Hirdetés

Garmin Forerunner 265S - láthatósági futam

Több is van a Garmin új futóknak szánt óráiban, mint a fényes AMOLED kijelző, mégis ez a leglátványosabb újítás.

Fitnesz, GPS, üzemidő

Adott a csuklóra néző optikai szívritmus szenzor, ez folyamatosan működik és mér, illetve a gyűjtött adatokból különböző algoritmusok számolnak. Alapértelmezett a pulzusfigyelés, edzéshez és alváshoz a véroxigén-szint mérés, de képes a légzési sűrűséget, a HRV-szintet (pulzusszám változékonyságát) is számolni. A szenzor maga változatlan a tavalyi modellhez viszonyítva, a Garmin Elevate V4-ről van szó, mellé pedig a gyorsulásmérő és giroszkóp segítségével méri az óra a megtett lépéseket, barométerrel az emeleteket, a GPS-t pedig edzések során veti be. Az Elevate V4-es pontossága jó, az SpO2-szinteket némileg alacsonyabbra lövi be ugyan, mint a dedikált céleszköz (96 vs. 98), de ott is hibahatáron belül marad. Hiányzó funkció az EKG-mérés, ehhez a szükséges hardver sem adott a Forerunnerekben, csak a Venu 2 Plusban.

Edzésre való felkészültséget és HRV adatokat jelző képernyők a Connect alkalmazásbanEdzésre való felkészültséget és HRV adatokat jelző képernyők a Connect alkalmazásbanEdzésre való felkészültséget és HRV adatokat jelző képernyők a Connect alkalmazásban Edzésre való felkészültséget és HRV adatokat jelző képernyők a Connect alkalmazásban (forrás: Mobilaréna) [+]

A HRV-mérések eredményeit ötperces intervallumokban jeleníti meg az eszköz, ahhoz viszont, hogy érvényes HRV-értékeket kapjunk, három hétig használni kell alváskövetéshez az órát, amivel beállít egy alapszintet hozzánk, majd később ehhez viszonyít egy 90 napos ablakban. Ha a zöld zónában maradunk, akkor egészségesnek mondhatjuk magunkat, a narancs- és piros színű értékek viszont azt jelzik, hogy valami nincs rendben.

Hirdetés

(forrás: Mobilaréna) [+]

Bár főként futásra van pozicionálva az óra, multisport eszközként is használható, illetve van egy rakás egyéb tevékenység is, mint túrázás, jóga, úszás, amit rögzíteni lehet vele. Adottak a letölthető edzéstervek, van Garmin Coach edzés különböző távokhoz és edzettségi szintekhez, és tölthetők le útvonalak is, bár térkép nincs a 265-ökben, csak a 965-ben. Mindenesetre az összes GPS-szel rögzített útvonalunkat elmenthetjük sajátként és utána a beépített iránytű segítségével végig tud minket rajta vezetni az óra, ez tapasztalataink szerint séta típusú edzést elindítva pontosan működött. Ugyanilyen módon az edzés kezdőpontjához is vissza tud navigálni minket az óra. Ezekhez az óra egy apró nyíllal jelzi a következő fordulót, s kiírja a teljes és a következő irányváltásig fennmaradó távot, valamint rezeg és sípol is, ha akarjuk. Az edzésekhez egyébként a hangszóró metronómként is használható.

[+]

A futási mutatók között ott a függőleges oszcilláció, lépéshossz, futásteljesítmény és pedálütem, valamint van PacePro és verseny-előrejelzés (Race Predictor), melyek stratégiát és tippeket nyújtanak céljaink eléréséhez, valamint korábbi futási és egyéb sportadataink alapján meghatároznak egy potenciális 5K, 10K, félmaraton és maraton időt, amit reálisnak látnak. Ezekhez adatokat az órán kívül csatlakoztatott Bluetooth (v5.2) és ANT/ANT+ eszközökből is képes összegyűjteni és egyesíteni a Garmin rendszere, de a Forerunner 265-ökből hiányoznak a kerékpáros teljesítménymérés és a ClimbPro funkciók, ezeket a 965-os modell tudja. De laktátküszöböt, aerob és anaerob terhelést ezek is tudnak számolni, ahogy hétnapos terhelési összesítést is készítenek.

[+]

Mit sem érne viszont mindez, ha a szabadban megtett útvonalainkat nem tudnánk pontosan rögzíteni. Szerencsére adott a kétcsatornás GPS (L1 + L5) és mellé a korábban SatIQ-nak nevezett, most automata módként megtalálható opció is. Utóbbi intelligens módon választja ki, mikor szükséges a többsávos módban működnie, ezzel spórolva az üzemidőn. A helymeghatározás pontossága telefon nélkül is remek, viszont városi környezetben akadnak időnként gondjai, magasabb házak között például nem tudja mindig pontosan meghatározni már, hogy az út melyik oldalán haladtunk, míg tágasabb térben erre is pontosan képes. Kültéri edzésekhez gyors és pontos a GPS, kevésbé zsúfolt városi környezetben fél perc sem kell, hogy pozicionálja magát az óra, ha pedig telefonunkkal együtt futunk, akkor a mobilkészülék adatait is figyelembe veszi utólagosan a térkép kirajzolásakor. Ahogy a tavalyi modellek, úgy az FR 265-ök is használhatók nyílt vízi úszáshoz is, az edzésekhez személyre szabhatók a megjelenített adatmezők, összesen hat darab.

Nyíltabb környezetben a GPS meglehetősen pontosan találja meg azt is, hogy az utca melyik oldalán haladtam, de a belvárosban már akadnak gondjaiNyíltabb környezetben a GPS meglehetősen pontosan találja meg azt is, hogy az utca melyik oldalán haladtam, de a belvárosban már akadnak gondjai Nyíltabb környezetben a GPS meglehetősen pontosan találja meg azt is, hogy az utca melyik oldalán haladtam, de a belvárosban már akadnak gondjai (forrás: Mobilaréna) [+]

Üzemidőben a Garmin nagyon részletes leírást ad a termékről, eszerint 15 napot várhat el a felhasználó okosóra módban, 5 napot pedig a mindig éber kijelzés bekapcsolásával. Utóbbit alá tudom támasztani, az AoD aktiválásával és automata GPS-módban hagyva az eszközt 4 teljes nap használat volt a maximum, amit ki tudtam belőle sajtolni úgy, hogy ez idő alatt három órányi mozgást és minden éjszaka alvást is rögzítettem vele mielőtt az ötödik napon töltőre kellett már tennem. Ha az AoD-t kikapcsoljuk, tippre a 8-9 nap is összejöhet alvásfigyeléssel, akár több is a felhasználó igényeitől és szokásaitól függően. A gyártó a fenti linken pontosan, az értesítések számáig menően meghatározza azokat az adatokat, amikkel szerintük elérhetők az adott értékek, s nem tűnik úgy, hogy nagyot mondanának. Ez viszont egyértelmű hátránya az AMOLED kijelzős modellnek az elődhöz képes, az FR 255 erős használat mellett is lazán működött egy hétnél tovább anélkül, hogy töltőt kérne. Ami gyilkolja a töltöttséget, az a többsávos GPS-szel rögzített edzés és az óráról történő zenehallgatás, ez a helymeghatározást a legpontosabb módra állítva 6 óra alatt képes lemeríteni a telepet, automata módban már 7 óráig bírja. Ha zene nem kell, akkor GPS-only módban akár 24 órán keresztül is rögzíthető tevékenység és van energiatakarékos mód is, ami tíz százaléknál jelzi, hogy érdemes lenne bekapcsolnunk.

Garmin Forerunner 265S
Garmin Forerunner 265S [+]

Pozitív élmény volt használni a Garmin Forerunner 265S-t, ami tele van egyéni ízléshez állítható sportfunkciókkal – az én kocaságomhoz mérten bőven sokkal is –, s bár nincs eSIM, nem lehet vele telefonálni, adottak az alapvető okosfunkciók is, legalábbis a legfontosabbak, mint a kártyás fizetés vagy a gyors válaszadás. Akik AMOLED kijelzős órát szeretnének a Garmintól, ami sportosabb, mint a Venu széria, és megfizethetőbb az Epixnél, azoknak az új Forerunnerek tökéletesek. Akik kicsit több okosságot várnak el, azoknak továbbra is ott a Venu 2 Plus, egy Galaxy Watch5 vagy egy Apple Watch SE, akiknek meg térkép, nagyobb kijelző vagy komolyabb ház kell, azoknak pedig az FR 955 és az Epix 2. Aki megelégszik az MIP transzflektív kijelzővel és meg tud lenni az edzésre való felkészültséget számoló funkció nélkül, nekik a tavalyi modellek Music kiszerelése továbbra is egy tökéletesen élhető ajánlat. Mindent összevetve a Forerunner 265 és 265S egy-egy remek sportóra, a Tetszettnél erősebb értékelést csak azért nem kap, mert a tavalyi modellek még forgalomban vannak olcsóbban és üzemidőben azok jobban teljesítenek. De ha valakinek fontosabb, hogy a kijelző AMOLED és érintésérzékeny legyen, akkor minden további nélkül érvényes ajánlat a Forerunner 265 és 265S.

Garmin Forerunner 265S

Az órát a Garmin Magyarország adta kölcsön a cikkhez, köszönjük a lehetőséget!

viragdani01

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények