Sony Xperia XZ Premium - tükör által homályosan

Úgy csillog a káva a Sony 4K kijelzője körül, mintha kifutóra tervezték volna. Kipróbáltuk a szuperlassítást és elvesztünk a nyolcmillió képernyőpixelben.

Hardver, szoftverek

Elébe menve a piaci elérhetőségnek, a Sony elsőként jelentett be okostelefont a 10 nanométeres, gyors és takarékos Snapdragon 835-tel. A Qualcomm zászlóshajója négy 2,45 és négy 1,9 GHz-es Kryo 280-as processzormagot használ big.LITTLE elrendezésben, grafikus oldalon az Adreno 540 segít be. Bár akad ma 6/8 GB RAM-mal szerelt okostelefon, ami a tucatnyi app gyorsítótárazása miatt előnyös, a Sony felülete jól meg van a mellékelt néggyel, a 64 GB-os UFS tároló is süvít (ext4). A rendszer azért lekanyarít 16 GB-ot magának, ám szerencsére akár 256 gigabájtos microSD kártyával is megtoldható, noha belső tárhelyként nem formázható.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Sony Xperia XZ Premium Samsung Galaxy S8+ LG G6 Huawei P10 Plus Apple iPhone 7 Plus
Rendszerchip Snapdragon 835 Exynos 8895 Snapdragon 821 HiSilicon Kirin 960 A10 Fusion
AnTuTu Bench. 6.x 170115 pont 175028 pont 157964 pont 146051 pont 189747 pont
Vellamo Browser 6856 pont 7426 pont 5982 pont n/a n/a
Vellamo Metal 2794 pont 3366 pont 3546 pont 2772 pont n/a
Geekbench 4 (single/multi) 1893 / 6521 pont 2012 / 6594 pont 1883 / 4469 pont 1874 / 6193 pont 3481 / 5565 pont
GFXBench Man. onscreen 56 fps 42 fps 24 fps 17 fps 56 fps
GFXBench Man. offscreen 60 fps 64 fps 33 fps 28 fps 63 fps
GFXBench T-Rex onscreen 60 fps 60 fps 47 fps 38 fps 58 fps
GFXBench T-Rex offscreen 113 fps 120 fps 76 fps 56 fps 124 fps


[+]

A Sony ismét kitűnően optimalizálta Android 7.1.1-es alapuló szoftverfelületét (45.0.A.5.1-es verzió, júniusi biztonsági csomag). Dadogásra lassított felvétellel sem lehet akadni, egy pillanatot nem késlekedik az alkalmazáskezelés, a legkomolyabb játékok is hahotázva elfutnak és legfeljebb langyosra melegítik a házat. Ehhez a nyári hőség nyilván hozzá tud pakolni jó pár fokot, de ezt a többi mobillal is megteszi, nem igaz? Az XZ Premiumot a 4K videofelvétel sem izzasztja meg, és honlapból sincs olyan elbaltázott, amelyik zavarba hozná. Így kell elfutnia ma egy csúcstelefonnak, és a jobb oldali bekapcsolóba épített ujjlenyomat-olvasó ugyanezt a szintet hozza. Jobb hüvelyk- vagy bal mutatóujjra pont ráesik, tízből tízszer megfelelően azonosít, könnyű kitapintani és működtetni, hibátlan. Azért nem lett volna rossz, ha alkalmazászárolásra is bevethető, ám csak egy extra funkciót tud: dupla lenyomásra indítja a kamrát (de van erre dedikált gomb is).


[+]

Más gesztusvezérlés nincs, így a kezelősáv elrejtése, a duplakoppos felébresztés, a gyors lezárás, a zseblámpa vagy az egykezes elrendezés is hiányzik. A jelenlegi legmodernebb Androidot szerencsére nem szabták át túlságosan, megtartva a menüt, az alkalmazásváltót és az értesítési, illetve kapcsolópanelt pixeles valójában. Van ugyebár osztott képernyős mód, a Nougat stílusú értesítések is jól mutatnak. A téma és az ikonok cserélhetők, az ikonrács a főoldalon 3 x 4 és 5 x 5 között változhat, a dpi és a betűméret úgyszintén variálható. Én a nagy betűtípust és kis megjelenített méretet javasolnám, jobb a helykihasználása. A tálcára a menügomb mellé négy ikon fér, a Google Asszisztenst balról lehet elősimítani. A gyorskeresőt az ujj lehúzásával csalhatjuk elő a főoldalon, a menüben balról jön elő valami hasonló.


[+]

Oké, de mi sajátít ki magának 16 gigabájt rendszertárhelyet? Jó pár Sony alkalmazás. Az átköltözést az Xperia Transfer Mobile segíti. Van kliens a PlayStationhöz (PS4 Remote Play funkcióval), ajánló a saját és harmadik féltől származó tartalmakhoz (Xperia Lounge, What’s New), hírolvasó (Hírek), tevékenység- és egészségnapló (Lifelog), rajzoló (Rajz), filmstúdió (Movie Creator) és szoftveres segítség (Xperia Care, Asszisztens). Bizonyos műveleteket automatizálni lehet (Xperia Actions), pl. nappali, esti, roaming beállításokkal. Az Intelligens tisztító a memória körmére néz (szerintem simán kikapcsolható, nem rakoncátlankodnak az appok), az AVG Protection pedig az erőforrásokra és a kártevőkre hegyezi szúrós tekintetét (ha nem kérjük, nem zavar vizet). Ezek fele opcionális lehetett volna, akárcsak a Spotify, a Facebook vagy az Amazon Shopping. Felkerülhetett volna viszont egy komplett fájlkezelő, mert a Letöltések nevű eléggé fapados. Az eszközök között a számológép, az óra és az időjárás szerepel, plusz egy rakás Google alkalmatosság, az irodai csomagot beleértve.


[+]

A Material Design stílusú tárcsázó és telefonkönyv könnyen átlátható, besegít a gyorskeresés. Számos fiókból, a SIM-ről és a telefonról is behívhatók a névjegyek, többféle rendezési elvvel. A SwiftKey billentyűzet igazi ezermester: témázható, átméretezhető, nyilak és számok a klaviatúrára dobhatók. Van magyar nyelvi támogatás, bővíthető szótár, ujjhúzós bevitel és QWERTZ elrendezés, de akad még egykezes mód is, ami rendszerszinten ugye hiányosság. A Chrome nem csak jól felszerelt, teljes Google-szinkronizálással, inkognitó móddal, gyorskereséssel vagy tucatnyi lap kezelésével, a Snapdragon 835 garantálja a tökéletesen gördülékeny netezést, a méretes képernyő meg az olvasás kényelmét. Az egész Sony felületet élmény használni túlcsorduló opciók vagy apáskodó segédalkalmazások nélkül, bár néhány egyedi megoldást elviselt volna (gesztusfunkciók, nyomásérzékelés, saját asszisztens stb.)

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés