Kodak Ektra - fotó, szín, tézis

Egy legendás fényképezőgép nevével és egy modern fotómasina külsejével robbant be a Kodak a kameramobil piacra, ám elsőre nem sikerült a kitűzött célokat teljesíteni.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az Ektra egy nanoSIM-et fogad be 150/50 Mbps-es 4G adatátvitellel (800/1800/2100/2600 MHz), 3G-n 42/5,76 Mbps a ráta. A beszélgetési hangminőség kifejezetten jó, mindkét oldalon tisztán értettük a másikat, a hangerő inkább átlag feletti. A kétcsatornás WiFi modem 802.11a/b/g/n/ac szabványú közepes érzékenységgel, hotspottal és Directtel. A Bluetooth 4.1-es A2DP-vel és LE-vel, az USB 3.0-s MTP-vel, OTG-vel és Type-C csatlakozással. A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS és a Glonass műholdak bevethetők, a Beidou és a Galileo viszont nem, a pozíciószerzés gyors. Van iránytű, NFC, gyorsulásmérő és giroszkóp, nincs viszont infra.


[+]

A 3000 milliamperórás telep kerek egy napot biztosít intenzív mobilhasználattal, ám ha mindennapos fényképezőgépként is beveti az ember, vinni kell a hordozható töltőt. Átlagos napon 4-5 órás képernyőidőket hozott össze az Ektra, ebben bőven volt fotózás és videózás, este pedig töltés. Netezni mindössze hét órán át lehet egy ciklusról (ennek nem egy mobilt tudja a dupláját), videózni pedig 12 órán át. Az 5V / 2A teljesítményű adapter két óra alatt végez a teljes etetéssel. Az egyetlen akkumulátorkímélési mód az intelligens energiatakarékosság, ez alapból aktív, akárcsak a háttérben a Doze, a készenléti fogyasztás így alacsony.


[+]

Különleges hibrid lett a legendás nevet megöröklő, 21. századi Ektra, amely speciális értékelést érdemel, hiszen egy digitális fényképezőgép köré épített okostelefonról van szó, ám sajnos pont kamerafronton billen rossz irányba a mérleg nyelve. Ártól függetlenül sem férnek bele a fehéregyensúly problémák, 180 ezer forintért meg pláne nem. Ennyiért a nyári kamerateszt két győztese is beszerezhető, de olcsóbban is különb, megbízhatóbb ketyerék vannak a polcon (OnePlus 3T, Honor 8). A puszta minőség még csak az érem egyik oldala: a lomha működés sem az igazi, az pedig egyenesen tervezési hiba, hogy a vékony markolatot megragadva hozzáér a tenyér az androidos kezelőgombokhoz és kitakarja az egyik mikrofont. A markolat ráadásul ellehetetleníti az egykezes telefonhasználatot, de a fix gyújtótávolságú objektív méretes domborulata sem indokolt, hiszen sem zoomlencsét, sem méretes szenzort nem rejt. Magyarán az Ektra úgy lett túlméretezve, középszerű konstrukcióval és műanyag kivitellel, hogy ennek gyakorlati előnye nincsen, csak esztétikai.


[+]

Értékelés: Kodak Ektra
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Kár érte, mert egyébként az Ektra pofásan néz ki, jó a szoftverfelület sebessége (bár a Helio X20 nem rúg labdába a csúcskategóriában, plusz nem is túl takarékos), előnyére válik a letisztult alkalmazásfelhozatal és jár néhány ügyes Kodak extra. Egy éjszakás kaland helyett éppen ezért remélem, hogy az Ektra tanulópénz lesz a folytatáshoz, mert a Bullitt Company és az Eastman Kodak is tud ennél jobbat, ezért igyekszem konstruktív javaslatokkal előállni. A prémium árazásért masszív, erős szorításra is szisszenésmentes, atombiztos fémkonstrukciót illik biztosítani, a sok fotózás pedig megkívánná a vízlepergető kivitelt. Ha marad a kamerakoncepció külsőleg, akkor a lencse oldaláról a méretesebb szenzor vagy az optikai zoom nyerne értelmet, a markolat oldaláról pedig a gomb- és mikrofonelrendezés frontján kellene picit brainstormingolni. Ha már az Ektra hangsúlyozottan egy kamera, akkor a microSD kártya igazán kipattintható fül mögé kerülhetne, hogy ne tűvel meg a SIM-mel együtt kelljen előcsalni, és akkor már egy állványfurat is odaférhetne mellé.

Emellett jócskán rá kellene nézni a szoftverre: egyfelől finomítani a feldolgozó algoritmust és gyorsítani a működést, másfelől pedig, normális 4K minőséget kihozni, DNG RAW mentést biztosítani (csak külső szoftverrel megy, színhibákkal), egy másodpercnél hosszabb záridőket kínálni és egyéb olyan nyalánkságokat, amit a konkurencia speciel tud (programozható fehéregyensúly, mérési- és fókuszmódok, 1080p @ 60 fps, 120 fps-es lassított felvétel). Nem a lehetetlent kérem, a piac kínál erős alternatívákat, de nem miattuk nem fér bele a plecsni. Annak viszont határozottan örülnék, ha a fennmaradásért küzdő, fotós legendák haladnának a korral és szakértelmüket adnák a mobilszektornak. Elsőre a Leica és a Huawei házassága sem volt hibátlan, másodjára a Mate 9-cel azonban fejlődött a helyzet, és pozitív előjellel várom a P10-et, tehát többet ki lehet hozni a Bullitt - Kodak kooperációból is. Remélhetőleg lesz második nekifutás.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés