Hangminőség, üzemidő, végszó
Mindenképp érdemes időt szánni arra, hogy ízlésünkhöz igazítsuk az alkalmazáson keresztül a hangszínszabályzót, mert az alapvető beállítások mellett a 10 milliméteres dinamikus hangsugárzók nem hozzák ki magukból a maximumot. Vagyis ahogy kihozzák, úgy energiájuk nagyját a mélyekre és a magasakra öntik, aminek az eredménye a magas spektrumban helyenként kissé kellemetlen, fémes csengést, és a lehetségesnél gyengébb részletességet eredményez. Ez érdekes, mert az Air Pro 3 jóval kiegyensúlyozottabban és melegebb tónussal szól a gyári beállítással. Van egy rész az alkalmazásban, mely egyéni EQ-t generál az alapján, hogy egyes frekvenciák esetén mikor jelezzük neki, már nem halljuk a lejátszott teszthangot. Ezzel ha megvagyunk, van lehetőségünk még az elkészült beállításokon kézzel finomítani, ezt is lehet érdemes megcsinálni. Vannak alapértelmezetten műfajokhoz, stílusokhoz igazított beállítások is (pl. Jazz, Hip-Hop, Rock, Electronic), választhatunk ezek közül is, és ezeket is személyre szabhatjuk kézzel.
Így készül a hallásteszt alapján egyéni EQ az appon belül (forrás: Mobilaréna) [+]
Alapvetően nekem a problémám a gyári hangolással az volt, hogy túl sok hangsúlyt helyez az EarFun a mélyekre, eredményként pedig a basszusgitár és a dob például teljesen elnyomta a csörgők és cinek hangját az Ain’t No Rest For The Wicked című Cage the Elephant dalban, belerondított a vokálba is, kevésbé részletes végeredményt hozva annál, amit a füles ki tud hozni magából. Jól elkülöníthetően szólal meg a jobb és a bal sáv, ha pedig a mélyek gyári alapértelmezett értékeit az EQ-n visszább fogjuk, a középtartományon kicsit emelünk, a részletek is előbújnak, de nem lesznek tökéletesen tiszták. A dinamika jó, az Air Pro 4 feszes és energikus mivolta pedig nagyon jól áll az élő rock koncert felvételekhez is, például Hell Ain’t a Bad Place to Be 1978-as verziójának, de hosszú távon szerintünk már fárasztó a fülnek. A fülhallgató hangereje magasabbnak tűnik más tesztcuccok esetén megszokottnál, amíg máskor az utcán 60-70% környékén van a hangerő, itt bőven elég volt az 50%-os beállítás is. Viszont van némi zajszökés, amihez nem is kell maximumra tekerni a hangerőt. A teszt során FLAC és Apple Musicon át ALAC kódolású fájlokat használtunk (24-bit / 44,1 kHz).
Hirdetés
Az előre beállított EQ profilok is módosíthatók (forrás: Mobilaréna) [+]
Az aktív zajszűrés bekapcsolása kihat a zenei hangminőségre, ha bekapcsoljuk az ANC-t, kicsit tompább lesz az Air Pro 4 hangzása. A hangátengedő mód (Ambient Sound) pedig némi digitális éllel engedi be a környezeti hangokat, ami kellemetlenné teszi a hosszú távú használatát. Az ANC adaptív módjai közül egy a zaj teljes elfojtására fókuszál, a másik pedig megpróbálja kiemelni és beengedni a fontos hangokat, például beszédhangot. Tapasztalatom szerint a fülhallgató reakcióideje kicsit késik az adaptív módban, így számomra az alkalmazkodó módok használata kényelmetlen volt, de a fixen erős vagy kiegyensúlyozott (Balanced) módra állított ANC-vel már a metró, a villamos, vagy a busz sem zavart be alacsony hangerőn sem. Szintén jól működik a szélzaj-szűrés, és a digitális függöny mögül szóló hatást keltő átengedő mód után pozitív csalódás a telefonos beszélgetési hangminőség.
Összesen hat, fülhallgatónként három-három mikrofonnal dolgozik az Air Pro 4, a hívások során pedig a Qualcomm cVc 8.0-s technológiáját is beveti. A beszélő hangját a szár végén található mikrofon veszi fel, ez tapasztalataink szerint jól érthető hangot eredményez a vonal másik végén akár kint is, minimális digitális éllel.
A teljes, tokból származó újratöltésekkel számolt üzemidő a gyártó szerint 52 órában realizálódik ANC nélkül és 35-ben ANC-vel. Ez 11 és 7,5 órányi folyamatos lejátszást jelent, ami reálisnak tűnik. Egy óra vegyes használattal (multipont kapcsolat, zenelejátszás, hívásfogadás) 10%-ot vesztettek a fülesek töltöttségükből. Egy teljes feltöltés egy óra a fülesek esetén, másfél óra kell a toknak kábelen és közel háromszor ennyi Qi töltőn. A fülhallgatók képesek gyorstöltést felvenni, a tokban eltöltött tíz perc alatt két órányi zenelejátszásra való energiát szívnak magukba.
Összegzés
Térjünk kicsit vissza az első oldalon felvetett témára, hogy mit adnak nekünk az akár százezer forint feletti fülhallgatók, amit a harmincezres sávban nem találunk meg? Az EarFun Air Pro 4 esetén ilyen lehet a felhasznált anyagok minősége, a fülnek kényelmesebb ANC, bár utóbbi esetén szubjektív, hogy mit bír az ember. Van, aki az agybadugós füleseket sem. Említhetők még az olyan funkciók, mint az élő fordítás, a fejkövető térhangzás, esetleg a hangparancsra ébredő virtuális asszisztens. Ha úgy érezzük, hogy ezek nélkül megvagyunk, de szeretnénk egy hosszú üzemidővel rendelkező, a viselést érzékelő, vezeték nélkül tölthető, aptX-et és LDAC-ot is támogató fülhallgatót, ami még mikrofonok terén is korrekt, akkor az Air Pro 4 nagyjából minden igényünket kipipálja. Van némi vízállósága is (IPX5), van egy egyszerű, de jól átlátható segédprogram Androidra és iOS-re egyaránt, ezen az appon keresztül pedig az alapból a mélyekre érzésünk szerint túlzottan fókuszáló, feszes, fémes hangzáson is finomíthatunk valamennyit, amivel edzős társnak nagyon jó, napi ingázáshoz megfelelő társ lehet. Ha inkább a laposabb, kiegyensúlyozottabb hangzást keressük, akkor nem ez a fülhallgató a megfelelő választás.
Az előző két modell csapatunktól Tetszett minősítést kapott, idén viszont úgy érezzük, hogy sikerült úgy fejleszteni a szérián, ami megérdemli az erősebb plecsnit. A 80 eurós (32 ezer forintos) ár alapból jónak mondható a kapott szolgáltatáscsomagért cserébe, viszont a gyártót ismerve valószínűleg ebből még le is lehet majd kuponozni, így még kedvezőbbé téve az Air Pro 4-et. Ami jelenleg részünkről így Ajánlott, nem csak saját árkategóriájában, hanem úgy általában. Emellett kíváncsian várjuk, hogy ha követik az eddig termékfrissítési ütemet, az egy év múlva esedékes folytatással merre tovább?
![]() |
EarFun Air Pro 4 |
Az EarFun Air Pro 4 a gyártótól érkezett hozzánk tesztre, ezúton is köszönjük. Ide kattintva lehet megvásárolni EU raktárból. Van hozzá markáns kuponkód is: EAIRPRO4. Ezzel 25%-kal mérséklődik az árképzés, így 67,5 euró a vége, ami aktuális árfolyamon 26 800 forint.
Az termék hazai forgalmazásban is elérhető az Earfun itthoni partnerénél hasonló árfekvésben.
viragdani01