Meghalt a Nexus, éljen a Pixel!

Új névvel és divatmajmoló formával kaphatók az idei Google mobilok. De hogy jutottunk el a Nexus 4 piacrengető árazásától a több százezres Pixelekig, és mi jár a mesterséges intelligencia fejében?

OK Google, világuralomra törsz?

Ahogy múltak az évek, úgy nőtt a Nexus ketyerék ára, a Nexus 5-é kissé, a 9-é, a 6-é és az 5X-é már határozottabban, a 6P errefelé pedig prémiumárazást kapott. A Google magyarázata ez volt: ha nincs költséghatár, nem kell kompromisszumokat kötni semmiben, és a Huawei-jel karöltve megalkotott 6P nem is nagyon hibázott. Csakhogy a magas kezdőár nyilvánvalóvá tette: ez sem lesz sikertermék, hiszen az átlagfelhasználónak továbbra is idegen volt a csupasz Android az egyedi megoldásokkal operáló riválisok mellett, azokat pedig eleve a szolgáltatói (értsd: kommersz) igényeknek megfelelően igazították. A független piacon ráadásul a Honor, a Xiaomi és társaik „lenyúlták” a Nexus 4 árazási filozófiáját, valamilyen olcsóbb de ütős ajánlat mindenhol elérhető évek óta.

Az oldalak is fehér festést kaptak, a Nexus 6P élei viszont ezüstösen csillognak
A Nexus 6P remek volt, ám a prémium szegmensben nem volt igazi megkülönböztető jegye [+]

A Nexus feliratozású, de a partnergyártó logóját is magán viselő vonalat ilyen formában értelmetlen volt tovább vinni, ezért is tette a Google Rick Osterloh-t, a Motorola Mobility korábbi vezérét minden hardverrészleg élére. Az Androidot ma már nem kell különösebben referenciakészülékekkel demonstrálni, a fejlesztők is megoldják a tesztelgetést, a Google-szolgáltatások meg egyre kevésbé függnek a zöld robotos telefonoktól, hiszen iOS-en, számítógépen és okoskütyükön is elérhetők. Ha tehát a Google az egyre szerteágazóbb portfólióját szeretné hatékonyabban népszerűsíteni, gyártóvá kell előlépnie, és pont ez történt: a Made by Google eseményen bemutatkozott egy csokor saját márkalogóval ellátott termék. A két Pixel mobil mellett a Daydream View VR-kiegészítő, a Home otthoni hangasszisztens, a Google Wifi intelligens router/AP, a Chromecast Ultra és a mindent összefogó Google Assistant.

A Google saját márkájú termékcsaládja
Egybegyűlt a család: a Google Wifi, a Chromecast Ultra, a Google Home, a Pixel XL, a Pixel és a Daydream View (forrás: Google) [+]

A főszerepet az október 4-ei bemutatón tulajdonképpen ez, a gépi tanuláson, a természetes nyelvek feldolgozásán és a Google mesterséges intelligenciáján alapuló, a Google Now-t felváltó hangasszisztens játszotta. Ez egy személyesebb, beszédesebb társ, amitől összetettebben lehet a támogatott nyelven kérdezni, érti az emberi mondatszerkesztés és az egymást követő kérdések logikáját, egész mondatokban válaszol, és egyéni preferenciák alapján nyújt visszajelzéseket (kor, nem, helyszín, érdeklődés, ízlés, előzmények). Mondjuk: címszó alapján keres fotóink között, mert felismeri rajta a kutyákat és a lufikat. Eseményt ajánl, film javasol, zenét mutat. Asztalt foglal egy étteremben vagy lokálisan, helyszín alapján javasol lehetőségeket. Reggel felolvassa a számunkra releváns híreket és a napi időjárást. Esetleg megpróbál viccelődni: a Google állítólag komikusokat fizet, hogy az Assistant a humoránál legyen.

Minél többet használjuk, annál személyre szólóbban foglalkozik velünk (ami kicsit ijesztő), és a Pixeleken túl az Assistant az Allo appban bétásan, a Google Home-ban pedig teljeskörűen főszerepet játszik. Kérésre elsötétíti otthon a fényeket, elindítja a Netflix választott adását vagy a Boldog születésnapot, esetleg szójátékkal vagy állati hangokkal szórakoztat. Természetesen együttműködik a kompatibilis mobilokkal, a Chromecasttal, a Google Wifi-vel, a Nest termosztáttal és így tovább. Persze a Home akkor lesz igazán mindentudó, amikor a fejlesztők és az okoseszköz gyártók szolgáltatásai, eszközei becsatlakoznak, és akkor szóban lehet a mosás vagy a sütő indítását kérni, a diszkólámpát kezelni vagy a hűtő tartalmát felolvastatni. Mármint ez a lehetőségek egy része, arra viszont nincs garancia, hogy a rivális okosotthon rendszereket pofozgató gyártók Google Home partnerek lesznek. Az Assistant a Google Nowhoz hasonlóan egyelőre tehát okostelefonon lehet igazán hasznos, hiszen az a nap 24 órájában karnyújtásnyira van, illetve egy OK Google vezényszónyira. Már a két Pixel mobilon jelen pillanatban, mert csak azokra elérhető.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények