Kapcsolat, alkalmazás
Használhatunk vezetéket vagy Bluetooth 5.2-t ahhoz, hogy a WH-1000XM5-öt összekapcsoljuk más eszközünkkel. Androidon és Windowson van gyors párosítás. Bluetooth esetén alapértelmezett az AAC kodek, de támogatott az SBC és a Sony saját fejlesztésű LDAC technológiája is. Utóbbihoz egy megfelelő forrás is kell, illetve ha ezt használjuk, bukjuk a lehetőséget a két eszköz szimultán használatára. AAC-vel vagy SBC-vel egyszerre két készülékkel is használható a fejhallgató, tapasztalataim szerint az iOS + macOS, Android + macOS, valamint az Android + iOS kombókat is hibátlanul kezeli, plusz a Sony Headphones Connect alkalmazásban beállítottakat megjegyzi és rendszertől függetlenül átviszi az eszközök között.
Döntés elé állít minket a Sony: LDAC vagy multipont, a kettő együtt nem megy! (forrás: Mobilaréna) [+]
LDAC kodeken, forrásként a Tidalt használva is stabil volt a teszt alatt a kapcsolat, az RSSI -35 és -45 dBm között mozgott, a rosszabb értékeket forgalmas utcán vagy vonaton mértem. Ettől függetlenül egyszer sem tapasztaltam hangkiesést vagy azt, hogy eldobná a kapcsolatot a fejhallgató, úgy sem, hogy az alkalmazásban a stabilabb kapcsolat és a jobb hangminőség opciók közül én inkább utóbbit választottam.
Az alkalmazás maradt a régi iOS-en és Androidon is, magyar nyelven továbbra sem beszél. Főoldalán látjuk az aktuálisan csatlakozott eszközöket, a fejhallgató töltöttségét, a hangerőt, valamint az épp lejátszott fájl nevét. Felette állítható az alkalmazkodó hang, ami helyzetünk vagy mozgásunk alapján képes állítani a zajszűrő - átengedő - normál módok között. Az alkalmazás a telefon GPS-adatainak használatát fogja igényelni a funkcióhoz!
Hirdetés
Az adaptív hanghoz kell, hogy hozzáférést kapjon az alkalmazás a telefon helyzetéhez. (forrás: Mobilaréna) [+]
A program második oldalán manuálisan is variálhatjuk az ANC-t, s alatta a beszédfelismerést is. A Speak to Chat pont fogaskerekére bökve személyre szabhatjuk a felismerő érzékenységét, szerintem érdemes alacsonyra venni, én hümmögéssel vagy akár orrfújással is aktiváltam néha, hogy szüneteltesse a zenét és beengedje a külvilág hangjait. Opció még az is, hogy a zajszűrés visszakapcsolásának időkorlátján változtassunk, az alapértelmezett 15 másodpercet levehetjük 5 másodpercre, vagy bővíthetjük fél perces intervallumra, illetve lehetőség az is, hogy az ANC automatikusan ne kapcsoljon vissza, csak manuálisan.
A zajszűrés és a beszédfelismerés beállításai. (forrás: Mobilaréna) [+]
Van manuális hangszínszabályzó, ahol lehet három saját beállításunk vagy választhatunk nyolc előre programozott közül. A szokásos mélykiemelés, magaskiemelés, vokál, stb. mellett van külön beszédre optimalizált EQ, ez a podcastekhez jól jön. Opció az EQ-ban az Extra Bass csúszkával a mélyekből elvenni vagy többet kérni belőlük, ám ha előre beállított EQ-módban nyúlunk a csúszkához, elmentés után az egyik személyre szabott helyre menti a program a beállítást.
EQ-opciók. (forrás: Mobilaréna) [+]
Lefelé görgetve találjuk a 360 Reality Audio beállításokat, ehhez egy megfelelő szolgáltatásra is szükségünk lesz. Beállítása egyszerű, a programmal le kell fotóznunk fülünk formáját, majd az app elvégzi helyettünk a többit. Megfelelő forrásból (pl. Tidal) a megfelelő 360 Reality Audio megjelöléssel ellátott, tehát a kívánt hangzáshoz újradolgozott albumok tágasabb, részletesebb térérzetet keltve szólalnak meg. Számuk azonban véges, rock kategóriában például 43 albumot kínál a Tidal, így egyelőre ez érdekes extra, de szerintem nem perdöntő funkció, hacsak az ember nem Sony Bravia XR tévéhez WLA-NS7 átjátszóval bekötve akarja a fejhallgatót Dolby Atmos filmezéshez használni. Főleg úgy, hogy a telefonról hallgatott, általában tömörített zenéhez alapból jó sztereó szeparációt és térhatást biztosít a WH-1000XM5. Tovább görgetve találjuk a választási lehetőséget, hogy stabilabb kapcsolatra vagy jobb hangminőségre van szükségünk, egyet még lejjebb haladva pedig aktiválhatjuk a DSEE Extreme funkciót, ami a fejhallgatóba szerelt Q-szériás processzort használva felskálázza a tömörítve érkező zenét, tisztább és részletesebb magas hangokért.
Fülünkhöz idomul a 360 Reality Audio. (forrás: Mobilaréna) [+]
Az elődökben volt lehetőség az ANC manuális optimalizálására, sőt arra is, hogy a körülöttünk levő légnyomáshoz kalibráljuk a fejhallgatót, a WH-1000XM5-ből ezek kimaradtak, a rendszer automatikusan végzi el a feladatokat, a Sony szerint ezek vezérlésére került be a már ismert V-szériás lapka is. Az alkalmazásban van opció Amazon Alexa vagy Google Asszisztens a fejhallgatóhoz kötésére, beállíthatjuk, hogy automatikusan kikapcsoljon az eszköz egy idő után, ha nincs használva, de az időtartamot valamiért nem szabhatjuk meg. Az akkumulátor töltöttsége, valamint az értesítések bemondásához használt nyelvet is állíthatjuk, de a magyar sajnos nincs a támogatottak között, csak világnyelvek. Illetve kikapcsolható, hogy a firmware-frissítések automatikusan letöltődjenek, a tesztidőszak alatt egy update érkezett a fejhallgatóra.
A 360-as hangzást támogató szolgáltatók és a Sony-fiókhoz kapcsolt lehetőségek. (forrás: Mobilaréna) [+]
Ha van regisztrált Sony fiókunk, akkor az alkalmazáson keresztül kaphatunk statisztikákat használati szokásainkról, sőt, pontokat is gyűjthetünk virtuális trófeákért. Ehhez azonban meg kell osztanunk szokásainkat a Sony-val, az adatok ugyanis nem lokálisan, hanem egy szerveren tárolódnak. Végezetül pedig tippeket és a frissítésekről, valamint az eszközről szóló információkat találunk a programban. A sarokban látható három pöttyre kattintva a felhőbe elmenthetjük összes beállításunkat bejelentkezés után és amennyiben új telefonra váltunk, arra visszatölthetjük.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!