Sony Xperia Pro-I - csak műértőknek

Hazánkba jelentős késéssel, de eljutott az a Sony mobil, ami már kompakt fényképezők szenzorához hasonló méretűvel dolgozik. Az 1.0 típusú Exmor RS pedig nem az egyetlen, amivel a fotósoknak kedveskedik az Xperia Pro-I.

Adatkapcsolat, üzemidő, végszó

Nincs nagy változás a Sony Xperia 1 III-hoz képest, a hardver szinte mindenben megegyezik. Ez jelenti a két nanoSIM kezelését, a kiemelkedően jó beszélgetési hangminőséget, az összes hazai 4G és 5G sáv kezelését, a kétsávos WiFi 6-ot, illetve a Bluetooth 5.2-t. A Pro-I azonban vezetékes kapcsolatokban jobb, 3.1-es helyett már 3.2 Gen2 típusú USB-C csatlakozó jutott alulra, amivel a nagy fájlok mozgatását könnyíti meg leginkább a Sony, teoretikusan ugyanis a telefon 10 Gbps sebességgel képes adatot másolni a csatlakozón keresztül. A Type-C port egyébként OTG-képes, van MTP és DisplayPort funkció is benne. Navigálni A-GPS mellett GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo és QZSS rendszereken keresztül tud a telefon, a műholdas kapcsolat városban és városon kívül is gyorsan és megbízhatóan működött tapasztalataink szerint.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Készenléti fogyasztásban remekel az Xperia, másfél-két nap használat kijön a Pro-I telefon funkcióinak használatával, tehát telefonálás, emailezés, böngészés, chat és közösségi média használatával folyamatos mobil adatkapcsolat és folyamatos Bluetooth LE kapcsolat mellett is. Azonban játékok vagy képrögzítés mellett gyorsan megeszi a 4500 milliamperórás telepet a telefon, ahogy a kijelzőt 120 Hz-re állítva is érezhetően jobban fogynak a százalékok, mint 60 Hz-en. A maximum, amit a telefonból 20% töltöttség alatt bekapcsoló Stamina móddal ki tudtunk hozni, az 4 óra 23 perc képernyőidő volt váltakozó felhasználással, sok fotózással és több videózással. A Video Pro és a Cinema Pro módok egyébként 10%-nál kevesebb töltöttség esetén elindulni sem hajlandók egyébként, ilyenkor jól jön, hogy a Sony ehhez a telefonjához még adja a töltőt. A 30 wattos adapter és a mindkét végén USB-C végű kábel közel sem a leggyorsabb a ligában, de támogatott a PDO (5V/3,0A, 9V/3,0A, 15V/2,0A) és a PPS (3,3V/3,0A - 16,0V/1,85A) is. A teljes feltöltéshez valamivel kevesebb, mint két óra kell, de a mobil 50%-ot magába tud szívni fél óra alatt a töltőn. Ahogy megszokhattuk, a Sony szoftveres megoldásai itt is jelen vannak, melyekkel az akkumulátor újkori kapacitásának 80%-át három év után is megtartja állítólag a telefon.


[+]

Sony Xperia Pro-I
Pro
Egyedi dizájn, IP65/68 védelem, pedáns összeszerelési minőség
Extra fotós és videós gombok
Egyedülálló kamerahardver és szoftveres csomag
Kitűnő OLED panel 120 Hz-en
Remek rendszersebesség
512 GB tárhely, kártyás bővíthetőség
Jack kimenet, sztereó hangszórók
Kontra
Irreálisan magas kezdőár
Gyenge kültéri fényerő
Rossz előlapi kamera
Átlagos üzemidő
Megtévesztő marketing a szenzorméretet illetően
Nincs vezetékmentes töltés
Pontozás
Kialakítás, védelem 10 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftverfelület 8 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 10 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 5 pont
Indulóár (12/512 GB, HUF) 599 900

Beállítási lehetőségek tömkelegével, egyedi, mondhatni robosztus dizájnnal és kissé megtévesztően bejelentett, de remek kameraszenzorral dolgozik az Xperia Pro-I. A Sony termékpalettáján szétnézve nem érződik túlzásnak a Pro jelző használata sem, de a félmillió forintot átlépő kezdőárú mobilok esetén a konkurencia is stabilan szállít minőséget. Videós téren bár hatványozottan kevesebb manuális beállítási lehetőséggel, de 4K-ban stabilan jobb minőséget hoz az iPhone 13 Pro, ha pedig valakinek android kellene erre a célra, akkor a Samsung hozza a kötelezőt, a dél-koreaiak pedig a csúcskészülékeikben egyre több profikat célzó manuális beállítást is kínálnak. Persze az iPhone-on ott van a notch, az S22-n meg a lyuk, ezekhez képest a Sony háborítatlan kijelzőjére nézni felüdülés, az is plusz pont, hogy a víz- és porállóság mellett maradhatott az SD-kártyának is hely, meg elfért a 3,5 milliméteres fülhallgató csatlakozó és az értesítésjelző LED is.

Ha azt nézzük, hogy az Xperia Pro-I használható tárhelyként, külső monitorként vagy élő közvetítéshez átjátszóként is Sony Alpha kamerákkal összekötve, akkor talán nem érződik annyira vészesnek az ára sem. De ha mobiltelefonként kell értékelni, akkor a szoftveres oldalt teljesen, a hardveres oldalt pedig javarészt megkapja az ember az Xperia 1 III-tól is, jóval olcsóbban, valamivel gyengébb kameraszettel. A Pro-I fotósoknak sok az egyben kiegészítőként, illetve a Sony mobilos kameraszenzorokat fejlesztő üzletágának koncepciós, megmutatjuk, hogy ezt is tudjuk eszközeként egyaránt értelmezhető, amivel megérdemli a Tetszett plecsnit tőlünk. Ugyanakkor ajánlani csak azoknak lehet, akik a Sony által teljesített speciális igényekkel rendelkező vásárlók, az egyszeri mobilfotósnak, akinek az kell, hogy zsebből gyorsan előkapott telefonnal bármikor jó képet készítsen inkább érdemes az Apple, az Oppo, a Samsung, illetve a Google kínálatában nézelődnie.

Sony Xperia Pro-I

viragdani01

A tesztkészüléket a Sony Magyarország jóvoltából próbálhattuk ki augusztus utolsó két hetében, ezúton is köszönjük!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés