Hirdetés

Microsoft Lumia 650 - amikor egy ablak bezárul

Elképzelhető, hogy tesztalanyunk a Lumia család utolsó tagja, ám emlékezetes készülék helyett a 650 még mindig a Windows 10 Mobile helyét keresi az okostelefonpiacon.

Hirdetés

Hardver és Windows 10 Mobile

A Windows Phone rendszerű mobilok sosem igényeltek brutális hardvert a jó rendszersebességhez, az alkalmazáskezelésen és a felület pattogósságán azonban kiütközik egy lassabb és gyorsabb SoC közötti különbség, és a belépőszintű Snapdragon 212 akkor sem pálya a felső-középkategóriában (ahol a Lumia 650 versenyez), ha a Windows 10 Mobile rendszerigénye sem nőtt tekintélyesen. A mellékelt SoC négy, 1,3 gigahertzre skálázott A7 magot kapott a korosodó Adreno 304-es IGP-vel, ennél a kétéves Lumia 735 hardvere erősebb volt. Ezen az árszinten ráadásul rengeteg a nyolcmagos androidos ajánlat 2 gigabájt RAM-mal, a Lumia 650 pedig ennek csak a felét kapta memóriából. A belső tároló 16 gigabájtos, amiből kb. 10,5 GB áll a felhasználó rendelkezésére az első frissítések után. A tárhely microSD kártyával bővíthető, és telepíteni is lehet rá.

A Lumia 650 Windows 10 Mobile-t futtat
A Lumia 650 Windows 10 Mobile-t futtat [+]

AnTuTu 0.8.0 beta eredmények
Benchmark Microsoft Lumia 650 Microsoft Lumia 550 Microsoft Lumia 950 XL Nokia Lumia 735
Memory 768 pont 767 pont 2193 pont 724 pont
CPU integer 5481 pont 4947 pont 13600 pont 4880 pont
CPU float-point 4896 pont 4687 pont 13902 pont 4720 pont
2D graphics 500 pont 433 pont 1161 pont 492 pont
Database IO 485 pont 465 pont 560 pont 485 pont
Storage Write 174 pont 174 pont 180 pont 174 pont
Storage Read 221 pont 221 pont 223 pont 223 pont
Total Score 12525 pont 11694 pont 31819 pont 11698 pont

A felületen és a menükben általában rendben van a görgetés sebessége, bár apróbb dadogások számtalanszor előfordulnak, mondjuk az alkalmazásváltót vagy az értesítési panelt előhívva. A böngészés fluid, viszont gyorsan le-föl görgetve a tartalmak helyett néha nagy fehérség jelenik meg, így spórol a rendszer az erőforrásokkal. Az alkalmazáskezelés közepes tempójú, szintén előforduló dadogásokkal, váltani a legutóbbira a vissza gomb rövid megnyomásával lehet a kezdőoldalon, a listát pedig hosszan megérintve lehet előcsalni. A Windows logóra telepedve a tartalmak fél képernyővel „leugranak”, az egykezes használatot megkönnyítve, persze ilyenkor „kilóg” alul a lóláb. A játékoknál érezni igazán a lóerőhiányt: az Asphalt 8 (amelynek áruházas oldala magyar, arab és spanyol nyelv kombinációjából áll) erősen szaggat, és nemcsak a kép, hanem a hang is. A Lumia 650 hardvere nem elég erős a Windows 10 kiforratlan újításához, a Continuumhoz sem, a Windows Hellóhoz kapcsolódó retinaszkennelés meg költségtakarékosságból maradt ki, pedig akad biometrikus azonosítóval felvértezett konkurens hasonló áron.


[+]

Nincs két ugyanolyan operációs rendszer, de azért azt mégsem találjuk 2016-ban hatékonynak, hogy beüzemeléskor (vagy később) nyelvet választva újra kell indítani a telefont. A dátum és a pontos idő bepötyögése is furcsa, tíz másodperccel később a neten van a telefon, lekérdezhetné magának. Az meg végképp fura egy mobilnál, hogy ezek után még tízpercnyi alkalmazástelepítés folyik, mielőtt a kezdőképernyőre jutna az ember, a frissítések csak utána következnek. Aztán, ha PIN-kód beírásakor az ember visszalépés helyett véletlenül a vissza gombot nyomja meg, bezárul a PIN-ablak, és nekünk azt a tárcsázóra lépve sem sikerült előhívni, így újra kellett indítani a Lumiát. Amikor pedig sikerült, „a telefon beállításai vagy a SIM-kártya megváltozott, újra kell indítani a telefont”.


[+]

A mobilos Windows igazi újraindítás-fetisiszta, és magától is hódol a szenvedélynek: egyszer a MinDig TV csapta ki a biztosítékot, máskor pedig nem tudjuk mi, az asztalról felvéve a Lumia a PIN-kódot kérte. Tavalyi baki, és nem lett javítva, hogy mondjuk email beírásakor, a kiszolgáló címét a vágólapra helyezve, a @ gomb beillesztés funkcióra vált, szintén újraindításig. Az, hogy „a Windows 10 Mobile ilyen”, vajon még mindig megállja még a helyét az iOS és az Android használhatósága mellett? Az alkalmazáspark nagysága sem hasonlítható össze az Apple és a Google méretes áruházával, számos népszerű app hiányzik, az alternatívák (pl. a Google szolgáltatásoké) pedig nem mindig működőképesek vagy ingyenesek.


[+]

Amit a Microsoft előre telepített, és amit a Windows 10 Mobile tud, az itt is visszaköszön a szokásos, sötét hátterekkel és minimalista körítéssel – az átméretezhető, élő információkat megjelenítő csempék még mindig frissen hatnak megannyi unalmas ikongyűjtemény után. A kezdőképernyő és az alkalmazáslista ráadásul vizuálisan kicsit szebb lett, mint WP-s időkben, háttér is választható hozzájuk, a felülről lehúzható értesítési- és kapcsolópanel pedig sokkal gazdagabb funkcióban, mint 8.1-es időkben. A telefonkönyv rendben szinkronizálja a Microsoft és a Google-fiókhoz tartozó névjegyeket, illetve a készüléken és a SIM-en tároltakat, amelyeket vezeték- és keresztnév szerint is lehet rendezni. A tárcsázóban működik a gyorskeresés és a gyorshívás, viszont nincs egygombos váltás az előbbi appból az utóbbiba. Email-fiókjainkat sikeresen beállítottuk az Outlook Postával, és az SMS-ek küldésével sem volt gond. A fenti kukacoskodást leszámítva remek a Microsoft billentyűzete, a készülék pontosan veszi be az ujjmozdulatokat, akad magyar szótár, szójavaslatok és korrektúra, a kis pöttyöt az yx alatt megérintve pedig könnyen és pontosan lehet négy irányban navigálni.


[+]

Március végén eltűnik az Áruházból a HERE Maps, júniustól pedig nem működik többé, mégis megtalálható a térképszoftver Lumia 650-en, pedig most már a Windows Térképek az elsődleges program, amely egyébként továbbra is a HERE adatait használja. Eszközök közül jár a Diktafon, az Adatátvitel, a Fájlkezelő, a Hírek, a Súgó, az Outlook Naptár, az Óra, a Pénztárca, a Podcast-hallgató, a Számológép, a Tárhely-felügyelő, az Ügyfélszolgálat és a Windows Visszajelzés. A Microsoft továbbá a Skype-ot, a teljes mobilos Office csomagot, az Xbox klienst, a OneDrive tárhely-kezelőt és a OneNote jegyzetelőt biztosítja. Az extrák sajátosan összeválogatott pakkja a következőkből áll: Amazon App, Audible, Duolingo és Facebook. A készülékhez csatlakoztatott tartozékok az érthetetlenül Kisalkalmazásoknak fordított programmal kezelhetők. Vezetési mód is akad.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények

  • Microsoft Lumia 950 - kiment a ház az ablakon

    Új oprendszer, új funkciók, új lehetőségek, új csúcsmodell. De az új ablak mellett még bemásznak a bogarak, bőven kell dolgozni a szigetelésen. Az viszont már látszik, hogy ha összeáll, akkor nem lesz rossz.

  • Microsoft Lumia 950 XL - ablakcsere a tizediken

    Megérkezett a legütősebb Windows 10-es referenciakészülék, amely nem kevesebbet ígér, mint kiegészítővel zsebszámítógéppé alakítást. Ám készen áll-e a dolog a nagyközönségnek?