Samsung Galaxy Watch4 és Watch4 Classic - próbawearzió

Nagyot változtak a Samsung okosórái: a korábbi Tizen helyett a Google Wear OS-re cserélték a rendszert, ami jó is, meg nem is annyira jó.

Bevezető

Bog: Kétségtelenül az egyik legnagyobb változás történt meg a Samsung okosórás kínálatában, amióta Tizen létezik. Ugyanis mostantól nem létezik, helyette a Google által sokáig magára hagyott Wear OS lett az új órák operációs rendszere. Ez kapásból a 3.0-s verzió, amit a Samsunggal közösen hoztak össze, bár arról nem szóltak a hírek, hogy mit tett bele a keresőóriás és miért felelős a koreai cég.


[+]

A kérdés tehát nyilván az, hogy mennyiben más az új platform, van-e folyamatosság, meg kell-e szokni és tanulni valami teljesen újat, vagy képes volt-e a Samsung úgy belepiszkálni a Google rendszerébe, hogy az ne okozzon azonnali szívinfarktust annak, aki egy korábbi Watch után erre a modellre vált. Nyilván az is kérdés, hogy mit adtak nekünk a rómaiak a Google szolgáltatásai, több lesz-e, jobb lesz-e a használhatóság és a funkcionalitás, magyarán volt-e értelme annak, hogy az évek óta csiszolgatott és kiforrott Tizen rendszert kidobták. Az mégiscsak a saját fejlesztésük volt.


[+]

Miután a rendszercsere tényleg egy komoly lépés és a Samsung nyilván nem akar egyszerre támogatni két platformot hosszan, ezért össze is vonták az eddigi két óratípus frissítési ciklusát, a korábbi Watch Active-ból lett a "sima", utótag nélküli Watch4, míg az eddigi Watch3 vonalát a Watch4 Classic viszi tovább. Nem vettük a dolgot félvállról, AliceWake egy kisebb méretű Watch4-et, jómagam pedig egy jókora Watch4 Classicot kértem tesztre, de még ezen felül is jött óra pluszban, hiszen azt is ki akartuk próbálni, hogy mi van akkor, ha nem Samsung telefonnal próbáljuk párosítani. És ez nyitott kérdés maradt, amire nincs saját tapasztalatból származó információnk: az órák működnek (EKG és vérnyomás kivételével) bármilyen Android rendszerű telefonnal, ám a legelső párosításról nem tudjuk, hogy Samsung mobilt igényel-e, mert a tesztpéldányok már mind úgy érkeztek, hogy előtte kaptak egy frissítést a raktárban. Nyomozzuk a választ, de csak ezért nem akartuk már húzni a tesztet, mert amúgy mindketten elég jól kiismertük a két órát, evidens, hogy ha megvan a hivatalos infó, akkor frissítünk.


[+]

Az mindenesetre már most látszik, hogy a Samsung azért döntött a Google mellett, mert jóval egyszerűbb és sokkal több lehetőséget rejt magában, hogy a keresőóriás ökoszisztémája, alkalmazásáruháza, szolgáltatásai és frissítési opciói elérhetők, ugyanakkor viszont valamelyest rizikós is volt a rendszerváltás (30 éve is az volt...), mert egy kiforrott valamit cseréltek le egy halom ígéretre, szóval most nagyon fontos, hogy egyrészt a cikk írásakor milyen problémákba ütközünk, másrészt pedig az, hogy a jövőben ezeket milyen gyorsan és hatékonyan lehet korrigálni. A következőkben AliceWake ír majd a hardverről és a rendszerről, valamint a szenzorokról és a 40 mm-es Watch4 viseléséről, én pedig a fitnesz opciókat, a Google alkalmazásokat és a fizetési módokat próbálom áttekinteni.

Külső, kijelző, üzemidő

AliceWake: A Watch4 értelemszerűen a Watch Active koncepcióját követi, letisztultabb és kompaktabb, viszont a fizikai funkciógyűrűről le kell mondani, cserébe van virtuális. Ha valaki hozzászokott a lünettához, nem biztos, hogy elsőre kényelmes lesz a kijelző szélén futó virtuális megoldás, de megszokható, annál pedig nyilván százszor kényelmesebb, mintha egyáltalán nem lenne. A visszafogott dizájn egyébként erős érv a sima Watch4 mellett, az új széria pedig semmilyen tekintetben nem kompromisszumos (mikrofon, hangszóró, LTE opció minkét modell esetében, minden méretben), de a valódi funkciógyűrűt azért érdemes kipróbálni a gyakorlatban, ritka addiktív.


[+]

A Watch4 széria két-két verzióban elérhető, de a modellek között már csak méretbeli és akkumulátorkapacitásbeli eltérés van. A 40 és 44 milliméteres, alumínium tokozású Watch4 is elérhető eSIM támogatással, ahogy a rozsdamentes acél Watch4 Classic 42 és 46 milliméteres változata is választható LTE képességgel vagy csak Bluetoothszal. Minden esetben adott az IP68-as minősítés, az 5 ATM nyomástűrés, tehát úszni is lehet bennük, a MIL-STD810G megfelelés, illetve a beépített mikrofon és a hangszóró.


[+]

A kisebb Watch4 1,2 hüvelykes, 396 x 396 pixel felbontású, Gorilla Glass DX védelemmel ellátott Super AMOLED panellel dolgozik, a nagyobb tokozásba pedig 1,4 hüvelykes, 450 x 450 pixeles panel fért, fényérzékelő szenzor és automatikus fényerőszabályozás pedig mindkettőbe. A kültéri láthatóság kitűnő, a reszponzivitás egyébként nagyon magas (csak a rendszer lassú néha), a panel használható zseblámpaként és van testreszabható mindig aktív kijelző (AoD).


[+]

Bog: A Watch4 Classic mindenképpen méretesebb darab, a kisebbik (42 mm) modell is már 46,5 grammot nyom, a nagyobb változik pedig 52 gramm tömegű. A keret rozsdamentes acél (316L), a kijelző mérete és felbontása viszont ugyanaz, mint amit a lünetta nélküli modell kínál. Itt sincs panasz a fényerősségre és a láthatóságra, napfény alatt az automatika erre is rárakja a kakaót, hogy minden körülmények között olvasható legyen a megjelenített információ.


[+]

AliceWake: A kisebb órák kifogástalanul mutatnak vékony női csuklón is, a nagy sem vészes, de érdemes az alkatunknak valóban megfelelő méretet választani a bioszenzorok miatt. A színválaszték mindkét modell esetében kellően széles, sportoláshoz és elegánsabb viselethez is passzolnak, a szíjak pedig cserélhetők. Bármilyen sztenderd 20 milliméteres, gyorskioldós szíjjal kompatibilis a kialakítás, a gyári szíjak dizájnján viszont kicsit variáltak.

Bog: A Watch4 Classic - főleg a nagyobbik - inkább férfias óra, ezzel együtt jól illeszkedik a csuklóra, a gyári szíjjal is elégedett voltam, tág határok között állítható, kellően rugalmas és valamennyire puha is. Akinek korábban is volt lünettás órája, az bizonyára ugyanolyan nehezen hajlandó ezt nélkülözni, ahogyan én is, a gyűrű finoman kattan tekergetés során, könnyű vele navigálni, ráadásul nem csak a híváskezelést lehet vele megoldani, hanem az óra felébresztését is, ha egyébként nem óhajtjuk a kijelző kocogtatását, a gombok nyomkodását, vagy a felemelést erre használni.

AliceWake: A szilikon szíjak egészen elképesztően rugalmasak, puha és finom tapintásúak, mindamellett érezhetően strapabíróak is, de számomra a merevített nyak rész és a süllyesztett gyorskioldó kevésbé volt ergonomikus, mint a hagyományos megoldás. Viszont nagyon jól néz ki, hihetetlenül kellemes érzetű a felülete, a befelé simuló szíj és a bújtató hiánya nagyon kényelmes és praktikus, csak nekem kicsit eláll a csuklómtól merev nyak miatt.


[+]

A Watch4 és Classic kisebb verzióiban 247 mAh-s telep teljesít szolgálatot, nekem ezzel ultra power user módban két éjszakát és szűk két napot sikerült összehozni, majd átálltam a reggeli töltésre. Az eredmény számszakilag ugyanaz. Egy teljes napot, két éjszakát és mondjuk egy bő fél napot bír az akku minden létező szenzort aktiválva, technikailag minden értesítés mellett. Ez folyamatos pulzusmérést és teljes körű alváskövetést jelent, éjszaka folyamatos véroxigénszint-méréssel és horkolás-figyeléssel, napi két-három vérnyomásmérést, egy testtömegöszettétel ellenőrzést és napi egy-két EKG-t, minden létező értesítést megjelenítve, automatikus fényerőn, de AoD nélkül. Annyira jól működik a mozdulattal való ébresztés, hogy nem éreztem szükségét a mindig aktív kijelzőnek. Az algoritmus egyébként folyamatosan figyeli a felhasználói szokásokat, de elég lassú a felfogása, úgyhogy a végleges üzemidő beállásának akár egy hétnél több idő is kell.


[+]

Bog: A nagyobbik Watch4 Classic üzemideje elég hektikusan alakult. Amíg csak értesítések megjelenítésére használtam, addig kiesett belőle két napnyi üzemidő. De aztán betoltam az all-int, bekapcsoltam minden létező mérést, always-on kijelzést és rátoltam egy órás gyaloglást is GPS-szel: no, ebben az esetben este már kerestem a töltőt. Viszont még a korábbi Samsung Duo töltőpaddal is elég hamar végzett, vacsora, tusolás, filmnézés, aztán éjszakára raktam is vissza a csuklómra, hogy az alvásos-horkolásos eszköztárat is kihasználjam.

Hirdetés

Hardver, szenzorok

AliceWake: Az új szoftverhez új lapkakészlet is érkezett a Samsung 5 nanométeres EUV node-járól. A Galaxy Watch4 és Watch4 Classicban dolgozó Exynos W920 két, 1,18GHz-es Cortex-A55 processzormaggal dolgozik, 20%-os teljesítménynövekedést ígérve az Exynos W9110-hez viszonyítva, míg a grafikus feladatokat a Mali-G68 látja el, nem részletezett konfigurációban, de papíron tízszer jobb teljesítménnyel. Ezt persze a szoftvernek is akarnia kell. A mostaninál kicsit jobban, mert sokszor előfordul késés, például a híváskijelzésnél és az interakciót igénylő felületeknél.


[+]

Az Exynos W920 akár 960 x 540 pixel felbontású megjelenítőket is kezel, támogatja az LPDDR4 memóriaszabványt, a Cat.4-es LTE sebességet és az egycsatornás GPS-t. Az energiahatékonyságot egy Cortex-M55 mag biztosítja, a chip apró méretét pedig SiP-ePoP konfiguráció, ami például nagyobb akkumulátor elhelyezését teszi lehetővé az értelemszerűen eleve korlátozott méretű, szenzorokkal teletömött házban.

A belső tárhely ugyan 16 GB-ra nőtt, ami papíron masszív duplázás, a rendszer viszont ennek ab start majdnem felét foglalja el, így nagyjából továbbra is 8 GB körül (nálam 8,59 GB) gazdálkodhat a felhasználó. A 1,5 GB rendszermemória egy részét pedig valószínűleg a grafikus gyorsító stoppolja, így 1,35 GB-ot fogunk látni a készüléken, ez teljesen normális. A Watch4 széria szokás szerint elérhető LTE képes eSIM verzióban és Bluetooth kiadásban a szokásos adatkommunikációs pakkal, ami ugye a kétsávos, 802.11a/b/g/n WiFi-t, az 5.0-s Bluetootht, a GPS, GLONASS, BeiDou és Galileo támogatást, az NFC-t és a szenzorrendszert tartalmazza.

A sztenderd érzékelők közül gyorsulásmérő, légnyomásmérő, giroszenzor, geomágneses érzékelő és fényérzékelő áll rendelkezésre, a lényeg viszont nyilván a továbbfejlesztett hátlapi BioActive szenzor. Az optikai szenzor pulzus- és véroxigénszint mérés mellett alkalmas vérnyomásmérésre és elektrokardiogram készítésre (ahogy a Watch3 és Watch Active2 esetében is, kizárólag Samsung telefonnal), az újdonság pedig a testtömegösszetétel elemzés bioelektromos impedancia analízissel (BIA).

[+]

A szenzor gyenge elektromos impulzust közöl a testtel, a különböző szövettípusok pedig különböző mértékű ellenállást mutatnak a közölt ingerrel szemben, így meghatározható a testzsír mértéke, a test víztartalma, a zsigeri zsír mennyisége, az izomtömeg, és általában a csontok ásványi anyag tartalma, a test protein szintje, amiből kiszámolható az alapanyagcsere sebessége és a testtömegindex. Ehhez a funkcióhoz legalább hárompontos érintkezésre van szükség, a hátlapi szenzor mellett az óra két fizikai vezérlőgombjának felületét kell megérinteni úgy, hogy a kezünk ne érintkezzen az órát viselő kézzel. Sajnos a kéznél lévő InBody gépet nem kalibrálták újra, úgyhogy a korábbi mérésekkel tudtuk összevetni a Watch4 eredményeit, amelyek teljesen reálisnak tűnnek.

Érdemes hangsúlyozni, hogy a Watch4 és Watch4 Classic tökéletesen együttműködik nem-Samsung telefonokkal és táblagépekkel is, a Samsung Wearable appot kell letölteni, nem árt a Samsung Health sem, ha pedig bejelentkezünk a Samsung fiókunkba, az adatok is rendben megjelennek mindkét appban. A vérnyomásméréshez és EKG-hoz szükséges Samsung Health Monitor alkalmazás viszont kizárólag Samsung eszközökön működik, így ezek a funkciók nem lesznek elérhetők, ha más gyártó készülékével használjuk együtt az órát. Megpróbáltam .apk-ból telepíteni a Health Monitort, ez sikerült is, de az alkalmazás nem indul, úgyhogy sajnos most ez sem megoldás.

[+]

A pulzusmérés továbbra is nagyon pontos, ezt ismét egy többpontos Garmin mellkaspánttal összevetve ellenőriztük. A véroxigénszint egy gyógyszertárban kapható, hitelesített orvostechnikai eszközként kapható SpO2 mérő eredményeivel összehasonlítva szintén pontos, éjszaka viszont mintha alulmérne, de alvás közben nyilván nem tudom ellenőrizni az eredményeket. Lehet, hogy tényleg akadozik az oxigénellátottság. Az EKG eddig is valid volt, kardiológus szakorvos és belgyógyász is megállapította, hogy a készülékkel végzett rendszeres mérések érdemben felhasználhatók diagnosztikai és prevenciós célokra, a mérések jellemzően megfeleltek a többpontos, 12 elvezetéses EKG eredményeinek.

[+]

A vérnyomásmérés ugyanakkor kissé korlátozott, már ami a mérési tartományt illeti, és minél közelebb vagyunk a mérési tartomány két végéhez, annál pontatlanabb az eredmény. Ez nyilván a tendenciák követésénél nem okoz gondot, de a valamilyen irányba kiugró eredményeket nem fogjuk tudni regisztrálni. Ez szisztolés érték esetén 80 Hgmm alatti és 170 Hgmm fölötti értéket, diasztolés nyomás esetén pedig 40 és 120 Hgmm közötti értéket jelent. A gyakorlatban már a 149/109 Hgmm körüli vagy magasabb eredményeket is bizonytalannak ítéli, a mérési tartományon belül viszont rendkívül megbízható.

A kardiológia által végzett 24 órás ABMP vérnyomásmérés eredményei minden esetben egy-két Hgmm eltéréssel megegyeztek az óra eredményeivel. A ABMP napközben húszpercenként mért, éjszaka fél óránként, nagyjából mindegyik mérés után csináltam egyet az órával is, minden stimmelt, kivéve a kiugró értékeknél (150 Hgmm szisztolés és 110 Hgmm diasztolés értékek körül). A havonta elvégzendő kalibrációnál viszont érdemes ugyanazon a kézen végezni a mérést, amin az órát viseljük, mivel sokszor eltérő az eredmény a két kézen. Az útmutató erről nem tájékoztat, de tök egyszerűen kivitelezhető. Mérünk az órával, levesszük, mérünk a vérnyomásmérővel és megadjuk az eredményt az appban. Nem szükséges párhuzamosan mérni, és értelme sincs, van idő az adatbevitelre.

[+]

A horkolásfigyelés újdonság még, ehhez viszont valamiért szükség van a telefonra is, pedig van hangszenzor az órákban és mikrofon is, Bixby is működik hangutasításra. Na, mindegy. A horkolásfigyelést a telefonon kell aktiválni, a készüléket pedig valahova a fejünk közelébe tenni éjszakára, mondjuk éjjeliszekrényre. Amint a rendszer horkolást észlel, igény szerint hangfelvétel(eke)t is indít, de enélkül is jegyzi, hogy milyen időpontban és meddig horkoltunk. A felvételek amúgy hasznosak, kiderült, hogy csak szuszogok, azt is ritkán, de alapértelmezetten 31 nap után törlésre kerülnek. Ezt lehet kitolni 100 napra vagy csökkenteni 1 napra, a mentési lehetőséget viszont nem találtam, ahhoz elő kell fizetni a Sleep Cycle szolgáltatásra. (Három napja várom, hogy horkoljak, de vagy hangtalanul aludtam, vagy túlontúl a párnába fúrtam magam, mert nekem persze semmit nem jelzett a készülék, noha külsős források szerint nem vagyok ennyire csöndes minden éjszaka, de ez most nem nyert bizonyítást. - Bog)

Wear OS 3, One UI

A legnagyobb változás értelemszerűen a Tizen szanálása és a Google-lel közösen fejlesztett, Wear OS 3 One UI kezelőfelülettel, ami nagyjából megegyező megjelenést és logikát jelent, de nyilván teljesen más alapokon. A Samsung igyekezett megtartani a már bevált szisztémát és funkcionalitást, ami rendkívül szerencsés, tekintve, hogy a Tizenen futó One UI kifejezetten felhasználóbarát, stabil és funkciógazdag rendszerré nőtt, a Samsung pedig nem kevés energiát ölt az olyan kényelmi megoldások integrálásába, amelyek most a Wear OS révén ökoszisztéma szinten elérhetővé válhatnak, már persze akkor, ha az alkalmazás fejlesztője veszi a fáradtságot és megcsinálja az app telefonos verzióját is.

[+]

Jelenleg ez még nem megy automatikusan, a telefonon már eleve meglévő appok nem jelennek meg az órán, akkor sem, ha van órás felületük, viszont telepíthetők. A Viber és egyéb VOIP hívásokat is kezeli az óra (fogadás, elutasítás), csak előbb telepíteni kell magát az appot az órára. Viszont a Viber egyelőre csak ennyit tud, hiába jelenik meg az appok között. A bejövő üzenetekre tudunk válaszolni, látjuk az üzenetben kapott képeket is, de új üzenetet nem írhatunk az óráról és hívást sem indíthatunk. Az újonnan telepített alkalmazások esetében opció, hogy azzal a lendülettel vigye át őket a rendszer, így csak a már meglévőkkel kell babrálni kicsit. Mivel ez Wear OS 2-nél nem így volt és nem is kényelmes, hogy így legyen, okkal feltételezzük, hogy ez változni fog.

[+]

A Google által jegyzett platform minden esetre biztosítja a széleskörű kompatibilitást, átjárhatóságot az eszközök között és az alkalmazás- és szolgáltatáskínálat nagyjából korlátlan bővülésének lehetőségét, ami nagyon ígéretes, viszont egyelőre még akadnak fennakadások, amelyeket nem ártana viharos gyorsasággal javítani, hogy a kevésbé felkészült júzer ne érezze csalódásnak az egyébként jövőálló és rendkívül nagy potenciállal bíró platformváltást. Amire azért jelenleg van esély, mivel a Tizen, mint utóbb kiderült, irgalmatlanul sok olyan megoldást, funkciót és átjárhatóságot biztosított önerőből, ami egyébként egyedei rendszerekre nem jellemző.

[+]

A Samsung atomstabilan és integránsan oldott meg egy rakás olyan problémát, ami a mindennapi használat során valószínűleg gyakran felmerül, így nem volt érezhető hátránya az egyedi platformnak a kissé elhanyagolt, de programozástechnikailag rugalmasabb Wear OS-hez képest. Én életvitelszerűen használok egy WiFi-s Watch3-at, különösebb előnyét tapasztalati úton még nem látom az új rendszernek, egyelőre nem volt olyan felhasználási terület, ahol ez megnyilvánult volna, noha nyilván tudom, hogy ez miért lehet és lesz jó hosszabb távon.

[+]

A Samsung szerencsére elég jól átmentette a már megszokott felületeket és megjelenést, bár feltűnően sok lett a szürkeárnyalatos megoldás, ami alapvetően letisztultabb és elegánsabb, de ettől még a felület nem feltétlenül lesz átláthatóbb. A Tizen hatékonyabb volt grafikus információmegjelenítésben és közlésben, de összességében minden ismerős és kézenfekvő. A rendszernavigáció ugyanúgy működik, a Watch4-en is elérhető a virtuális lünetta, viszont a vissza és a főképernyő funkciókat megcserélték. Most a felső, pirossal szegélyezett bekapcsológomb a főképernyő és az alsó a vissza. De erre miért volt szükség?!

[+]

A testreszabhatóság továbbra is kielégítő, az egyedi számlapoknál viszont már több lehetőségünk van, a fentről lehúzható gyorskapcsolópanel elrendezése és tartalma tetszés szerint variálható, saját óraszámlapot is készíthetünk egyedi háttérrel, illetve igény szerint kiválasztott információkkal, indikátorokkal és alkalmazásindítókkal (összesen néggyel a köríven). A bekapcsológombot kétszer megnyomva tetszőleges alkalmazás vagy a Bixby asszisztens ugrik elő, a vissza gomb pedig a legutóbbi alkalmazásokat is hajlandó megmutatni rövid nyomásra, ha azt szeretnénk inkább, mint vissza funkciót.

[+]

Az óra akkor is alkalmas hívások indítására és fogadására, ha a két eszköz nincs egymás közelében, de mindkettő hozzáfér WiFi hálózathoz. Ehhez a mindkét eszközön ugyanazzal a Samsung fiókkal kell jelen lenni és engedélyezni az LTE kapcsolattal rendelkező eszközön (tehát a mobilon) a más eszközökön való híváskezelést. Az értesítéskezelés még mindig kifogástalan: minden engedélyezett alkalmazás értesítése saját ikonnal, a küldő nevével és képével, teljes terjedelemben, kitűnően szeparálva, minden karaktert hibátlanul megjelenítve érkezik. A csoportos beszélgetések az órán is egy folyamként mutatkoznak, a küldő nevével, buborékonként elválasztva. Válaszolni előre beállított vagy általunk szerkesztett sablonokkal, hangulatjelekkel és szövegesen (QWERTY, numerikus billentyűzet, betűnkénti kézírás) is lehetséges.

[+]

A korábbi óraszámlapoktól és alkalmazásoktól ugyan búcsút kell venni, a Google Play Áruház pedig egyelőre nem tűnik a legrendezettebbnek és a kínálat is szerényebb, de ez nyilván nagyon hamar változni fog, amint ismét beindul a Wear OS. A megszokott alapeszközöket viszont a Samsung felpakolta az órára, mint a számológép, a hangrögzítő, zenelejátszó/médiavezérlők, kameravezérlő (élő előnézettel) és hasonlók. A naptárbejegyzést viszont már csak a telefonon hozhatunk létre. Miért? Minden más pedig, amit letöltünk és a fejlesztő biztosított órás felületet hozzá, automatikusan használható az órán is, itt kap a Google egy jó nagy piros pontot.

[+]

Kisebb bugokba viszont még bele lehet futni, amit minden bizonnyal rohamtempóban javítanak. (És jó lenne, ha Samsung Wearable munkatempójával is kezdenének valamit, meglehetősen lassú lett.) Ébresztőt már nem csak az órán, hanem az órán keresztül a telefonon is beállíthatunk, akár párhuzamosan többet is (na, ez például a Wear OS 3 pozitív hozadéka), de a felület kissé zsúfoltabb lett; nem mutatja grafikusan, mennyit alhatunk még (csak ha kirakjuk az óralapra widgetben); a Ne zavarjanak üzemmód pedig akad a jelzéssel.

[+]

A kikapcsolás vagy a szundi opció nem jelenik meg a képernyőn, mivel Ne zavarjanakban inaktív a mozdulatra való ébresztés. Kocogtatás után elég sokat kell várni, míg megjelenik az interfész a kezdőképernyő helyett. Meglehetősen bosszantó, főleg, hogy ha a főképernyő gombbal próbáljuk életre kelteni a kijelzőt, akkor egyben akaratlanul nyomunk egy szundit is, amit nem mindig sikerül értelmeznie a rendszernek. Pár perccel később ismét ébreszt az óra, de kezelőfelület nincs az ébresztő widgetnél sem, csak az újraindítás segít.

[+]

Ugyanilyen apró, de bosszantó bug a nem kicsit sztahanovista tétlenségi figyelmeztető. Óráról indított szobabiciklizés után öt perccel képes volt közölni, hogy szerinte ideje lenne mozogni. Szerintem meg jó lenne, ha biciklizés után, amit egyáltalán nem vett figyelembe legalább levegőt kapnék előbb. De akkor is gondolkodás nélkül és kikerülhetetlenül előugrik, ha éppen aktívan használjuk az órát, mondjuk értesítéseket lapozgatunk/olvasunk, pulzust mérnénk vagy ébresztőt állítunk be, esetleg 20 perce ledőltünk szundítani, amit érzékel is rendszer, mert utána megjelenik az alvás statisztikában. Viszont napközbeni alvás után már csak azokat az adatokat látjuk, az éjszakai alvás részletes elemzése egyelőre valahogy eltűnik, csak az össz alvásidőt látjuk.

Ezeknél eggyel kényelmetlenebb probléma, hogy a Tizennel ellentétben a Wear OS 3 a Samsung vagy Google fiókba mentett biztonsági mentésekből csak az alapbeállításokat állítja vissza, az egyedileg kialakított és berendezett óralapokat, az ébresztőket és a lapozható widgetek elrendezését nem, ami persze félsiker, mert legalább az értesítés-engedélyekkel vagy a gyorskapcsoló panel elrendezésével nem kell újra vacakolni, de ez így elég körülményes. A biztonsági mentés - nyilván ugyanezekkel a korlátokkal - de nem-Samsung eszközökön is zökkenőmentes.

[+]

Kettővel kényelmetlenebb probléma, hogy a hívásfogadás már nem működik a fogadóikon megérintésével (amint kivártuk, hogy a hívásképernyő egyáltalán méltóztasson előmászni), kizárólag a felfelé, de még inkább a köríven felfelé való simítással, ami nekem kényelmetlen volt, illetve rendszeresen felvettem a válaszüzenettel elutasítani kívánt hívást, mert a felület pici, az üzeneteket pedig szintén alulról felfelé simítva szedhetjük el. Ezt a mozdulatot érzékelte néha a rendszer a hívás fogadásának szándékaként A megoldás: engedélyezni a virtuális lünettát és a kezelőikonoktól tök távol, a köríven a megfelelő irányba simítani (ami szerintem megint csak nem kimondottan kényelmes).

[+]

A One UI-jal kombinált Wear OS 3 már most, ezen a szinten is messze jobb felhasználói élményt és funkcionalitást mutat, mint a Wear OS korábbi verziói, de a Tizenhez képest jelenleg van lemaradása.

Fitnesz és további alkalmazások

Bog: A nagy kérdés számomra az volt, hogy a Wear OS mennyire fogja az alkalmazások kínálatát felduzzasztani. A válasz az, hogy számos ponton van benne előrelépés, de miután a Google eddig eléggé elhanyagolta a platformot, ezért az alkalmazásfejlesztők sem törték össze magukat, tehát még nem elég bőséges a kínálat, noha már most vannak olyan szoftverek, amik együtt tudnak dolgozni az órával. Korábban a telefonunkon levő, de a Wear OS-re felkészített appok automatikusan megjelentek az órán is, most azonban ezt egyenként kell megoldjuk. Nem biztos, hogy ez baj, mert szépen meg tud hízni a kis körös alkalmazásmenü lefelé, ha minden bigyót ráeresztünk az órára, még ha ezeknek az ikonoknak a sorrendisége szabadon is variálható.

[+]

Azonnali nyereség viszont a navigáció, ami automatikusan az órán is elindul, ha a telefonon a Google Maps munkába áll. Elég nagy baj viszont, hogy ezt pillanatnyilag autós útvonaltervezésnél is elköveti, kissé idétlen úgy vezetni (főleg városban), hogy minden kanyar előtt rezeg az óránk, miközben a telefonomon aktív a kijelző és azon nézem az útvonalat: ennek úgy lenne értelme, hogy gyalogos navinál működik akkor, amikor mondjuk a mobilomat zsebrevágom. Mert így tök hasznos egy városnézés során. Végigtúrtam a beállításokat, de nem lehet lebeszélni az órát a navigáció megjelenítéséről, ha kilépek az órán, akkor a telefon is megszakítja az utat, csak annyit tudtam csinálni, hogy a rezgést kikapcsoltam a csuklómon.

[+]

Ugyanilyen alapvetés a YT Music is, de azért itt vannak korlátozások. Egyrészt a jelek szerint a Samsung úgy döntött (vagy a Google?), hogy az óra hangszóróját most már nem vehetjük igénybe zenelejátszáshoz, az óráról lehet vezérelni a telefonon szóló zenét, vagy az órára már letöltött (magát a letöltést is csak töltőre rakva engedi) számokat játszhatjuk le más Bluetooth eszközön (mondjuk egy headseten, hangfalon). Ugyanezzel a korlátozással bír a Spotify is, tehát az órán nem fog szólni, hanem kvázi egy vezérlőt kapunk csupán. Tizen alatt a SmarThings sem volt elérhető, sokan kifogásolták is, most viszont ez is működik csodásan, tehát ha okosotthonosat játszunk Samsung eszközökkel, akkor mostantól ennek az óra is része lehet.

[+]

És akkor jöhet minden más: úgy értem, hogy minden egyéb, amit le lehet tölteni az órára. Nyilván tele van az áruház mindenféle fitnesz és tracker alkalmazásokkal, van néhány primitív játék (2048), pár hasznos apróság, mint a bevásárlólista, a számológép, az iránytű és számtalan időjárási app, de biztos, hogy lesz olyan, aminek szerintünk lenne értelme, ám nincs belőle Wear OS változat. Ez a lista mindenkinek szubjektív, nekem speciel a DS Audio hiányzott (ami korábbi Wear OS alatt megvolt), hogy Synology NAS-ról streameljek zenét, a BKK Futárt is el tudnám képzelni, a HU Map nevű túrázós térképet is tudtam volna használni, de még a kutyámon levő trackert (Tractive) is szívesen kezeltem volna telefon nélkül. És akkor még ott van az NFC-ben rejlő vonal mindenféle belépőkártyával, vagy a légitársaságok jegyeinek megjelenítési lehetőségeit is lehetne említeni, remélhetőleg csak idő kérdése, mire sok-sok, tényleg hasznos app elérhető lesz a Wear OS-re.

[+]

Fitnesz vonalon nyilván nem vártunk csúcskategóriás Garmin cuccokhoz mérhető képességeket, de a hobbisportolók számára a Watch4 modellek elegendő tudást kínálnak. A GPS kimondottan gyors és elég pontos is, a szintemelkedést és a térképet is jól mutatja. A folyamatos pulzusmérés hasznos, az automatikus megállás és újraindítás is jól működik, ha az ember csak megpihen és meghúzza a kulacsát, tökéletesen nyomonkövethető volt, hogy mikor próbáltam kicsákányozni a földből a nyüves vadszőlő gyökereit, amikor babérmeggyet ültettem, aztán másnap kihívtam inkább az embert a markolóval. Nyilván egy mellkaspánt egzaktabb, de elég jó a Samsung órája is ebben. Van GPX exportálási lehetőség, az egyes aktivitásoknál a pulzus, a sebesség és a magasság is látszik a görbén, csatolhatunk fotókat, tárolja az aktuális időjárást is.

[+]

Az alvásfigyeléssel viszont nem vagyok elégedett, minden alvásra ad pontszámot a felület, ami nekem tragikus értékeket hozott, miközben remekül aludtam éjszakákon át. Horkolást nálam nem detektált, ráadásul ha ennél összetettebb módon óhajtjuk elemezni a pihenésünket, akkor elő kell fizetni a Sleep Cycle szolgáltatásra extra pénzért. (És annyi esze igazán lehetne, hogy egy idő után ne számolja bele az ébrenlétbe azt a 30 percet, amíg az elalvós Start Trek megy. Nem nézem, csak hallgatom, de jellemzően öt perc után alszom. És ezt közlöm is rendszeresen az appban az alvás szerkesztésénél. Ezt Tizenen sem értettem soha. AW) Persze továbbra is lehet stressz-szintet mérni (ami szintén felesleges, mert amikor magas volt a pulzusom - csákányozás, ugyebár - akkor szerinte idegesebb voltam), a véroxigén-szintet is monitorozhatjuk, plusz magunk is felvehetünk mindenféle adatokat arról, hogy mit ettünk és ittunk össze és ezzel párhuzamosan hogyan csökkent a testsúlyunk (sehogyan, pedig igyekeztem).

Fizetés, összegzés

Bog: A legnagyobb és legfontosabb kérdés rögtön a bemutató után az volt, hogy ha Google Wear OS-re vált a Samsung, akkor lesz-e végre órával történő mobilfizetési opció. Nos, alapvetően van, de gyakorlatilag mifelénk nincs, ami elsősorban annak köszönhető, hogy ismeretlen ok miatt a Google Magyarországon nem engedélyezi az órán használható Google Pay szolgáltatást, miközben telefonon már egy ideje működik. Magam is sokat használom, noha ehhez pillanatnyilag K&H, Curve, vagy Revolut kártya szükséges, de tény, hogy megoldható és működik.


[+]

Az órákon azonban nem, noha a bejelentés pillanatában a Google 16 országban elérhetővé tette a funkciót - csak éppen ebben a listában Magyarország nem szerepel. Nem okvetlenül cél, hogy tételesen elmondjuk, hogy miképp lehet megkerülni a dolgot (mert meg lehet), a fórumban azonban már van is rá metódus (itten olvasható), ami egyébként működik, igazából nem is bonyolult, csak szórakozni kell vele egy kicsit, de igen, a helyi Platán sörözőben vettem egy kólát órával fizetve, hogy aztán egy faluval arrébb a kávézóban már hiába keressem a megfelelő ikont az appok között... de ezt is meg lehet oldani, csak most még hektikus, nyilván azt várja mindenki, hogy Magyarország is megkapja a lehetőséget, mert akkor ugyanazok a kártyák működnek majd mindenféle fakszni nélkül is az órán, amik most mennek a telefonon. Ha pedig működik, akkor 10 tranzakciót simán lezavar offline is, tehát akár telefon nélkül is le lehet ugrani a boltba.


[+]

Összegezzünk, mindkettőnknek lett elég tapasztalata és véleménye. Számomra a Wear OS-re való áttérés egy ígéretes lépés, azonban jelenleg még van pár bug (néha nem tudtam felvenni például a hívást) és korlátozás (Google Pay, alkalmazáskínálat, óralap felhozatal), ami miatt érződik, hogy bár láthatóan rengeteget dolgoztak azon, hogy indulásra egy komplex és működő rendszer jöjjön létre, ám a Tizen sok éves kiforrottságát nem tudták megközelíteni. Nyilván a Tizen mögött ülő fejlesztőcsapat vért izzadt, hogy a saját rendszerüket úgy tálalhassák, hogy az elvárt funkciók működjenek, most ez a csapat vagy csak a tévékkel foglalkozik, vagy átmozgatták őket más területre, de bizonyára a Samsung is számolt és arra jutott, hogy ha a Google bábáskodik az ökoszisztéma és az appkompatibilitás felett, akkor nekik nagyságrendekkel kevesebb dolguk van az egésszel. Ez bizonyára így is van, de akkor nagyon reméljük, hogy a Google tényleg újra fókuszba rakja a Wear OS-t, mert ha megint csak félgőzzel csinálják, akkor a Tizen rövidtávon jobb lenne. Ha viszont van szándék, elhatározás, kitartás és erőforrás, akkor a Wear OS megint egy életképes rendszer lehet nem csak Samsung órákon, de nyilván a Samsung is profitál belőle. Nem mondom, hogy csalódás a Watch4, mert benne van a potenciál és ha eggyel hátrébb lépünk és elkezdjük felsorolni, hogy miket tud egy ilyen apró, csuklón hordható szerkezet, akkor azért valahol lenyűgöző, hogy az edzéseken át az értesítéskezelésen keresztül a fizetésig bezárólag mennyi mindenre (lehetne) képes, fejlődnek a szenzorok, a szoftverek, a funkcionalitás, csak az üzemidő nem akar fejlődni, mert ha a tudása minden aspektusát kihasználjuk, akkor naponta kell tölteni.

AliceWake: Nálam az üzemidő pont ugyanannyi a kis Watch4-nél, mint a kicsi Watch3-nál, együtt lehet élni vele, viszont én minden kutyafülét ráeresztek az órára és rendkívül aktívan használom. Ezért volt különösen kényelmetlen, hogy bizonyos alapfunkciók rosszabbul vagy konkrétan rosszul működnek még a Wear OS 3-ban, ami kétségtelenül ígéretes mint koncepció, egyelőre viszont kompromisszumokat követel a felhasználói élmény tekintetében. Az eddig megszokott funkciók egyébként rendben elérhetők, a bioszenzorok kifejezetten profik, a felhasználói felület megjelenése is nagyon hasonló, de a Tizen ügyesebb volt grafikus információközlésben és kezelhetőségben, reszponzívabbnak érződött és gyorsabban reagált, az alkalmazáskínálat pedig egyelőre elég korlátozott. Viszont semmi olyan hiba nincs a rendszerben, amit ne lehetne minimális erőbefektetéssel orvosolni, potenciál viszont bőven. Én a magam részéről ebben az időpillanatban nem váltanék feltétlenül a Watch3-ról vagy Watch Active2-ről Watch4-re, de az is tény, hogy a tokozás vékonyabb, az üzemidő ennek ellenére nem romlott, a szilikon szíj hihetetlenül kellemes érzetű és tud egy-két praktikus apróságot az új szoftver, köztük a Google Pay-t, ami irtó erős érv a Google rendszere mellett, noha ehhez most még trükközni kell egy kicsit. A vékony kialakítás és a letisztult dizájn a könnyebb, matt tokozással hiányozni fog, a folyamatos éjszakai véroxigénszint-követés és a SmartThings is, de egy fél szoftververziót várnék, mielőtt elhagynám a Tizent és biztosan a fizikai funkciógyűrűvel rendelkező verziót választanám. Sajnos tényleg nagyon könnyű hozzászokni.

Bog: tanakodtunk egy darabig, hogy legyen-e plecsni, végül úgy döntöttünk, hogy a Classic modellekre egy Tetszett minősítés kijár, mert a lünetta még mindig remek, ha pedig az órás fizetést sikerül gatyába rázni, akkor érezni fogjuk a törődést is a platform mögött.

Samsung Galaxy Watch4 Classic

Alicewake & Bog

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés