Huawei Freebuds 3 teszt

Nem csak minőségben, árban is megközelítették a kínaiak az AirPods szintjét, cserébe aktív zajszűrés jutott az apró fülhallgatópárba.

Bevezető, zajszűrés

Az utóbbi évek egyik legmegosztóbb terméke lett az Apple-féle AirPods: sokan a gyári, kábeles fülhallgató túlárazott, vezeték nélküli mását látják és hallják benne, mások viszont egyenesen a cég utóbbi éveinek leginnovatívabb termékeként tartják számon. Gondoljuk akárhogy, egy dolgot nem lehet elvitatni az AirPodstól, meg persze az Apple által az iPhone 7-tel elindított jack-eltörlési missziótól: elindítottak egy olyan folyamatot, amivel a felhasználók elkezdtek átszokni a mindennapokban igen kényelmes, kábelmentes fülesekre, amik manapság már tudnak nagyon jó minőségűek is lenni, ahogy azt mi is rengeteg terméknél tapasztaltuk. Minden gyártó igyekszik máshogy megfogni a teljesen vezeték nélküli (TWS) témakört, ahol sem nyakpánt, sem a füleseket összekötő kábel nem szól bele a szabadságba, ám a lehetőségek listája véges, kényelmes, mégis apró fülhallgatón nincs sok formatervezési lehetőség, és persze a mágnesesen csukódó és érintkező töltőtok sem valósítható meg százféleképpen. Mindenesetre a Xiaomi és a Huawei megoldásai fülbe helyezve igyekeznek minél jobban az Apple megoldására hajazni a maguk hosszúkás, fülből egyenes hengerként lelógó formájukkal, és ezt talán nem is titkolják annyira.

A Freebuds 3 esetén ott van például a saját fejlesztésű jelfeldolgozó chip, ami az AirPods esetén is nagy szám volt, és míg ott generációtól függően Apple W1-nek vagy H1-nek hívják a vonatkozó chipet, hogy nevezi el ugyanezt a Huawei? Kirin A1! Nehéz azt gondolni, hogy ennek nincs üzenetértéke az ötletgazda felé: mi nem akarunk másmilyet csinálni, megcsináljuk a saját felhasználóinknak ugyanazt, csak a mienk jobb lesz. Ehhez szokott még a kínaiaknál az is jönni, hogy mindezt ráadásul olcsóbban is tesszük, ám a Freebuds 3 esetén ez már nem teljesen lenne igaz: a Huawei terméke pontosan ugyanannyiba kerül, mint a második generációs AirPods hagyományos töltőtokkal szerelt alapmodellje ingyenes, személyre szabott gravírozással, egész konkrétan 59 900 forint. Persze AirPods-vonalon ez még csak a belépőszint mindenféle aktív zajszűrés nélkül, a Huawei pedig ezért az összegért már kínálja az aktív zajszűrést, ami az Apple-nél az AirPods Próval már igen masszív felárat hordoz, viszont a Huawei esetén alapvetően nyitott kialakítás mellé kapjuk ezt az aktív zajszűrést, ami bennem már a kipróbálás előtt is rengeteg kérdést vetett fel.


[+]

Kezdjük az alapokkal: fülhallgatóból - ahogy egyébként fejhallgatóból is - elkülöníthetünk nyitott és zárt fizikai kialakítású megoldásokat. Fülhallgató esetén a zárt kialakítás jelentős mennyiségű passzív izolációt (ebben az értelemben - zajszűrést) hoz, a megfelelő méretű szilikon gumiharang ugyanis pont kitölti a hallójáratot, így azonos hangerő mellett sokkal többet kapunk a hallgatott zenéből, és sokkal kevesebbet a külvilágból, persze ezzel párhuzamosan a külvilágnak sem kell taktusról taktusra megismernie a mi zenei ízlésünket. Ha teljesen el akarunk szakadni a külvilágtól, értelemszerűen ez a megoldás a legpraktikusabb, tehát a gyártók túlnyomó többsége ehhez a megoldáshoz illeszti az aktív zajszűrési megoldását, hiszen jó eséllyel eleve ideális a füles alapkiépítése a szeparációhoz.


[+]

A Huawei azonban más utat választott. Ők a nyitott, tehát mindenféle illeszték nélkül a fülbe illeszkedő fülhallgatóhoz képzelték el az aktív zajszűrést, aminek hátrányai és előnyei egyaránt vannak. A hátránya valószínűleg mindenki számára érthető - ha nincs meg egy alapvető szeparáltság, nagyon nehéz hatékonyan implementálni a technológiát, első hangzásra olyan ez, mint süllyedő hajóból homokozóvödörrel kimerni a vizet, azonban az aktív technológia ismeretével feltűnnek az előnyök is. Hiszen mit csinál egy aktív zajszűrő algoritmus? A fülhallgató kinti mikrofonjaival figyeli a folyamatos zajokat, majd ezeknek a teljes ellenpólusát viszi be a miniatűr hangszórón, a fülünk pedig ezeket az ellentétes impulzusokat semlegesként érzékeli. Egy dologgal nem tud számolni a konvencionális rendszer: a fizikai zajszűréssel. Amit a zárt kialakítás mindenféle ellenpólus nélkül teljesen megold, azt az ellenpólust egy az egyben zajként tudja megkapni a fül. Rengeteg gyártó kísérletezik már belső mikrofonnal és egyéb trükkökkel, viszont ezek igazán jól csak a fejhallgatóknál működnek, ahol azért jut hely efféle extra szenzoroknak. A nyitott megoldás esetén ilyen kérdés nincs - mivel a kialakítás szinte semmit nem szűr ki magától, mindent nyugodtan az aktív technológiára bízhatunk.

Rendkívül kíváncsi voltam a Freebuds 3 zajszűrésének minőségére, így a teszt érdemi részét ezzel kezdtem: nagyjából a várakozásoknak megfelelő eredménnyel zárult a próba, a monoton zajokat a szélfúváson kívül jól tompítja a kütyü, különös tekintettel a motor- és menetzajra, viszont teljesen nyilván nem tudja kizárni a külvilágot, a Freebuds 3 viselője hallani fogja a környezeti zajok jelentős részét, és kifelé is hallatszódni fog, hogy milyen zene megy épp benne. Messze elmarad tehát az izoláció attól a szinttől, amit ma a gyártók akár a legegyszerűbb zárt kialakítással el tudnak érni, viszont jelentősen jobb annál, amit eddig nyitott kialakítású zajszűrésből bárki kihozott: a Huawei-nél biztosan tudják, hogy van egy olyan felhasználói réteg, aki a zárt megoldásokat nem tolerálja, kérdés, hogy összességében van-e erre a különös párosításra valós piaci igény.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Baseus Encok W01 bemutató

    A TWS-kategória egyik legolcsóbb belépője pontosan azt nyújtja, amit az áráért elvárhatunk - nem a legszebb, nem a legjobb, viszont a kötelezőt megbízhatóan hozza.

  • Huawei Experience: FreeBuds 3i bemutató

    Testvérmodelljénél is olcsóbban kínálkozik a Huawei megoldása, aktív zajszűrővel, remek üzemidővel és kellemes hangzással.

  • Huawei FreeBuds 4i - méltó utód

    Minden túlzás nélkül mondhatjuk, hogy ennek a fülesnek az elődje egy kategóriabajnok volt. Az utód többet tud, nagyobb akskit hord a fülesekben, és nem is lett drágább. De vajon még mindig őrzi a címet?

  • Kínában startolt el a Huawei FreeBuds 4

    Ez nem ugyanaz a termék, amit FreeBuds 4i néven a minap kipróbáltunk, de nagyon hasonló.

Előzmények

Hirdetés