Samsung Galaxy Watch4 és Watch4 Classic - próbawearzió

Nagyot változtak a Samsung okosórái: a korábbi Tizen helyett a Google Wear OS-re cserélték a rendszert, ami jó is, meg nem is annyira jó.

Wear OS 3, One UI

A legnagyobb változás értelemszerűen a Tizen szanálása és a Google-lel közösen fejlesztett, Wear OS 3 One UI kezelőfelülettel, ami nagyjából megegyező megjelenést és logikát jelent, de nyilván teljesen más alapokon. A Samsung igyekezett megtartani a már bevált szisztémát és funkcionalitást, ami rendkívül szerencsés, tekintve, hogy a Tizenen futó One UI kifejezetten felhasználóbarát, stabil és funkciógazdag rendszerré nőtt, a Samsung pedig nem kevés energiát ölt az olyan kényelmi megoldások integrálásába, amelyek most a Wear OS révén ökoszisztéma szinten elérhetővé válhatnak, már persze akkor, ha az alkalmazás fejlesztője veszi a fáradtságot és megcsinálja az app telefonos verzióját is.

[+]

Jelenleg ez még nem megy automatikusan, a telefonon már eleve meglévő appok nem jelennek meg az órán, akkor sem, ha van órás felületük, viszont telepíthetők. A Viber és egyéb VOIP hívásokat is kezeli az óra (fogadás, elutasítás), csak előbb telepíteni kell magát az appot az órára. Viszont a Viber egyelőre csak ennyit tud, hiába jelenik meg az appok között. A bejövő üzenetekre tudunk válaszolni, látjuk az üzenetben kapott képeket is, de új üzenetet nem írhatunk az óráról és hívást sem indíthatunk. Az újonnan telepített alkalmazások esetében opció, hogy azzal a lendülettel vigye át őket a rendszer, így csak a már meglévőkkel kell babrálni kicsit. Mivel ez Wear OS 2-nél nem így volt és nem is kényelmes, hogy így legyen, okkal feltételezzük, hogy ez változni fog.

[+]

Hirdetés

A Google által jegyzett platform minden esetre biztosítja a széleskörű kompatibilitást, átjárhatóságot az eszközök között és az alkalmazás- és szolgáltatáskínálat nagyjából korlátlan bővülésének lehetőségét, ami nagyon ígéretes, viszont egyelőre még akadnak fennakadások, amelyeket nem ártana viharos gyorsasággal javítani, hogy a kevésbé felkészült júzer ne érezze csalódásnak az egyébként jövőálló és rendkívül nagy potenciállal bíró platformváltást. Amire azért jelenleg van esély, mivel a Tizen, mint utóbb kiderült, irgalmatlanul sok olyan megoldást, funkciót és átjárhatóságot biztosított önerőből, ami egyébként egyedei rendszerekre nem jellemző.

[+]

A Samsung atomstabilan és integránsan oldott meg egy rakás olyan problémát, ami a mindennapi használat során valószínűleg gyakran felmerül, így nem volt érezhető hátránya az egyedi platformnak a kissé elhanyagolt, de programozástechnikailag rugalmasabb Wear OS-hez képest. Én életvitelszerűen használok egy WiFi-s Watch3-at, különösebb előnyét tapasztalati úton még nem látom az új rendszernek, egyelőre nem volt olyan felhasználási terület, ahol ez megnyilvánult volna, noha nyilván tudom, hogy ez miért lehet és lesz jó hosszabb távon.

[+]

A Samsung szerencsére elég jól átmentette a már megszokott felületeket és megjelenést, bár feltűnően sok lett a szürkeárnyalatos megoldás, ami alapvetően letisztultabb és elegánsabb, de ettől még a felület nem feltétlenül lesz átláthatóbb. A Tizen hatékonyabb volt grafikus információmegjelenítésben és közlésben, de összességében minden ismerős és kézenfekvő. A rendszernavigáció ugyanúgy működik, a Watch4-en is elérhető a virtuális lünetta, viszont a vissza és a főképernyő funkciókat megcserélték. Most a felső, pirossal szegélyezett bekapcsológomb a főképernyő és az alsó a vissza. De erre miért volt szükség?!

[+]

A testreszabhatóság továbbra is kielégítő, az egyedi számlapoknál viszont már több lehetőségünk van, a fentről lehúzható gyorskapcsolópanel elrendezése és tartalma tetszés szerint variálható, saját óraszámlapot is készíthetünk egyedi háttérrel, illetve igény szerint kiválasztott információkkal, indikátorokkal és alkalmazásindítókkal (összesen néggyel a köríven). A bekapcsológombot kétszer megnyomva tetszőleges alkalmazás vagy a Bixby asszisztens ugrik elő, a vissza gomb pedig a legutóbbi alkalmazásokat is hajlandó megmutatni rövid nyomásra, ha azt szeretnénk inkább, mint vissza funkciót.

