Nokia 4.2 - az ára lett balszerencsés

Legutóbbi tesztünkből kiderült, hogy a hármas széria legfrissebb változata nem lett igazán jó, egy szinttel feljebb viszont többet reméltünk.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs csomag tulajdonképpen a kötelezőket hozza. Kizárólag 150/50 Mbps sebességű LTE került bele, ahogy WiFi-ből is csak alapszintű, 802.11b/g/n csomagot támogató variáns került bele. A Bluetooth 4.2-es verziószámú A2DP és LE protokollokkal, aptX-hangáviteli kodektámogatással. A teljes értékű dual SIM kialakításnak köszönhetően akkor is élvezhetjük a dual standby előnyeit két fizikai nanoSIM-hellyel, amikor egyébként a microSD-bővítés lehetőségét használjuk ki. Navigálni a GPS, a BeiDou és a GLONASS műholdak információi alapján lehet.

Hirdetés

Örülni leginkább az NFC-nek lehet, szenzoros téren egyébként elég szomorú a felhozatal, a fényérzékelőn, közelségérzékelőn és a gyorsulásmérőn kívül minden kimaradt, tehát nincs iránytű, giroszkóp, és természetesen légnyomásmérő sem. Cserébe elmondhatjuk, hogy a vételi stabilitás mindenféle hálózaton jó, az antennák érzékenysége átlagon felüli, a beszélgetési hangminőség pedig minden szempontból megállja a helyét.

Erős a konkurencia, többek közt a Galaxy A20e próbálkozik ebben a kategóriában
Erős a konkurencia, többek közt a Galaxy A20e próbálkozik ebben a kategóriában [+]

Értékelés: Nokia 4.2
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 6 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

A kerek 3000 mAh kapacitású akkumulátor papíron, ehhez a hardverhez és kijelzőhöz jól hangzik, és a készenléti fogyasztása tényleg kellemesen alacsony, viszont még átlagos nyomkodás mellett is villámgyorsan tűnnek el a százalékok, reálisan egynapos üzemidőkkel számolhatunk, ha böngészés, illetve némi fotózás, telefonálás és játék is felmerül. A hozzá tartozó sima, 1 amperes töltőfejjel több mint két óráig töltött 0%-ról 100%-ra, úgyhogy érdemes jó előre felkészülni, ha hosszú lesz a nap és nem jutunk energiaközelbe.

Nem lenne elég egy-két évet visszamenni az időben ahhoz, hogy a Nokia 4.2 a maga 64 990 forint körüli listaárával erős ajánlatnak legyen mondható. Egyértelmű, hogy az ismerősen csengő márkanév, a kellemes külső és a kezdetben nem rossz rendszersebesség hármasa sokakat meg fog győzni egy élő ismerkedéskor, viszont ha a színfalak mögé nézünk, akkor kissé szomorú, hogy nem jár több annak, aki ekkora összeggel szavaz bizalmat ennek a cégnek. Napfény alatt gyenge a kijelző, a kamera szintén nagyon halovány, az 1 amperes töltés egészen döbbenetesen lassúnak hat manapság, ráadásul még adatkommunikációban vagy üzemidőben sem nyújt többet az átlagnál. Egy USB Type-C csatlakozó, egy giroszkóp, egy kicsit jobb multimédiás hangszóró és egy picit stabilabb rendszer (ha már Android One) igazán járhatna ebben a kategóriában, még akkor is, ha a mérleg másik felén ott van a stabil és hosszan tartó rendszertámogatás, az ötletes értesítési led és a mobilfizetést lehetővé tevő NFC. Ami egyértelműen egy mai Nokia mellett szólhat a márkák többsége közt, az a háztól házig garancia rendszer, ami a gyártók többségénél már vagy kikopott, vagy nem is volt soha.

Komoly piaci körképbe bocsátkozás nélkül is villámgyorsan belefut az ember potensebb ajánlatokba, a Samsung frissen érkező Galaxy A20e-je egy nagyon erős konkurens, ahogy az Asus ZenFone Max Pro, a Huawei P Smart 2019 és még számos Kirin 710-es Huawei is sorba áll a vásárlók kegyeiért. Ráadásul ez már egy olyan árszint, ahonnan már nagyon közel van az LG G7 Fit, a Xiaomi Mi 8 Lite, vagy akár egy Meizu X8. Használható, de ezen az áron semmiképp nem ajánlható készülék a Nokia 4.2.

szentkuti11

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

  • Finnországba költözik a HMD adatközpontja

    A gyártó hatékonyabb adatelemzést ígér, a felhasználók viszont inkább biztonsági szempontból bízhatnak előrelépésben.

  • A HMD is ott lesz Berlinben

    Elsőként látogat a berlini IFA rendezvényre a Nokia mobilokat gyártó cég, ha minden pletykának hiszünk, akkor komoly palettafrissítés várható.

  • Lenovo A6 Note - nem az igazi

    Abban az árkategóriában, ahol a Lenovo indul, nagyon nehéz a kompromisszumok optimális szintjét belőni. Nem is sikerül mindenkinek.

  • A Nokia 6300-hoz is visszanyúlt a HMD

    Bemutatkozott a Nokia 125 és 150 (2020), utóbbi erősen hasonlít a márka egyik ismert korábbi modelljére. A hagyományos, nyomógombos mobilok egyszerű külsőt, 23 napos készenléti időt és elérhető árat tudnak felmutatni.

Előzmények

  • Nokia 5.1 - 5.1-es körzet

    Ismét nem üti meg az ingerküszöböt, viszont továbbra is minőségi és esztétikus készülék. De a Nokia márkajelzésen kívül nagyjából ennyit tud üzembiztosan.

  • Nokia 5 - ötlettelen

    A HMD jelenleg elérhető szériájának középső tagja vegyes teljesítményt nyújt, kétségkívül vannak erősségei, de a hiányosságok sajnos hangsúlyosabbak, mint a pozitív tulajdonságok.

Hirdetés