Blaupunkt TX01 - névleges teljesítmény

Bevezető, kialakítás

A Blaupunkt márkanév egyenlő a német minőséggel, a kifinomult európai stílussal és a kitűnő ár/érték aránnyal a mobiltelefonok esetében is. Ezzel kezdődik a TX01 termékoldala. Tulajdonképpen a Blaupunkt összes telefonjának termékoldala ezzel nyit, viszont legalábbis jelen esetben ez csak egynegyed részben igaz. A Blaupunkt tényleg német - 1923-ban alapították és minimum egy darab autórádiót már mindenki látott ezzel a márkanévvel -, a minőséggel viszont akadtak kisebb-nagyobb problémák: a minőségre vonatkozó rész manapság már nem áll meg. A kifinomult európai stílus elég homályos, de legyen, az ár/érték arány viszont pont az a dolog, amiben a Blaupunkt TX01-es modellje nagyon gyenge. És a felhasználóbarát megnevezés, de ez szubjektív.


[+]

A készüléknek valóban kellemes árnyalata van, levendulaszürkének hívják, a formaterv és a képességei viszont kissé idejétmúltak. A 16:9-es képarányú, 5,5 hüvelykes LCD panel felbontása cserébe kellően magas, az 1080 x 1920 pixel 400 ppi pixelsűrűséget jelent, a karakterrajzolat éles, a betekintési szögek viszont szűkek. Minimális inverzió és jelentős színhőmérséklet-változással érdemes számolni, illetve erős tükröződéssel. A fényerő maximuma gyenge, a minimum erős túlzás, a kontraszt viszont korrekt, csak a színek kissé hűvösek és fakók.


[+]

A régimódi megjelenést legalább okosan kihasználja a TX01, az alsó és a felső káva egyáltalán nem holttér; felül a fény- és közelségérzékelő szenzorok és a 8 megapixeles előlapi kamera fogja közre a beszédhangszórót, alul pedig fix sorrendű, cserébe háttérvilágítással rendelkező navigációs gombokat találunk. Még egy apró, színes értesítő LED is elfért. Inaktív kijelző mellett széltében kávamentesnek tűnik a készülék, a panelt azonban szimmetrikus fekete sáv keretezi minden oldalról.


[+]

A tényleg nagyon esztétikus színű keret és a hátlap alsó és felső antennasávjai műanyagból készültek, a hátlap viszont fémből, ezzel együtt a készülék ijesztően recseg-ropog, ha kicsit erélyesebben nyúlunk hozzá. Ha picit erősebben érintjük meg a kijelzőt, lehet egy olyan érzésük, mintha menten beszakadna, de a hátlapnak is van egy szemmel látható holtjátéka, miközben határozottan baljós hangok szűrődnek ki belülről. Határozottan az az érzésem, hogy komolyabb kárt is tudnék tenni a készülékben, ha akarnék. Vagy véletlenül ráülök.


[+]

Kijelző-teszt
Blaupunkt TX01 Samsung Galaxy J6 Honor 7C Xiaomi Mi A2 Lite
Képátló 5,5 hüvelyk 5,6 hüvelyk 5,9 hüvelyk 5,84 hüvelyk
Felbontás 1080 x 1920 720 x 1440 720 x 1440 1080 x 2280
Technológia IPS LCD Super AMOLED IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő 320 nit 412 / 583 nit 404 nit 476 nit
Fehér fényerő (min.) 13,7 nit 4,3 nit 2,5 nit 1,9 nit
Fekete fényerő 0,21 nit 0 nit 0,37 nit 0,37 nit
Kontrasztarány 1526:1 végtelen 1093:1 1288:1
Színhőmérséklet 7866 K + kézi 7303 K + kézi 7809 K 7759 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A 153,7 x 76,8 x 8,3 milliméteres és 175 grammos készülék fogása és felületmegmunkálása egyébként kellemes, a keret bal oldalán viszont (kezdetben) néhány tized-milliméterre kiemelkedik a SIM-tálca, ami így karcos, ha pont rányúlunk. A jobb oldalon elhelyezett bekapcsológomb és hangerőszabályzók viszont stabilan a helyükön vannak, megfelelő a nyomáspontjuk és kényelmes magasságba kerültek. A hátlapi, nagyon pontosan és megbízhatóan működő ujjlenyomat-olvasó is kézre esik. Az észrevehető, de még nem zavaró lomhaság egyértelműen a rendszer és nem a szenzor hibája.


[+]

Az alsó élen még microUSB típusú portot találunk a kétszer hat furat között, amelyek közül kizárólag a jobb oldaliból jön a hang, a másik mögött valószínűleg a beszédmikrofon bujkál. Másodlagos mikrofon nincs, jack csatlakozó van. Felül. De fülhallgató annak ellenére sincs a dobozban, hogy kényelmesen elfért volna. Közben jelezte a forgalmazó, hogy hivatalosan jár a készülékhez sztereó füles, valahogy véletlenül kimaradt a nekünk küldött csomagból, így viszont a kiegészítők listája igen gazdag és teljes. A viszonylag nagyméretű pakkban (és a kijelzőn is eleve) viszont van jó minőségű, vastagabb fajta kijelzővédő fólia és átlátszó szilikon tok.

Meg nyilván használati útmutató, microUSB kábel és másfél amperes normál tempójú hálózati töltőfej. SIM-tű is van, csak nem kompatibilis a készülékkel. Túl rövid. De igazából semmivel nem nagyon lehet kiszedni az egyébként is lötyögős tálcát, csak ha valahogy kirángatjuk. A pöcök, aminek ki kéne lökni a tálcát egyébként ott van, csak beesik, a bigyó pedig nem elég masszív, hogy kiadja a három kártyahelyes szerkezetet. Ha ezt sokat játszuk, a tálca vetemedik, eltörni nem érdemes, de látszólag lehetséges, és minél többet nyitogatjuk, annál jobban deformálódik.

Hardver, szoftver

A TX01-et működtető központi feldolgozóegysége pont három éves. A 28 nanométeren gyártott, nyolcmagos szett teljesítménycentrikus halmaza maximum 1,5 GHz-en dolgozó Cortex-A53-as egységekből áll, míg az energiahatékony klaszter másik négy, maximum 1 GHz-es magból. A MediaTek MT6750T és a Mali-T860-as grafikus gyorsító mellé legalább normális mennyiségű, 4 GB rendszermemória került, a 32 GB-os belső tárhely pedig dual SIM felhasználás mellett is bővíthető maximum 128 GB-os microSD kártyával.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Blaupunkt TX01 Honor 7C Samsung Galaxy J6 Xioami Mi A2 Lite
Rendszerchip MediaTek MT6750T Snapdragon 450 Exynos 7880 Snapdragon 625
AnTuTu Bench. 7.x 58110 pont 70988 pont 60623 pont 77803 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 679 / 2743 pont 771 / 3942 pont 723 / 3632 pont 861 / 4302 pont
GFXBench Manhattan onscreen 7,1 fps 17 fps 10 fps 9,4 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 7,1 fps 9,2 fps 5,4 fps 9,9 fps
AndroBench Sequential Read 204,09 MB/s 288,14 MB/s 205,43 MB/s 270,76 MB/s
AndroBench Sequential Write 178,96 MB/s 115,02 MB/s 101,88 MB/s 202,56 MB/s
AndroBench Random Read 60,73 MB/s 34,15 MB/s 27,47 MB/s 78,74 MB/s
AndroBench Random Write 19,28 MB/s 10,88 MB/s 11,94 MB/s 7,22 MB/s


[+]

A felhasználói felületet teljes egészében a Google biztosította 8.1-es Android formájában, a biztonsági csomag viszont tavaly októberi. Tervezett frissítésekről vagy a terméktámogatás üteméről pont semmit nem tudunk. A rendszersebesség szerény, ha nem terheljük meg, használható, de a készülék ébresztése néha lomha, máskor abszolút tempós, ami nem a szenzor hibája. Az nagyon pontos. A 2D arc alapú feloldás is remekül működik és nagyon menő animáció is kísérheti, ha óhajtjuk. A munkatempó viszont alapvetően komótos, de legalább stabilnak tűnik.


[+]

A rendszer annyira egyszerű, hogy a kényelmi funkciók java sem került integrálásra, mindössze néhány Fejlett funkció áll rendelkezésre. A Zseb mód és a Véletlen érintés elleni mód segít, hogy táskában is meghalljuk a készülék csörgését, illetve ne nyomkodjunk el mindenfélét látatlanban. A Supershot lehetővé teszi, hogy azonnal szerkesszük a képernyőfelvételeket, amint elkészültek, a fordítással való némítás pedig a szokásos. Dupla koppos ébresztés, környezeti kijelző vagy mindig aktív megjelenítés nincs, ahogy kézmozdulatok vagy gesztusok sem. Van viszont dupla ablakos megjelenítés, ami az alkalmazásváltóból érhető el.


[+]

Az alap-alkalmazásokat a Google szoftvercsomag biztosítja, más meg nincs. Egyáltalán. A főképernyőktől balra a Google Asszisztens szedhető elő, az értesítési sáv és gyorskapcsoló panel a kijelző tetejéről gördül, amihez sajnos oda is kell nyúlni, az ujjlenyomat-olvasó nem kezeli, lefelé simítva pedig nem történik semmi, felfele simítva viszont előkerül a hagyományos alkalmazásmenü. Tényleg semmi különös nincs a TX01 rendszerében, hacsak az nem, hogy az állapotsávon miért van jelen állandóan a helymeghatározás ikonja. Akkor is, ha ki van kapcsolva. Kicsit zavaró.

Multimédia

A képek megalkotásáért egy 16 megapixeles, 16:9-es natív képarányú szenzor felel, amiről pont ennyit tudunk, a gyártó nem részletezi a kamera specifikációját, ahogy egyébként az adatkapcsolati képességeket se nagyon. Az biztos, hogy van autofókusz, HDR és kettős, de egytónusú LED segédfény, az előlapon pedig egy 8 megapixeles, fix fókuszos egység dolgozik. Ebben az árkategóriában nyilván nem számítunk sokra, ehhez képest nem olyan rossz a helyzet, értékelhető, de legalábbis használható képeket is lehet csinálni, ha a fókusz hajlandó együttműködni.


[+]

A szoftverrel sem strapálták magukat, a gyári megoldás maradt, ami nem túl sok beleszólást enged a dolgok alakulásába. A beállítások között mindössze expozíciókorrekciót találunk (+/-3), a kép jellege és a fehéregyensúly sematikusan határozható meg, a képtulajdonságok (élesség, színezet, telítettség, fényerő, kontraszt) pedig alacsony, közepes és magas viszonylatban adhatók meg. Az érzékenység opció még (100-1600), ezen kívül nincs lehetőségünk variálni. A HDR-t kapcsolgatni kell (egyébként nem érdemes), a vaku viszont tud önállóan dolgozni.


[+]

A képminőséget főleg az befolyásolja, hogy a fókusz észnél volt-e. Általában nem. A HDR képek esetében különösen lassan készül el a felvétel, viszont a szerény dinamika ellenére sem érdemes használni, mert kellemetlenül felülexponál, a színeknek meg lőttek. De eleve fakó és fátyolos az egész produktum. Lencsetorzítás és kromatikus aberráció is akad, a képszélek elég elmosottak, a fókuszt pedig elég nagyon nehéz elkapni, de ez mindig utólag derül ki. Kedvezőtlen fényviszonyok között az utolsó előtti kép illusztrálja, hogy mi a maximum, amire a fókusz képes, sötétben viszont jól megvilágított objektumokat hajlandó felismerni. Nappal maximum funkcionális felvételeket érdemes készíteni, ha valamit nagyon rögzíteni kell. Zaj azzal együtt is van bőven, hogy eléggé el van sikálva, de valószínűleg nem csak ez oka az aránylag részlettelen felvételek.

Videózni maximum 1080p 30 fps minőségben tudunk, már ha nem ezt az üzenetet kapjuk. A készülék ezt tudja mozgókép témakörben, hasonlóan a fotókhoz, a dinamika itt is szűk, a fehéregyensúly is kissé meleg, a fókusz pedig bamba és az enyhe homályosság alapján végig az is marad. A 2K tartalmakat cserébe kitűnően kezeli, ami nem mondható el a feliratokról, AC3 hangsávról és a hangsávokról úgy általában. A DivX sem fog elindulni, a puszta megjelenítésen kívül amúgy sem tudunk mit kezdeni a mozgóképes tartalmakkal, hacsak nem szedünk elő egy több funkcióval rendelkező lejátszót. HDR támogatás sincs, és a Netflixet sem fogjuk nagy felbontásban élvezni az L3-as biztonsági szint miatt.

A zenelejátszót, mint amúgy minden mást is, a Google szállította, a készülék pedig nem is szól rosszul. Sőt, veszteségmentes formátumokkal és egy korrekt fülhallgatóval (mi sajátot használtunk, mert véletlenül lemaradt, de amúgy jár sztereó headset a készülékhez) kifejezetten kellemes. Tiszta, dinamikus, aránylag részletgazdag, nem sivalkodnak a magasak, a mély tartomány sem fikció, van tere és ereje. Nem csak a saját kategóriájában, de általában is határozottan jó. A multimédiás viszont nem, nagyon halk és olyan, mintha nagyon messziről szólna. Fura. FM-rádió van, szintén fülessel működik.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Az adatkapcsolati képességekről nem sokat tudnunk, leginkább azt, hogy mi van és mi nincs. De hogy a Bluetooth milyen verziószámú vagy a HotSpottal és Directtel dolgozó WiFi milyen szabványon kapcsolódik, azt pont nem árulja el a gyártó. Ami biztosan nincs, az az infra, NFC és a szenzorok java (gyorsulásmérő, fény- és közelségérzékelő és hangszenzor van). Navigálni asszisztált GPS mellett a GLONASS műholdjai alapján lehet, telefonálni pedig dual standby rendszerben két SIM-kártyáról, miközben a memória is bővíthető. Itt egy plusz pont! De azt szintén nem tudjuk, hogy a minden hazai frekvencián működő LTE milyen adatkapcsolati sebességet tud. Az szintén tapasztalati úton derült ki, hogy a microUSB port nem OTG képes.


[+]

Specifikáció szerint az MT6750T szett maximum Cat.6-os LTE modult támogat, ami 300 Mbps elméleti maximum letöltési sebességet jelent, a WiFi 802.11a/b/g/n szabványokat ismer és van Bluetooth, ami a lapkakészlet termékoldalán sincs jobban kifejtve. De nem törvényszerű, hogy ezeket az adott készülék is támogatja, papíron nem lenne akadálya a BeiDou és a Galileo elérése sem, a TX01 mégsem tudja. De a PumpExpress 2.0-s gyorstöltést se, legalábbis a mellékelt töltőfej nem támogatja. A hívás hangminősége nálam jó volt, a másik oldalon viszont halkan és bizonytalanul hallottak.


[+]

A 3000 mAh-s akkumulátor a még kevésbé energahatákony technológia mellett gyártott lapkakészlet ismeretében nem tűnik soknak, amit igazolt is a szokásos módszer. Teljesen offline állapotban (mint utóbb kiderült, WiFi sem volt mert akadt némi probléma a szolgáltatással) 10%-ot merült videózás közben, ami összesen 10 óra mozisást tesz lehetővé, míg böngészni 7 és fél órát tudunk a feltöltődésig, ami mindaddig normál tempóban fog történni, amíg a mellékelt másfél amperes hálózati töltőfejet le nem cseréljük egy PumpExpress 2.0-s egységre. Az energiatakarékosság egybites, vagy bekapcsoljuk, vagy nem, ahogy a készenléti intelligens energiagazdálkodást is.

Értékelés: Blaupunkt TX01
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 5 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 3 pont
Hogyan értékelünk?

A Blaupunkt TX01 valóban rendelkezik néhány kellemes tulajdonsággal, mint a valódi kétkártyás kialakítás a belső memória bővíthetőségének lehetősége mellett, a megbízhatóan és pontosan működő biometrikus azonosítási módszerek (2D arc, vagy ujjlenyomat), a tiszta Android vagy a korrekt felbontás. Bár láttunk már magasabb minőségű és fényerejű FHD panelt, a megjelenítés igazából rendben van és még értesítő LED is fért a hagyományos képarányú és kialakítású eszközbe. Ami baj, az az ósdi lapkakészlet, ami az üzemidőnek és az rendszersebességnek sem tesz jót, bár az eszköz stabil, eléggé fáradékony és lomha. Ezen az sem sokat segít, hogy a rendszermemóriával legalább nem spóroltak. Még nagyobb baj az anyag- és összeszerelés minőségének alacsony szintje, a TX01 hajlamos recsegni, ropogni, nyöszörögni, a SIM-tálca pedig úgy, ahogy van rossz. Cserébe előfordul, hogy kissé dinamikátlan, de korrekt fotók készítésére is alkalmas, ha a fókusz hajlandó dolgozni, a fülhallgatóra jutó hangminőség pedig kifejezetten kellemes, de nyugodtan mondhatjuk, hogy jó. Az árkategóriában nyilván sokkal összeszedettebb és esetleges hibáktól mentes modelleket kínál a konkurencia. 50 ezer forintért kaphatunk Samsung Galaxy J6-ot komplexebb szolgáltatáscsomaggal, AMOLED kijelzővel és aktuális formatervvel, Xiaomi Redmi 6-ot, esetleg Redmi Note 5-öt vagy Android One Xiaomi Mi A2 Lite-ot, de a Honor 7C is alternatíva, sokkal olcsóbban (harmincezer körül), szintén hagyományos kialakítással pedig a Meizu m6 is szóba jöhet.

AliceWake

Specifikáció

Blaupunkt TX01
Blaupunkt TX01 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 153,7 x 76,8 x 8,3 milliméter
Tömeg 175 gramm
Színvariációk levendula ezüst
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (400 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6750T
Processzor típusa 4 x 1,5 GHz Cortex-A53 + 4 x 1 GHz Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T860 MP2 650 Mhz
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/B2/B3/B4/B5/B6/B7/B8/B9/B12
B17/B18/B19/B20/B26/B28/B32
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps / n/a
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi van (HotSpot, Direct)
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, A-GPS, GLONASS)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.1 (Oreo)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek -
Multimédia
Fő kamera 16 megapixel, kettős LED villanó
Előlapi kamera 8 megapixel, fix fókusz
Videófelvétel 1080p 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 milliméteres jack, hátlapi ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, fény- és közelségérzékelő, hangszenzor

Előzmények

  • Blaupunkt FM 01 - régi idők csúszkája

    Filléres mobil, egyáltalán nem okos, de kicsi, aranyos és jó minőségű. Ne várjunk tőle sokat, amit viszont ígér, azt a kamera kivételével zömmel hozza is.

  • Blaupunkt FXS 01 - telefonkártya

    A Blaupunkt extrém apró mobilja elég érdekes képződmény, de biztosan van olyan szituáció, amikor jól jön, ha a telefonálásra alkalmas eszköz nem nagyobb, mint egy bankkártya.

  • Elég volt a márkák prostituálásából!

    Követhetetlen mértékben elburjánzott a brandek adásvétele, ami lényegében a vásárlók durva megtévesztése.

Hirdetés