Doogee Mix - kutyából nem lesz szalonna

Hiába a keretmentes kijelző vagy a duplakamera, a Mi Mix életérzése helyett annyi problémát sikerült elhozni a középkategóriába, amennyitől Cesar Millan is falnak rohanna.

Hirdetés

Hardver, Freeme UI

A MediaTek aktuális top ajánlata a csúcskategóriában a Meizu Pro 7-tel startoló Helio X30, a középkategóriában pedig a Doogee Mixben is fellelhető Helio P25 (4 x 2,4 GHz + 4 x 1,7 GHz Cortex-A53). Mivel ez fogyasztásban (16 nm) és grafikusan is a Snapdragon 625 szintjén van (Mali-T880MP2), elbírta volna a hardver a Full HD felbontást, lásd az előnyös pontszámokat. És mégis: a főoldalon itt-ott, böngészéskor pedig rendszeresen előfordul dadogás, ez 720p-n hiba. A játékok közül a komolyabb 3D-sek nagyjából elfogadhatóan futnak, igazából a tároló az, ami lomha a többi hardverkomponenshez képest, és észrevehetően lassítja az alkalmazáskezelést. Kiszerelés szerint elérhető 4 / 64, 6 / 64 és akár 6 / 128 GB-os Mix is, úgyhogy a memória bőséges és a tárolóból is elég sok felhasználható gigabájt marad (a rendszer 14-et kanyarint le). MicroSD kártyából ráadásul további 128 gigabájtos betolható, arra pedig telepíteni is lehet (adoptive storage).


[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Doogee Mix Xiaomi Redmi Note 4 Lenovo P2 Honor 6X
Rendszerchip MediaTek Helio P25 Snapdragon 625 Snapdragon 625 HiSilicon Kirin 655
AnTuTu Benchmark 6.x 64651 pont 61762 pont 64476 pont 58127 pont
Vellamo Browser 3761 pont 3279 pont 3371 pont 3083 pont
Vellamo Metal 1641 pont 1414 pont 1946 pont 1532 pont
Geekbench 4 (single/multi) 830 / 3944 pont 855 / 2926 pont 845 / 3010 pont 798 / 3285 pont
GFXBench Man. onscreen 22 fps 9,6 fps 10,0 fps 8,4 fps
GFXBench Man. offscreen 11 fps 9,8 fps 9,9 fps 7,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 38 fps 22 fps 23 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 25 fps 23 fps 23 fps 19 fps


[+]

A Doogee Mix némileg csupaszított, 7.0-s Androidot futtat, júniusi biztonsági csomaggal és a megszokott Android Nougat extrákkal (informatívabb értesítések, osztott képernyős mód, kiterjesztett Doze). A gyártói felület neve Freeme OS (10.3.5), és engedi elég szépen átszabni a főoldalt, 5 x 5-ig szabályozható ikonráccsal, balról előhúzható, angol nyelvű, nem paraméterezhető hírolvasóval és öt tálcaikonnal. Akad egy gyorskereső sáv és egy madzagként lehúzható témázó (Know) – itt az ikonok és a hátterek is cserélhetők, akár rázással. Az értesítési- és kapcsolópanel átszabható, elérhető rajtuk a fényerőszabályzó. Szoftverileg kevés extra jár, ilyen a System Manager eszközfelügyelő, a Xender fájlátküldő, a WPS Office és a Parallel Space, amivel egy appba két fiókkal be lehet jelentkezni. A magyarítás szedett-vetett és előszeretettel keveri a hazait az angollal. Kedvencünk a „no gesztus, add gesztus” panel.


[+]

Gesztusmódból aztán van dögivel: betűrajzzal indítható számos alkalmazás. Dupla koppontásra felvillan a képernyőzár, a home-ra duplán nyomva pedig aktivál. Van kétujjas, függőleges hangerőállítás, háromujjas képernyőkép-készítés, némítás lefordítással, hívásindítás és -fogadás fülhöz emeléssel, lapozás integetéssel, lebegőgomb, sőt: egy komplett vezérlőpanel, amit valamelyik alsó sarokból tudunk elősimítani. A negyedkörben felugró tárcsáról a kapcsolók, a kezelőgombok és a legutóbbi alkalmazások is könnyen elérhetők. Ez utóbbi már csak azért is jó, mert ha a három virtuális kezelőgombot az ember elrejti, akkor az ujjlenyomat-olvasóval vagy csak a vissza (rövid érintés) és kezdőképernyő funkciókat éri el (hosszú érintés), vagy a vissza és alkalmazásváltót, preferencia szerint.


[+]

A leolvasó egyébként tízből nyolcszor sikeresen azonosít, csak meg kell tanulni, hogy egész ujjbeggyel rá kell telepedni, a közepét mindenképpen letakarva. Így is tarthat 1-2 másodpercig a főoldalra jutás. A szenzor bevethető exponálásra, hívásfogadásra és a lejátszás indítására és leállítására, ez utóbbi csoport a vissza funkció helyett választható. Az egykezes képernyő-lekicsinyítéshez csak a kijelző alján végig kell húzni az ujjat – ez a méretek és sarkok miatt is jól jön. A kamera a bekapcsoló dupla lenyomására két másodperc alatt elindul. A telefonkönyv Material Design stílusú és könnyen átlátható, a tárcsázó támogatja a gyorskeresést, a hívó felekből kedvencek is képezhetők. A címtár a 2 SIM-ről, a telefonról és számos online fiókból behívható, többféle szűrési és rendezési elvvel. Rendben használtuk az SMS appot, a gyári email kliens helyett viszont inkább a Gmaillel szinkronizáltuk fiókjainkat.


[+]

Az AOSP-s, elválasztók nélküli billentyűzet az alapvető, de javasoljuk a Gboardot feltenni, mivel az témázható, átméretezhető, Google-szolgáltatások kapcsolódnak hozzá és komplett a magyar nyelvi támogatása. Az öreg, AOSP-s böngésző helyett is a Chrome-mal érdemes próbálkozni, bár a közepesen komplex honlapoktól felfele mindenféle szoftverrel előfordulnak akadozások. A Chrome rendben kezel több lapot, vált asztali elrendezésre vagy inkognitó módba, a Google-előzményeket és kedvenceket is behívja. Sajnos nem értünk a szoftverrész végére: számos alkalmazásleállással találkoztunk, beleértve a harmadik féltől való kamera appokat. Volt, amikor alvó állapotban rátelepedve ránk se hederített az ujjlenyomat-olvasó. Egy gyári visszaállítás és beköltözés után a hírolvasó már nem töltött be, ez egyébként el sem tüntethető balról. Ha pedig az automata fényerő állítás aktív, és koromsötétben az ember kb. 40% alá húzza a kézi csúszkát, a képernyő elsötétül és sehogy se lehet a panelről visszaszabályozni. A megoldást egy zseblámpa fénye jelentette a fénymérőre irányítva: visszakapcsolt az AMOLED képernyő, és miután feltoltuk a kézi csúszkát, aktív is maradt. Ilyen hibák nem maradhattak volna bent.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés