Samsung Galaxy Watch4 és Watch4 Classic - próbawearzió

Nagyot változtak a Samsung okosórái: a korábbi Tizen helyett a Google Wear OS-re cserélték a rendszert, ami jó is, meg nem is annyira jó.

Hardver, szenzorok

AliceWake: Az új szoftverhez új lapkakészlet is érkezett a Samsung 5 nanométeres EUV node-járól. A Galaxy Watch4 és Watch4 Classicban dolgozó Exynos W920 két, 1,18GHz-es Cortex-A55 processzormaggal dolgozik, 20%-os teljesítménynövekedést ígérve az Exynos W9110-hez viszonyítva, míg a grafikus feladatokat a Mali-G68 látja el, nem részletezett konfigurációban, de papíron tízszer jobb teljesítménnyel. Ezt persze a szoftvernek is akarnia kell. A mostaninál kicsit jobban, mert sokszor előfordul késés, például a híváskijelzésnél és az interakciót igénylő felületeknél.


[+]

Az Exynos W920 akár 960 x 540 pixel felbontású megjelenítőket is kezel, támogatja az LPDDR4 memóriaszabványt, a Cat.4-es LTE sebességet és az egycsatornás GPS-t. Az energiahatékonyságot egy Cortex-M55 mag biztosítja, a chip apró méretét pedig SiP-ePoP konfiguráció, ami például nagyobb akkumulátor elhelyezését teszi lehetővé az értelemszerűen eleve korlátozott méretű, szenzorokkal teletömött házban.

A belső tárhely ugyan 16 GB-ra nőtt, ami papíron masszív duplázás, a rendszer viszont ennek ab start majdnem felét foglalja el, így nagyjából továbbra is 8 GB körül (nálam 8,59 GB) gazdálkodhat a felhasználó. A 1,5 GB rendszermemória egy részét pedig valószínűleg a grafikus gyorsító stoppolja, így 1,35 GB-ot fogunk látni a készüléken, ez teljesen normális. A Watch4 széria szokás szerint elérhető LTE képes eSIM verzióban és Bluetooth kiadásban a szokásos adatkommunikációs pakkal, ami ugye a kétsávos, 802.11a/b/g/n WiFi-t, az 5.0-s Bluetootht, a GPS, GLONASS, BeiDou és Galileo támogatást, az NFC-t és a szenzorrendszert tartalmazza.

A sztenderd érzékelők közül gyorsulásmérő, légnyomásmérő, giroszenzor, geomágneses érzékelő és fényérzékelő áll rendelkezésre, a lényeg viszont nyilván a továbbfejlesztett hátlapi BioActive szenzor. Az optikai szenzor pulzus- és véroxigénszint mérés mellett alkalmas vérnyomásmérésre és elektrokardiogram készítésre (ahogy a Watch3 és Watch Active2 esetében is, kizárólag Samsung telefonnal), az újdonság pedig a testtömegösszetétel elemzés bioelektromos impedancia analízissel (BIA).

[+]

A szenzor gyenge elektromos impulzust közöl a testtel, a különböző szövettípusok pedig különböző mértékű ellenállást mutatnak a közölt ingerrel szemben, így meghatározható a testzsír mértéke, a test víztartalma, a zsigeri zsír mennyisége, az izomtömeg, és általában a csontok ásványi anyag tartalma, a test protein szintje, amiből kiszámolható az alapanyagcsere sebessége és a testtömegindex. Ehhez a funkcióhoz legalább hárompontos érintkezésre van szükség, a hátlapi szenzor mellett az óra két fizikai vezérlőgombjának felületét kell megérinteni úgy, hogy a kezünk ne érintkezzen az órát viselő kézzel. Sajnos a kéznél lévő InBody gépet nem kalibrálták újra, úgyhogy a korábbi mérésekkel tudtuk összevetni a Watch4 eredményeit, amelyek teljesen reálisnak tűnnek.

Érdemes hangsúlyozni, hogy a Watch4 és Watch4 Classic tökéletesen együttműködik nem-Samsung telefonokkal és táblagépekkel is, a Samsung Wearable appot kell letölteni, nem árt a Samsung Health sem, ha pedig bejelentkezünk a Samsung fiókunkba, az adatok is rendben megjelennek mindkét appban. A vérnyomásméréshez és EKG-hoz szükséges Samsung Health Monitor alkalmazás viszont kizárólag Samsung eszközökön működik, így ezek a funkciók nem lesznek elérhetők, ha más gyártó készülékével használjuk együtt az órát. Megpróbáltam .apk-ból telepíteni a Health Monitort, ez sikerült is, de az alkalmazás nem indul, úgyhogy sajnos most ez sem megoldás.

[+]

A pulzusmérés továbbra is nagyon pontos, ezt ismét egy többpontos Garmin mellkaspánttal összevetve ellenőriztük. A véroxigénszint egy gyógyszertárban kapható, hitelesített orvostechnikai eszközként kapható SpO2 mérő eredményeivel összehasonlítva szintén pontos, éjszaka viszont mintha alulmérne, de alvás közben nyilván nem tudom ellenőrizni az eredményeket. Lehet, hogy tényleg akadozik az oxigénellátottság. Az EKG eddig is valid volt, kardiológus szakorvos és belgyógyász is megállapította, hogy a készülékkel végzett rendszeres mérések érdemben felhasználhatók diagnosztikai és prevenciós célokra, a mérések jellemzően megfeleltek a többpontos, 12 elvezetéses EKG eredményeinek.

[+]

A vérnyomásmérés ugyanakkor kissé korlátozott, már ami a mérési tartományt illeti, és minél közelebb vagyunk a mérési tartomány két végéhez, annál pontatlanabb az eredmény. Ez nyilván a tendenciák követésénél nem okoz gondot, de a valamilyen irányba kiugró eredményeket nem fogjuk tudni regisztrálni. Ez szisztolés érték esetén 80 Hgmm alatti és 170 Hgmm fölötti értéket, diasztolés nyomás esetén pedig 40 és 120 Hgmm közötti értéket jelent. A gyakorlatban már a 149/109 Hgmm körüli vagy magasabb eredményeket is bizonytalannak ítéli, a mérési tartományon belül viszont rendkívül megbízható.

A kardiológia által végzett 24 órás ABMP vérnyomásmérés eredményei minden esetben egy-két Hgmm eltéréssel megegyeztek az óra eredményeivel. A ABMP napközben húszpercenként mért, éjszaka fél óránként, nagyjából mindegyik mérés után csináltam egyet az órával is, minden stimmelt, kivéve a kiugró értékeknél (150 Hgmm szisztolés és 110 Hgmm diasztolés értékek körül). A havonta elvégzendő kalibrációnál viszont érdemes ugyanazon a kézen végezni a mérést, amin az órát viseljük, mivel sokszor eltérő az eredmény a két kézen. Az útmutató erről nem tájékoztat, de tök egyszerűen kivitelezhető. Mérünk az órával, levesszük, mérünk a vérnyomásmérővel és megadjuk az eredményt az appban. Nem szükséges párhuzamosan mérni, és értelme sincs, van idő az adatbevitelre.

[+]

A horkolásfigyelés újdonság még, ehhez viszont valamiért szükség van a telefonra is, pedig van hangszenzor az órákban és mikrofon is, Bixby is működik hangutasításra. Na, mindegy. A horkolásfigyelést a telefonon kell aktiválni, a készüléket pedig valahova a fejünk közelébe tenni éjszakára, mondjuk éjjeliszekrényre. Amint a rendszer horkolást észlel, igény szerint hangfelvétel(eke)t is indít, de enélkül is jegyzi, hogy milyen időpontban és meddig horkoltunk. A felvételek amúgy hasznosak, kiderült, hogy csak szuszogok, azt is ritkán, de alapértelmezetten 31 nap után törlésre kerülnek. Ezt lehet kitolni 100 napra vagy csökkenteni 1 napra, a mentési lehetőséget viszont nem találtam, ahhoz elő kell fizetni a Sleep Cycle szolgáltatásra. (Három napja várom, hogy horkoljak, de vagy hangtalanul aludtam, vagy túlontúl a párnába fúrtam magam, mert nekem persze semmit nem jelzett a készülék, noha külsős források szerint nem vagyok ennyire csöndes minden éjszaka, de ez most nem nyert bizonyítást. - Bog)

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés