Huawei Mate Xs - az egymillió forintos kérdés

Az eddigi legmenőbb hajlítható ketyere kívül-belül csúcskategóriás – viszont embertelenül drága és nincs rajta Google.

Kirin 990 5G, EMUI 10.1 HMS-sel

A HiSilicon Kirin 990 SoC-vel a Mate 30 Pro kapcsán már találkoztunk, a Mate Xs azonban a valamivel erősebb Kirin 990 5G-t kínálja 10,3 milliárd tranzisztorral, Balong 5G modemmel és 7 nm-es EUV gyártástechnológiával. A szett két 2,86 és két 2,36 GHz-es Cortex-A76, valamint négy 1,95 GHz-es Cortex-A55 processzormagot tartalmaz a Mali-G76MP16 grafikus gyorsítóval, valamint 2 + 1 magos Da Vinci NPU-val. Mindehhez nano memory kártyával bővíthető, 512 GB-os UFS tároló társul a leggyorsabb fajtából, 8 GB LPDDR4X RAM-mal, ami sokkal szimpatikusabb kombináció, mint az S20 Ultra 12/128 GB-os kezdőcsomagja.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Huawei Mate Xs LG G8X ThinQ Samsung Galaxy Fold Apple iPhone 11 Pro Max OnePlus 7 Pro Huawei P30 Pro
Rendszerchip HiSilicon Kirin 990 5G Snapdragon 855 Snapdragon 855 Apple A13 Bionic Snapdragon 855 HiSilicon Kirin 980
AnTuTu Bench. 7.x 472656 pont 412218 pont 458110 pont n/a 457803 pont 390441 pont
Geekbench 5 (single/multi) 754 / 2952 pont 716 / 2429 pont 707 / 2498 pont 1339 / 3552 pont 782 / 2722 pont 682 / 2413 pont
GFXBench Car Chase onscreen 16 fps 37 fps 30 fps 56 fps 19 fps 28 fps
GFXBench Car Chase offscreen 36 fps 38 fps 42 fps 79 fps 42 fps 33 fps
GFXBench Man. onscreen 44 fps 59 fps 48 fps 60 fps 53 fps 59 fps
GFXBench Man. offscreen 114 fps 85 fps 70 fps 173 fps 98 fps 92 fps
AndroBench Sequential Read 1800,41 MB/s 751,31 MB/s 1421,51 MB/s n/a 1426,69 MB/s 901,96 MB/s
AndroBench Sequential Write 400,94 MB/s 482,64 MB/s 401,78 MB/s n/a 207,22 MB/s 220,45 MB/s
AndroBench Random Read 206,15 MB/s 159,75 MB/s 151,35 MB/s n/a 162,83 MB/s 159,47 MB/s
AndroBench Random Write 257,14 MB/s 30,96 MB/s 32,96 MB/s n/a 25,10 MB/s 208,24 MB/s

Egy ideje lezárt kérdés a Huawei csúcsmobilok teljesítménye: legyen a Mate Xs nyitva vagy csukva, mindig tökéletesen gördülékeny minden, ha a 90/120 Hz-es képfrissítés nem is opció. Remekül optimalizálták az Android 10-en alapuló, Google-mentes EMUI 10.1-et csupa apró, visszafogott, de mozgékony animációval. Játék és böngészés közben sem jellemző az akadás, a ház pedig érzésre sehol se melegszik fel jelentősen. A rendszer ráadásul a legtöbbször hibátlanul oldja meg az alakváltást: nyitva kezdtem el az Asphalt 9-cel játszani, és menet közben összecsukva igazodott a képarány és az irányítófelület a szélesvásznú megjelenítéshez, megszakítás nélkül.

[+]

Baromi jól néz ki, ahogy a Mobilarena mobilelrendezése a Mate Xs-t kinyitva asztali formára vált, és ugyanilyen hasznos a kiterjesztés egy oszlopról kettőre az Email, a Beállítások, megannyi gyártói app és rengeteg harmadik féltől származó program esetében. A rendszer a nyitásra és csukásra azonnal reagál, igaz: a Real Racing 3 például újraindul, és akad pár másik app, amelyik megtartja az indítás képarányát. A Mate Xs mindenesetre az eddigi legprofibb multitasking mágus: az ujjat hosszan befelé húzva felugrik a dokk, és onnan az appokat balra húzva máris osztott képernyőre vált a felület, megérintve pedig ablakosan indul a legtöbb app (bár nem mindegyik). Az ablakos megnyitás az alkalmazásváltóból is elérhető, osztott nézetből pedig egy ujjhúzással tudunk teljes megjelenítésre váltani.

Hirdetés

[+]

Számos Huawei alkalmazásban áthúzhatunk elemeket a képernyő egyik feléről a másikra, és kapóra jön, hogy egy-egy üzenet vagy értesítés kis ablakban jelenik meg, így nem szakad mg a munkamenet. Az mondjuk zavaró, hogy a Facebook Messenger minden nyitásnál és csukásnál jelez: képarány hiba miatt érdemes lenne újra indítani – pedig zéró darab problémát okoz a dolog. Pár nap alatt egyébként rutinszerűvé válik, hogy egy szabad kézzel csukva, kettővel pedig nyitva használja a Mate Xs-t az ember – az utóbbi a jellemzőbb. A váltás fizikai művelete pedig egy másodperc alatt megvan, és sosem kényelmetlen. Nem elég a multitasking? Type-C-s átalakítóval vagy WiFi-n monitorra, tévére csatlakozva máris indul az EMUI Desktop asztali felület, 8"-nyi telefonos érintőpanellel, de egér, billentyűzet is csatlakozhat Bluetoothon, és akkor egyszerre futhat több app az asztali és a táblagépes felületen.

[+]

Mivel a Mate Xs az Amerikai Kereskedelmi Minisztérium tiltása miatt nem használhatja a Google-szolgáltatásokat, a szoftverfelület alapja a HMS, és Huawei ID-vel lehet az első bekapcsoláskor bejelentkezni. Túlórázva igyekszik a sencseni gyártó saját ökoszisztémáját és AppGallery alkalmazásboltját a Google-mentes időkre felkészíteni, ám ennek a folyamatnak még az elején járunk, és sok a hiányosság. A Cloud mondjuk elég sokrétű felhőszolgáltatás: adatok, névjegyek, fájlok, képek, fotók, beállítások és biztonsági mentések szinkronizálhatók, plusz egész kedvező az 5 GB ingyenes tárhely feletti kategóriák havidíja.


[+]

Minden tudnivaló a HMS-ről!

Appokat éppúgy lehet venni az AppGalleryben, mint régebben a Play Áruházban, és minden fontos alapeszköz előre telepítve lett. Nekem azonban különösen fájó a Google csomag hiánya, mivel a Drive előfizetéstől kezdve a Keep jegyzetelőn át a YouTube-ig, a Gmail-ig, a Google Naptárig és a keresőig lényegében minden szolgáltatást használok, ráadásul több tucat appot vettem meg Play-szolgáltatásokhoz kötve. Mint majd látjuk, vannak alternatív módok pár Google szolgáltatás elérésére, ám a Huawei ehhez nem ad támpontot. Az addig tiszta, hogy a HMS a GMS riválisa, és nem érdeke más vállalat ökoszisztémáját reklámozni, főleg az után, hogy azok politikai/nemzetbiztonsági okokból hiányoznak.

[+]

Ugyanakkor a rendszerszintű Play integráció hiánya komoly érvágás, hiszen más mobilokon, így régebbi Huawei-eken remekül dolgozik össze a Kereső, a Naptár, a Gmail, a Térkép és így tovább. Az AppGallaryből ráadásul sok olyan népszerű alkalmazás is hiányzik, ami nem a Google-é, de fent van a Play Áruházban. A Viber vagy az Asphalt 9 mondjuk elérhető, és elvileg a Facebook, a Messenger, az Instagram és a WhatsApp is megtalálható lesz, közvetlen linkkel az APK fájl telepítésére, de azért kövér a hiánylista. Persze Ázsiában egymilliárdnál is többen használnak egynél több alkalmazásboltot, és nem nagy dolog az APK Pure vagy az Amazon AppStore letöltése – szerintem a Mate Xs produktivitásra és kreativitásra hajló közönsége tett már fel Windowsra vagy Macre programot, és ez mobilon sem komplikáltabb.

A Galaxy Fold és a Mate Xs egyaránt nyitva kínálja a legnagyobb felületet
A Galaxy Fold és a Mate Xs egyaránt nyitva kínálja a legnagyobb felületet [+]

Viszont nagyjából fele-fele arányban sipítoznak az alternatív boltból telepített appok, hogy jaj, merre van már a Play keretrendszer, úgy hiányzik, el sem indulok nélküle. Ez a helyzet a Google appok abszolút többségével (nem is ajánlja a keresőóriás ezeket keretrendszer nélkül feltenni), de a BKK Futár, Budapesti Menetrend, a MindiGO TV vagy a Netflix sem indul (böngészőben sem, hiszen a telefon nincs Google Widevine CDM védelemre hitelesítve). Az Amazon Prime Video alacsony felbontáson streamel, az HBO Go viszont HD-ban. Egyelőre tehát próba szerencse alapú a dolog, a Chrome és a Google Térkép mindenesetre felmegy, bár bejelentkezni az előbbibe korlátozottan lehetett, az utóbbiba egyáltalán nem. Nyilván ott a TomTom, a Here WeGo és egy rakás másik térképalternatíva, a Waze is elindult.

A Térkép a Google appban bejelentkezés nélkül és böngészőből bejelentkezve, mentett helyekkelA Térkép a Google appban bejelentkezés nélkül és böngészőből bejelentkezve, mentett helyekkel A Térkép a Google appban bejelentkezés nélkül és böngészőből bejelentkezve, mentett helyekkel [+]

Az Asphalt 9 fent van AppGalleryben és Facebook bejelentkezéssel sikerült hozzáférni Play Áruházas vásárlásaimhoz, a Real Racing 3-at pedig APK Pure-ral szereztem be, és szintén Facebookkal töltöttem le a mentésemet. A Locus Mapsből viszont csak a reklámos változat tölthető le, a fizetős a Play Áruházban van (vagy az Amazonon kellene újra megvegyem), és nem tudtam megvásárolt térképeimet sem elérni, Google-bejelentkezés hiányában. A keresőóriás legtöbb szolgáltatását azonban el lehet érni utánajárással és alternatívákkal. A gyári Email kapásból behívja a Gmail fiókot, és valahol, valamikor engedélyt adva a Naptár is bekérte Google naptáramat. Mindkettőt megoldja a BlueMail, a Xiaomi Mi File Manager pedig a Drive-val kapcsolódik össze, ahova rendben tudok oda feltölteni. YouTube-ra ott a Vanced vagy a böngésző bejelentkezéssel – az utóbbival a Dokumentumok, a Táblázatok és a Keep is elérhető, asztali nézetben. Az Android Auto kiesett, ahogy a Gboard és a Play Filmek, Zene is.

A Microsoft Office, illetve a Google Drive, Mi File Managerrel elérveA Microsoft Office, illetve a Google Drive, Mi File Managerrel elérve A Microsoft Office, illetve a Google Drive, Mi File Managerrel elérve [+]

Menetrendre használható a Here WeGo vagy az APK-s Google Térkép, a Microsoft pedig kereskedhet a Huawei-jel, úgyhogy feldobható AppGalleryből, táblagépes nézetben pedig nagyon is jól használható az Office, OneDrive szinkronizálással. Egyébként abszolút benne van a pakliban, hogy a Google egyszer engedélyt kap a Huawei-jel való üzletelésre, és ha az utóbbi visszaszerzi a licencet, ésszerű döntésnek tűnik a Play-szolgáltatások frissítéssel történő telepítése, legalábbis a nyugati piacokon. Erre viszont nincsen semmilyen garancia. A cinikusok egyébként megjegyezhetik: sokan boldogan adják el a lelküket a keresőóriásnak az ingyenes szolgáltatásokért, ám elvitathatatlanok a Google-integráció és a szolgáltatások közötti átjárhatóság kényelme. A kialakult helyzetért mindenesetre nem a Huawei szoftvermérnökeit terheli a felelősség, ők pedig remekül megoldották, hogy a változtatható képarányú EMUI felület ennyire kiforrott, gördülékeny, szórakoztató és hasznos legyen.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés