Kipróbáltuk a MeeGo operációs rendszert

Mi az a MeeGo, avagy egy kis történelem óra

A telekommunikációs iparágban viszonylag gyakran találkozni olyan fejlesztésekkel, melyek bár nagy lelkesedéssel és adott esetben komolynak mondható hátszéllel indultak, vagy csúfos kudarcot vallottak, vagy eltűntek a süllyesztőben. Ilyen volt többek között a modu telefon, mely bár piacra került, de csődöt jelentett, de nem szabad elfeledkezni a Neonode nevű apróságról sem, mely bár nagyon innovatív volt, a piac képtelen volt befogadni. A tavalyi és idei évben viszont elsősorban nem értük, hanem a MeeGo nevű platformért aggódtunk, melyet az Intel és a Nokia közösen kezdett el fejleszteni.

MeeGo logo

A bemutató 2010 februárjában történt a barcelonai Mobile World Congress kiállításon, ahol megtudtuk, hogy a platform gyakorlatilag a Nokia által dédelgetett Maemo (melyet többek között az N900 futtatott) és az Intel által fejlesztett Moblin egybeolvadása. A háttérben álló cégek méretét és piaci befolyását nézve elég egyértelmű volt, hogy a bejelentést komolyan kell venni, az összképet viszont némileg árnyalta, hogy a finn vállalat akkoriban nem a legjobb időszakát élte. Ennek megfelelően a 2011-es Mobile World Congressen nem is kaptunk túl jó híreket, a cég vezetője ugyanis azt mondta, hogy a platform fontos nekik, mivel már sok pénzt raktak bele, de semmi konkrétum nem hangzott el. Pár nap múlva viszont már arról volt sor, hogy ők a MeeGo-val nem foglalkoznak, mert energiáikat a Symbian csiszolásába és a Windows Phone 7 operációs rendszerbe fogják ölni, de ennek ellenére eljutottunk oda, hogy a rendszer megjelenjen.

MeeGo handset

Viszont most tényleg csak a rendszerről beszélünk, jelenleg ugyanis még egyetlen egy MeeGo alapú készülék sincs piacon, bár a Samsung tervei között szerepel, hogy Indiában ezzel a rendszerrel dobják piacra az N100-as gépüket, melynek ára így 275 amerikai dollárnak megfelelő összeg lehetne. Magát a MeeGo-t ettől függetlenül körüllengi valamil olyan légkör, mint amilyen mondjuk az Ubuntu Linuxot; jó-jó, szép, de nincs normális support, bizonytalan a terméktámogatás és közel sem biztos, hogy lesz belőle valami nagy volumenű dolog. Az okostelefonos fejlesztés nem tudjuk, hogy hogyan halad, ez nyilván a Nokia felelősségi körébe tartozik, akik ugye még idén piacra fogják dobni az N9-et. Viszont magát a rendszert nem tudjuk okostelefonra letölteni és feltelepíteni, ami sanszos, hogy így is fog maradni. Jó hír viszont, hogy netbookra bárki ingyenesen lehúzhatja, amit mi meg is tettünk, az Asus magyarországi képviselete pedig küldött is egy gépet, amin biztosan és stabilon futott a rendszer. Így ki tudtuk próbálni; meg is tettük.

Hirdetés

Verziók és támogatott hardverek

A MeeGo a tervek szerint ötféle eszközre lesz elérhető: netbookokra, okostelefonokra, autós fedélzeti számítógépekre, Smart TV-kre és "média telefonokra", melyekről igazából mi sem tudjuk, hogy micsodák. A rendszer a cikk megírásának pillanatában az 1.2-es verziónál jár, melyet momentán háromféle eszköztípusra tudunk ingyenesen letölteni: járműben található eszközökre (angolul ez az In-Vehicle Infotainment, azaz IVI), táblagépekre és netbookokra, utóbbiakhoz pedig rögtön csomag is van, az egyikben van Google Chrome böngésző, a másikban nincs. A táblagépes verzióból jelenleg csak fejlesztőknek szánt változat létezik, mely saját felelősségre ide kattintva tölthető le. A hazánkban is forgalmazott gépekből csak az Archos 9-et és a ViewSonic ViewPad 10-et támogatja.

MeeGo logo
A MeeGo-emberkék nagyon boldogok

A friss verzió május 19-én jelent meg, azóta nem volt frissítés. A MeeGo oldaláról bárki ingyenesen le tudja tölteni az IVI és netbook verziókat, utóbbinál az alap kiszerelésben Chromium böngésző van, de mi a körülbelül 800 megabájtos méretű, Chrome böngészővel feltúrbózott változatát szedtük le, mely egy .img kiterjesztésű fájlban manifesztálódott. A telepítéshez létre kell hoznunk egy bootolható pendrive-ot, melyhez az úgynevezett byte-copy eljárást kell használnunk. A pendrive létrehozásához instrukciókat találunk Windows, Linux és OSX rendszerekhez is, mi Windows 7 alatt csináltunk mindent, ott ugyanis egy külön segédprogram is elérhető, mely segíti az adathordozó létrehozását. A MeeGo egyébként egy live rendszer, azaz akkor is tudjuk futtatni, ha a gépünk merevlemezére nincs feltelepítve, tehát már azelőtt kipróbálhatjuk, mielőtt bármi visszavonhatatlan dolgot csinálnánk a gépünkön. Ha tetszik a dolog, akkor körülbelül 10 perc alatt feltelepíthetjük a gépünkre, onnantól nyilván nincs szükség pendrive-ra a bootoláshoz.

MeeGo logo
Aki a netbookján MeeGo-t szeretne használni, a rendszer Wiki oldalán tájékozódhat mindenféle okosságról

A hardvertámogatás pont olyan, mint az összes többi Linux disztribúciónál, gyakorlatilag a felhasználók próbálgatják a rendszert, aztán leírják, hogy működik vagy sem. Ezen az oldalon elérhető egy lista, melyben több tucat netbook szerepel, ezek többségén hiba nélkül fut a MeeGo.

Mit kínál a MeeGo egy netbookon

Barcelonában már láttunk MeeGo-val telepített táblagépet, nemrég pedig egy N9 vendégeskedett a szerkesztőségünkben, mi pedig úgy éreztük, hogy a repertoárunkból a netbookok sem hiányozhatnak, legalábbis ami az Intel és a Nokia közös operációs rendszerét illeti. Nem is kellett sokat várni a lehetőségre, nemrég ugyanis elérhetővé vált a rendszer 1.2-es verziója, amelyet fel is telepítettünk egy Asus Eee PC netbookra. Az előző verzióhoz képest az 1.2-es variáns számos újítással és javítással operál, többek között fejlettebb Intel Atom támogatást, A2DP-n keresztüli zenelejátszást és HSPA+ adatkapcsolatot is kapunk a szokásos hibajavítások mellé.

MeeGo

A felhasználói felület a programok teljes képernyős használatára van kiélezve, a futó alkalmazások általában az egész képernyőt kitöltik, egy asztalhoz egy program tartozik. Ez elsőre egy kicsit zavaró lehet, de hamar meg lehet szokni, ráadásul nem egy rossz dolog az átlagos netbookok apró kijelzőjét és kevéske felbontását tekintve. Az alkalmazások közötti váltás az erre szolgáló felület előhívása a már megszokott módon, az Alt és Tab billentyűk megnyomásával lehetséges; a váltás animációja kimondottan hasonlít a Windows Phone 7 multitasking megoldására.

MeeGo

A vezérlősáv alapértelmezett esetben rejtve van, a kurzort a képernyő tetejére húzva varázsolhatjuk elő. Itt 12 ikon kapott helyet, az egyes funkciókat és tartalmakat innen érhetjük el, nézzük is meg, miket kapunk itt! A legelső menü a MyZone névre hallgat, amely nagyjából egy kezdőképernyőként fogható fel; a leggyakrabban használt alkalmazásokat, legutóbbi fájlokat üzeneteket, meetingeket és feladatokat listázó panel egyfajta gyorsindítóként is funkcionál. A Zones a megnyitott alkalmazásokat listázza, az Applications pedig a telepített programokat mutatja, melyeket csoportokra osztva láthatunk, valamint természetesen kereshetünk is köztük. A következő elem a Status névre hallgat, ez kvázi egy SNS-kliens, melyen a Last.FM, a SmugMug, a Twitter, a Facebook és a Flickr szolgáltatásait integrálhatjuk a rendszerbe. A People fül a levelezést és az IM-alkalmazást takarja, az Internet névvel ellátott ikonra bökve pedig a webböngészéssel kapcsolatos szolgáltatásokat érhetjük el.

A Devices fülön a saját gépünk és a csatlakoztatott eszközök monitorozására egyaránt lehetőség van, valamint néhány fontosabb beállítást és tulajdonságot is elérhetünk ezen a felületen, mint például a fényerő szintje, a hangerő, a telep töltöttsége és a háttértár kihasználtsága. A Gadgets fül a minialkalmazások kezelésére szolgál, melyekből rengeteg félét érhetünk el (a cikk írásának pillanatában több, mint 1000 félét). A következő két menü az adatkapcsolati fnkciók kezelésére szolgál, a Networks a hálózati beállításokat, a Bluetooth pedig a kék fogú szabvány kezelését takarja. A jobb szélen látható aktuális időre kattintva a Time and date fület varázsolhatjuk elő, ahol a felület nevének megfelelő beállítások mellett a találkozóinkat és a feladatainkat is menedzselhetjük. A sáv jobb szélén a töltöttségindikátort láthatjuk, a kis elemet reprezentáló ikon az előzőekkel ellentétben nem rejt extra felületet, pusztán egy tooltip üzenetben kommunikál a felhasználóval. Az extra programokat pedig egy köztes alkalmazásboltból telepíthetjük fel, amely a MeeGo Garage névre hallgat.

MeeGo

Vélemény

Mi egy Asus Eee PC 1008p-n próbáltuk ki a rendszert, amely egy 1,66 GHz-es Intel Atom N450 processzorral és 2 GB DDR2 RAM-mal van szerelve. Bár a gép képességeit alapvetően a szerény jelzővel illetném, ez a rendszer futásán nem látszott. Az animációk szépek és folyamatosak, az alkalmazások elindítása és a köztük történő váltás is gyors, alapvetően egy jól optimalizált rendszerrel van dolgunk. Persze a 720p-s Youtube videók már két vállra fektették a tesztgépünket, de egy Atom processzorral szerelt masinától azért nem lehet csodát várni.

MeeGo
A táblagépekre tervezett MeeGo felület (forrás: LinuxForDevices).

Persze rengeteg hibája is van a rendszernek, de alapvetően úgy véljük, hogy nem a mi feladatunk ítélkezni a MeeGo asztali operációs rendszere felett. A Prohardveren viszont nemsokára egy komolyabb cikkel jelentkezünk, amely a rendszer minden aspektusát kivesézi. A szerkesztőség egybehangzó véleménye szerint egy kellemes OS-sel van dolgunk, amely kellemes alternatíva lehet egy netbookot használva, de a teszt folyamán az volt az érzésünk, hogy a MeeGo elsősorban érintőképernyős vezérlésre van kitalálva.


Az első MeeGót futtató telefon, a Nokia N9

A mobilos változattal viszont kimondottan elégedettek voltunk, mint azt a Nokia N9-nek szentelt irományunkban is leírtuk. A táblagépekre szánt verziót pedig tűkön ülve várjuk, a barcelonai kóstoló alapján ugyanis egy, az eddigi rendszerektől eltérő felhasználói felülettel lesz dolgunk. Ha minden jól megy, hamarosan ebbe is belekóstolhatunk, mindenesetre reménykedésre ad okot, hogy a tablet verzió fejlesztői változatát (developer milestone) már bárki letöltheti.

Bocha feat dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

  • Hova tovább, Android?

    Az Android jött, látott és győzött, külső szemlélőként legalábbis ez jöhet le. Bizonyos szempontból így is van, viszont az egész ökoszisztéma könnyedén bedőlhet.

  • Nokia N9 prototípus bemutató

    Kedden mutatták be az első, MeeGo 1.2 operációs rendszerrel szerelt Nokia telefont, az N9-et. A készüléket mi is megnéztük, hogy megtudjuk, mit is kínál az új platform.

  • Nokia E6 - erre való a Symbian

    Megújult a Symbian és megérkezett a Nokia egyik legjobb üzleti modelljének utódja is. Anna ezúttal más környezetben bizonyíthat.

  • Nokia X7 - Anna, a csúnya lány

    A finn cég új modelljén debütál a Symbian megreformált felülete, az Anna. Kevés lesz az üdvösséghez.

Hirdetés