Sony WH-1000XM5 - hallgasd a csend dalát!

A japánok megint csináltak egy fejhallgatót, amit fájó szívvel vesz le az ember. A baj csak az, hogy már az előd is ilyen volt, szóval ha vásárolnánk, előtte érdemes pontokba szedni, mi kell nekünk biztosan, mert nem feltétlen jön majd be minden újítás a friss modellben.

Hangminőség, ANC, verdikt

A zajszűrés erősebb és pontosabb, dedikált WNR nélkül a Margit-hídon átsétálva a Duna felett fújó szelet egy pillanatra sem hallja meg az ember 50%-os hangerővel zenét hallgatva. Ugyanígy a mellettünk található ülésen beszélgető utasokat vagy az irodában a billentyűzet kattogását is kellemesen tompítja az ANC, zenével együtt el is nyomja. A vonat vagy épp a metró hangját képes teljesen elnémítani, de a tökéletes csöndet utcán, forgalmas helyen nem fogjuk tudni elérni, a mentő szirénája, egy dudáló autó, vagy éppen egy hangosan beszélő kisgyerek a közelünkbe képes áttörni a zajzárón. Amennyiben csak a zajszűrést kapcsoljuk be, de hangot nem játszunk le a fejhallgatón keresztül, a számítógép vagy a klíma zúgása eltűnik, de a közeli beszéd és egyéb nem monoton hangok megmaradnak, némileg tompítva, de érthetően halljuk majd őket. Amennyiben nagyon zajos helyen vagyunk, például felújítás van a szomszédban, segít zene nélkül is az ANC 60 decibel körülre redukálni a környezetünk hangjait. Az aktív szűrés használata némi alapzajjal jár, ez minimális ,nem zavaró, ahogy nyomáskiegyenlítésben is jó a fejhallgató, nem éreztem, hogy szorítana.


[+]

Átengedés és mikrofonos hangminőség terén nem ennyire jó a helyzet. Az átengedő mód gyorsan aktiválódik és biztonságos mennyiséget hallunk vele a külvilágból, viszont dobozos, digitális torzítással kevert hangot ad. Van opció, hogy beszédre fókuszálva próbálja elválasztani a háttérzajt az átengedés során, ez tapasztalataim szerint ront az eredményen. Ugyanígy a beszélgetési hangminőség is kettős. Kedvező környezetben, tehát egy csendes szobában tisztán és jól hallható a fejhallgatót viselő hangja, de amint zajos helyszínen beszélünk az 1000XM5-tel, a rendszer erőteljesen elnyomja a hátteret, egyúttal pedig robotizálja a hangunkat és kivág részleteket, közel sem tökéletes a szeparáció, halld a példát a videón.

Más a fejhallgató hangzása az 1000XM4-hez képest: az új meghajtóval alapértelmezett EQ mellett természetesebb, részletesebb, tágabb. Egyáltalán nem rossz, hiányzik viszont az elődökre jellemző, a modern zenének jól álló energikusság. A modern pop és hip-hop például feszesebben és lendületesebben szól a korábbi változatokon az erősebb, de részleteiben gyengébb mély hangokkal. Ha valaki inkább bólogatna lüktető basszusra, annak az 1000XM4 jobban tetszik majd, aki viszont értékeli, ha hallja a részleteket az alacsony frekvenciákban is, annak az újdonság többet ad. A középtartomány és a magas hangok is tartják a természetes és a tiszta jelleget, a hangkép így végeredményben szofisztikáltabb, mint az elődöknél. A dinamika pedig lenyűgöző, komolyzenei vagy akusztikus felvételeket hallgatva sem fogjuk úgy érezni, hogy összefolyna az eredmény: jól elkülönülve hallhatjuk a vokált, a vonósokat, a fúvósokat, a gitárt, a dobot, a kórust, még akár a legapróbb csengettyűt is.

Így épül fel a WH-1000XM5 hangkeltője.
Így épül fel a WH-1000XM5 hangkeltője. (forrás: Sony) [+]

A fejhallgató pazar dinamikája simán tetten érhető a populáris zenében is: David Bowie Space Oddity-jében például amellett, hogy a jobb és a bal csatornán tökéletesen elválasztva hallhatjuk Tom őrnagy és a CapCom beszélgetését mögöttük a visszaszámlálással, a WH-1000XM5 olyan tisztán és könnyedén kezeli részleteiben a fúvósok és vonósok ki- és belépését, a kiállásokat, az időnként bal hátulról előtűnő tapsot, illetve a gitár jobb- és bal csatorna közti átcsúszásait, mintha mindez a világ legtermészetesebb dolga lenne. De említhető Billie Eilish is példaként, a lány dobokra épülő alapjait kellő súllyal adja vissza a fejhallgató, miközben a szinte suttogó ének is tiszta, a határok pedig jól elkülönülnek, ám nem olyan ütős az összhatás, mint két éve.


[+]

Kezdjük azzal az összegzést, hogy ha valaki WH-1000XM4 tulajdonos, akkor nincs értelme váltania az új generációra, de megkockáztatom, hogy az 1000XM3-ak gazdáinak sem biztosan éri meg a frissítés, hacsak nincsenek speciális igényeik, például a DSEE Extreme, a multipont megléte vagy a beszédre aktiválódó átengedő mód. Az említettek az 1000XM4-ben egyébként adottak, és az továbbra is kapható 110 - 130 ezer forint körüli áron a gyártónál. Előny a korábbi modell mellett továbbá, hogy több manuális beállítási lehetőséget biztosít és kisebb méretet foglal összecsukva. De akkor mit is ad az újdonság? Erősebb, a piac legjobbjai között is élen járó aktív zajszűrést, tisztább, kiegyensúlyozottabb zenei hangzást és egy véleményes új dizájnt, ami picit könnyebb. Háromból kettőért jár a pozitív visszajelzés részünkről, de az Ajánlott plecsnit nem sütném rá a WH-1000XM5-re, egy Tetszett viszont megadatik neki, mert abszolút megnyerő kütyü. Csak az van, hogy az egy generációval korábbi modell is az volt, és ha az ember el tudja viselni annak valamivel harsányabb hangzását, jelenleg jobb választás az olcsóbb felé kacsintani.

Sony WH-1000XM5

viragdani01

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés