Microsoft Lumia 650 - amikor egy ablak bezárul

Bevezető

Borúlátó vélemények szerint a Windows Phone, vagy újabban a Windows 10 Mobile elbukta az iOS és az Android elleni csatát, és a piaci mutatók nem tudnak erre frappáns választ adni: a Gartner szerint a tavalyi negyedik negyedévben (a Lumia 550, a 950 és a 950 XL debütálása után) a mindenféle Windows rendszerű mobil az eladások mindössze 1,1%-át tette ki. Azok a pletykák is megerősödni látszanak, amelyek szerint a Microsoft hűvösre tette a „Lumia 750” és a „850” terveit, ehelyett a szerény hardverű Lumia 650 futott be, illetve jó pár Windows 8.x-es mobil Windows 10-es frissítése. Nagy elégedetlenségre azonban az update kihagyta a Lumia 925, a Lumia 1020, a HTC One (M8) for Windows és az 512 megabájt RAM-os Windows Phone-okat, és hogy tetézzük a dolgot, még olyan pletykákat is olvasni lehetett, hogy tesztalanyunk lehet az utolsó Lumia, egy hosszú, egykor fényesebben csillogó sorozatot lezárva.

Megérkezett a Lumia 650, pletykák szerint az utolsó tagja a családnak
Megérkezett a Lumia 650, pletykák szerint az utolsó tagja a családnak [+]

Más források szerint azonban a Microsoft koránt sem hagyja el a Windows 10-es mobileszközök piacát, csak éppen a plasztik Lumia 950 és a 950 XL elmaradt sikere helyett tényleg a prémiumszegmensre és a produktivitásra koncentrálhat, akár az Intel közreműködésével, remények szerint x86-os programok futtatásával. Egy „Surface Phone” nevében és funkcióiban is felfrissíthetné a mobilos Windows 10 állóvizét, azt viszont nagyon sajnálnánk, ha a szűk körben máig kedvelt, alacsony árfekvésű Lumiák kikopnának a kínálatból, hiszen ezek voltak a Windows Phone talán legvonzóbb ajánlatai.

A hátlap műanyag, az oldalkeret viszont fémből van
A hátlap műanyag, az oldalkeret viszont fémből van [+]

A Lumia 650 sajnos nem ilyen, mert bár a Snapdragon 212-es rendszerchip, az 1 gigabájt RAM, a HD kijelző vagy a 8 megapixeles kamera a középkategória alsó felére mutat, az árazás jóval magasabban landolt. A Microsoft igyekszik ezt fémkeretes kivitellel, mindig aktív OLED kijelzővel, és persze a Windows 10 Mobile rendszerrel kompenzálni. Az ársávban mindenesetre kolosszális harc folyik a vásárlók kegyeiért, és csak igen jól sikerült ajánlatok jutnak el egy Mobilarena-plecsniig.

A Lumia 650 a megszokott, négyzetes dobozban vásárolható meg
A Lumia 650 a megszokott, négyzetes dobozban vásárolható meg [+]

A potenciálisan utolsó Lumia a megszokott, lapos és négyzetes kartondobozkából húzható elő, melynek a tálcájáról a 950-es sorozatnál kapásból mutatósabb készülék néz vissza a vásárlóra, és mindig jó pozitív esztétikai élménnyel kezdeni egy tesztet. Több izgalmat a papírszerkezet azonban nem rejt: egy rakás nyomtatvány mellett mindössze egy 0,55 amperes töltőfej húzható elő rögzített microUSB-kábellel, amelynek sem a teljesítménye, sem pedig a ténye, hogy adatkábelt a júzernek kell biztosítania, nem méltó a középkategóriához. Piros pont a headset kimaradása miatt sem jár.

Külső és kijelző

A Lumiákra újabban az ipari dizájn a legjellemzőbb kifejezés, és plasztikburkolata ellenére is jól állt a Lumia 950-nek és ablakos rendszerfelületének a szögletes, funkcionalista megjelenés. Sokat vont le viszont az anyaghasználat értékéből, hogy nem fért bele a fémkeret a költségvetésbe, és a Lumia 650-et kézbe fogva mindjárt érezni a különbséget: nagyobb minőségérzetet kelt a friss középkategóriás és hűvösen elegáns oldalszegélye.

A Lumia 650 kifejezetten könnyű és egy kézzel is rendben kezelhető a kijelzője
A Lumia 650 kifejezetten könnyű és egy kézzel is rendben kezelhető a kijelzője [+]

Mégsem hibátlan a képlet: bár a 142 x 70,9 x 6,9 milliméteres mobil 122 grammos tömegével kifejezetten légies és jó fogású, az alulról lepattintható hátlap nem illeszkedik tökéletesen, egy millimétert le-fel csúszkál, és az akkumulátor felé benyomható. A nanoSIM és a microSD kártya behelyezéséhez ráadásul el kell távolítani a 2000 milliamperórás akkumulátort – legalább a kártya kivétele miatt ne kelljen az eszközt kikapcsolni.

Az OLED kijelző remekül kalibrált és tovább lehet finomítani a beállítások között
Az OLED kijelző remekül kalibrált és tovább lehet finomítani a beállítások között [+]

Kijelző-teszt
Mérés Microsoft Lumia 650 Doogee X5 Pro Microsoft Lumia 550 Meizu m2
Fehér fényerő (max.) 355 nit 560 nit 567 nit 386 nit
Fehér fényerő (min.) 5,2 nit 26 nit 11,4 nit 6,4 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,54 nit 0,60 nit 0,32 nit
Kontrasztarány végtelen 1037:1 931:1 1152:1
Színhőmérséklet 6831 K + kézi 7665 K 7747 K 8684 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Bár a Lumia 650 árfekvésében már akad Full HD-s phablet, öthüvelykes eszközként nem vetjük a szemére a 297 ppi-s, 720 x 1280 pixeles kijelzőfelbontást, egyfelől, mivel az megfelelően éles a legtöbb tartalom minőségi megjelenítésére, másfelől pedig a színek kirobbanóak, a betekintési szögek pedig kiválóak. Egyedül a fényerő maximumánál van hiányérzetünk (némi rásegítés a napfény alatt elérhető), sötétben a minimum elég alacsony a kényelmes olvasáshoz a takaró alatt. A ClearBlack technológiával megtámogatott OLED panel két szubpixeles elrendezést kapott, a kalibráció remek, és még a színhőmérséklet és a telítettség is állítható ízlés szerint. Az előlapot Gorilla Glass 3-as védőüveg takarja.

Ilyen a Lumia 650 RG BG panelja közelről
Ilyen a Lumia 650 RG BG panelja közelről

A képernyőkávák nem éppen vékonyak, az öthüvelykes panel felső sarkai mégis elérhetők különösebb ujjtorna nélkül, az egykezes használat tehát problémamentes. A kijelző fölött fénymérő, közelségérzékelő és 5 megapixeles kamera kapott helyet. Értesítési LED nincs, a mindig aktív kijelző viszont mutatja az órát és az elmulasztott notikat. A Lumia 650 két hangszórót kapott az előlapon, bár a felső csak beszélgetésre, az alsó pedig csak multimédiás célokra, illetve kihangosításra használatos. A windowsos kezelőgombok a kijelzőtől rabolnak maguknak helyett, vagy alulról lehet azokat előhívni, ha elbújnának.

A hátlap illesztése nem tökéletes
A hátlap illesztése nem tökéletes [+]

A készülék tetején, műanyaggal körbevéve a 3,5 milliméteres fülhallgató, az alján pedig, ugyancsak plasztik burkolattal a microUSB kimenete fedezhető fel. A plasztik használatát errefelé alighanem a jobb antennajel-átvitel biztosítása tette szükségessé, a keret máskülönben valóban fémből van. A kényelmesen működtethető hangerőszabályzó és a bekapcsoló jobb oldalra került, az exponálógomb kimaradt. A hátlapon 8 megapixeles kamera kapott helyet ledes villanóval kiegészítve. A két modul alatt a Microsoft logója csillog fémesen. Noha a hátlap csúszós, a fém oldalkeret kevésbé, így maximum az jelenthet kellemetlenséget, hogy a Lumia 650 szinte észrevehetetlenül lapul a zsebben, és az ember hajlamos odakapni, hogy ott van-e még.

Hardver és Windows 10 Mobile

A Windows Phone rendszerű mobilok sosem igényeltek brutális hardvert a jó rendszersebességhez, az alkalmazáskezelésen és a felület pattogósságán azonban kiütközik egy lassabb és gyorsabb SoC közötti különbség, és a belépőszintű Snapdragon 212 akkor sem pálya a felső-középkategóriában (ahol a Lumia 650 versenyez), ha a Windows 10 Mobile rendszerigénye sem nőtt tekintélyesen. A mellékelt SoC négy, 1,3 gigahertzre skálázott A7 magot kapott a korosodó Adreno 304-es IGP-vel, ennél a kétéves Lumia 735 hardvere erősebb volt. Ezen az árszinten ráadásul rengeteg a nyolcmagos androidos ajánlat 2 gigabájt RAM-mal, a Lumia 650 pedig ennek csak a felét kapta memóriából. A belső tároló 16 gigabájtos, amiből kb. 10,5 GB áll a felhasználó rendelkezésére az első frissítések után. A tárhely microSD kártyával bővíthető, és telepíteni is lehet rá.

A Lumia 650 Windows 10 Mobile-t futtat
A Lumia 650 Windows 10 Mobile-t futtat [+]

AnTuTu 0.8.0 beta eredmények
Benchmark Microsoft Lumia 650 Microsoft Lumia 550 Microsoft Lumia 950 XL Nokia Lumia 735
Memory 768 pont 767 pont 2193 pont 724 pont
CPU integer 5481 pont 4947 pont 13600 pont 4880 pont
CPU float-point 4896 pont 4687 pont 13902 pont 4720 pont
2D graphics 500 pont 433 pont 1161 pont 492 pont
Database IO 485 pont 465 pont 560 pont 485 pont
Storage Write 174 pont 174 pont 180 pont 174 pont
Storage Read 221 pont 221 pont 223 pont 223 pont
Total Score 12525 pont 11694 pont 31819 pont 11698 pont

A felületen és a menükben általában rendben van a görgetés sebessége, bár apróbb dadogások számtalanszor előfordulnak, mondjuk az alkalmazásváltót vagy az értesítési panelt előhívva. A böngészés fluid, viszont gyorsan le-föl görgetve a tartalmak helyett néha nagy fehérség jelenik meg, így spórol a rendszer az erőforrásokkal. Az alkalmazáskezelés közepes tempójú, szintén előforduló dadogásokkal, váltani a legutóbbira a vissza gomb rövid megnyomásával lehet a kezdőoldalon, a listát pedig hosszan megérintve lehet előcsalni. A Windows logóra telepedve a tartalmak fél képernyővel „leugranak”, az egykezes használatot megkönnyítve, persze ilyenkor „kilóg” alul a lóláb. A játékoknál érezni igazán a lóerőhiányt: az Asphalt 8 (amelynek áruházas oldala magyar, arab és spanyol nyelv kombinációjából áll) erősen szaggat, és nemcsak a kép, hanem a hang is. A Lumia 650 hardvere nem elég erős a Windows 10 kiforratlan újításához, a Continuumhoz sem, a Windows Hellóhoz kapcsolódó retinaszkennelés meg költségtakarékosságból maradt ki, pedig akad biometrikus azonosítóval felvértezett konkurens hasonló áron.


[+]

Nincs két ugyanolyan operációs rendszer, de azért azt mégsem találjuk 2016-ban hatékonynak, hogy beüzemeléskor (vagy később) nyelvet választva újra kell indítani a telefont. A dátum és a pontos idő bepötyögése is furcsa, tíz másodperccel később a neten van a telefon, lekérdezhetné magának. Az meg végképp fura egy mobilnál, hogy ezek után még tízpercnyi alkalmazástelepítés folyik, mielőtt a kezdőképernyőre jutna az ember, a frissítések csak utána következnek. Aztán, ha PIN-kód beírásakor az ember visszalépés helyett véletlenül a vissza gombot nyomja meg, bezárul a PIN-ablak, és nekünk azt a tárcsázóra lépve sem sikerült előhívni, így újra kellett indítani a Lumiát. Amikor pedig sikerült, „a telefon beállításai vagy a SIM-kártya megváltozott, újra kell indítani a telefont”.


[+]

A mobilos Windows igazi újraindítás-fetisiszta, és magától is hódol a szenvedélynek: egyszer a MinDig TV csapta ki a biztosítékot, máskor pedig nem tudjuk mi, az asztalról felvéve a Lumia a PIN-kódot kérte. Tavalyi baki, és nem lett javítva, hogy mondjuk email beírásakor, a kiszolgáló címét a vágólapra helyezve, a @ gomb beillesztés funkcióra vált, szintén újraindításig. Az, hogy „a Windows 10 Mobile ilyen”, vajon még mindig megállja még a helyét az iOS és az Android használhatósága mellett? Az alkalmazáspark nagysága sem hasonlítható össze az Apple és a Google méretes áruházával, számos népszerű app hiányzik, az alternatívák (pl. a Google szolgáltatásoké) pedig nem mindig működőképesek vagy ingyenesek.


[+]

Amit a Microsoft előre telepített, és amit a Windows 10 Mobile tud, az itt is visszaköszön a szokásos, sötét hátterekkel és minimalista körítéssel – az átméretezhető, élő információkat megjelenítő csempék még mindig frissen hatnak megannyi unalmas ikongyűjtemény után. A kezdőképernyő és az alkalmazáslista ráadásul vizuálisan kicsit szebb lett, mint WP-s időkben, háttér is választható hozzájuk, a felülről lehúzható értesítési- és kapcsolópanel pedig sokkal gazdagabb funkcióban, mint 8.1-es időkben. A telefonkönyv rendben szinkronizálja a Microsoft és a Google-fiókhoz tartozó névjegyeket, illetve a készüléken és a SIM-en tároltakat, amelyeket vezeték- és keresztnév szerint is lehet rendezni. A tárcsázóban működik a gyorskeresés és a gyorshívás, viszont nincs egygombos váltás az előbbi appból az utóbbiba. Email-fiókjainkat sikeresen beállítottuk az Outlook Postával, és az SMS-ek küldésével sem volt gond. A fenti kukacoskodást leszámítva remek a Microsoft billentyűzete, a készülék pontosan veszi be az ujjmozdulatokat, akad magyar szótár, szójavaslatok és korrektúra, a kis pöttyöt az yx alatt megérintve pedig könnyen és pontosan lehet négy irányban navigálni.


[+]

Március végén eltűnik az Áruházból a HERE Maps, júniustól pedig nem működik többé, mégis megtalálható a térképszoftver Lumia 650-en, pedig most már a Windows Térképek az elsődleges program, amely egyébként továbbra is a HERE adatait használja. Eszközök közül jár a Diktafon, az Adatátvitel, a Fájlkezelő, a Hírek, a Súgó, az Outlook Naptár, az Óra, a Pénztárca, a Podcast-hallgató, a Számológép, a Tárhely-felügyelő, az Ügyfélszolgálat és a Windows Visszajelzés. A Microsoft továbbá a Skype-ot, a teljes mobilos Office csomagot, az Xbox klienst, a OneDrive tárhely-kezelőt és a OneNote jegyzetelőt biztosítja. Az extrák sajátosan összeválogatott pakkja a következőkből áll: Amazon App, Audible, Duolingo és Facebook. A készülékhez csatlakoztatott tartozékok az érthetetlenül Kisalkalmazásoknak fordított programmal kezelhetők. Vezetési mód is akad.

Kamerák, multimédia

Az előlapra 5 megapixeles, a hátlapra pedig 8 megapixeles kamera került autofókusszal, 1/4 hüvelykes szenzorral, f/2,2-es rekeszértékű lencsével és közepes fényerejű ledes villanóval. Bár a kameraszoftver immáron a Microsoft sajátja, az élőképen, az exponáló gomb felől továbbra is előhúzható a remek kézi mód és számos tekerőgyűrűje, így állítható a fókusz (csúszka), az expozíciókorrekció (+-3 Fé), az érzékenység (ISO50 - 3200), a fehéregyensúly (négy séma) és a záridő (1/16000 - 1 mp), ami sok androidos rivális esetében hiányzik. Önkioldó is bevethető, akár 2, 5 és 10 másodpercenként addig exponálva, ameddig a hobbifotós le nem állítja a felvételek sorát. Fotóklipek ezúttal is készíthetők (rögzül a kattintás előtti pár másodperc mozgóképként), a HDR pedig az intelligens felvétel bekapcsolásával, szituációtól függően aktiválódik. A vakus intelligens felvételeknél utólag állítani lehet a villanó fényerejének a mértékét. Ez úgy működik, hogy a rendszer gyors egymásutánban lő egy vakus és egy a nélküli fotót. Egyéb mód nincs, azaz a panorámától kezdve az effekteken át a különlegességekig minden kimaradt, és ezúttal a DNG RAW-ba való mentés sem adott.


[+]

Az érintő- és autofókusz nappal egész gyors és megbízható, a szenzor pedig átlagos vonalélességgel rögzít, lencsehiba vagy felesleges túlélesítés nélkül, azaz természetes a részletgazdagság. A fehéregyensúly és a dinamikatartomány rendben van, úgyhogy bátran be lehet vetni a 8 megapixeles modult jó fényviszonyok között. Makrók nagy részletgazdagsággal és kellemesen elmosott háttérrel lőhetők, bár itt már nem árt az érintőfókuszt bevetni.


[+]

A gondok ezúttal is este kezdődnek: a Lumia 950 XL-től visszaköszön a fókuszvesztés kevés fény esetén, úgyhogy, ha nincs pontszerű fényforrás a képen, marad a csúszkával való korrigálás. Az apró szenzor nem tud csodákat tenni: az automatika magas képzajjal, bár pontos fehéregyensúllyal rögzít, persze ott van a lehetőség hosszabb záridő választására, sokkal használhatóbb eredményekkel. A zajmentesítés mindenesetre alacsonyabb érzékenység mellett is jelentős. Videót legfeljebb 720p-ben lehet rögzíteni, a zajszűrés miatt túlságosan puha részletekkel, a hangminőségre nem lehet panasz, egy példa. Íme, egy előlapi fotó.


[+]

A Groove Zene előadók, albumok, számok és listák szerint csoportosítja a helyben tárolt állományokat, szűrni a hozzáadás dátuma és műfaj szerint lehet. Az app rendben lejátssza az ismert formátumok többségét, a WMA és FLAC kiterjesztést beleértve, viszont csak akkor látja a zeneszámokat, ha azok a Music mappába kerülnek (a mozgóképeket a Videosba kell tenni). A Filmek+TV (az utóbbit nem értjük) a H.263, a H.264, az Mpeg4, a DivX és az Xvid kódolásokkal rendre megbirkózik, feliratokat is lehet választani, az AC3 hang viszont nem szólal meg. A kép átméretezhető, bele lehet nagyítani és a képernyőtükrözés is egy gombnyomásra van. Elérhető a hangszínszabályzó, és az FM-rádió sem maradt ki, ez utóbbi füles csatlakoztatásával működik. Az audiominőség rendben van, hallottunk már dinamikusabb hangképet középkategóriás mobiltól, viszont a zajszint és a sztereó áthallás sem észrevehető mértékű, a frekvenciaátvitel pedig kiegyensúlyozott. Jó hír, hogy a mono hangszóró az előlapra került, és még jobb, hogy kiemelkedően hangos, így zajos környezetben is hallani lehet, ha hívás érkezik. A jobb minőséghez ugyanakkor érdemes jó pár lépéssel lejjebb venni a hangerőt, ilyenkor szebben szól, némi mély hanggal, kissé tompán.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Lumia 650 egy nanoSIM-et fogad be. Az elérhető legnagyobb leöltési sebesség 150 Mbps Cat.4-es LTE hálózaton és 42 Mbps 3G-n. Az antennák vételi minőségével nem volt gond, a beszélgetési hangminőséggel pedig mindkét oldalról elégedettek voltunk, a hangerőre sem volt panasz. Bluetoothból 4.1 jár A2DP-vel és LE-vel, WiFi-ből 802.11b/g/n hotspot funkcióval és jó érzékenységű modemmel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel, OTG nélkül. Navigáláshoz a mobilhálózatok és a WiFi modemek segítsége mellett a GPS és GLONASS műholdakat is beveti a 650-es Lumia, a pozíciószerzés villámgyors. Nem maradhatott ki az NFC, infra viszont nem került a készülékházba.

A telep nem túl nagy, az üzemidő mégis hozza az átlagot
A telep nem túl nagy, az üzemidő mégis hozza az átlagot [+]

A 2000 milliamperórás akkumulátor papíron nem acélos, a gyakorlatban a rendszer és a hardver alacsony fogyasztása miatt viszont jól teljesít, így a másfél napos töltési ráta átlagos, az egy, illetve kétnapos pedig intenzív vagy visszafogott használattal kijöhet. A mindig aktív kijelzőnek az OLED technológia miatt nem jelentős a fogyasztása, ha pedig ki van kapcsolva, kifejezetten lassan merül a ketyere alvó módban. A mellékelt, 0,55 amperes adapter viszont lassan tölti az akkumulátort, illett volna nagyobb teljesítményű modult biztosítani, eltávolítható USB kábellel, hogy az adatkábelt ne a felhasználó vegye meg. Bekapcsolható a háttérfolyamatokat korlátozó takarékos üzemmód, illetve megadható, hogy az hány százaléknál aktiválódjon magától.

A Lumia 650 több sebből vérzik és túl magas kezdőáron startol el
A Lumia 650 több sebből vérzik és túl magas kezdőáron startol el [+]

Értékelés: Microsoft Lumia 650
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Ha igazak a pletykák, és tényleg a 650-es az utolsó Lumia, akkor szép búcsú helyett inkább az rajzolódik ki, hogy miért nem népszerű manapság a szebb napokat is megélt, patinás terméksorozat. 75 ezer forintért kártyafüggetlenül és 69 ezerért feltöltőkártyával nehezen vállalható a Snapdragon 212 rendszerchip, a komolyabb játékok az Adreno 304 gyengélkedése miatt szaggatnak, a felület gyakran dadog, a retinás azonosítás kimaradt, a Continuumhoz gyenge a vas, a videofelvétel 720p-re korlátozott, és ami a Windows 10-ből bennmaradt, az nem elég meggyőző 2016-ban, az iOS és az Android ellenében. Igen, a mobilos Windows még mindig más, és egyfelől ez jó, de sok helyen a gyakorlatban elmaradott, kevés alkalmazással és sok buggal. A fémkeretes kivitel üdvözölendő (bár a hátlap nem illeszkedik tökéletesen), a Lumia 650 pedig kifejezetten könnyű és kényelmesen kezelhető, csakhogy a kétéves, ugyancsak fémkeretes Lumia 830 ma kedvezőbb árú, erősebb a hardvere, nagyobb felbontású a kamerája és szintén Windows 10-et futtat. A Lumia 550 sokkal olcsóbb, és belefér az árba a négymagos rendszerchip, illetve az 1 gigabájt RAM, bár a tárhelye feleakkora, a burkolat pedig műanyagból van.

Nyilván jobb a 650 kamerája, a hangminőségébe meg nem lehet belekötni, a rajongók pedig mindent megtalálhatnak benne, ami a rendszert Windows Phone-os időkben is jellemezte, néhány W10-es újítással megspékelve. Az összkép tehát rendszeren belül nem rossz, csak árra és konkurenciára levetítve hasal el, hiszen ott van a fémházas, Full HD-s, nyolcmagos Redmi Note 3, kiforrottabb rendszerrel. Oké, az egy phablet, akkor meg olcsóbban elérhető a fémházas, lemeríthetetlen, nyolcmagos Redmi 3, illetve szintén ütősebb hardverrel az Alcatel Pop Up 5.0. Nem erősíti a verdiktet a gyenge, 0,55 amperes töltőfej és a hozzá rögzített USB kábel, illetve a headset kispórolása sem. A konklúzió éppen ezért duplán negatív: évekkel az olcsó, Windows Phone rendszerű mobilok sikere után ma már kevésbé versenyképes egy ablakos alternatíva, mert sokkal többet fejlődött az Android belépőszinten. A Lumia 650 ráadásul nem is olcsó, és 2016 hardveres realitása az, hogy ennyi pénzt, ilyen felszereltséggel tucatnyi jobb vétel akad. Ha ez a búcsú, akkor méltatlan a patinás sorozatnévhez, amely olyan legendákat adott a mobilvilágnak, mint a máig emlegetett, 1020-as kameratelefon.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Microsoft Lumia 650
Microsoft Lumia 650 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 142 x 70,9 x 6,9 milliméter
Tömeg 122 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (297 ppi)
Kijelző típusa OLED kapacitív érintőkijelző ClearBlack technológiával
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon 212 (MSM8909)
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 304
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (kb. 10,5 gigabájt elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (200 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps / 150/50 Mbps
LTE van (Cat.4)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, WiFi call
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows 10 Mobile
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Amazon App,Excel, Groove Zene, Microsoft Edge, OneDrive, OneNote, Outlook, PowerPoint, Shazam, Skype, Twitter, Uber, Word, Xbox
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, 1/4"-es szenzor, autofókusz, ledes villanó
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 720p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 26 nap
Beszélgetési idő 16 óra
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő

Azóta történt

Előzmények

  • Microsoft Lumia 950 - kiment a ház az ablakon

    Új oprendszer, új funkciók, új lehetőségek, új csúcsmodell. De az új ablak mellett még bemásznak a bogarak, bőven kell dolgozni a szigetelésen. Az viszont már látszik, hogy ha összeáll, akkor nem lesz rossz.

  • Microsoft Lumia 950 XL - ablakcsere a tizediken

    Megérkezett a legütősebb Windows 10-es referenciakészülék, amely nem kevesebbet ígér, mint kiegészítővel zsebszámítógéppé alakítást. Ám készen áll-e a dolog a nagyközönségnek?

Hirdetés