OnePlus Nord 2 5G - észak-északkelet

Méltó folytatást kapott az utóbbi idők legjobb ár/érték arányú Never Settle mobilja.

Hirdetés

Kamerák, multimédia

Az n + 1 kamerás mobilok korában jó hír, hogy a OnePlus kifejezetten ráment a legfontosabbra: a hátlapi főegység az 1/1,56” méretű Sony IMX766-os szenzort rejti (ezt használja a 9 Pro ultraszéles kamerája), 4:1-es pixel binning feldolgozás után 12,5 megapixeles képekkel. Megvan a villámgyors PD-autofókusz, az f/1,88-as rekeszértékű lencse pedig optikailag stabilizált. Ultraszéles oldalról viszont beragadt a Nord 2 és igazából a teljes felső-középkategória: a Reno5 5G-től kezdve a Black Shark 4-ig szinte minden errefelé pozicionált ajánlat apró, 8 megapixeles modult rejt 4K felvétel opciója és értékelhető optika nélkül, és sajnos így tesz a Nord 2 is (f/2,25, 119,7 fokos látószög, fixfókusz). Pedig egy Poco X3 NFC féláron nyújt nagyon is használható 13 megapixeleset, tehát egy efféle szenzornak bele kellett volna férnie.


[+]

A harmadik lencse mögött hátul monokróm szenzor van, és talán a portrémódból veszi ki a részét, amely jófajta képeket szül. Elöl viszont felesleges a 32 megapixeles felbontás, elég lett volna vagy 12 autofókusszal, vagy 8 megapixel 4:1-es pixel binning feldolgozás után – a minőség nem is túl jó, plusz a a 1080p videó elbírt volna több elektronikus stabilizálást. Makrókamera nincs, itt viszont látszik, hogy lőhető a főkamerával jófajta közeli, csak 7-8 cm-nél nem lehet közelebb férkőzni a témához. A szoftver elhagyta a OnePlus-féle megszokott köntöst és a ColorOS-ből ismert kivitelt kínálja rengeteg opcióval, automata HDR-t és a főkamera esetében kézi módot, illetve DNG RAW mentést beleértve. Létezik egy felesleges, 108 megapixeles szuperfelbontású mód (első kép alább), amit a sorban az 50 megapixeles példa követ, majd ugyanaz a kép kézzel 12,5 megapixelre skálázva, végül a Nord 2 saját automata képe 12,5 megapixelen.

A szuperfelbontásnak semmi értelme, de az optika 50 megapixelen se rajzol szépen, nem bírja el a natív felbontást. Ugyanakkor szemre sokkal természetesebb az 50-ből leskálázott kép (3.), mint az automata saját 12,5 megapixelese (4.), az algoritmus ugyanis túltolja a zajszűrést, a textúrakiemelést és a túlélesítést. Ennyi lett volna a kritika: az automata mód kiemelkedő dinamikaátfogással, nagyjából pontos expozícióval és színekkel, valamint a szélek felé haladva is jó részletességgel dolgozik, fókusz vagy egyéb hibák nélkül. A 2x-es szenzorzoom lehetne eggyel részletesebb: még mindig jobbak a példái, mint a pusztán digitálisan nagyítottak, de azért egy P40 Pro efféle képe bizonyítja: több is kihozható egy 50 megapixeles Sony szenzorból.

Szerencsére az esti helyzet jó: bár nyilvánvaló a komoly zajszűrés és látható némi túlélesítés, elég részlet marad középen, megfelelő színekkel és expozícióval. A dolgon pedig helyzettől függően képes javítani a több másodperces, több képből dolgozó éjjeli mód, csak tartsuk a telefont mozdulatlanul. Bár itt is lehetne reszelni a feldolgozáson, a kifejezetten sötétben lőtt autós képpel is megbirkózik a Nord 2, köszönhetően a méretes szenzornak.

Az ultraszéles példák viszont igazolják a félelmeimet: nem elég 150 ezer forintért egy mezei, 8 megapixeles egység és a hozzá passzoló, gyenge lencserajzolat, főleg nem jókora zajszűrésen és túlélesítésen átküldve. Kár érte, mert egy Galaxy A52 (5G) 12 megapixelen egyszerűen más színvonalat képvisel. A dinamika és a fehéregyensúly mindenesetre éjjel-nappal elmegy, és bár a részletesség naplemente után kifejezetten gyenge, tud a dolgon némileg kompenzálni az éjjeli mód, hogy néha ez a kamera is használható legyen. Hangsúlyozottan: néha.

A legnagyobb videofelbontás 4K 30 fpssel, amire csak a főkamera képes. Az átlagos részletességhez ugyanakkor remek optikai és elektronikus stabilizálás jár jó dinamikaátfogással, pontos fehéregyensúllyal, stabil fókusszal és tiszta sztereó hanggal. Este se szégyelli el magát ez a kamera: továbbra is helyén a fehéregyensúly és a részletesség, csak a rendszer kissé alulexponál, a fényforrások pedig mozgás közben kissé darabosnak tűnnek, de ez a csúcskészülékeknél is megfigyelhető. Nem bántam volna, ha a 4K felbontás az ultraszéles kamera esetében is opció, ehelyett gyenge rajzolatú és dinamikájú 1080p videót kapunk, zéró elektronikus stabilizálással, lehúzva az eddig jófajta videós összképet.

Jack kimenet vagy FM-rádió sincs, van viszont jó hangerejű sztereó hangszóró, hogy a bejövő hívásról semmiképp ne maradjunk le. Ha zenehallgatásról van szó, a két rácsból inkább közép és magas tartományban árad jófajta hang, az is 80%-ig zörejek nélkül, úgyhogy túl sok mélyre vagy térre ne számítsunk. A maga kategóriájában mégis elég jó a kétcsatornás minőség, és mivel megvan a remek kontrasztú és fényerejű panel, mehet a Nord 2-n az egérmozi. Értékelhető zene- és videolejátszót mondjuk nekünk kell beszerezni, de legalább elfutnak a 4K-s és a HDR tartalmak, valamint megvan a Wivevine L1 CDM védelem, hogy a Netflix és társai HD-ben streameljenek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények