Kodak Ektra - fotó, szín, tézis

Egy legendás fényképezőgép nevével és egy modern fotómasina külsejével robbant be a Kodak a kameramobil piacra, ám elsőre nem sikerült a kitűzött célokat teljesíteni.

Külső és kijelző

A 21. századi Ektra megalkotásakor két szempontot látszott érvényesülni: nézzen ki úgy, mint egy kompakt digitális fényképezőgép, és ne legyen nagyobb, mint egy kissé molett, mégsem kényelmetlenre méretezett okostelefon. A Bullitt mérnökei egy 147,8 x 73,35 x 9,69 milliméteres és mindössze 163,8 grammos masinát álmodtak meg, amely meglepően könnyűnek hat a jókora fényképezőgépekhez szokott kézben. Az acélgyűrűvel körbevett lencse viszont 14,02 milliméterre hizlalja a derékbőséget, amit már érezni a zsebben, ahogy a kidomborodó markolatot is. A bőrszerű (bár hivatalosan annak nem nevezett) textúra és a szálcsiszolt mintázatú, de műanyag oldalélek is a fotós mivoltot erősítik, a képernyő oldaláról viszont egyértelműen okostelefonnak lehet az Ektrát hinni, teljesen jogosan.


[+]

Sajnos a konstrukció és a kivitel a csúcskategóriás árképzés ellenére plasztik dominanciájú, és nem a legjobb fajtából: erősebben szorongatva valahol a markolat környékén kis kattanás jelzi, hogy szó nincs T-800-féle, masszívan egybeöntött fémvázról, és ha már a fogantyúnál tartunk, azt megragadva rutinszerűen hozzáér a tenyér az előlapi, halovány háttérvilágítású kezelőgombokhoz, de még a mikrofont is letakarja. Ez az a ritka eset, amikor az ésszerűség szélesebb kávát (hiszen ez a támaszték) és virtuális gombokat kívánt volna meg, mert ha inkább visszavált az ember a hagyományos mobilos fogáshoz, a markolat funkcióját vesztette, és akkor tök feleslegesen van ott, ellehetetlenítve az egykezes telefonos használatot.


[+]

A műanyag oldalak gomb felőli részén lehet csatlakoztatni a csuklópántot, attól balra haladva pedig a kétlépcsős exponálót, a bekapcsolót majd a két hangerő billentyűt lehet megpillantani vagy könnyed mozdulattal lenyomni. Telefonos szemszögből alulra, vagyis a markolat felőli oldalra megy a Type-C USB kábel, felülre pedig a 3,5 milliméteres füles, mindkettőnek egy-egy mikrofon a társasága. Bal oldalról lehet kibányázni a nanoSIM és microSD tálcát – bosszantó, hogy az adathordozó cseréjéhez (ami egy fényképező esetében ugye gyakori) a tű is kéznél kell legyen, plusz a SIM-et is mindig el kell távolítani. Egy kihajtható fül megoldotta volna a dolgot, de egy állványfurat is el kellett volna, ha már kompakt fényképezőgépet imitál az Ektra.


[+]

A műbőr érzésű textúra valamennyire segít a fogás stabilitásában, bár a ketyere kissé így is csúszós. A Kodak logó roppant elegánsan lett a hátlapba süllyesztve, nála sokkal határozottabban mutogatja magát a méretes kameragyűrű. A közepén hatelemes, f/2-es rekeszértékű lencse figyel, hattengelyes optikai képstabilizátorral – a Sony szenzor felbontását és a videorögzítési plafont felirat jelöli, nehogy elfelejtsük. Az Ektra PD-autofókusszal élesít, a villanó kéttónusú LED, azaz nem Xenon. Bár a Kodak és Mihályi is számos tekerőgyűrűjéről ismert, a jókora fémgyűrű nem csavargatható, és persze optikai zoomfunkciók sincsenek, a Gorilla Glass üveggel védett lencse fix gyújtótávolságú (26,5 mm, 35 mm ekv.).


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Kodak Ektra Honor 8 Samsung Galaxy S7 Huawei P9
Képátló 5,0 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5,1 hüvelyk 5,2 hüvelyk
Felbontás 1080 x 1920 1080 x 1920 1440 x 2560 1080 x 1920
Technológia IPS-LCD IPS-LCD Super AMOLED IPS-LCD
Fehér fényerő 385 nit 495 nit 563 / 777 nit 648 nit
Fehér fényerő (min.) 4,4 nit 2,2 nit 1,85 nit 8,4 nit
Fekete fényerő 0,46 nit 0,36 nit 0 nit 0,38 nit
Kontrasztarány 929:1 1375:1 végtelen 1704:1
Színhőmérséklet 8239 K + kézi 8432 K + kézi 7722 / 6611 K 7440 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Kijelző oldalon sajnos nem minden fenékig tejfel: a telítettségben túltolt, kissé hideg kalibrációjú IPS panel maximális fényereje kevés a téli halovány napfényben is, úgyhogy a fénysűrűség biztos elvérzik a többi évszakban. Meg elvérzett alul is: a töltőcsatlakozó oldalán kis kékes elszíneződést és fényszivárgást fedeztem fel – talán egyedi hiba, de határozottan ott van. Oldalról tekintve a kontrasztok hamar csökkennek, máskülönben a betekintési szögek rendben vannak.


Ha a hüvelykujjat a kijelző oldalán megtámasztja az ember, hozzáér a kezelőgombokhoz és letakarja a mikrofont [+]

A kalibráción csak némileg segít a Miravision-féle képernyőszínezés, így sem állíthatók ipari standardra a színek, ami alapelvárás volna egy fotózásra szakosodott masinánál. Az érintési érzékenység rendben van, a rezgőmotor lehetne határozottabb. A Gorilla Glass védőüveg felül 13 megapixeles, f/2,2-es rekeszértékű szelfikamerát véd, szokatlan módon ugyancsak fáziskülönbség érzékelésen alapuló (PD-) autofókusszal.

A Hasselblad modullal felvértezett Moto Z Play (hátul) sokkal tekintélyparancsolóbb, mint az Ektra
A Hasselblad modullal felvértezett Moto Z Play (hátul) sokkal tekintélyparancsolóbb, mint az Ektra [+]

Villanó LED itt nincs, értesítési lámpa viszont van, amint a szem átnyargal az aprócska beszélgetési hangszóró felett. Ugyanitt fénymérő és közelségérzékelő is dolgozik. A multimédiás hangszóró hova lett? A markolat lencse felőli részén, a kis hajlatban rejtőzködik, az apró lukaknak is a tetején, monó megoldással. Elvitathatatlanul elegáns lett az új Ektra küllemre, azonban sem az anyaghasználat, sem a kényelem oldaláról nem az igaz a helyzet, a markolat és a méretes lencse inkább látványelem, az alapvetően meghízott házba pedig csak 3000 milliamperórás, elzárt telep fért. Pár gramm plusz és egy 4000-es akkumulátor biztosan jobb lett volna a dupla energiaigény (telefon és fényképezőgép) kielégítésére  

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés