Hirdetés

Mobvoi TicWatch Atlas - üzemidő ultra

Érdemes lehet futni egy kört a legújabb TicWatch-csal, ha viszonylag olcsón szeretnénk WearOS rendszert, de nem akarjuk minden este a töltőt keresni.

Hirdetés

Bevezető, külső, doboz tartalma

Százezer forint környékén már válogathatunk remek okosórák között, nemrég teszteltük például a Huawei Watch GT 5 Pro változatát, vagy a Samsung Galaxy Watch7-et. Egyik modell remek üzemidőt, másik okosabb, sokoldalúbb szoftvert kínál. Nem lehet a kettőt valahogy összegyúrni egy csomagba? De, és Ultra jelzővel van is a piacon ilyen eszköz, csak az a bibi, hogy minimum kétszázezer forintot kell érte otthagyni. Itt jön képbe a Mobvoi TicWatch sorozatának legújabb tagja, az Atlas, mely hardverét és szoftverét tekintve sem olyan új, de megvan benne a WearOS okossága, a Garmin szintjét megközelítő üzemidő, a strapabíró kialakítás, és 252 eurós árával a gyártói oldalon az előbbiekben meghúzott százezres határt sem lépi át durván. (Már épp a cikk írásakor, amikor az említett összeg 103 ezer forintnak felel meg.)

A TicWatch Atlas
A TicWatch Atlas [+]

Persze vannak azért kompromisszumok, amiket meg kell kötnünk, ilyen például a hosszúkás csomagolásban található mágneses töltő, mely USB-A véggel van felszerelve. Az Atlas nem is vesz fel másról energiát, hátoldala nem képes Qi töltőkkel kommunikálni. Fali adapter nincs a dobozban, a mellékelt kábelt egy régebbi 15 wattos Samsung adapterbe dugva másfél óra alatt töltötte 100%-ra az órát teljesen lemerült állapotból. A doboz más tartozékot nem is rejt egyébként, az órára csatolva érkezik a 24 mm-es gyorskioldós fluoroelasztomer szíj. Szíjjal együtt az óra 82 grammot nyomott mérlegünkön, a szíj pedig több mint két hétnyi folyamatos viselet után is kényelmes volt számomra mind napközben, mind alvás, mind edzés közben.

A doboz és tartalma
A doboz és tartalma [+]

Az óratest maga rozsdamentes acélból, alumíniumból, műanyagból és zafírkristály üvegből van, a kijelző fölé emelkedik a lünetta, mely ugyan nem forgatható, de bele vannak vésve a percek számai. Az Atlas rendelkezik IP68 és 5 ATM minősítéssel, így vízbe is mehetünk vele, az edzések között több vízisportot is találunk, köztük medencés úszás, kajak, nyílt vízi úszás, evezés, vitorlázás, SUP. Az óratestre a Mobvoi azt mondja, hogy 47 mm-es, ez igaz, ha nem mérjük a szíjak csatlakozására szolgáló részeket, azokkal együtt 53 mm-ben áll meg az Atlas magassága. Széltében 52 mm-et mértünk a bal oldali hangszórót védő kitüremkedés és a jobb oldalon található tekerhető és benyomható korona közötti távolságra.


[+]

A korona fölött találunk még egy gombot, ezt csak nyomni lehet. A korona tekerésével a navigáció kényelmes a WearOS felületen, alkalmazásokban. Gyárilag sajnos nem támogatja az óra, hogy a gombok orientációját beállítsuk (külön appal, Lefty, lehet ezen változtatni), de nekem nem volt problémám azzal, hogy kézfejemmel véletlenül megnyomtam volna a koronát. 153 mm kerületű csuklómon kényelmesen tudtam az órát használni, bár mérete pont határmezsgyén mozog szerintem. A hátlapi szenzorokkal együtt mért 14 mm-es vastagsága viszont nem akadt bele pulcsim vagy kabátom ujjába sem.

TicWatch Atlas a csuklómon
TicWatch Atlas a csuklómon [+]

Az Atlasban található kijelzőt ismerjük, ugyanezt használta a TicWatch Pro 5 Enduro is. 1,43”-es méretű, kör alakú, 466 x 466 pixeles felbontáson remek élességű színes OLED panel, felette pedig egy alacsony fogyasztású LCD, ami mindig éber kijelzőként tényleg mindig éber, és kültéri olvashatósága jobb is közvetlen napfény alatt. A Mobvoi óráinak különlegessége ez, és fejlesztik a másodlagos FSTN LCD-t is, az Atlasban például a panel háttérvilágítását már 18-féle szín közül tudjuk kiválasztani — az külön jópofa, hogy edzés közben az adott pulzuszónához tartozó színnel világítja meg az LCD-t —, illetve a dátum, idő, pulzus, töltöttség, kapcsolat, lépésszám mellett már azt is jelzi az LCD, ha van olvasatlan értesítésünk. Ez mondjuk egy apró kis ikon csupán, de így elég ránézni az órára, hogy tudjuk, érdemes-e elővenni telefonunkat.

Bekapcsolt OLED kijelzővel
Bekapcsolt OLED kijelzővel [+]

Az is jópofa, hogy az LCD-t ütemezhetjük, például alváshoz. Az óra ilyenkor a beállított időpontban (23:00) automatikusan vált az Essential Mode-ba, amivel lekapcsolja az OLED-et és érintésérzékeny funkcionalitását, gombnyomásra pedig csak az LCD háttérvilágítását kapcsolja fel. Az viszont nem túl felhasználóbarát, hogy amikor kilép ebből a módból az Atlas, akkor meg kell várnia a felhasználónak a teljes újraindulást. A magyarázat erre az, hogy az Essential Mode a Snapdragon W5+ Gen 1-es SiP alacsony fogyasztású segédprocesszorát használja csak, hisz az elég neki a lépések, vitális jelek rögzítésére, az idő és dátum mutatására, és amikor visszatérünk a normál okosóra módba, akkor a teljes SiP veszi át a szerepet. Nem tragédia megvárni azt a fél percet egyébként, de felhasználóbarátabb lenne, ha mondjuk az ütemezett reggel 7-es kikapcsolást elkezdené a háttérben az eszköz, és mondjuk 7-re már tényleg visszatérne az okosóra módba.

A kijelzőket védő zafírkristály üveg egyetlen negatívuma, hogy eléggé gyűjti az ujjlenyomatokat
A kijelzőket védő zafírkristály üveg egyetlen negatívuma, hogy eléggé gyűjti az ujjlenyomatokat [+]

A kijelző érintésérzékenysége remeknek bizonyult, még vékonyabb szövetkesztyűvel is. A szoftver enged diktálni, de apró QWERTY billentyűzeten pötyöghetünk is. A napfény alatti olvashatóság a téli időben hibátlan volt, és én ugyan nem használtam, de van lehetőség mindig éber kijelzést alkalmazni az OLED panel használatával is. Csak az valószínűleg hamarabb meg fogja enni a 628 mAh-s akkumulátort.

LCD kijelző megvilágítva
LCD kijelző megvilágítva [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények