkal és szelfivakuval.

  • Élőképen a Redmi Note 5

    Most már tényleg csak a leleplezés van hátra: bekapcsolt állapotban is megcsodálható a kávákat száműző Xiaomi Redmi Note 5.

  • Xiaomi Redmi 5A - továbbra is

    Ez még nem a hosszított kialakítású, kávamentesített Redmi, ár/érték aránya viszont elsöprő, nem mellesleg pedig már itthon is megvehető.

Előzmények

  • Xiaomi Redmi Note 4 - takarék-szövetkezet

    A két kiszerelésben elérhető Redmi Note 4-ből a lóerőben szerényebbet, kitartásban viszont annál sikeresebbet teszteljük. A Xiaomi a Note 3-ra is lapot húzott, és még az ár is kedvezőbb lett.

  • Xiaomi Redmi Note 3 Pro - teljesítménytúra

    Az eddig is remekelő Redmi Note 3 még erősebb hardvert, nagyobb felbontású kamerát és microSD kártyaolvasót kapott a mutatós fémház és a hatalmas telep mellé.

  • Xiaomi Redmi Note 3 - zártosztályos zseni

    Az ártól kezdve a fémházon át az üzemidőig minden klappol az ujjlenyomat-olvasós, Helio X10-es Redmi Note 3-mal – kivéve a zárt bootloadert, ami Kína határain kívül jelenleg eléggé rossz hír.