Hirdetés

Samsung Galaxy Fit e - alapozó edzés

Kipróbálja magát a Samsung a filléres aktivitáskövetők műfajában, amihez észrevétlen méret, pulzusmérés és 50 méteres vízállóság tartozik, meglepően rövid üzemidővel.

Külső, kijelzős, csomagolás

A viselhető eszközök piacának tetejét a csúcskategóriás sportórák és a legpöpecebb okosak teszik ki, méretben is a legmagasabb szintet képviselve. Már csak ezért is fordulnak sokan a termékkategória belépőszintje felé: nem csak a pénztárca jár jobban, az apró karperecek teljesen észrevétlenek maradnak a csuklón. 15 grammjával a Samsung Galaxy Fit e-ről a 36 fokos nyári forróságban sem vettem tudomást, nem izzadt 40,2 x 16 millimétere alá a csuklóm, 5 ATM / 50 m vízállósági rátájával pedig minden alkalommal gond nélkül viselhettem (úszni lehet vele, búvárkodni nem, egyébként nem pontosított MIL-STD-810G teszteken is átment).

Eltörpül és szinte észrevétlen a Galaxy Fit e a Watch GT Active-féle monstrumok mellett
Eltörpül és szinte észrevétlen a Galaxy Fit e a Watch GT Active-féle monstrumok mellett [+]

A drágább Galaxy Fittel szemben az e utótagú variáns egyértelműen a filléres Mi Band konkurense, és teszi ezt jófajta műanyag szerkezetével, sárga és fehér kivitelben figyelemfelhívóan, feketében kissé elegánsabban. Nincsenek rajta gombok, sőt: kapacitív érintésérzékelő sem, ezért a kijelzőt a szokásosnál egy picit határozottabb dupla érintéssel (vagy csuklóemeléssel) lehet felébreszteni, és az alapvető widgetek között egy-egy koppintással váltani. Minderre fürgén reagál a FreeRTOS felület, szóval nincsenek a kezeléssel gondok.

A kijelző árnyékban remekül, nap fény alatt már picit nehezebben, de még rendben látható
A kijelző árnyékban remekül, napfény alatt már picit nehezebben, de még rendben látható [+]

A megjelenítő monokróm PMOLED technológiával és 0,74” képátlóval, melynek 128 x 64 pixele nem tör a Galaxy Watch Active amoledes babérjaira. Cserébe árnyékban remekül, napfény alatt pedig kissé nehézkesen leolvasható róla az idő, a napi lépés- és kalóriaadatok, odébb lapozva pedig az alvásstatisztikák és az időjárás pillanatnyi, illetve napi részletei. Nincsenek almenük és zéró dolog állítható vagy indítható a karperecről, de hát ezért is van a Bluetooth 5.0 LE kapcsolat, hogy a Fit e-t az ember mobiljával együtt használja.

Gomb sehol, hátul is csak a töltő érintkezőpárja és a pulzusmérő pillantható meg
Gomb sehol, hátul is csak a töltő érintkezőpárja és a pulzusmérő pillantható meg [+]

Ehhez egy rakás szoftverre szükség lesz a zsebkészüléken, név szerint a Galaxy Wearable alkalmazásra (itt vannak az órabeállítások), a Samsung Healthre (a mozgásadatok részletei), a Galaxy Fit Pluginre és a Samsung Accessory Service-re (ezek tudják le a telefonos kapcsolatot és az értesítéskezelést). Szerintem ezt egy szoftverrel is lehozhatták volna, az ugyanis logikátlan, hogy bármilyen beállításhoz vagy csak a töltöttségi szint csekkolásához a Wearable-t, a mozgásadatok ellenőrzéséhez meg a Healtht kell megnyitni (ez utóbbinak jelenik meg egyébként állandó értesítése a notifikációs panelen).

A töltőbölcső nem illeszkedik éppen stabilan
A töltőbölcső nem illeszkedik éppen stabilan [+]

A beüzemelés mindenesetre pillanatok alatt megvan, amihez legalább 5.0-s Android és 1,5 GB RAM szükséges a mobil oldaláról, írja a doboz. Ugyanerre viszont sem a termékoldal, sem a felhasználói kézikönyv nem utal, ahogy az iOS kompatibilitásról sem esik szó. Így aztán vásárlás előtt nem feltétlenül tudja meg a júzer, hogy kicsomagolás után együtt fog-e működni telefonjával a kütyü. Ha megteszi, korlátozott Bluetooth hatótávval érdemes számolni, és gyakran előfordult, hogy miután a kapcsolat megszakadt, majd újra telefonközelbe kerültem, addig nem jöttek meg az értesítések, amíg a mobilról manuálisan újra nem kapcsolódtam.


[+]

Tettem ezt egyébként egy P30 Próval, ha bárkit érdekel, nem tudom, hogy egy Galaxyval jobb-e a helyzet, de ugye nem csak Samsung mobilhoz társítható. A fehér csomagolás egyébként meglehetősen légies, hiszen a pillekönnyű órán túl csak némi olvasnivaló és a túlságosan könnyen felpattanó, USB-A-s töltőbölcső lelhető fel benne. A töltő eléggé lötyög a hátsó két érintkezőre tolva, noha ettől a 70 mAh-s telep mintegy másfél órás töltése nem szakad meg.

Hirdetés

Szoftver, üzemidő, végszó

A Galaxy Fit e gyorsulásmérővel és pulzusmérővel lett felszerelve, úgyhogy ezek alapján kalkulál a szoftver minden adatot, melyek egy része megkívánja, hogy az ember saját nemét, korát, magasságát és testsúlyát megadja. A Wearable-ben számos óralap között lehet váltani, amelyek a fenti információkat variálják az órával és a dátummal megspékelve. Egy koppintással lehet az időjárás, a napi lépés-, kalória- és alvásadatok widgetjére jutni, illetve a telefonról kérhető még a naptár és a pulzusmérés képernyője is. Az utóbbi esetében akad némi zavar: nincs semmi figyelmeztetés, sem külön opció a telefonon a folyamatos vagy akár edzés közbeni pulzusmérés indítására. Alapból a hátlapi optikai szenzor nem is dolgozik, és akkor se kapcsol be, ha a Fit e testmozgást érzékel.

[+]

El is feledkeztem a tesztidőszak elején efféle képességeiről, és később jöttem rá, hogy a pulzusméréshez vagy olyan óralapot kell választani, amely jelzi a pulzusszámot, vagy hozzá kell adni a telefonról a pulzus widgetet – ennél egyértelműbben illene jelezni a júzer felé, miként fogható munkára a Fit e legfontosabb szenzora. Még egy dolgot tud egyébként a Fit e: rezegni, egyféle erősséggel. Ez elég intenzív az jelzések észrevételére ébren, bár mély álmából az embert nem fogja felrázni.

[+]

Beállíthatók egyébként a Wearable-ben néma ébresztések, a telefon órájával a kütyü nem dolgozik össze. Az értesítéseivel viszont igen, és tetszőleges típusú app átküldheti a maga notifikációját, bár csak az ikon és mondjuk a küldő illető neve jelenik meg, az értesítés szövege nem. Hívófél kijelzésre a dolog alkalmas, a név mellett a szám is felbukkan (elutasítás vagy automatikus válasz nem opció), ám nem ez az óra fogja a zsebbe száműzni a telefont, ha komolyabbak az értesítéskijelzési igények.

[+]

Mint jeleztem: az óra automatikusan érzékeli a sporttevékenységet, és a Watch GT Active-val összevetve (ez csüngött másik karomon a tesztidőszakban) nagyon közeli napi lépésszámot mért. Más kérdés, hogy a Samsung eszközében nincs GPS, így az automatikusan követett futástok hossza akkor is a lépésekből kalkulálódik, ha egyébként a teló nálam van. Pedig simán megkérhetné az óra a Healthet , hogy az rögzítse a koordinátákat. Kézzel nem indítható az óráról edzés, komolyabb szintű felkészüléshez meg pláne nem ajánlanám, de a Fit e nem is egy Garminnal vagy Polarral versenyez. Ehelyett ügyesen érzékeli, ha a júzer akár csak úgy döntött, hogy felsétál a hőségben Hegyesd várromjához, aztán megérdemelt alvásának elejét és végét is remekül eltalálja (bár egy alakalommal valamiért három órát mért nyolc helyett).

[+]

Mindenféle lépés-, mozgás-, alvás-, kalória és egyéb statisztikát a Health részletez a telefonon, itt bontható le a pulzushalmaz is. Be lehet táplálni az elfogyasztott ételeket és italokat a további számolgatáshoz, van beépülő modul vérnyomás- és vércukorszint méréshez (ilyesmire maga az óra nem alkalmas), akad közösségi integráció, szóval a Samsung felhőbe szinkronizálható egészségalkalmazása igencsak sokrétű, és ezzel együtt is könnyen átlátható. Az órának van viszont egy határozott gyenge pontja: 70 mAh-s telepe.


[+]

Az üzemidő meglepően gyér, amit sem a nem pontosított, 128 KB RAM-mal felvértezett hardver, sem a pofonegyszerű FreeRTOS nem indokol: a Fit e-t 4-5 naponta tettem töltőre, a biztos lemerüléstől megmentve, állandó értesítéskijelzéssel és pulzusméréssel. Ennél pedig nem merült számottevően lassabban, amikor a pulzusmérő nem munkálkodott. Ez aggasztó, hiszen éppen a kitartó működés a fapados aktivitáskövetők esszenciája. Nem tudom, hogy további tíz töltésciklussal javult volna-e a dolog, mindenesetre a másfél órás etetés sem éppen kellemes.


[+]

A legolcsóbb FitBitek is sokkal tovább bírják töltésenként, de a népszerű rivális, a Mi Band 3 is heteket elfut, plusz nem mond le az itt is meglévő 5 ATM minősítésről, miközben 8-9 ezer forintért beszerezhető. Ezzel szemben a Fit e 11-13 ezer forint között kaparintható meg, ami százalékosan azért már jelentős felár egy összképét tekintve előnytelenebb készülékért. Ráadásul bármikor befuthat a színes kijelzős Mi Band 4 nemzetközi változata, szintugrást ígérve a viselhető kütyük belépőszintjén. Plusz itt van az alig drágább Honor Band 4, ami akkuban és kijelzőben is többet tud, ráadásul a felhasználói visszajelzések szerint a lassú értesítéskezelési problémát is javították már. Mindazonáltal az összeszedett Samsung Health háttérrendszerrel, a többé-kevésbé megbízható aktivitáskövetéssel, a remek összeszereléssel, a használható kijelzővel és az abszolút észrevétlen viseléssel egy tetszett plecsni belefér. Ha az ár négy számjegyűre mérséklődik és helyrerázódik az üzemidő, a Fit e korrekt társ lehet alapszintű mozgásstatisztikázásra.

Samsung Galaxy Fit e

Bone123

Azóta történt

Előzmények