A Mobilarena 2012-ben
2012-ben a szereksztőség háza táján nagyon falrengető dolgok nem történtek, de sok apróság viszont igen. Miután a Las Vegasban tartott CES-re eddig nem tudtunk kijutni, ezért számunkra minden évben a barcelonai MWC az első jelentős esemény, ahol a mobilkommuikációs iparág színe-java felvonul, meghatározva ezzel az adott év trendjeit. Idén is voltunk, jövőre is megyünk, az egy hetes, megfeszített munka igen sok élményt is ad, idén például megpróbáltunk élő adást csinálni a helyszínről.
a stáb Barcelonában
Amikor pár éve öt gyártónak szóltunk, hogy állítsák ki a magyar olvasóknak portékájukat, akkor magunk sem gondoltuk, hogy ilyen rövid idő alatt egy ekkora rendezvény nő ki belőle, mint a Veletech, amely 2012-ben először került ezen a néven megrendezésre. Az 1500 látogatót fogadó kiállítás számunkra az év fénypontja volt, ezért természetesen 2013-ban is lesz folytatása, s természetesen még több kiállítóval, még nagyobb helyszínen, több profizmussal csináljuk meg a Prohardverrel közösen.
2012-ben több bejelentést is a helyszínen követhettünk nyomon, ott voltunk a Galaxy S III premierjén, a Padfone 2 bemutatóján, illetve a Computexen is. Most már minden videós anyagunk 720p-ben kerül rögzítésre, közben a Mobilarena TV is fejlődött, hiszen a UStream szolgáltatását használva mobil eszközökön is követhetők vagyunk.
Talán ezek, talán más okok miatt folyamatosan nő a látogatóink száma, nem ritka, hogy naponta 60 ezer olvasó keresi fel a Mobilarenát. Nem tűntünk el az éterből sem, magazinműsorunk minden csütörtökön délután 3 és 4 óra között hallható a Gazdasági Rádió frekvenciáján. Mindezek mellett sokszor megtalálnak minket különböző tévék is, szerepeltünk az M1 Megoldások Magazinban többször, illetve rövid időre felbukkanunk az esti Híradóban, a Tényekben és még a Mokkában is. Ezek persze legtöbbször azért viccesek, mert rég nem látott ismerősökkel való találkozás általában úgy kezdődik, hogy láttalak a tévében.
Persze nekünk is vannak kedvenc készülékeink, illetve momentumaink 2012-ből. Ezeket most csokorba gyűjtve adjuk át:
Bocha: Az okostelefonok és táblagépek dömpingjét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy idén - talán életemben először - nem tudok kiemelni egy-két készüléket a tömegből. Ebben persze az is benne van, hogy a korábbi havi tíz helyett mostanában inkább havi egy készüléket tesztelek, de ettől függetlenül tény, hogy az érintőkijelzők dömpingjével egyre kevesebb egyediséget lehet az egyes masinákba préselni. Tavasszal az iPad 3 kijelzője tett rám mély benyomást, de ősszel legalább ennyire üdítően éltem meg a felismerést, hogy 30 ezer forintért is lehet használható eszközöket vásárolni. Okostelefonoknál nem tudnék semmit sem kiemelni, idén BlackBerry, bada Windows Phone és Android rendszert is használtam, azaz a nagyok közül csak az iOS maradt ki, ami azt illeti, az iPhone az egyetlen telefon, amit egy hétnél tovább sosem tudhattam a zsebemben.
Emlékezni idénről is sok mindenre fogok tudni. Nagyszerű élmény volt végignézni, ahogy a sok befektetett munka megtérült az áprilisi Veletechen, öregnek és leharcoltnak éreztem magam, ahogy a Mobile World Congress előtti napokban már-már unottan sétálgattam a napsütötte Barcelonában, de a többiek lelkesedésének hála sikerült hiányérzettel eljönnöm, idén már jobban fogok pörögni. Jó móka volt, hogy novemberben Kinddal elrepültünk Londonba venni egy Nexus 4-et referenciatelefonnak a szerkesztőségbe, de természetesen nem volt belőle raktáron normális áron, úgyhogy időnket Gubroval töltöttük el nagy vidámságban, aki azóta is kint él a családjával. A legklasszabb viszont az, minden nehézség ellenére a Mobilarena ilyen óriási valamiként is meg tudott maradni annak, aminek Bog megálmodta. Pár jóbarát kedvenc időtöltésének, ami néha túl őszinte és pár szempontból amatőr, de basszus, azért csak mi lettünk a Mobilarena. :)
Bog: Számomra idén a Padfone 2 volt a legizgalmasabb készülék, végre egy olyan kütyü, ami más, mint a többi, arról nem is beszélve, hogy nekem speciel tökéletesen beleilleszthető lenne az életembe.
Legemlékezetesebb momentumot nagyon nehéz választani, hiszen az sem volt rossz, amikor lenémított mikrofon mellett egy élő rádióműsor felét végigröhögtem, miközben Bocha megpróbált emellett értelmesen beszélni egymaga az adott témáról, de az sem volt gyenge, amikor kínosan feszengtem Lola és Fluor Tomi mellett élő adásban a Mokkában. A legjobb mégis az volt, amikor a tajvani Computex ideje alatt egy olvasó írt emailt, hogy ő itt él és szívesen körbemutogatja a dolgokat és elvisz spéci helyekre. Így is lett, Gábor tényleg olyan kajákat és épületeket mutatott meg, amiket egyedül nem lett volna esélyem kínai nyelvtudás nélkül felfedezni, köszönöm, felejthetetlen volt.
dr. Kind: Rengeteg jó eszköz jelent meg idén, nem könnyű a választás. Imádtam használni a Galaxy Nexus-t (bár tavaly év végén jelent meg, Magyarországra hivatalosan idén év elején került), a One X kijelzőjétől már az MWC-s sajtótájékoztatón káprázott a szemem, a Sony Xperia T a formatervvel, a Padfone 2 a nyers hardveres erővel fogott meg. Android fejlesztői ambícióim is közre játszhatnak a döntésben, végszóként ugyanis mégis a Nexus 4-et jelölném meg kedvencként, az üveg elő- és hátlap nagyon vagánnyá teszi a mobilt, a vanilla Android pedig hab a tortán.
Rengeteg emlékezetes pillanat volt idén, említhetném a barcelonai kiruccanást, a Veletech kiállítást és számos egyéb rendezvényt, a legfurcsább eset viszont a londoni Galaxy S III bemutatón történt. A sajtótájékoztató után megnyílt a bemutatóterem az újságírók számára, ahol mindenki kipróbálhatta és lencsevégre kaphatta a dél-koreai gyártó újdonságát. Röviddel ezután rám köszönt egy Angliában élő olvasó, akivel beszélgettem is pár mondatot. Bár én másra számítottam, kiderült, hogy ő nem sajtós, nem is szakmabeli (sőt, a munkájának semmi köze nincs a telekommunikációhoz), érdekelte a rendezvény, és mivel szinte semmilyen ellenőrzés nem volt a helyszínen, fogta magát és besétált.
Legendd: Ugyan nem telt el sok idő azóta, hogy megjelent itt az első tesztem, mégis megannyi újdonságot tapogathattam meg, s valójában éppen ezért mondhatom mindre, hogy valamilyen téren izgalmasak, különlegesek voltak. Talán füllentenék, ha nem azt mondanám, hogy az iPhone 5 bemutatóját vártam a leginkább, szó szerint be voltam zsongva, melyet természetesen a többiek rendkívül jó humorral rendelkezve is igyekeztek a lehető legjobban kifigurázni, de meg is érdemeltem, az egyszer biztos. Emellett a Padfone 2 és a Nexus 4 készülékeket vártam leginkább, előbbi nem okozott csalódást, utóbbit viszont nem tudtam a szívembe zárni, még ha erősen igyekeztem is. Természetesen kimondottan jól szórakoztam a Samsung Galaxy Beammel otthon, de a metrón is moziélményt okoztam vele véletlen mindenkinek, hiszen akaratlanul megnyomtam a projektor gombját. A rövidke idő is elég volt ahhoz, hogy számtalan kütyü lásson napvilágot, s alig várom, hogy átlépjünk a 2013-as esztendőbe, majd kezembe foghassam az összes – remélhetőleg innovatív – eszközt.
Mondanom sem kell, hogy a legemlékezetesebb pillanat az első nap volt, amikor a szerkesztőségbe bejöttem. Utána sörözés, csocsózás, minden, ami ilyenkor a legjobban segíti a beilleszkedést. Az első hivatalos és éles cikkem megjelenése is merő izgalmakkal töltött el, mint ahogyan a kezdeti Mobilarena TV adások és az élő rádiózások is erős kalapálásra késztették szívemet. Nem lehet elfelejteni a Monostori Erődben lesétált néhány kilométert, mivel sikerült totálisan figyelmen kívül hagyni a helyes utat mutató nyilakat, így kissé erőltetett menetté változott az amúgy kellemesnek ígérkező, pihentető séta. Öröm volt az is, amikor a meglepetésként szervezett születésnapi összejövetelemen mindenki tiszteletét tette, de a nagy gokartversenyek is maximálisan növelték az adrenalinszintet testemben. Lehetne bizony még sorolni, de ennél jobb fél évet szinte kívánni sem lehet, ám minden bizonnyal a 2013-as év még erre is rátesz majd egy lapáttal, özönleni fognak a jobbnál jobb telefonok, az igényesebbnél igényesebb tesztek, bízunk az innovációban, s bízunk majd a sokáig tartó, örömteli hangulatban.
Rusi: Nekem se egyszerű kiemelni egyetlen készüléket az idei kínálatból, hiszen ismét irdatlan mennyiségű eszköz szabadult ránk és a piacra. A legegyszerűbb persze azokból válogatni, melyek nálam töltötték a tesztidőszakot. Ezekből én a Motorola RAZR MAXX-ot és RAZR i-t emelném ki (pedig állítólag Samsung mániás vagyok). Előbbi az extrém akkumulátora, utóbbi pedig a kompakt felépítése és Intel processzora miatt volt különösen szimpatikus. Idén is több ritkaság tette nálam tiszteletét (többmilliós Vertu mondjuk), közülük a csodaszép és minőségi Sony acro S-t nagyon nehezen adtam vissza. Tabletek terén is a Sony-val kell előjönnöm, a Tablet S igazán jó gép, de egyre javulnak a kínaiak is. Én az androidos tábort erősítem, viszont Macbookom van, tehát nem vagyok rosszban az iOS-szel sem, és nagyon várom, hogy a WP8 jövőre mennyire válik harmadik erővé.
Momentumokat nehéz kiemelnem, hiszen egy roppant nehéz és sűrű évet hagyok magam mögött. Mint azt néhányan tudják, főállásként az egyik mobilszolgáltató csapatát is erősítem, ebből fakadóan igyekszem kihasználni az egymásból fakadó előnyöket. Megállás persze nincs, januárban immár nyolcadik éve lesz, hogy a legelső tesztem megjelent a neten és úgy érzem, nem is állok meg a tízéves évfordulóig. Jövőre én is igyekszem tovább emelni a minőséget, kevesebbszer fogok Bog és a többiek idegeire menni a csúszásokkal (ezeket a sorokat is órákkal a cikk megjelenése előtt írom), no és persze bezsebelni minél több izgalmas, érdekes, drága, különleges cuccot, amit aztán jól kivesézek nektek.
A Mobilarena 2013-ban is ugyanazt fogja nyújtani, amit eddig. Teszteket, híreket, videókat, lefedve minden területet, ami a mobilkommunikációval kapcsolatos. Szeretnénk ezt továbbra is emberi módon csinálni, nevünket, arcunkat, bénázásunkat és lelkesedésünket felvállalva. Messze nem vagyunk hibátlanak, de minden nap igyekszünk kicsit jobbak lenni, mint korábban, s csak remélni merjük, hogy ez kifelé is látszik. Köszönjük mindenkinek, aki idén is minket olvasott, reméljük, hogy jövőre még többen tesznek majd így. Köszönjük a partnereinknek, a szolgáltatóknak, a gyártóknak és a PR cégeknek, hogy elviselik a nyűgjeinket és azt, hogy szerintünk indokoltan fikázzuk le a termékeiket, ezen a jövőben sem tervezünk változtatni. Köszönjük a fórumozóknak, hogy mindig fenntartják a moderátori figyelmet (lol), és azt, hogy ennyi sok hasznos, építő jellegű hozzászólással segítik nem csak a mi munkánkat, hanem a többi olvasót is tanácsaikkal, tapasztalataikkal.
Mindenkinek okostelefonokban gazdag új esztendőt kívánunk!
Bog, Bocha, dr. Kind, Legendd, Rusi és (An)Dante
A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.