[+]

Az óra akkor is alkalmas hívások indítására és fogadására, ha a két eszköz nincs egymás közelében, de mindkettő hozzáfér WiFi hálózathoz. Ehhez a mindkét eszközön ugyanazzal a Samsung fiókkal kell jelen lenni és engedélyezni az LTE kapcsolattal rendelkező eszközön (tehát a mobilon) a más eszközökön való híváskezelést. Az értesítéskezelés még mindig kifogástalan: minden engedélyezett alkalmazás értesítése saját ikonnal, a küldő nevével és képével, teljes terjedelemben, kitűnően szeparálva, minden karaktert hibátlanul megjelenítve érkezik. A csoportos beszélgetések az órán is egy folyamként mutatkoznak, a küldő nevével, buborékonként elválasztva. Válaszolni előre beállított vagy általunk szerkesztett sablonokkal, hangulatjelekkel és szövegesen (QWERTY, numerikus billentyűzet, betűnkénti kézírás) is lehetséges.

[+]

A korábbi óraszámlapoktól és alkalmazásoktól ugyan búcsút kell venni, a Google Play Áruház pedig egyelőre nem tűnik a legrendezettebbnek és a kínálat is szerényebb, de ez nyilván nagyon hamar változni fog, amint ismét beindul a Wear OS. A megszokott alapeszközöket viszont a Samsung felpakolta az órára, mint a számológép, a hangrögzítő, zenelejátszó/médiavezérlők, kameravezérlő (élő előnézettel) és hasonlók. A naptárbejegyzést viszont már csak a telefonon hozhatunk létre. Miért? Minden más pedig, amit letöltünk és a fejlesztő biztosított órás felületet hozzá, automatikusan használható az órán is, itt kap a Google egy jó nagy piros pontot.

[+]

Kisebb bugokba viszont még bele lehet futni, amit minden bizonnyal rohamtempóban javítanak. (És jó lenne, ha Samsung Wearable munkatempójával is kezdenének valamit, meglehetősen lassú lett.) Ébresztőt már nem csak az órán, hanem az órán keresztül a telefonon is beállíthatunk, akár párhuzamosan többet is (na, ez például a Wear OS 3 pozitív hozadéka), de a felület kissé zsúfoltabb lett; nem mutatja grafikusan, mennyit alhatunk még (csak ha kirakjuk az óralapra widgetben); a Ne zavarjanak üzemmód pedig akad a jelzéssel.

[+]

A kikapcsolás vagy a szundi opció nem jelenik meg a képernyőn, mivel Ne zavarjanakban inaktív a mozdulatra való ébresztés. Kocogtatás után elég sokat kell várni, míg megjelenik az interfész a kezdőképernyő helyett. Meglehetősen bosszantó, főleg, hogy ha a főképernyő gombbal próbáljuk életre kelteni a kijelzőt, akkor egyben akaratlanul nyomunk egy szundit is, amit nem mindig sikerül értelmeznie a rendszernek. Pár perccel később ismét ébreszt az óra, de kezelőfelület nincs az ébresztő widgetnél sem, csak az újraindítás segít.

[+]

Ugyanilyen apró, de bosszantó bug a nem kicsit sztahanovista tétlenségi figyelmeztető. Óráról indított szobabiciklizés után öt perccel képes volt közölni, hogy szerinte ideje lenne mozogni. Szerintem meg jó lenne, ha biciklizés után, amit egyáltalán nem vett figyelembe legalább levegőt kapnék előbb. De akkor is gondolkodás nélkül és kikerülhetetlenül előugrik, ha éppen aktívan használjuk az órát, mondjuk értesítéseket lapozgatunk/olvasunk, pulzust mérnénk vagy ébresztőt állítunk be, esetleg 20 perce ledőltünk szundítani, amit érzékel is rendszer, mert utána megjelenik az alvás statisztikában. Viszont napközbeni alvás után már csak azokat az adatokat látjuk, az éjszakai alvás részletes elemzése egyelőre valahogy eltűnik, csak az össz alvásidőt látjuk.

Ezeknél eggyel kényelmetlenebb probléma, hogy a Tizennel ellentétben a Wear OS 3 a Samsung vagy Google fiókba mentett biztonsági mentésekből csak az alapbeállításokat állítja vissza, az egyedileg kialakított és berendezett óralapokat, az ébresztőket és a lapozható widgetek elrendezését nem, ami persze félsiker, mert legalább az értesítés-engedélyekkel vagy a gyorskapcsoló panel elrendezésével nem kell újra vacakolni, de ez így elég körülményes. A biztonsági mentés - nyilván ugyanezekkel a korlátokkal - de nem-Samsung eszközökön is zökkenőmentes.

[+]

Kettővel kényelmetlenebb probléma, hogy a hívásfogadás már nem működik a fogadóikon megérintésével (amint kivártuk, hogy a hívásképernyő egyáltalán méltóztasson előmászni), kizárólag a felfelé, de még inkább a köríven felfelé való simítással, ami nekem kényelmetlen volt, illetve rendszeresen felvettem a válaszüzenettel elutasítani kívánt hívást, mert a felület pici, az üzeneteket pedig szintén alulról felfelé simítva szedhetjük el. Ezt a mozdulatot érzékelte néha a rendszer a hívás fogadásának szándékaként A megoldás: engedélyezni a virtuális lünettát és a kezelőikonoktól tök távol, a köríven a megfelelő irányba simítani (ami szerintem megint csak nem kimondottan kényelmes).

[+]

A One UI-jal kombinált Wear OS 3 már most, ezen a szinten is messze jobb felhasználói élményt és funkcionalitást mutat, mint a Wear OS korábbi verziói, de a Tizenhez képest jelenleg van lemaradása.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés