Sony Xperia XZ Premium - tükör által homályosan

Úgy csillog a káva a Sony 4K kijelzője körül, mintha kifutóra tervezték volna. Kipróbáltuk a szuperlassítást és elvesztünk a nyolcmillió képernyőpixelben.

Hirdetés

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A nálam járt XZ Premium egy nanoSIM-et fogadott be, de van dual SIM-es kiszerelés is, a tálcája a bal oldali fül kihúzása után érhető el. Az mondjuk jó kérdés, hogy csere esetén miért szükséges a mobilt újraindítani, a beszélgetési hangminőség viszont mindkét oldalról jó, a hangszó pedig zajos helyen is elég erélyes. A legnagyobb 4G adatsebesség Cat.16-os alapokon nyugszik (1000/150 Mbps), teljes hazai frekvenciatámogatással. A Sony elsőként helyezett 5.0-s Bluetooth modult mobiltelefonba, bár ennek a kihasználása még odébb van, az A2DP, az Apt-X és az LE protokoll viszont most is bevethető. A WiFi 802.11a/b/g/n/ac szabványú, kétcsatornás, Direct, hotspot és Miracast funkciókkal. Az érzékenység remek. Az USB 3.1-es Type-C porttal és MTP-vel, az OTG-s pendrive-ot nem ismerte fel. A Premium a GPS, a Glonass és a BeiDou műholdak jeleit egyaránt használja, csak a Galileo-szatellitekét nem (pedig az adatlapon szerepel), A-GPS is besegít. A pozicionálás villámgyors és pontos. Van iránytű, NFC, gyorsulásmérő, giroszkóp, orientációs szenzor és barométer, csak az infra maradt ki.


[+]

8 millió képernyőpixel meghajtása energiaigényes, a Snapdragon 835 viszont egész spórolós, a kettő a 3230 mAh-s teleppel kombinálva pedig átlag ötórás képernyőidőt hoz össze, kellemesen alacsony háttérfogyasztással. Intenzív használattal aznap, jóval visszafogottabban pedig másnap este kell az Xperiát töltőre dugni, a bő kétórás töltési időnél azért akad sokkal gyorsabb, leginkább akkor, ha beruházunk egy gyorstöltőre, a chipset ugyanis támogatja. Sőt, a szolgáltató dobozokban levő UCH12-es adapter ezt hozza is, a kártyafüggetlen piacra szórt csomagokban viszont csak az az UCH20-as töltőfej lesz, amit mi is kaptunk. A 4K panel fogyasztására szintetikus tesztjeink világíthatnak rá: 150 niten 11-11 óra netezés és videózás jön ki egy töltésből, ennél a Galaxy S8 QHD kijelzője előnyösebben szerepelt, a kisebb telep ellenére. A Stamina mód a teljesítmény oldaláról takarékoskodik, az Ultra Stamina meg minden okosfunkciót kilő, csak a hagyományosak maradnak meg. A WiFi és mobiladat-kapcsolatról is le kell mondani, és bár ez többnapos elfutást biztosít, azért nem lenne baj, ha a levelezés és a böngészés elérhető volna. A telepet a Sony a Qnovo adaptív töltéssel óvja hardveres és Battery Care néven szoftveres oldalról. Ez azt jelenti, hogy túlfeszültség vagy túlmelegedés nem állhat elő töltéskor, ha meg este a kábelen hagyjuk, nem folyamatosan, hanem a felhasználói szokások alapján, periodikusan tölti, kitolva az élettartamot.


[+]

Értékelés: Sony Xperia XZ Premium
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az Xperia XZ Premium tök jó készülék, nekem kifejezetten tetszett, és ezt az összefoglaló kritikusabb része sem fogja elvitatni. A kivitelezés dögös, az összeszerelés a por- és vízálló védelemmel együtt hibátlan, az adatkommunikációs paletta komplett és tényleg megdöbbentően élesek a 4K-s videók és tartalmak a Triluminos panelen, bár a VR-magaslabdát a Sony nem csapta le. Gyorsabb telefont nem tudok mondani nála, annyira süvít a felület a Snapdragon 835-tel, bár akad kétszer annyi RAM-ot használó rivális. Nincs túlmelegedés vagy dadogás, a játékok is üdvözlik ezt az Xperiát. Csakhogy 2017-et írunk, és ez a forma, a döbbenetes kávákkal és zavaróan éles sarkakkal nehezen lehet eladható az LG G6, a Galaxy S8, vagy a sztereó hangszóróval is képernyő-domináns Mate 9 mellett, és akkor közeleg az iPhone 8 premierje. Lehetetlen egy kézzel kezelni, a tükörszerű festés pedig konkrétan zavaró, minden becsillan rajta. A Walkman kitalálója megrázhatta volna magát valamiféle Mi Mix-szerű képernyődizájnnal, de legalább jobbfajta sztereó hangszórópárral. Így viszont egy meghaladott korszak dizájnelvének a mementóját tették le az asztalra. Kétségtelenül szemrevaló, de semmiképpen nem tenyérbarát, az ujjlenyomatok pedig hamar modern art installációvá változtatják.

Bog véleménye
Megítélhetjük rengeteg paraméter alapján az XZ Premiumot, mellétehetünk modernebb formavilágú, jobb kamerával ellátott, több trükköt tudó, jobb ár/érték arányú telefont, de szerintem ezt a készüléket pont az fogja eladni, ahogy kinéz. Markáns, egyedi, szó szerint szemkápráztató, elegáns, pont annyira giccses, hogy még a menő kategóriába esik. Olvasgatva a fórumokat, hallva egy-két felhasználói véleményt szerintem ez a készülék tipikus példája annak, hogy racionális irányból megközelítve nem ez a legjobb, de érzelmeket vált ki, birtoklási vágyat ébreszt, ahhoz pedig bőven elég jó, hogy vásárlás után se legyen csalódás. Ráadásul árban is a többiek szintjén van, sokszor szoktuk mondani, ha valaki csúcsmodellek között vacilál és a tanácsunkat kéri, hogy itt nagyon nem lehet mellényúlni, vedd azt, amelyik a legjobban tetszik. És ebből a szempontból az XZ Premium jó eséllyel indul.

Olyankor érezni egyébként a mobilvilág és egy gyártó szemléletmódjának összekülönbözését, amikor papíron hangzatos, de a gyakorlatban kevéssé praktikus funkciók kerültnek a marketing középpontjába. A galériát és pár innen-onnan beszerzett, esetleg online 4K videót leszámítva nincs sok gyakorlati előnye a 806 ppi-s kijelzőnek, mert a használat szinte mindig 1080p felbontásra korlátozódik, miközben 8 millió pixel bőséggel merít. A Motion Eye kamera szuperlassítása pedig sokkal inkább a mázlira, semmit kiforrott technológiára hagyatkozik, annyira rövidke pillanat kapható le vele. Egyébként is szegényes a kameraszoftver funkciólistája, és bár a nappali kép- és videominőség jó, este nincs az XZ Premium a helyzet magaslatán. Az imént ecsetelt extrák bedobása előtt arra volna érdemes rámenni, hogy az alap, amire építkeznek, szinkronban legyen a modern vásárlói igényekkel, mert ma vélhetőleg praktikusabb a nyomásérzékelés, a dupla / agyonparaméterezhető kamera vagy a kávamentes kijelző, mint a 4K panel és a szuperlassítás. Azért biztos vagyok benne, hogy az XZ Premiumnak sok boldog tulajdonosa lesz, mert tényleg jól sikerült. A kérdés viszont elég égető, hogy 240 ezer forintért pontosan hányan fogják kosárba hajítani – az Xperiák mutatói mostanában sajnos nem adnak okot a hurráoptimizmusra. Kíváncsian várom, hogy ez a koncepció meghozza-e az áttörést.

Sony Xperia XZ Premium

Bone123

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés