Egy tucatnyi Audio-Technica fej- és fülhallgató bemutatója

Bevezető

Manapság egyre inkább kezd összeivódni az okostelefon és a zenehallgatás, a felhasználók nagy többsége a telefonját használja utcai zenehallgatásra, a hagyományos, olcsó kis médialejátszók gyakorlatilag el is tűntek piacról. Természetesen az is magától értetődő, hogy újabban már nem okoz gondot az, hogy hány zeneszám fér el a telefon tárolóegységén, hiszen akár egy 32 gigabájtos microSD kártyát is fillérekért be lehet szerezni, a modern streaming szolgáltatások pedig egyre jobbak lesznek, minden túlzás nélkül mondhatjuk, hogy megkönnyítik és élvezetesebbé teszik a zenehallgatást. A nagy gyártók szerencsére egyre inkább odafigyelnek arra, hogy a csúcsmodellek jó minőségű hangkeltő egységet kapjanak, ennek egyik legékesebb példája az idei MWC-n bemutatkozott LG G5, amihez külön megvásárolható tartozék lesz egy kiváló minőségű zenei chippel (ES9028C2M DAC + Sabre 9602C erősítő) is ellátott akkumulátormodul.

A mobilok egyre jobb hangot préselnek ki magukból, akár egy ilyen stúdiómonitort is értékelhető minőségben hajtanak meg.
A mobilok egyre jobb hangot préselnek ki magukból, akár egy ilyen stúdiómonitort is értékelhető minőségben hajtanak meg. [+]

Egy jobb okostelefon tehát bőven alkalmas arra, hogy akár egy fejhallgató számára is megfelelő forrásként szolgáljon, a mobilok dobozaiban gyárilag található headsetek viszont továbbra is a tragédia és az elfogadhatóság szintje között mozognak, ez utóbbi csak akkor szokott meglenni, ha nagyon mélyen nyúlunk a pénztárcánkba a zsebkütyü megvásárlásakor. Éppen ezért találjuk kiemelten fontosnak, hogy a mobilokhoz kapcsolódó zeneeszközökkel is időről időre foglalkozzunk, a Muzix és Apple blogjainkon már rengeteg ilyen kütyüt mutattunk be, de a hagyományos tesztjeink között is felbukkan egy-egy RHA, Sony, Audio-Technica, MEE audio, esetleg Xiaomi kiegészítő. A fejhallgatók tesztje azonban sok szempontból szubjektívebb és nehezebb, mint a mobiloké, a technikai specifikációk jóval kevesebbet árulnak el egy hangkeltőről, mint egy mobiltelefonról, a hangemlék az embereknél nem kimondottan hosszú, és az is nagyon sokat számít, hogy milyen forrással, milyen felbontásban, kiterjesztésben és minőségben hallgatunk zenét.

Audio-Technica ATH-MSR7
Az ATH-MSR7 egy kifejezetten mobilokhoz tervezett, elegáns fejhallgató.[+]

Mindezekből az következik, hogy égető szükségünk volt egy olyan referenciakészletre, amihez bármikor fix pontként hozzáférünk, és minden fülhallgatótesztnél tudunk összehasonlítást végezni a vonatkozó kategóriatársakkal, ebben pedig az Audio-Technica hazai képviselete lett partnerünk, 12 darab hangkeltőt kaptunk tőlük tartós tesztre, ebben a cikkben egyesével fogunk ezekről beszélni, a későbbi cikkeikben pedig ezeket fogjuk használni AB-teszthez. Az 1962-ben alapított japán vállalat több szempontból is kapóra jött, egyrészt nagyon széles a palettájuk, másrészt a mobilos zenehallgatáshoz kapcsolódó termékekkel is régóta foglalkoznak amellett, hogy a híres HiFi gyártók sorát erősítik.

ATH-CKL202

A palettánk legolcsóbb terméke az ATH-CKL202, ezt a kütyüt évek óta forgalomban tartja a gyártó, egyszerű műanyagdoboza az árának megfelelően szerény felszereltségű, a fekete, in-ear kialakítású fülhallgatón kívül csak 4 pár illesztéket kapunk hozzá: XS, S, M és L méretű, szilikonból készült fülbogyók teszik ki a kínálatot. Technológiai szempontból az átlagos szintet kapjuk, dinamikus, 8,5 milliméteres meghajtó található benne, ami pedig mindenképpen előny, hogy nagyon könnyű, műanyagból készült háza ergonomikus kialakítású, 45 fokkal elfordítva kapta meg a vetőcsövet a driver fészkéhez képest. Jól elhelyezett flexnyílásának köszönhetően nem lesz gondunk a fülbe helyezéskor gyakran fellépő nyomáskülönbséggel (driver flex), ami ebben az ársávban kimondottan nagy előnynek számít. Mikrofonja sajnos nincs, teljesen hagyományos, aranyozott, 3,5 milliméteres jack csatlakozót kapott, zenélni tehát szinte minden telefonnal tud, a telefonálás viszont már körülményesebb lesz.

Tesztünk legolcsóbb darabja az ATH-CKL202, ennek megfelelően a csomagolása is szerény.
Tesztünk legolcsóbb darabja az ATH-CKL202, ennek megfelelően a csomagolása is szerény. [+]

Az első meghallgatásnál már valami nem volt kerek. Erőlködő, de elhaló mély tartományt hallottam benne, ami tipikusan a hibás méretű illeszték problémája szokott lenni, elő is kaptam a gyári csomagban található, eggyel nagyobb méretű szilikont, ami meg már roppantul kényelmetlen volt. Alaposabban megvizsgálva jöttem rá, hogy főként a borzasztóan kemény, gyenge minőségű illesztékek tehetők felelőssé a mélyek elhalásáért, ezeket mindenképpen érdemes lehet lecserélni egy jobb, ugyanakkor a fülünkbe tökéletesen illeszkedő darabra. Miután ezt egy másik szettből pótoltam, kicsit más szemüvegen keresztül láttam a CKL202-t. Megvannak a tipikus, alsó kategóriára jellemző hibái, tartományonkénti elemzésbe nem is érdemes belemenni: sokkal dinamikusabb hangzást várnánk egy tökéletes fülhallgatótól, a részletes, szeparált hangok helyett pedig sokszor csak egy összefolyó massza jut el a fülünkig, a néhol erőteljesnek tűnő mélykiemelés pedig indokolatlannak tűnik egy olyan eszköztől, ami ilyen minőségben közvetíti azokat.

Az olcsó fülhallgatókra jellemző driver flex szerencsére nem jelentkezik ennél a típusnál.
Az olcsó fülhallgatókra jellemző driver flex szerencsére nem jelentkezik ennél a típusnál. [+]

Azt viszont nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ez egy több éves termék, és bár több kínai gyártó mutatott olyan termékeket a közelmúltban, ami ennél komolyabb szintet képvisel, ha egy hasonló árkategóriájú Sennheiser, Yamaha vagy AKG márkájú eszközzel hasonlítom össze, akkor nem kérdés, hogy a CKL202-t választanám hosszú távú használatra. Rengeteg színben kapható, végfelhasználói, áfás ára 5000 forint alatt van, egy jó illesztékkel kiemelkedő a kényelme, nem jellemző rá a driver flex, ha mindent figyelembe veszünk, akkor azt mondhatjuk, hogy sok idő távlatából, de még ma is egy megfontolandó, korrekt ajánlat.

ATH-CK323M

Maradva az in-ear kategóriánál, de nagyot ugrunk előre árban, az ATH-CK323M a tízezer forintos kategóriát képviseli, testvérmodellje, az ATH-CK323i még néhány ezressel drágább, cserébe mikrofon és vezérlőgombok is találhatók rajta. A csomagolás is kellemesebb, az előző modellnél már kritizált illesztékek kerültek sajnos erre is, szintén négy méretben, viszont a hozzá tartozó kábelcsévélő egy olyan extra, ami sokszor jóval drágább fülhallgatókhoz sem jár tartozékként. Érdekes módon a nagy testvér meghajtója kisebb, mindösszesen 8 milliméteres átmérővel bír, 16 ohm impedanciájához 100 dB/mW-s érzékenység és 20 - 23000 Hz-es frekvenciatartomány párosul. Kissé meglepő, hogy ez a modell volt az, aminél kevésbé pozicionálták jól a flexnyílást, bár behelyezés után már ez sem kényelmetlen, a driver flex jelenség sajnos fennáll, a nálunk járt példánynál mindkét oldalon.

Az M utótaggal jelölt variánson nincs mikrofon és felvevőgomb.
Az M utótaggal jelölt variánson nincs mikrofon és felvevőgomb. [+]

A beszélgetési hangminőséget nem sajnos nem tudtuk megítélni, mivel hozzánk a hagyományos, mikrofon nélküli ellátott darab jutott el, viszont zenei téren teljesen más irányt képvisel a CKL202-höz képest a CK323. A mélyei minőségibbek, de sokkal visszafogottabbak, az összkép ettől nagyon vékonynak hat, ugyanakkor a részletesség, a magas tartomány élénksége és a közepek határozott jelenléte mindenképpen a drágábbik modell mellett szól. Jóval tisztább, mint a tipikus belépőmodellek, de a kevés mély nagyon sterillé teszi a jellegét, emiatt sokkal kevésbé ajánlanám megfülelés nélküli vásárlásra, mint a CKL202-t.

Furcsának tűnhet a formája, ugyanakkor kényelmes viselet.
Furcsának tűnhet a formája, ugyanakkor kényelmes viselet. [+]

Szintén nem hátrány, hogy a fülhallgatók végeinél lévő törésgátlók sem maradtak le, így az egyik legtipikusabb hibaforrásnál védett az eszköz a kábeltöréstől, és a 90 fokban kivezetett, aranyozott jack csatlakozó minősége is kielégítőnek tűnik. Ha összehasonlításra kerül a sor, akkor mindenképpen a laposabb hangképű eszközöket tesszük majd mellé, hasonló árkategóriából a Vsonic GR06-hoz tudnám hasonlítani a megszólalását, de annál jóval visszafogottabb középkiemeléssel. A mikrofonos változaton hangerőszabályzó gombok is vannak, ezek hivatalosan csak iPhone-nal működnek együtt, de akadnak olyan androidos mobilok is, amik tudják értelmezni ezeket.

ATH-AX1iS SonicFuel

Nem sokkal 10 000 forint fölött már mikrofonos fejhallgatót is találni a gyártó kínálatában, az ATH AX1iS telefonokhoz lett tervezve, zárt kialakítással, 32 ohm impedanciával és 100 decibeles érzékenységgel, miközben frekvenciaátvitele 15-től 22 000 hertzig tart. Cserélhető kábelre, prémium anyagminőségre, elképesztően kényelmes párnákra ne is merjünk gondolni ezen a szinten, de a szorítóereje nem brutális, az izolációja korrekt, és a műbőr párnák sem borzasztóak, ha nem hosszú órákon keresztül szeretnénk hordani. A beszélgetési hangminőség teljesen jó volt mindkét oldalról, a CTIA lábkiosztású kütyü távirányítóján találunk felvevőgombot és egy analóg, potméteres hangerőszabályzót, ez utóbbival nem tudjuk teljesen némítani a hangot, de eléggé le tudjuk halkítani ahhoz, hogy képesek legyünk verbálisan kommunikálni a mellettünk lévő emberrel.

Hozzánk kékben került, de létezik belőle fekete, szürke, piros és fehér változat is.
Hozzánk kékben került, de létezik belőle fekete, szürke, piros és fehér változat is. [+]

Általános igazság szokott lenni, hogy azonos árban egy fejhallgató többet ad hangminőségben, mint egy fülhallgató, a tízezres kategóriára ez kimondottan jellemző. Főleg a térérzet az, amiben hatalmas előrelépést tapasztalhat egy olyan felhasználó, aki in-ear eszközről vált, az AX1iS pedig viszonylag semleges hangképpel próbálkozik, nem mutat meg minden részletet a zenéből, több vélemény alapján nevezném egyhangúnak, kissé laposnak a hangzást. Mindazonáltal az árkategóriájában abszolút érvényes versenyzőnek tűnik, összeszerelési minősége nem hagy maga után sok kívánnivalót, és bár nyilvánvalóan nem a legjobb műanyagokat használták fel a gyártáskor, még így sem vállalhatatlan.

Érezhetően olcsó anyagokból, de jól van összerakva.
Érezhetően olcsó anyagokból, de jól van összerakva. [+]

A SonicFuel árkategóriája nagyon népszerű, ezért sok kihívóra akadhat a jövőben, hangminőségben már most is akad több olyan termék, ami hangban többet nyújt nála, viszont egy kényelmes, zárt, headset funkciókkal is ellátott, hazánkban elérhető konkurens még várat magára, addig pedig az AX1iS-nek nincs komoly félnivalója.

ATH-SPORT2 SonicSport

A sportfülhallgatók egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, ez pedig nem véletlen, futás, kerékpározás vagy valamilyen monoton edzés közben hasznos lehet némi motiváló zene. Az ilyen célra tervezett fülhallgatókkal szemben általában komoly elvárásokat támaszt a felhasználó, legyen kényelmes, de semmiképpen ne essen ki a fülből, bírja az izzadtságot, esőt, ne törjön meg könnyen a kábele, ne legyen nagy baja egy esetleges leejtés után sem, szóljon nagyon jól, és természetesen ne is legyen drága. Nem egyszerű követelmények, szerencsére a 12 000 forint körüli kategóriában remekül vizsgázott az ATH-SPORT2, headset funkcióval nem bír, de ezen kívül simán hozza a kategória nagy vetélytársak szintjét. Egyszerű, dinamikus meghajtója 10 milliméteres átmérőjű, impedanciája 28 ohm, érzékenysége 100 decibel.

A dobozról árulkodik, hogy a vízállóságra büszke igazán a vállalat.
A dobozról árulkodik, hogy a vízállóságra büszke igazán a vállalat. [+]

Kialakítását tekintve ez egy teljesen egyszerű, fül alatti kábelvezetésű in-ear fülhallgató, viszont több ponton is gondoltak a sportolókra: az aszimmetrikus kábelrendezés segítségével a nyakunk mögött vezethetjük el a két fület összekötő részt, aktív mozgás közben sem zavaró egyáltalán, a fülhallgatókon pedig nem csak a szilikon illeszték cserélhető (gyárilag 7 párt találunk a dobozban, ebből három barázdált falú), hanem egy külső szilikonborítás is, amiből háromfélét tehetünk rá, segítségével hátulról, a fülkagyló-üregünkben is támaszkodik a fülhallgató. A megoldás zseniálisan működik, miután mindenből megtaláltam az én méreteimnek megfelelőt, magas fokú kényelmet tapasztaltam úgy, hogy egyáltalán nem volt hajlandó kiesni a fülemből, ilyet korábban csak fül fölötti kábelvezetéses eszköznél tapasztaltam, amitől sokan eleve idegenkednek. Hab a tortán, hogy a SPORT2 hangja is jó, az edzéshez szükséges módon emeli a mélyeket, de nem üresen puffog, hanem érződik benne az energia, egy ilyen célra kitalált fülhallgatótól nem várhatunk többet.

Többféle szilikon burkolat és illeszték jár hozzá, szinte bárki talál köztük kényelmes darabokat.
Többféle szilikon burkolat és illeszték jár hozzá, szinte bárki talál köztük kényelmes darabokat. [+]

A nedvesség okozta problémáktól sem kell tartania annak, aki ezt a kütyüt választja, IPX5 szabvány szerint ugyanis vízálló termékről beszélünk, elméletileg tehát egy kisnyomású vízsugár sem tehet benne kárt, néhány csepp eső vagy izzadtság szinte biztosan nem fog megártani neki. A kábele elég rugalmas és jól szigetelt, jár hozzá csíptető is, amivel ruhára biggyeszthetjük. Izolációja nem elhanyagolható, ez pontosan annyira előny, mint amennyire hátrány, a külvilágtól szinte teljesen elzár minket a SPORT2, ami edzőteremben nem hordoz magában túl nagy veszélyt, biciklizéshez viszont már nem feltétlenül biztonságos.

ATH-SPORT3 SonicSport

Hatalmas elvárásokkal bontottam ki az ATH-SPORT3 dobozát, hiszen az olcsóbb testvér szinte lenyűgözött. Tartozékok terén hasonló a felhozatal, mint a másik modell esetén, a kialakításból eredő különbségek miatt ennél nincsenek cserélhető szilikonbetétek a fülhallgató külső borításához, cserébe kapunk egy hordtáskát. A SPORT 3 is egyszerű, dinamikus meghatót kapott, ugyanúgy 10 milliméteres átmérővel, viszont kisebb az impedancia (16 ohm), magasabb az érzékenység (102 dB), ezért szinte borítékolható volt, hogy az eleve könnyen hajtható testvérmodellnél is kisebb kihívás elé állítja majd mobilunkat a piros színben pompázó fülhallgató. A fül alatti kábelvezetés helyett fül fölötti lett a megoldás (hasonlóképp volt a szintén jól sikerült MEE audio M7P-ben is), és bár ez is egy stabil megoldás, sokkal kevésbé alkalmazkodik a fülhöz, főleg azt figyelembe véve, hogy a vetőcsöve fix, nincs benne az a jó kis mozgatható megoldás, ami igazán komfortossá tehetné.

A fül fölötti kábelvezetés a SPORT3 legnagyobb érdekessége.
A fül fölötti kábelvezetés az ATH-SPORT3 legnagyobb érdekessége. [+]

A többi erényt azonban megőrizte, aszimmetrikus, rugalmas és jól szigetelt a kábele, az összeszerelési minőség pazar, a csíptető sem maradt le. Hangban nincs komoly különbség a SPORT2-höz képest, azt viszont lehet érezni, hogy azonos erősítés mellett sokkal hangosabb a SPORT3, még a viszonylag harmatos Asus Zenfone 2 is bántóan fel tudja hangosítani, ha kicsit megszalad a kezünk a hangerőszabályzó plusz gombján. Főleg a mélyek és az énekhangok kerülnek előtérbe, időnként egy-egy domináns hangszer veszi át az uralkodást, nem végtelenül részletes, pont annyira jó, hogy valami lekösse a fülünket, miközben arra koncentrálunk, hogy meglegyen a századik fekvőtámasz is.

Stabilan ül a fülben, de a fix vetőcső miatt sokaknak kényelmetlen lehet.
Stabilan ül a fülben, de a fix vetőcső miatt sokaknak kényelmetlen lehet. [+]

Az IPX5 védelem ebből sem maradt ki, árban sincs komoly különbség, 14 000 forintért juthatunk hozzá a SPORT3-hoz, sajnos mikrofon ezen a változaton sincs. Nagy hibája tehát nincs ennek a sportfülhallgatónak sem, de ha választani kéne, akkor én a kényelem miatt teljesen biztos, hogy az olcsóbb változatnál maradnék.

ATH-CKX9iS SonicFuel

Árkategória szempontjából más ligába lépünk át, a CKX9iS nevű in-ear drágább mindegyik korábbi modellnél, közel 30 000 forintba kerül, ennyiért már elég erős versenyzők szerepelnek a piacon, de a japán gyártó is kitett magáért. Nem beszélhetünk armatúrás megoldásról, a gyártó maradt a hagyományos változatnál, egy 13,5 milliméteres meghajtót kapunk, 32 ohm impedanciával, 104 decibeles érzékenységgel és 5-25 000 Hz közti frekvenciaátvitellel. A dobozt kibontva sok érdekesség tárul elénk, ízléses, márkajelzéssel ellátott, kemény burkolatú védőtokban találunk 4 pár szilikon illesztéket, egy pár közepes méretű, Comply S400 habillesztéket, ami pedig szintén vonzó lehet, az ugyanaz a szilikontámasztékos megoldás került benne alkalmazásra, mint a SPORT2 esetén, összesen három pár cseredarabbal. Hozzánk a headset változat került, a szimpla felvevőgombos távirányító hibátlanul teszi a dolgát, de a mikrofon kicsit távol esik a szánktól, így nem mindig a legtökéletesebb a mi oldalunkon képviselt minőség, aktív zajszűrő technológia sem tartozik hozzá.

Kívülről semmi nem árulkodik arról, hogy milyen árkategóriában játszik az ATH-CKX9iS
Kívülről semmi nem árulkodik arról, hogy milyen árkategóriában játszik az ATH-CKX9iS [+]

Könnyűzenével kezdtem a hallgatózást, ilyen téren pedig elég élvezetesnek mutatkozott a produkció, az élénk, de könnyed magasak fogják meg először a fület, ugyanakkor van egy decens mély tartomány is, gyors, nem reprezentál túl, kicsit brummogós jellegű, nem nevezném hajszálpontosnak, de nagyot üt. A magasabb kategóriás dinamikus fülhallgatókra egyik legjellemzőbb probléma, a sziszegés szinte egyáltalán nem jelenik meg, de ennek ára van: a részletesség és a középtartomány jelenléte visszafogott, akit zavar a határozott V (vagy még inkább inkább U)-karakter, az ne a CKX9iS-t válassza.

A tartozékként járó tok jól néz ki és megfelelő védelmet nyújt, de zsebre vágni nem egyszerű feladat.
A tartozékként járó tok jól néz ki és megfelelő védelmet nyújt, de zsebre vágni nem egyszerű feladat. [+]

Kényelmi szempontból nem lehet okunk panaszra, bár ránézésre ijesztően nagy méretű az eszköz, valójában a jól pozicionált vetőcső és a zseniális, cserélhető szilikonburkolat miatt letagadhatja a tömegének és méreteinek nagy részét, annyira természetesen ül a fülben. Komolyzenéhez nem elég részletes, a hangképe populáris, ebben az árkategóriában már mindenképpen érdemes hallgatózni vásárlás előtt, azonban nem kizárt, hogy a könnyűzenét hallgató vásárlók nagy részét jobban megfogja egy ilyen dinamikus kütyü, mint az árszegmensben található armatúrás megoldások.

ATH-AX5iS SonicFuel

Újabb fejhallgató a terítéken, a harmincezres árkategóriát képviseli forintban az ATH-AX5iS, de cserélhető kábelre vagy digitális hangerőszabályzó gombokra itt sem számíthatunk, mikrofon és felvevőgomb van rajta, az analóg, potméteres hangerőállító sem maradt ki, de ezen kívül semmilyen extrát nem hordoz magában. Drivere 40 milliméteres, ehhez 5-től 25 000 hertzig tartó frekvenciaátvitel és 55 ohm ellenállás tartozik, hajtani azonban nem különösebben nehéz, 105 decibeles érzékenységgel bír, egy mobillal teljesen élvezhető szintet nyújt, utcai használathoz nem elhanyagolható, hogy az izolációja sem visszafogott, ugyanakkor aktív zajszűrési technológiáról itt sem ejthetünk szót. A mikrofonja jó helyen van, ebből adódóan beszélgetésekhez remek a kütyü.

Elegáns a doboz, viszont kiegészítőkkel nem vagyunk elárasztva.
Elegáns a doboz, viszont kiegészítőkkel nem vagyunk elárasztva. [+]

A problémák az anyaghasználatnál és az összeszerelésnél kezdődnek: nyilvánvalóan ezért az összegért nem lehetnek különösebben magas igényeink, de az állítómechanizmus lehetne sokkal precízebb és igényesebb, a műbőr párnák helyére pedig sokkal kényelmesebb darabok illettek volna. A fix kábel nem feltétlenül jó ómen, ha előre meg akarjuk jósolni a tartósságát, viszont szerencsére recsegő/ropogó hangokat nem hallat magából a szerkezet. Ami pedig a fejünkben nem állt össze, az a hangminőség. Nem is a hangkép összetételével van gond, hiszen az enyhén mélybe húzó jelleg még barátságos is tud lenni, de bárki számára feltűnő lehet az, hogy a húros és fúvós hangszerek nem mutatják meg magukat teljesen, folyamatosan olyan érzésünk van, mintha nem is a mély akarna túl sokat mutatni, hanem a közepek és a magasak vesznek el, valahol a forrás és a fülünk között.

Rugalmas a kábel, de házilag nem cserélhető és elég könnyen csavarodik.
Rugalmas a kábel, de házilag nem cserélhető és elég könnyen csavarodik. [+]

A zártsága sok szempontból előnyös, egyáltalán nem nehéz, kis fülűek számára pedig tényleg órákig hallgatható bárminemű fáradtság vagy kényelmetlenség nélkül, akit viszont nagyobb fülkagylóval áldott meg a sors, azt zavarhatja, hogy a circumaural párnák nem túl nagyok, ezért vagy felül vagy alul nyomhatják a fület. A dobozban nem csak a fejhallgató és némi dokumentáció lelhető fel, van egy védőtok is tartozékként, amit érdemes lehet használni.

ATH-ANC40BT QuietPoint

A csoport egyetlen vezeték nélkül kapcsolódó eszköze az ATH-ANC40BT, és a neve több szempontból is árulkodó: a BT nyilvánvalóan a Bluetooth-ra utal, az ANC pedig az Active Noise Cancellationt, azaz az aktív zajszűrést takarja. Erről a technológiáról elég annyit tudni elméletben, hogy egy mikrofon segítségével méri a monoton külső zajokat, majd azokat ellentétes fázisú hanghullámokkal oltja ki. Állítólag ez akkor is tud működni, ha semmilyen tartalmat nem teszünk mögé, csak aktív füldugóként használjuk, de mindenképpen érdemes valami halk zenét vagy beszélgetős műsort társítani hozzá, mivel a hatásfokát erőteljesen megnöveli. A barcelonai utunknak köszönhetően alaposabban próbára tudtam tenni az ígéretes technológiát, az áldásos hatás pedig nem maradt el, az aktív zajszűrés nagyon sokat segít egy repülőn ülve, ha egy-egy percre kikapcsoltam a zajszűrést, nagyon furcsán kezdtem érezni magam, tényleg nagy terhet vesz le a fülünkről egy ilyen kütyü használata. A gyártó szerint kikapcsolt ANC-vel, kizárólag zenét hallgatva tizenhárom órás üzemidő várható, ha bekapcsoljuk a zajmentesítést, akkor ez nyolcra esik, a beépített akkumulátort sima microUSB kábellel tudjuk feltölteni.

Az ATH-ANC40BT a felhozatal egyetlen vezeték nélküli, aktív zajszűrős darabja.
Az ATH-ANC40BT a felhozatal egyetlen vezeték nélküli, aktív zajszűrős darabja. [+]

Az aktív zajszűrés nem olcsó megoldás, a vezeték nélküliség még egy nagyságrenddel megnyomja a költségeket, ezért teljesen érthető, hogy a hangminőségnél kellett némi áldozatot hozni, hogy tartani lehessen az 59 900 forintos végfelhasználói árat. A 13,5 milliméteres meghajtó mindezek figyelembe vételével nem rossz, a basszusok például kifejezetten tiszták és jó mennyiségben is vannak jelen, a felsőbb hangtartományokba belezavar némi sziszegés, részletesség terén is akadnak problémák, viszont önmagában a vezeték nélküliségtől nem kell félni. Könnyedén hozza azt a szintet, amit a 15 - 20 000 forintos, vezetékes fülhallgatóktól tapasztalunk, de a rengeteg extra szolgáltatás miatt megérheti az extra költséget lehet azoknak, akik sokat utaznak repülővel, vagy egy monoton, tompa zajt (pl. háztartási gépek zúgása) szeretnének áthidalni zenehallgatás közben.

Aki sokat utazik, annak igazi áldás egy ilyen kütyü.
Aki sokat utazik, annak igazi áldás egy ilyen kütyü. [+]

Tartalmas a doboz, a fülesen kívül találunk benne többféle szilikon illesztéket, tokot, töltőkábelt, repülős jack adaptert és audio kábelt is hozzá. Ami hiányzik a teljes összképhez, az egy telefonos alkalmazás, ami mutatja a kütyü töltöttségét és segít a csatlakozásban, illetve a Bluetooth kapcsolat megszakadása után jó lenne egy automatikus kikapcsolás is, ami nélkül nagyon könnyen előfordulhat, hogy a véletlenül bekapcsolva maradt fülhallgatónk a legszükségesebb pillanatban hagy cserben minket.

ATH-CKR9 SonicPro

Az ATH-CKR9 egy igazi különlegesség, hiszen a gyártó saját fejlesztésű, dupla hangkeltős megoldása mutatja meg benne magát, a Dual Phase Push-Pull elnevezésű technológia mögött két darab, egyenként 13 milliméteres dinamikus meghajtó bújik meg, a két driver keresztváltó nélkül dolgozik össze, ezzel az ötlettel a membránok tehetetlenségéből adódó hangromlást szerették volna kiküszöbölni, ami főként a mély tartományban javítja a minőségérzetet, ott is főként a lecsengést finomítja. Aki viszont hallott már bármilyen dupla dinamikus fülhallgatót, az tudja igazolni, hogy a gyakorlatban ezek gyakran válnak túlságosan basszusorientálttá, a CKR9-nél is lehet érezni ezt, de ez a gyakorlatban egyáltalán nem zavaró, hiszen a mély tartomány olyan változatos, gyors és részletes, hogy az ember csak még többet és többet akar belőle.

A japán gyártó büszkén hirdeti a CKR9-ben rejlő Dual Phase Push-Pull technológiát.
A japán gyártó büszkén hirdeti a CKR9-ben rejlő Dual Phase Push-Pull technológiát. [+]

Természetesen vannak olyan zenék, amiknek nem áll jól ez a karakter, a legszebb énekhangokat nem úgy adja vissza, ahogy azt várnánk, a magasban játszó hangszerek sem olyanok, amilyennek elméletben elképzelnénk őket, viszont érdekes módon ez nem jelenti azt, hogy a mély ráül a középtartományra, annál sokkal egyszerűbb megoldást választ: egyszerűen magába szippantja a figyelmünket, mivel ebben mutat kiemelkedőt. Hajthatósága nagyon barátságos, 12 ohm ellenállással és 109 decibel érzékenységgel dolgozik, viszont meghálálja a részletes forrást, ha mobilról akarjuk hallgatni, akkor sose próbáljuk ki valami komolyabb DAC+AMP-vel a hangját, mert később mindig csalódás ér majd minket minőségi téren.

A védőtok nagyon hasznos tud lenni, a CKR9 ugyanis nem olcsó mulatság.
A védőtok nagyon hasznos tud lenni, a CKR9 ugyanis nem olcsó mulatság. [+]

Közel 70 000 forintos árával nyilvánvalóan soha nem lesz a boltok legnépszerűbb fülhallgatója, viszont érdemes meghallgatni és spórolni rá, hogy aztán még nagyobb örömmel vehessük kézbe a dobozt, amiben a fülhallgatón kívül bőrtok, némi leírás és többféle szilikon illeszték is található. Konkurenciát találni nem lesz egyszerű a CKR9-nek, mivel a hasonló kategóriájú, főként armatúrás fülhallgatók a magasban mutatják meg az igazi énjüket, mély hangok terén inkább lapítanak, az Audio-Technica pedig a pincében kel életre.

ATH-M50x Monitor

Az ATH-M50x nem elsődlegesen mobilokhoz készült, inkább egy remek ár/érték arányú stúdió fejhallgatóként tartják számon, ebben a szerepkörben pedig köztudottan jól teljesít. A teszt végéhez közeledve már egyáltalán nem lep meg, hogy ismét mélytúlsúlyos eszköz került a fejemre, de az M50x nagyon jól adja elő magát. Van tere, jól szeparál, részletességben maga alá gyűri a cikk eddigi összes alanyát, ugyanakkor hosszútávon sötétnek és kicsit fárasztónak mutatkozik a hangkép, nagyon keresni kell benne azokat az értékeket, amiket a lassú, de nagy energiával bíró basszusok próbálnak elmosni.

Már a doboz is elárulja, hogy az M50x elsődlegesen nem mobilokhoz fejlesztett kütyü, hanem profi stúdiómonitor.
Már a doboz is elárulja, hogy az M50x elsődlegesen nem mobilokhoz fejlesztett kütyü, hanem profi stúdiómonitor. [+]

Ami viszont meglepően jó az M50x-ben, hogy stúdiós létére remekül működik együtt mobilokkal és roppant praktikus megoldásokat mutat fel. Először is, roppant könnyen összehajtható, gyakorlatilag kisebb helyen elfér, mint az ATH-AX5, pedig méretben és kényelemben nem egy ligában játszik a két eszköz. Az sem elhanyagolható, hogy 38 ohm impedanciája és 99 decibeles érzékenysége mellett bőven elvan egy mobilról, ráadásul háromféle kábel van hozzá, a legrövidebbel (1,2 méter) pont kényelmesen használhatjuk telefonhoz, nem kell a sokméteres kábel maradékait tömködnünk a zsebükbe minden alkalommal, mikor eltennénk a mobilt. 45 milliméteres, neodímium mágnessel ellátott meghajtója a legnagyobb a felhozatalból, zárt kialakítása pedig utcai körülmények között is nagyon jól használhatóvá teszi. Fülpárnái kellemesen nagyok, szorítóereje nem kibírhatatlan, így szinte minden téren jelesre vizsgázik.

A cserélhető kábel nagyon hasznos tud lenni, háromféle található a csomagban.
A cserélhető kábel nagyon hasznos tud lenni, háromféle található a csomagban. [+]

53 000 forint körüli végfelhasználó ára nem hangzik kimondottan kevésnek, főleg annak tükrében, hogy kimaradt a mikrofon és a felvevőgomb, viszont az M50x hangsúlyozottan nem egy telefonos kütyü, hanem egy stúdiómonitor (ennek megfelelően 3 méteres kábel és 6,3 milliméteres jack adapter is jár hozzá), aminek egyik erénye, hogy egy telefon is értékelhető hangot tud belőle kicsikarni.

ATH-PG1

Az ATH-PG1-et nem csak azért nevezhetjük kakukktojásnak, mert aranyszínűek a betétek és a feliratok rajta, sokkal inkább azért lóg ki a sorból, mert alapvetően gamereknek szánja a gyártó, elsődlegesen PC és PlayStation 4 platformokhoz. A száj elé lógó mikrofont külön kell csatlakoztatni, a CTIA lábkiosztású jack csatlakozóban végződő kábel pedig gond nélkül alkalmas arra, hogy telefonokkal együttműködjön, ha hosszú telefonbeszélgetéseket szeretnénk headset segítségével folytatni, akkor ez a megoldás tűnik a legkényelmesebbnek és legjobbnak, ilyen téren kategóriákkal lehagyja az összes társát a kütyü. Ugyanakkor szerencse, hogy a mikrofont leválaszthatjuk, és feltehetünk egy olyan kábelt is, amin a hagyományos, vezetékbe integrált mikrofon és felvevőgomb van, ezzel már gyakorlatilag egyáltalán nem furcsább látvány az utcán, mint egy M50x.

Nem a komfort az első, ami a kép láttán eszünkbe juthat, pedig a PG1 a legkényelmesebben viselhető fejhallgató a merítésből.
Nem a komfort az első, ami a kép láttán eszünkbe juthat, pedig a PG1 a legkényelmesebben viselhető fejhallgató a merítésből. [+]

Kényelmi szempontból remek választás lehet a PG1, méreteihez képest könnyű, műbőrből készült fülpárnája kényelmes, a pántok állíthatósági tartománya pedig tág és fokozatmentes. A hangzása is kellően légies, nincs úgy túlterhelve basszusokkal, mint amennyire egy gamer fejhallgatótól ezt elképzelnénk, szépen, könnyeden zenél, értékelhető magasai vannak, a beszédhangokat pedig szinte tökéletes tisztasággal juttatja el hozzánk. A zártsága magától értetődő, a szorítása mégis enyhe, a hozzánk került készlet legkényelmesebbike a 68 000 forint körül beszerezhető eszköz.

Elsődlegesen gamereknek szánták a kütyüt, ezt jelzi a csomagolás is.
Elsődlegesen gamereknek szánták a kütyüt, ezt jelzi a csomagolás is. [+]

Az ATH-PG1 érdekes módon a merítés egyik legpraktikusabb darabja, kétféle mikrofont használva tudunk vele telefonbeszélgetést folytatni, kényelmes, könnyű, ugyanakkor zeneileg is kimondottan kellemes, nem erőltet túl semmit, nem zavaróak a basszusai, még a részletessége is a helyén van. Egy külön megvásárolható adapterrel az Xbox One-kompatibilitás is megoldható, tehát aki kettős megoldást szeretne játékkonzolhoz és mobilhoz, annak remek vétel lehet a 44 milliméteres meghajtóval megáldott, 38 ohm impedanciájú fejhallgató.

ATH-MSR7, összegzés

Végül, de nem utolsó sorban landolt nálunk egy ATH-MSR7 is, ez az a kütyü, amiről tavaly áprilisban már készítettünk egy részletes tesztet, azóta pedig gyakorlatilag semmi nem változott, az ára stabilan tartja a 70 000 forintot, az anyaghasználata még mindig korrekt, szorítóereje magas, cserébe kiemelkedően izolál. Apró összeszerelési hibái ennek a példánynak is vannak, tehát biztos, hogy nem a korábbi tesztkészülék egyedi hibából eredően nyikorgott. Hangminősége az egyik legjobb a merítésből, zenei képe is a legsemlegesebb, a 45 milliméter átmérőjű True Motion meghajtók remekül látják el a feladatukat.

Az MSR7-ről tavaly már készült részletes tesztünk.
Az MSR7-ről tavaly már készült részletes tesztünk. [+]

Ezzel véget is ért a fül- és fejhallgatók rövid bemutatkozója, ahogy azt a cikk elején említettük, ezek az eszközök egytől egyig nálunk maradnak tartós használatra, hogy bármikor összehasonlíthassuk őket konkurens termékekkel, vagy egy mobil hangminőségét próbáljuk megítélni velük. Egyértelműen látszik, hogy a hangkeltők főként mélykiemelt hangképpel operálnak, de több olyan eszköz is van, aminek ez nagyon jól is áll. Vannak semlegesebb karakterisztikájú fülesek, nem meglepő, hogy az MSR7 ilyen, de a PG1 légies, könnyed karaktere és kényelmes viselete egy pillanatra megakasztotta bennünk a levegőt, teljesen mást vártunk a külseje alapján.

Az ANC40BT lett az egyik kedvencünk, kár, hogy a felhasználók nagy többségének magasan fájdalomküszöb feletti az ára.
Az ANC40BT lett az egyik kedvencünk, kár, hogy a felhasználók nagy többségének magasan fájdalomküszöb feletti az ára. [+]

A CKL202 pozitív meglepetés volt, régóta a piacon van, olcsó is, ennek ellenére kimondottan jó vételnek számít. Az ANC40BT kiváló választás annak, aki a monoton háttérzajokat teljesen ki akarja szűrni, amikor zenét hallgat, de zártság terén az M50x is erőteljes versenyző. A SPORT2 a kényelmével nyűgöz le, a fül fölötti kábelvezetésű SPORT3 viszont érdekes módon jóval kevésbé stabil viselet. A palettán utólag végignézve is azt látjuk, hogy bár nem mindegyik mobilokhoz lett tervezve, az összes hangkeltő megállja a helyét telefonos környezetben, ráadásul akármelyikkel ki lehet menni utcára, a gyártó egyébként legendás nyitott fejhallgatóit például pont ezért mellőztük.

szentkuti11

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés