Kipróbáltuk a MeeGo operációs rendszert

Hirdetés

Mit kínál a MeeGo egy netbookon

Barcelonában már láttunk MeeGo-val telepített táblagépet, nemrég pedig egy N9 vendégeskedett a szerkesztőségünkben, mi pedig úgy éreztük, hogy a repertoárunkból a netbookok sem hiányozhatnak, legalábbis ami az Intel és a Nokia közös operációs rendszerét illeti. Nem is kellett sokat várni a lehetőségre, nemrég ugyanis elérhetővé vált a rendszer 1.2-es verziója, amelyet fel is telepítettünk egy Asus Eee PC netbookra. Az előző verzióhoz képest az 1.2-es variáns számos újítással és javítással operál, többek között fejlettebb Intel Atom támogatást, A2DP-n keresztüli zenelejátszást és HSPA+ adatkapcsolatot is kapunk a szokásos hibajavítások mellé.

MeeGo

A felhasználói felület a programok teljes képernyős használatára van kiélezve, a futó alkalmazások általában az egész képernyőt kitöltik, egy asztalhoz egy program tartozik. Ez elsőre egy kicsit zavaró lehet, de hamar meg lehet szokni, ráadásul nem egy rossz dolog az átlagos netbookok apró kijelzőjét és kevéske felbontását tekintve. Az alkalmazások közötti váltás az erre szolgáló felület előhívása a már megszokott módon, az Alt és Tab billentyűk megnyomásával lehetséges; a váltás animációja kimondottan hasonlít a Windows Phone 7 multitasking megoldására.

MeeGo

A vezérlősáv alapértelmezett esetben rejtve van, a kurzort a képernyő tetejére húzva varázsolhatjuk elő. Itt 12 ikon kapott helyet, az egyes funkciókat és tartalmakat innen érhetjük el, nézzük is meg, miket kapunk itt! A legelső menü a MyZone névre hallgat, amely nagyjából egy kezdőképernyőként fogható fel; a leggyakrabban használt alkalmazásokat, legutóbbi fájlokat üzeneteket, meetingeket és feladatokat listázó panel egyfajta gyorsindítóként is funkcionál. A Zones a megnyitott alkalmazásokat listázza, az Applications pedig a telepített programokat mutatja, melyeket csoportokra osztva láthatunk, valamint természetesen kereshetünk is köztük. A következő elem a Status névre hallgat, ez kvázi egy SNS-kliens, melyen a Last.FM, a SmugMug, a Twitter, a Facebook és a Flickr szolgáltatásait integrálhatjuk a rendszerbe. A People fül a levelezést és az IM-alkalmazást takarja, az Internet névvel ellátott ikonra bökve pedig a webböngészéssel kapcsolatos szolgáltatásokat érhetjük el.

A Devices fülön a saját gépünk és a csatlakoztatott eszközök monitorozására egyaránt lehetőség van, valamint néhány fontosabb beállítást és tulajdonságot is elérhetünk ezen a felületen, mint például a fényerő szintje, a hangerő, a telep töltöttsége és a háttértár kihasználtsága. A Gadgets fül a minialkalmazások kezelésére szolgál, melyekből rengeteg félét érhetünk el (a cikk írásának pillanatában több, mint 1000 félét). A következő két menü az adatkapcsolati fnkciók kezelésére szolgál, a Networks a hálózati beállításokat, a Bluetooth pedig a kék fogú szabvány kezelését takarja. A jobb szélen látható aktuális időre kattintva a Time and date fület varázsolhatjuk elő, ahol a felület nevének megfelelő beállítások mellett a találkozóinkat és a feladatainkat is menedzselhetjük. A sáv jobb szélén a töltöttségindikátort láthatjuk, a kis elemet reprezentáló ikon az előzőekkel ellentétben nem rejt extra felületet, pusztán egy tooltip üzenetben kommunikál a felhasználóval. Az extra programokat pedig egy köztes alkalmazásboltból telepíthetjük fel, amely a MeeGo Garage névre hallgat.

MeeGo

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Hova tovább, Android?

    Az Android jött, látott és győzött, külső szemlélőként legalábbis ez jöhet le. Bizonyos szempontból így is van, viszont az egész ökoszisztéma könnyedén bedőlhet.

  • Nokia N9 prototípus bemutató

    Kedden mutatták be az első, MeeGo 1.2 operációs rendszerrel szerelt Nokia telefont, az N9-et. A készüléket mi is megnéztük, hogy megtudjuk, mit is kínál az új platform.

  • Nokia E6 - erre való a Symbian

    Megújult a Symbian és megérkezett a Nokia egyik legjobb üzleti modelljének utódja is. Anna ezúttal más környezetben bizonyíthat.

  • Nokia X7 - Anna, a csúnya lány

    A finn cég új modelljén debütál a Symbian megreformált felülete, az Anna. Kevés lesz az üdvösséghez.