Kipróbáltuk a MeeGo operációs rendszert

Verziók és támogatott hardverek

A MeeGo a tervek szerint ötféle eszközre lesz elérhető: netbookokra, okostelefonokra, autós fedélzeti számítógépekre, Smart TV-kre és "média telefonokra", melyekről igazából mi sem tudjuk, hogy micsodák. A rendszer a cikk megírásának pillanatában az 1.2-es verziónál jár, melyet momentán háromféle eszköztípusra tudunk ingyenesen letölteni: járműben található eszközökre (angolul ez az In-Vehicle Infotainment, azaz IVI), táblagépekre és netbookokra, utóbbiakhoz pedig rögtön csomag is van, az egyikben van Google Chrome böngésző, a másikban nincs. A táblagépes verzióból jelenleg csak fejlesztőknek szánt változat létezik, mely saját felelősségre ide kattintva tölthető le. A hazánkban is forgalmazott gépekből csak az Archos 9-et és a ViewSonic ViewPad 10-et támogatja.

MeeGo logo
A MeeGo-emberkék nagyon boldogok

A friss verzió május 19-én jelent meg, azóta nem volt frissítés. A MeeGo oldaláról bárki ingyenesen le tudja tölteni az IVI és netbook verziókat, utóbbinál az alap kiszerelésben Chromium böngésző van, de mi a körülbelül 800 megabájtos méretű, Chrome böngészővel feltúrbózott változatát szedtük le, mely egy .img kiterjesztésű fájlban manifesztálódott. A telepítéshez létre kell hoznunk egy bootolható pendrive-ot, melyhez az úgynevezett byte-copy eljárást kell használnunk. A pendrive létrehozásához instrukciókat találunk Windows, Linux és OSX rendszerekhez is, mi Windows 7 alatt csináltunk mindent, ott ugyanis egy külön segédprogram is elérhető, mely segíti az adathordozó létrehozását. A MeeGo egyébként egy live rendszer, azaz akkor is tudjuk futtatni, ha a gépünk merevlemezére nincs feltelepítve, tehát már azelőtt kipróbálhatjuk, mielőtt bármi visszavonhatatlan dolgot csinálnánk a gépünkön. Ha tetszik a dolog, akkor körülbelül 10 perc alatt feltelepíthetjük a gépünkre, onnantól nyilván nincs szükség pendrive-ra a bootoláshoz.

MeeGo logo
Aki a netbookján MeeGo-t szeretne használni, a rendszer Wiki oldalán tájékozódhat mindenféle okosságról

A hardvertámogatás pont olyan, mint az összes többi Linux disztribúciónál, gyakorlatilag a felhasználók próbálgatják a rendszert, aztán leírják, hogy működik vagy sem. Ezen az oldalon elérhető egy lista, melyben több tucat netbook szerepel, ezek többségén hiba nélkül fut a MeeGo.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Hova tovább, Android?

    Az Android jött, látott és győzött, külső szemlélőként legalábbis ez jöhet le. Bizonyos szempontból így is van, viszont az egész ökoszisztéma könnyedén bedőlhet.

  • Nokia N9 prototípus bemutató

    Kedden mutatták be az első, MeeGo 1.2 operációs rendszerrel szerelt Nokia telefont, az N9-et. A készüléket mi is megnéztük, hogy megtudjuk, mit is kínál az új platform.

  • Nokia E6 - erre való a Symbian

    Megújult a Symbian és megérkezett a Nokia egyik legjobb üzleti modelljének utódja is. Anna ezúttal más környezetben bizonyíthat.

  • Nokia X7 - Anna, a csúnya lány

    A finn cég új modelljén debütál a Symbian megreformált felülete, az Anna. Kevés lesz az üdvösséghez.

Hirdetés