Mobilos kamerák 2012-ben
Ha azt nézzük, hogy a 2002-ben debütált Nokia 7650-ben levő VGA kamera és a tíz évvel később piacra lépett szintén Nokia 808 PureView 41 megapixeles szenzora között mekkora a különbség, akkor elmondhatjuk, hogy bődületeset fejlődött ez a vonal. Persze a Nokia überkamerája a jéghegy csúcsa, és mint ahogyan a nagy összehasonlító tesztünkből is kiderült, hogy bőven vannak eltérések még a csúcsmodellek fotózási képességei között is, az világosan látszik, hogy egy felsőbb kategóriás telefon átlagos fotós hajlammal rendelkező felhasználók számára zömmel elég. Tükörben önfotózós, pucsítós teenagereknek meg még sok is.
Szerencsére úgy tűnik, hogy az értelmetlen megapixelháborúnak vége. Öt-nyolc-tizenkét megapixeles felbontások vannak, és nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy egy öt megapixeles optika is lehet olyan szintű, aminél többet nem érdemes telefontól elvárni, míg egy ennél nagyobb pixelszámú szenzort is el lehet rontani teljesen rossz algoritmussal, gyenge beszállítóval és hanyag összeszereléssel. Számos gyártó fektet egyre nagyobb hangsúlyt erre a funkcióra, a Sony Exmor R technológiája a sötétben történő képalkotást próbálja javítani, a csúcsgépeknél pedig szinte ma már kötelező szabvány a BSI, amely egy okos mérnöki húzásnak köszönhetően nagyobb fényérzékenységet és világosabb képeket eredményez.
2012-ben a koronát egyértelműen a Nokia vitte le, a 808 PureView az elsőre meghökkentőnek tűnő, 41 megapixeles szenzor miatt vált híressé februári bejelentésekor, a végre piacra is került eszköz kipróbálásakor azonban világos lett, hogy nem öncélú nagyzolási mánia áll a durva szám mögött, hanem ténylegesen van értelme a technológiának. Ez a felbontás ugyanis egy ekkora szenzormérettel párosítva veszteségmentes zoomot ad a felhasználó kezébe nyolc megapixeles képméret mellett, ami klasszisokkal jobb minőséget eredményez szinte bármilyen környezetben.
A 808 PureView egyetlen hibája, hogy a hosszú fejlesztési idő miatt ez Symbian alapú telefonban jelent meg, ami ma már elmaradottnak számít a modern oprendszerek mellett. A finnek azonban a friss, Windows Phone 8-as rendszerhez is készítettek egy PureView modellt, amely azonban képminőség tekintetében elmarad a 808-tól, cserébe optikai képstabilizátorral rendelkezik, ami kiváló éjszakai felvételeket kínál, illetve röccenésmentes videókat. S ezzel el is érkeztünk a másik fontos területhez, a mozgóképek rögzítéséhez, ahol szintén hatalmasat fejlődött az iparág. Ma már a csúcsmodellek Full HD felbontásban vesznek fel videót, egyik-másik gép képes lassított felvételek készítésére is, csak a tárhely szab annak határt, hogy milyen hosszú filmeket rögzítünk. Számos gyártó próbálkozik a kézremegés csökkentésével utólagos, szoftveres megoldással, de a Lumia 920 optikai stablizátorának erre nincs szüksége. Idén tehát fotózásban a 808 PureView, videózásban a Lumia 920 PureView a bajnok, mindkettő Nokia, ami jól jelzi, hogy a finneket egyáltalán nem szabad leírni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!