Mobilos évértékelő - 2012

Bevezető

Igencsak húzós évünk volt, legalábbis mobilkommunikációs fronton. Hatalmasat ugrott előre a technológia rövid idő alatt, volt olyan gyártó, amelyik alig több mint egy éven belül élte meg csúcskategóriás okostelefonjai operációs rendszerének lecserélését (az azért nem kismiska), rettentő tempóban jönnek az új funkciók, egyre több a processzormag és igen erős a konvergencia az asztali és a mobil eszközök között. Olyan felbontású kijelzők jönnek, ami pár éve még 50 inches tévékben is menőnek számított, olyan számítási teljesítményű telefonokkal slattyogunk, amelyek felveszik a versenyt sok mai napig is használt számítógépével.

Nyolcasfogat
[+]

Év végére eljutottunk oda, hogy viszonylag kevés pénzért is lehet értelmes okostelefont venni (sokadszorra citáljuk elő példaként a ZTE Blade III-at), és ugyanennyiért táblagép kapcsán sem feltétlenül kell félrenyúlni. És igazából az a durva, hogy a huszonezres és a százhuszonezres telefonok között nincs hatszoros eltérés, ha a funkcionalitást nézzük. GPS, WLAN, érintőkijelző, kamera, zenelejátszó, tárhely, böngésző, email kliens mindegyikben van, a legismertebb szoftverek szinte minden gépre felrakhatók, de sebességben, anyaghasználatban, technológiában azért érződik a különbség. Ettől függetlenül már nem lehet azt mondani egyik itthon forgalmazott telefonra sem, hogy ne vegye meg senki, mert egy rakás gőzölgő tehénlepény.

És pont ettől lesz izgalmas a következő esztendő. Ugyanis vagy nagyon durván innovatívat kell villantani (hajlítható kijelző?), vagy komolyan meg kell reformálni a felhasználói felületeket. Nyilván rengeteg gyártó be fogja érni azzal, hogy egy helyett kettő, kettő helyett négy magos processzort épít a burkolat alá, lehet tologatni a kijelzők méretét (hova?) és felbontását (minek?), ügyeskedni a kamerával (a 808 PureView szintjétől azért mindenki messze van), betenni a 4G-t (ki használja ki?) és karcsúsítani a készülékházat (de az akksinak is el kell férnie), de most nagyon úgy fest, hogy a vezető gyártók tudásszintben ugyanazt nyújtják, designban pedig az eltérés a pereskedés szintjéig minimalizálódott. Szóval vagy valami technológiai újítás kell, vagy egy zseniális ötlet (Padfone?), vagy olyan szolgáltatáskínálat, ami évek alatt épül ki, s jellemzően ökoszisztémának nevezik a gyártók, azaz igyekeznek a különböző termékvonalakat és funkciókat valahogyan egybegyúrni. Itt pedig bizony az oprendszerek fejlesztői lesznek előnyben, azt talán nem kell bemutatni, hogy egy Google, egy Microsoft, vagy egy Apple milyen hatalmas szolgáltatásbázissal tud hengerelni. Erre jelenleg is rengeteg példa van, s valahogy az az ember érzése, hogy tök jó, hogy a Samsung már a fényképezőgépbe is Androidot tesz, a Sony pedig a PlayStationt akarja mobilizálni, de igazából ezek csak mellékvágányok, a tényleges, funkcionális összedrótozást szoftverfejlesztő cégek fogják elvégezni. És ettől lehet majd egyszer a kamerával navigálni, a mikróval pedig SMS-t küldeni. És ezek a cégek fogják azt is megteremteni, hogy erre legyen igény is.

HTC One X, Samsung Galaxy S III, LG Optimus 4X HD
[+]

Most azonban érdemes megnézni, hogy miképpen alakult az idei év. Mindenképpen örömteli, hogy idén egyetlen gyártó sem húzta le a rolót, s bár voltak aggasztó hírek, gyárbezárások, leépítések itt-ott, a lényeg az, hogy a legtöbb szereplő nem csak túlélte a 2012-es évet, hanem növekedni is tudott. A Nokia talán visszatalál az útra, az LG is összeszedte magát, a Samsung verhetetlennek bizonyult, a kínaiak pedig elképesztő tempóval jönnek fel. Hatalmas harc lesz, aminek remélhetőleg a felhaszálók fognak örülni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Karácsonyi telefonajánló 2012

    Közelednek az ünnepek, ha valaki netán telefont vagy táblagépet szándékozik venni a fa alá, reméljük, hogy tudunk segíteni.

Hirdetés