Huawei P30 Pro - teletalálat

5x-ös teleobjektíves lencsével emeli a Huawei a tétet, hogy fotózásban ismét hozzá igazodjanak. A sebesség és az üzemidő is ott a szeren, de hová lett a beszédhangszóró?

Kézi mód, videó, multimédia

Ismét új szintre emelte a Huawei a fotós képességeket, a gyakorlatban is remek minőséggel, és akkor ott vannak még a hosszú záridejű és egyéb opciók, plusz érkezik a ToF kamera erősítése. Mégis akad egy hobbifotós ismerősi, olvasói csoport, amelyik gyakran szegezi nekem a kérdést: mikor és melyik mobillal lehet végre egy komolyabb kompaktot vagy régebbi cserélhető objektíves fényképezőt kiváltani? Nem feltétlenül most, és nem biztos, hogy a P30 Próval, a profi lehetőségeket ugyanis még mindig nem sikerült makulátlanul összerakni.

Komoly vignettálás és némi zöldes elszíneződés figyelhető meg a nyersképeken, amit több utómunka eltüntetni
Komoly vignettálás és némi zöldes elszíneződés figyelhető meg a nyersképeken, amit több utómunka eltüntetni

Akárcsak a Mate 20 Pro esetében, az ultraszéles és normál optika nyersfájljai komoly vignettálásról és zöldes elszíneződésről tanúskodnak a széleken, ezt pedig komolyabb meló Camera RAW-ban eltüntetni, és nem is mindig lehet tökéletesen, bár azért próbálkoztam. Ilyen gondok az 5x-ös zoomegységgel nincsenek. Az is tény viszont, hogy DNG fájlból dolgozva rengeteg extra részlet előcsalható a mobil feldolgozásával összevetve, kiváltképp az ultraszéles látószög esetében.

Ha viszont a RAW mentés aktív, optikai stabilizálás nem segít be a két szűkebb lencse esetében, így este, kézből lehetetlen hosszabb záridőt megtartani. Végezetül a DNG fájlokkal együtt mentett JPG fotók minősége rosszabb, mint az automata módban rögzülteké, ami javul egy keveset, ha a nyersfájl mentését kikapcsoljuk. Ebben az esetben már elérhető optikai stabilizálás profi módban. Fejlődött tehát a dolog, csak nincs egy HTC U12+ szintjén, ahol a JPG fájlok roppant magas minőségűek.


[+]

Van egyébként kézi videó mód is (ahol az ultraszéles optika nem vethető be), és jól is jön, ha az ember rögzítené a fókuszt vagy lejjebb venné az expozíciót, bár illene opciót nyújtani a teljes sztereó zajszűrés kikapcsolására. Bár a P30 Pro tisztábban, kerekebben rögzít hangot, mint a Mate 20 Pro, éles zajok és behallatszó szél esetében hallhatóan vág az algoritmus, és a környezet finom morajlása sem marad meg, ami hozzáadna egy jelenet komplett audiovizuális élményéhez. Végezetül nincs opció külső mikrofon használatára, ezt ugyanis csak alternatív szoftverrel lehet kérni (pl. Open Camera), és passzoló Type-C-s darabot kell vadászni.

A videó egyébként is necces téma a Huawei-nek: a 4K felbontás kifogott a Mate 20 Prón, az ultraszéles lencsével ugyanis inkább 25 FPS volt a 30, miközben akad rivális stabil 60-nal. Szerencsére a P30 Pro előrelépett: 29-30 FPS között mozog a 4K felvétel, bár még mindig észrevehető a járművek mozgását figyelve képkockavesztés. Ezen a felbontáson egyébként elektronikus stabilizálás nincs, csak optikai a normál és a zoomlencse esetében. Viszont tűéles a kép, rendben van a dinamika (kis túlexponálással) és csak a zoomegység hajlamos fókuszt veszíteni.

Kiegyensúlyozottabb a 1080p felvétel – már konkrétan, mert itt elektronikus stabilizálás is adott, főleg a főkamera látja előnyét, optikaival kombinálva. Érzésre viszont mintha itt se mindig lenne meg mindig a 30 FPS, forgás közben talán az EIS miatt bizonytalan a dolog, a képélesség pedig nincs a 4K klipek szintjén.

Este ugyanakkor a főkamera tisztább, részletesebb képet rögzít, plusz vannak viszont olyan effektek, mint a beszélő alak mögötti háttér színtelenítése, és érkezik frissítéssel mód két hátlapi optika felvételének osztott képernyős rögzítésére.

Mindazonáltal, az extrák helyett először a képkockasebességet kéne rendbe tenni, akár az audiokodek és a zajszűrés választásának lehetőségével. A videózás ugyanis egyre fontosabb a felhasználónak, bárkiből lehet vlogger vagy úti videós, és egy Galaxy S10 4K / 60 FPS-sel, szuperstabilizálással vagy HDR10+ rögzítéssel, egy U12+ pedig kristálytiszta hanggal más szinten van.

Újfent megjegyezném: megjelenés előtti szoftverrel kameráztam, és remélhetőleg a fenti kifogásokat szoftveres, semmint generációs frissítéssel orvosolják. Természetesen szelfivideó is lőhető, bár ha már 32 megapixeles a szenzor, opció lehetne a 4K rögzítés is, esetleg az autofókusz. Sebaj: a kép és hang rendben, az elektronikus stabilizálás is jól teszi a dolgát, arcszépítés, AI és HDR is bekapcsolható, csak a hátlapi videoeffektek hiányoznak.


[+]

Oda a sztereó hangszóró, és engem speciel nehéz meggyőzni arról, hogy megérte az új beszélgetési hangtechnológiával egy millimétert faragni. A P30 Pro alján ugyanis könnyű eltakarni a monó hangszórót, és az nem is szembe, hanem oldalirányban sugároz. Teszi viszont kiemelkedően jó hangerővel és kellemesen jó minőséggel, bár a magas tartomány elég élesen szól, plusz lehetne több a mélyekből. A komolyzenei dallamok a legkirályabbak vele, tere is van a hangoknak, 80%-ra levéve pedig kiegyensúlyozottabb a minőség rock zene esetében is, szóval nem minden változott rossz irányba. A kérdés a jövőre nézve viszont az, hogy ha marad az akusztikus kijelzőpanel, fel lehet-e majd használni valamiféle erősítőként?


[+]

Jack kimenettel csak a P30 rendelkezik, a Pro variáns nem, és átalakító se került a dobozba. Rendelkezem szerencsére eggyel, és jófajta forrásból, jófajta fülesre jófajta hang jut, a mobilokhoz szánt példányokra kellő hangerővel, remek dinamikával és részletességgel, torzítás nélkül. Type-C füles is csatlakozhat, ilyen az elfogadható minőségű, dobozolt headset, persze már a Huawei-nek is van Bluetooth megoldása. Az FM-rádió kimaradt, de legalább a zenelejátszó mindent tud, a WMA és FLAC kódolások lejátszását és a sokféle rendezési, szűrési elvet beleértve. Ha akad dalszöveg, megjelenik, a hangszínen pedig pár Dolby sémával lehet kanyarintani.


[+]

A videolejátszó megbirkózik akár a HDR kódolású, 4K / 60 FPS paraméterű filmecskékkel, a DivX, Xvid, AC3 vagy HEVC kodekek sem akadály, bár teljes képernyő nagyítás helyett csak tartalomszéthúzás van. Ezt elegánsabban oldja meg és feliratokat is megjeleníti például a VLC Player. A Widevine L1 CDM biztonsági szint teljesítése azt jelenti, hogy a P30 Pro a Netflixet és a Prime Videót képes HD-ben, HDR-ben streamelni – a támogatás várhatóan a megjelenés pillanatában megérkezik. A képernyőméret és minőség abszolút alkalmas filmnézésre, csak kell egy füles, hogy sztereó legyen a multimédiás élmény.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Picit átszabták a Huawei Watch GT-t

    Apró dizájnváltozások mellett leginkább a szíj hoz látható különbséget az új variációkban. A remek AMOLED panel és a sok aktivitáskövető funkció maradt, érkezik a magyar rendszernyelv.

  • Pimaszkodik a Xiaomi

    A Xiaomi Twitteren tett közzé egy közismert mémet, amiben a Huawei P30-at állították pellengérre.

  • Befutott a P30 Pro első frissítése

    A 404 megabájtot foglaló csomag az apróbb javítások mellett elhozta az alkalmazásikonokat a mindig aktív kijelzőre.

  • Csendben startolt el a P30 lite

    Kanadában már előrendelhető, Európába később érkezik a Kirin 710-zel szerelt, kameracseppes középkategóriás.

Előzmények

  • Periszkópos zoomkamerával érkezik a P30 Pro

    Erről Clement Wong beszélt a vállalat részéről, a zoomtartományra pedig Bruce Lee fotói nyújthatnak megfejtést. Hivatalos videoelőzetes is érkezett.

  • Huawei P20 Pro - profit csinál minden fotósból

    Az új P-sorozat csúcsmodellje három hátlapi kamerával, OLED kijelzővel, betüremkedéssel és mesterséges intelligenciával próbál tarolni. Irgalmatlan jó telefon, de nem hibátlan.

Hirdetés