Mobvoi TicWatch Pro 5 Enduro - kitartás kartárs?

WearOS 3.5, két kijelző, hosszú üzemidő, és zavaró apróságok a legújabb TicWatch modellben.

Bevezető, tartozékok, megjelenés

Nem új játékos a Mobvoi a hordható okoseszközök piacán, és alapvetően a TicWatch Pro 5 Enduro sem egy tök új termék, mert a hardver ugyanaz benne, mint a TicWatch Pro 5-ben, a szoftver sem különbözik, csak az Enduro kicsit vékonyabb lett (11,95 mm), a Gorilla Glass edzett üveget zafírkristályra cserélték az AMOLED és FSTN kijelzők felett, mindeközben pedig megnövelték a tekerhető és kattintható koronát a könnyebb kezelésért és lecserélték a szilikon szíjat a dobozban fluorelasztomerre a nagyobb kényelem érdekében.

TicWatch Pro 5 Enduro a tesztasztalon
TicWatch Pro 5 Enduro a tesztasztalon [+]

A dobozban a 24 mm-es gyorskioldós szíjak mellett egyébként sokra ne számítsunk, egy mágneses, pogo pines töltőcsatlakozót és pár papírt mellékel a gyártó. A töltő USB-A csatlakozóval dugható fali adapterbe vagy számítógépre, az órára pedig mágnesekkel tapad rá, kizárólag egy irányból. 360 eurós árért, mert hogy ennyibe kerül a TicWatch Pro 5 Enduro, azért elvárható lenne a Qi töltés is akár, vagy ha már egyedi csatlakozóhoz ragaszkodik a gyártó, akkor az használható lehetne adatátvitelre is a lá Garmin.

A doboz és tartalma
A doboz és tartalma [+]

Megjelenésében pozitív véleményt keltett az Enduro szerkesztőségünkben, az 50,15 x 48 x 11,95 milliméteres tokozás nem vészesen nagy egyik irányban sem és vékony csuklómon is kényelmesen megült, nem lógott le egyik irányban sem az óra. A termékoldal szerint 44,5 gramm szíj nélkül a rozsdamentes acélból, 7000-es sorozatú alumíniumból nagy szilárdságú nylon üvegszállal ötvözve készült óratok, a gyári szíjakkal együtt már 75 gramm lesz vele a csuklón. Kizárólag fekete színben elérhető az Enduro változat, ez szolid, sportos megjelenést kölcsönöz neki, az egyetlen látható szín a koronára rajzolt piros kör.


[+]

A korona a jobb oldalra esik, felette nyomógomb, alatta mikrofon, a tokozás bal oldalán pedig hangszóró. Az óra használható hívások lebonyolítására, ha a párosított telefon a Bluetooth 5.2-es hatótávolságán belül van, önmagában viszont nem jó hívásokhoz az óra, eSIM nem programozható belé. Wi-Fi kapcsolatra képes, a 2,4 GHz-es sávot használja. Az óra Wear OS 3.5-ös rendszert futtat, így a minimum követelmény mellé egy Android 8.0-s rendszerű telefon, az Android Go, a Google-szolgáltatások nélküli készülékek és az iPhone-ok nem párosíthatók.


[+]

Megvan az 5ATM vízállósága az órának és megfelelt a MIL-STD810H katonai standardoknak is, a Mobvoi szerint nyílt vízi úszásra is tökéletesen használható, bár azért az 50 méteres vízállóság kissé kevés egy Enduro eszközön, a Polar és a Garmin kínálatában vannak erre a célra, akár merüléshez is megfelelőbben szigetelt órák. A kültéri edzéseket segíti az Enduróba beépített helymeghatározó rendszer (GPS, GLONASS, Galileo, QZSS és Beidou konstellációkra hagyatkozva), a barométer és az iránytű adataival. Az óratest alján a már említett töltőcsatlakozó mellett megtalálható az optikai puzlus- és véroxigén-szint mérő szenzor, valamint egy bőrhőmérséklet mérő szenzor, melynek használata korlátozott, elvileg edzések vagy alvás során és ciklusfigyeléshez lehet bevetni, csak úgy nem méregethetünk vele. Viszont a kipróbált edzésformák (futás, séta, evezőgép) közben nem rögzített, bekapcsolásához gombot sem találtunk a szoftverben, csak az alváskövetés alatt rögzített. Itt viszont valamiért csak Fahrenheitben volt hajlandó kiírni a bőrhőmérsékletünk változásáról szóló adatokat, hiába volt az órán és a telefonos appban is megadva, hogy az angolszász helyett a normális metrikus mértékegységeket használja.


[+]

Kijelzők, hardver, kezelés

A fő megjelenítő egy 1,43 hüvelykes, kör alakú OLED panel az Enduróban. A panel 466 x 466 pixeles felbontású, ez 326 ppi-vel remek élességet biztosít, számomra az alapértelmezett betűmérettel könnyen olvasható volt minden az órán. Képes az OLED is mindig éber megjelenítésre, de a Mobvoi óráinak nem ez az erőssége, hanem az OLED fölé helyezett Ultra Low Power Display, ami egy monokróm FSTN LCD panel folyamatos kijelzéssel és minimális fogyasztással. Beállítható az órán, hogy ez vagy az OLED legyen a mindig éber kijelző, illetve az is személyes preferencia kérdése, hogy a csukló emelésére az LCD mögé tegyen háttérvilágítást az Enduro, vagy egyből ébressze az OLED panelt. Előbbi megoldás egyébként az energiatakarékosabb, érintésre és gombnyomásra pedig egyébként bármikor felkelthető az OLED is.

Az AMOLED kijelző képes az automata fényerőállításra
Az AMOLED kijelző képes az automata fényerőállításra [+]

A másodlagos kijelző a fény beesési szögétől függően olvasható le könnyedén, azért nincs egy szinten egy transzflektív MiP panellel, de erre okos megoldást biztosít az, hogy a csukló emelésével pár másodpercre alákapcsol egyszínű háttérvilágítást. Az pedig külön jópofa, hogy a háttérvilágítás színe edzés közben átveszi az aktuális pulzuszóna színét. Az Enduro rendelkezik környezeti fényérzékelővel és automata fényerőállítással, a másodlagos kijelző ideiglenes háttérvilágítását is igazítja az óra a környezeti fényekhez, ez tapasztalataink szerint pontosan és jól működik. A koronát tekerve pedig válthatunk a másodlagos kijelzőn megjelenő adatok közt, így nem csak az alapértelmezetten aktuális időt olvashatjuk le róla, de a pillanatnyi pulzust, az aktuális napi elégetett kalóriaszámot, az SpO2-szintünk. És kellene tudnia még a bőrhőmérsékletet is mérnie, de ez a funkció többszöri próbálkozásra sem volt hajlandó működni a tesztkészüléken.

Kültéren, szórt napfényben
Kültéren, szórt napfényben [+]

Az kicsit fájó pont, hogy míg a főképernyőnek számító számlapon interaktívak az adatjelzők, addig a takarékos kijelzőre bárhol érintsünk, nem dob be egyből a kapcsolódó programba. A WearOS 3.5-ös rendszer irányítása egyébiránt egyszerű: a számlapról jobbra vagy balra suhintva lépkedhetünk a kártyák között, melyeket mi állíthatunk be, mik legyenek. Ezek is interaktívak, ujjunkkal rájuk bökve a megfelelő alkalmazás vagy menüpont nyílik meg. A számlapról felfelé suhintva az értesítéseinket kapjuk, lefelé pedig a gyorskapcsoló panelt. A korona tekerésével is előhozhatók az értesítések vagy a gyorskapcsolók, de ha kicsit beletúrunk a beállításokba, a koronát átállíthatjuk a számlaptól induló jobb-bal irányú navigációra is.

Közvetlen napfény alatt
Közvetlen napfény alatt [+]

A két gomb funkciói is személyre szabhatók, bár korlátozottan. A felső hosszú nyomása a kikapcsoló menü, a korona egyszeri megnyomása pedig a számlapra visszatérés vagy onnan az alkalmazáslista előhívása. A legutóbb használt alkalmazásba gyorsan a korona kétszeri lenyomásával térhetünk vissza. A felső gomb kétszeri megnyomása a Google Wallet indítására szolgál, az Enduro pedig rendelkezik NFC-vel (13,56 MHz) a kártyás fizetések lebonyolítására. A gomb egyszeri megnyomását egyénileg állíthatjuk, gyárilag a legutóbb használt alkalmazások listáját hozza elő, de ha mi zenevezérlést, dedikált appot, vagy edzésindítást szeretnénk, akkor azt is megtehetjük. A korona nyomva tartása is egyénileg beállítható, itt a Google Asszisztens lenne elvileg az alapértelmezett, de az nincs telepítve az órán gyárilag. A gyári rendszer más beállítási lehetőségeket nem biztosít, de harmadik féltől származó alkalmazásokkal van lehetőség remapra. Mivel alapvetően a jobb kézen hordást sem támogatja a rendszer, így a Lefty nevű programot tudom ajánlani azoknak, akik jobb csuklón használnák az eszközt.

Félhomályban vagy sötétben nagyon jól látható a háttérvilágított második kijelző
Félhomályban vagy sötétben nagyon jól látható a háttérvilágított második kijelző [+]

2 GB operatív memóriával és 32 GB tárhellyel érkezik az Enduro, a Snapdragon W5+ Gen 1 platformra épülve. Ez megegyezik a Xiaomi WearOS-es ajánlatával, és ahogy ott is, itt is pörgős, jó reakcióidőkkel rendelkező rendszerrel találkoztunk. Az üzeneteinkre akár diktálva, akár az órán megjelenő apró GBoard billentyűzeten pötyögéssel vagy ujjunk csúsztatásával írva válaszolhatunk, vagy kereshetünk így kontaktot, zenét, akármit. A magyar nyelv támogatott, a gépelés nem a legkényelmesebb élmény, de a semminél jobb. Anyanyelvünk szóba kerülésével pedig rá is fordulhatunk a szoftveres oldalra, mert itt már akadnak komolyabb gondok.

Szoftver, telefonos alkalmazás

A WearOS 3.5, ami az órán fut nem a legfrissebb verzió, a Samsung Galaxy Watch ebben előrébb jár, és egyes modelleket olcsóbban is be lehet már szerezni. De a TicWatch modellek között is ott van a sima Pro 5 is két színben ugyanezzel a hardverrel és szoftverrel a hivatalos webshopban 280 eurós áron. És igen, 138 ezer forintnak megfelelő euróért elvárnám az Endurótól, hogy beszéljen magyarul rendesen, de ezt nem teszi meg. Az van, hogy ami a Google-é a szoftverben, az le lett fordítva és megy tökéletesen magyarul, így a térkép, a naptár, de még a YouTube Music is. Ami viszont a Mobvoi saját adaléka, az vagy le van fordítva vagy nem, de inkább nem. A stopper, az ébresztő, a kézmosás időzítő, az időjárás-előrejelzés például magyarul írnak ki pár dolgot, és a Mobvoi naptára is, bár itt kilóg a lóláb a Napló névvel. Az esszenciális mód (vagyis az LCD kijelzős takarékos mód) beállításai és alkalmazása viszont már angolul van, a menüben minden ehhez kapcsolódó beállítási pont is, az összes egészségügyi alkalmazás és azok adatai, információi szintén. Engem személy szerint nem zavart a hunglish szoftver, de ha valaki nem tud angolul, az érthető módon háborodhat fel 138 ezer forintos ár mellett, hisz ennyiért a Samsung, a Xiaomi, a Garmin és az Apple órái is le lettek fordítva, de még a Huawei és az Amazfit órák is jóval több figyelmet kaptak lokalizációs szempontból.

Hirdetés

(forrás: Mobilaréna) [+]

Ugyanígy az Enduro használatához szükséges Mobvoi Health mobilapp sem lett magyarra fordítva. Használhatjuk a WearOS mobilos appját, ott támogatott a magyar, de mindenképp szükségünk lesz a Mobvoi saját megoldására is. De van még pár bosszantó apróság, például a Google Fitben korábban elmentett egészségügyi adatainkat nem húzza be az óra, sem a Mobvoi alkalmazása, külön-külön kell őket megadni. Találkoztam olyan hibával is, hogy délutánra az óra lenullázta az addigi napi lépésszámomat, ezzel együtt pedig a Mobvoi Health is. Próbáltuk kitalálni, mi lehet a gond, de a Google Fit szinkron ki volt kapcsolva, ahogy a Strava is, így nem lehetett probléma más alkalmazás által rögzített lépésekkel való összeférhetetlenség. Aztán volt olyan is három alkalommal az első négy napban, hogy az óra egyszerűen lefagyott, és újra kellett indítani az oldalsó gombot tizenöt másodpercig nyomva. Hogy mitől fagyott ki, azt nem tudni, de a Redditen találtam több olyan bejegyzést, melyben a sima Pro 5 kapcsán az energiatakarékos módból okosóra módba visszatérésre panaszkodnak, hogy ott rendszerint lehal az eszköz. Feltételezhetően valami optimalizációs gond a szoftverben.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az értesítések megjelenítése szöveges szempontból oké, az emotikonok is jöhetnek az órára, de képek, GIF-ek vagy matricák már nem. Aztán az órán kell a beállításokban turkálni ahhoz, hogy a különböző egészségügyi méréseket ténylegesen csinálja is az eszköz, mert magától nem figyel folyamatosan pulzust, nem mér stresszt, nem számol fáradtsági szintet és nem monitorozza a véroxigént sem. Így könnyű lobogtatni az ígért 90 napos üzemidőt a marketinges anyagokon, ha az okosfunkciókat nagyrészt purgáljuk az órából.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az is furcsa, hogy amint bekapcsoltuk a folyamatos egészségügyi monitorozást, a Mobvoi telefonos alkalmazása megkérdezi, hogy ezeket az adatokat fel akarjuk-e tölteni a cég szervereire? Kösz, nem. A TicWatch Pro 3 tesztjében részletezett zenelejátszási problémát egyszerűen át lehet hidalni azzal, ha a telefonon a YouTube Music könyvtárba betesszük az igényelt zenefájlokat és onnan átmásoljuk az órára. De opció a Spotify-on, Deezeren, Tidalen keresztül is lementeni zenéket, ha van előfizetésünk, és csatlakoztatott Bluetooth hangkimenettel le is játszható a tartalom az óráról.

A Spotify lejátszója az óránA Spotify lejátszója az órán A Spotify lejátszója az órán (forrás: Mobilaréna)

Nem sikerült megugrani viszont azt a rendkívül bonyolult feladatot, hogy a telefonon bekapcsolt ne zavarjanak mód szinkronizáljon az órával és olyankor a WearOS se zavarjon. Van külön az órának saját ne zavarj opciója, illetve alvásidő és mozi mód is, melyek a kijelző ébresztését is meggátolják, ezek gombbal kapcsolhatók vagy időzíthetők. Illetve beállítható az is, hogy éjszakára takarékos módba kapcsolja magát az Enduro, reggel pedig az általunk megadott időpontban visszatérjen az okosóra léthez, ezzel is energiát takarítva meg. Működik az is, hogy ha levesszük az órát csuklónkról, akkor nem rezeg és nem ad hangot értesítés érkezésekor. Viszont arra készüljünk fel, hogy ilyenkor a PIN-t vagy a mintát meg kell majd adnunk a következő használat előtt, mert ezek beállítását igényli a rendszer az NFC fizetéshez és a Google Wallethez.

A beépített hangszóró és mikrofon telefonhívásokra, üzenet diktálására is alkalmassá teszi az órát
A beépített hangszóró és mikrofon telefonhívásokra, üzenet diktálására is alkalmassá teszi az órát [+]

A Play Áruházon keresztül tölthetünk le alkalmazásokat, de itt is vannak furcsaságok. A Google Térkép például órán nem kínált fel az Endurón tömegközlekedéssel történő útvonaltervezést, de telefonról indítva ment a dolog. A WhatsApp kliens tökéletesen működik úgy is, ha a telefon nincs Bluetooth hatótávon belül, de Wi-Fi kapcsolat van az órán és valamilyen netkapcsolat a telón is. De az értesítések sajnos az energiatakarékos LCD kijelzőn nem futnak be, csak az OLED jelez így. Illetve az állítható erősségű vibramotor, és igény szerint a hangszóró is. A rezgőmotor lineárisnak tűnik erőssége alapján, jól érezhetően jelez és ébreszt (főleg, ha bekapcsoljuk, hogy az ébresztés hangot is adjon). A korábban tesztelt modellel ellentétben azokra az értesítésekre is tudunk reakciót küldeni, melyek nem telepített alkalmazásból érkeznek, így az óráról reagálhatunk mondjuk Messengeren, ehhez előre programozott válaszokat, emojikat, diktálást vagy a kis billentyűzeten gépelést kínálja fel az Enduro.


[+]

A Mobvoi telefonos alkalmazása látványosan fejlődött az elmúlt években. A főoldalon az egészségügyi adatainkat látjuk, a második oldal az óra beállításait, a letöltött és a letölthető számlapokat tartalmazza, a harmadik pedig a profilunk beállításait. Számlapok beszerezhetők a gyártó saját TimeShow applikációjából, de megy a Facer is. A profil beállításai között csatlakoztathatjuk Strava a Google Fit fiókunkat, illetve ha van egyéb app preferenciánk (Adidas Running, Nike Run Club), akkor azokat is tudjuk telepíteni, de azt már a Play Áruházon keresztül. A Mobvoi profil létrehozása gyorsan megvan, ezt a lépést nem fogjuk tudni elkerülni, mert nélküle nem működött minden funkció az applikációban. De közel sem tökéletes, felhasználónevet például egy folyamatosan visszadobott szerveroldali hiba miatt nem tudtam változtatni, így a random generált számsor maradt. Ha van más ismerősünk, aki használja a Mobvoi eszközeit, azokat egyébként követhetjük az alkalmazáson belül, van egy közösségi fül is.

Fitnesz, üzemidő, összegzés

Kétsávos műholdas kapcsolattal, barométerrel, iránytűvel és a vibramotorral dolgozik az Enduro edzéseink során, előbbiek adatot gyűjtenek, utóbbi pedig erőteljes rezgéssel juttatja tudtunkra, ha elértünk egy megadott célt vagy megtettünk egy bizonyos távot. A rögzített tevékenységek után regenerálódási időt is számol az óra, ami tapasztalataink alapján pontosnak tűnik. Pontos a GPS által rögzített útvonal is távolság szempontjából, de városi környezetben azért a rajzolt ívek néha több méterrel arrébb tűnnek fel a térképen. Egy Garmin Vívoactive 4-gyel összevetve azonos távolságon lépésszámban alászámol a TicWatch és utólag sem korrigál a telefon adatai alapján, vagyis ha edzést rögzítünk az órával, akkor kizárólag annak az adataira hagyatkozik. Számomra az automata tevékenységérzékelés túlbuzgó volt, például tempósabb rövid sétákat a villamosmegállóig már elkezdett kültéri futásként rögzíteni.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A rögzített adatokat az órán is részleteiben megtekinthetjük, de a telefonos alkalmazásba is megy a szinkron, amint csatlakoznak. GPX exportra vagy importra nem találtam lehetőséget, futóedzés beállításai között csak időtartamot, távot vagy elhasznált kalóriákat enged megadni az óra, egyéni útvonalat nem. Erre megoldást jelenthet például a Strava vagy a NRC alkalmazás telepítése, és a Mobvoi saját egészség és edzés alkalmazásának hanyagolása. Ha mégis ezt szeretnénk használni, akkor a rögzített tevékenységeinket a Mobvoi barátainkkal megoszthatjuk, vagy az edzés adatait táblázatban, esetleg fotóra ráírva képként is kimenthetjük.

Az egészségügyi szenzorok, a töltő és a hangszóró az óratest hátoldalán
Az egészségügyi szenzorok, a töltő és a hangszóró az óratest hátoldalán [+]

A pulzusfigyelés és a véroxigén-szint mérés pontos az említett Garmint viszonyítási alapként véve, ahogy a barométer által mért emelkedési és süllyedési magasságok is. A pulzusváltozás kijelzése ugyanakkor kicsit késésben van a Garminhoz képest. Az Enduro lépésszám figyelője nem becsapható olyan otthoni tevékenységekkel, mint számítógépen pötyögés, fogmosás vagy mosogatás, és ha nem kapcsoljuk ki a célokat, akkor minden óránkban ránk szól, hogy minimum 100 lépést tegyünk már meg a célért. Korábban említve volt, hogy az energiatakarékos második kijelző az adott pulzuszónához igazított színnel segít, na, ez a nyári napsütésben kint szinte egyáltalán nem látható, bár maga a panel a ráeső fény szögében tök jól olvasható. A korona tekerésével edzés közben is tudunk a különböző értékek között váltogatni az energiatakarékos kijelzőn.

Napi állapot áttekintés az óránNapi állapot áttekintés az óránNapi állapot áttekintés az órán Napi állapot áttekintés az órán (forrás: Mobilaréna) [+]

Pontosnak tűnik az alváskövetése is az órának, már ami az alvással töltött időintervallum kiszámolását illeti. Viszont itt is feltűnik az edzéskövetésnél is jelen levű túlbuzgóság, például az unokaöcsémmel leültem rajzolni egyik délután és az óra szerint aludtam 1 órát és 12 percet közben. Az alvásfázisok megállapítása a Garminnal összevetve egyezik, és a Mobvoi alkalmazásban láthatjuk korábbi rögzített alvásainkkal összevetve egyes napjainkat, így követhetjük a trendeket. De tanácsokkal nem lát el az óra, se az app azon kívül, hogy ha úgy látja, túl későn feküdtünk vagy korán keltünk, kiírja “egy egészséges alvási ütem betartása fontos az egészségünk szempontjából”. Ennél azért láttunk már komplexebb megoldásokat, és elvileg itt is vannak, ha előfizetünk valami VIP csomagra. Van lehetőség arra is, hogy a horkolást figyelje az óra, de ezt a funkciót a telefonos appból kell elindítani, mert a telefon mikrofonjait is használja. Csak ugye telefont meg nem kéne nyomkodni már alvás előtt legalább egy órával.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Üzemidő terén vegyesek az érzéseim. A Mobvoi promóciós anyagaiban az szerepel, hogy akár 90 órányi folyamatos használatra is elég az Enduro 628 mAh-s telepe. Ez reálisnak tűnik abban az esetben, ha a gyári beállításokkal csatoljuk csuklónkra az órát, vagyis a pulzusfigyelésen kívül az összes többi egészségügyi funkciót takaréklángra tesszük. Értsd: csak akkor mérnek, ha manuálisan elindítjuk, hogy mérjenek. A 0/24-es állapotmonitorozást bekapcsolva, egy órányi GPS-es követett tevékenységgel, és az órával alvást is rögzítve egy nap alatt 39%-ot evett meg az Enduro az aksiból, amivel túlzásnak tűnik a közel négy napnyi 90 óra, reálisabb a három nap körüli üzemidő. Ez azért annyira nem kiemelkedően sok a Xiaomi, Samsung Wear OS rendszerű eszközeihez képest. Éjszakára az alváskövetés alatt energiatakarékra állítja egyébként magát az eszköz. De jó hír, hogy a dobozban mellékelt töltővel és egy mezei 5 wattos USB-A töltőfejjel is fél óra alatt is magába szív több mint egy napnyi energiát az óra.

Összegzés

Mobvoi TicWatch Pro 5 Enduro
Pro
Energiatakarékos második kijelző
Jó üzemidő
Kényelmes, visszafogott dizájn
Gyors rendszerfelület
Kontra
Nem a legfrissebb Wear OS rendszer, nem számíthatunk hosszútávú szoftveres támogatásra
A szoftver fele és a mobilos alkalmazás nem beszél magyarul
A kiemelkedő üzemidő csak a funkciók egy részének kikapcsolásával érhető el
Időnként feleslegesen túlbuzgó automatikus tevékenységkövetés
Magas kezdőár, egyes funkciók a szoftverben fizetős VIP tagság mögé vannak zárva

Tele van jó ötletekkel, félmegoldásokkal és túlzásokkal a TicWatch Pro 5 Enduro. Kezdjük a jó ötletekkel, ilyen az energiatakarékos második kijelző, a tekerhető és kattintható korona. Félmegoldásnak én a szoftvert nevezném, úgy en bloc. A Wear OS 3.5 egy korosodó rendszer, a Wear OS 4 már egy ideje piacon van, hamarosan érkezik a Wear OS 5 is. A Xiaomi legalább azt ígéri, hogy a 3.5-tel piacra került órája frissül is az 5-ösre, a Mobvoi ilyen ígéretet nem is tesz. Aztán a túlzások. Enduro az eszköz neve, de miért is? Az üzemidő nem kiemelkedő, a kialakítás inkább illik irodista csuklóra, aki elmegy munka után edzőterembe, mintsem terepfutóéra, teljesítménytúrázóéra, vagy hegyi bringásra. Oké, a Garmin Enduro és a TicWatch Pro 5 Enduro nem egy árkategória, de utóbbi sem üzemidejével, sem kialakításával nem indokolja nevét. Legalább a vízállóságot kitolhatták volna 100 méteres mélységig, ha már kültéri használatra szánt sportóraként van eladva az eszköz.

A 140 ezer forint körüli 360 eurós áron szerintünk nem elnézhető, hogy az óra félig, a mobilos app pedig egyáltalán nem beszél magyarul. Ennél jelentősen olcsóbban ott van a hazai piacon a Samsung Galaxy Watch 6 két méretben, akár LTE modemmel, frissebb rendszerrel és magyar támogatással. De ha hajlandóak vagyunk lemondani az LTE modemről, akár a Watch 5 Pro vagy a Watch 6 Classic is belefér ebbe az árba. A Xiaomi szintén két Wear OS rendszerű órát ad, a Watch 2 Pro százezer forint körül megy, a sima Watch 2 pedig bőven alatta. A Garmin kínálatában ott van az okosóra vonalon a friss Vívoactive 5 vagy a kifutóban lévő Venu 2 és 2 Plus, ha pedig sportosabb megjelenésű óráról van szó, akkor a Forerunner 255 sokkal jobban látható MiP kijelzővel. Bár személyes tapasztalom nincs velük, meg kell említenem még a Polar multisport óráit is, a Vantage és az Ignite szériából is vannak konkurensek. Női csuklóra pedig a Pixel Watch második generációja lehet érdemi alternatíva kecsesebb méretével és formájával, bár ennek hazai beszerzésére korlátozottak a források.

Mobvoi TicWatch Pro 5 Enduro a csuklómon
Mobvoi TicWatch Pro 5 Enduro a csuklómon [+]

A felsoroltak a versenyképes ár mellett hazai képviselettel, márkabolttal, szervizzel, garanciával, és egy sokszor többet és átgondoltabban biztosító szoftveres háttérrel rendelkeznek. Ezek okán pedig a TicWatch Pro 5 Enduro egy már koros rendszerrel, kifejezetten különleges extrák nélkül, nem kiemelkedő üzemidővel nem tekinthető jobb ajánlatnak. Aki Mobvoi órában gondolkodik, a sima TicWatch Pro 5 jobb vétel akciósan, vagy érdemes megvárni, amíg az Enduro is kap valami kedvezményt. A harmadik generációs TicWatch mobilarénás tesztjének idején a Wear OS még kissé elhanyagolt, kvázi tetszhalott állapotban vegetált, ám a Samsung és a Google együttműködésével visszahozták az életbe, és Android rendszerű telefon mellé már van annyira életképes alternatíva, mint az iPhone mellé az Apple Watch. Viszont nem a Mobvoi nyújtja a legfrissebbet, sem az ár-érték arányban legjobbat ezen az újraéledő piacon.

Megkeresésünkre a Mobvoi küldte el a TicWatch Pro 5 Enduro órát tesztre, köszönjük. Ha valaki szeretné, ide kattintva rendelheti meg a gyártó EU-s raktárából.

viragdani01

Azóta történt

Előzmények