Apple AirTag és Samsung Galaxy SmartTag+ összehasonlító teszt

A két tech-óriás nagyjából egyszerre dobta piacra az elhagyott motyók megtalálására használható eszközeit, amelyek mögött egy új vezeték nélküli technológia áll.

Hirdetés

UWB, azaz Ultra-Wideband

Az Ultra-Wideband (UWB) egy rövid hatótávolságú, vezetéknélküli kommunikációs technológia, amely az IEEE 802.15.14 szabványra épül és a nevének megfelelően a WiFi-nél is a Bluetooth-nál magasabb frekvencián működik. Viszonylag régi fejlesztésről van szó, az amerikai FCC 2002-ben engedélyezte a licencmentes használatát, de a katonai (radarok) és egészségügyi (szívmonitorozás) felhasználáson túl nem igazán terjedt el. A reflektorfényt az Apple irányította rá 2019-ben, amikor az aktuális iPhone-generációba beépítették az UWB-képes U1 chipjüket, ami miatt az AirTag bejelentése nem is volt egy különösebben nagy meglepetés.

Mint azt a neve is mutatja, az UWB az elterjedt vezetékmentes szabványoknál magasabb frekvenciatartományban üzemel, jellemzően 3,1 és 10,6 GHz között (ez országonként változik), miközben nagyon széles, 500 MHz fölötti csatornákat használ. Ez nyilván azt is jelenti, hogy a hatótávolsága valóban kicsi, jellemzően pár tíz méter, de a velünk egy helyiségben lévő tárgyak megtalálásához ez is bőven elegendő. A működési elv alapjaiban nyilván ugyanaz, mint bármelyik vezetéknélküli rádiós technológiánál, az adó impulzusok sokaságát küldi ki egy széles spektrumban, amit a vevő érzékel és adatokká alakít. Minél több jelet küld az adó, annál pontosabban lehet megállapítani a két eszköz közötti távolságot, az UWB pedig ebben nagyon jó, hiszen a technológia segítségével akár 1 nanoszekundumonként is lehet jeleket küldeni, ami másodpercenként egymilliárd jelet jelent, ez pedig valós idejű és nagyon pontos mérést eredményez.


[+]

Az UWB rendkívül kis energiaigényű, ugyanakkor jelentős adatmennyiséget is lehet továbbítani a segítségével. Az információk a mintaküldéssel kerülnek kódolásra, 32 és 128 közötti impulzus kell egy bitnyi adat továbbításához, aminek köszönhetően az adatátvitel akár 27 Mbps is lehet. A hatótávolság és a megbízhatóság növelése érdekében a szabvány része a WiFi hálózatok kapcsán ismert MIMO (Multiple Input, Multiple Output), tehát egy elosztott antennarendszerrel akár többet is ki lehet hozni belőle, mint a pár méteren belüli távolságmérés és az adattovábbítás.

A technológia elterjedését elősegítő UWB Alliance cégcsoportosulás 2018. decemberében jött létre, a technológiai óriások közül az Apple és a Samsung is része a tagoknak, csak úgy, mint a Hyundai és a KIA. Ez utóbbi nem véletlen, az UWB autókulcsokban történő felhasználása is egy létező forgatókönyv, de csak az Apple is sokkal több felhasználási lehetőséget lát a használatban, mint az AirTag: a peer-to-peer szolgáltatások közül az AirDrop is használja, a HomeKitnél a segítségével meg lehet valósítani a különféle csatlakozók és kapcsolók közötti kommunikációt, az Apple Health szolgáltatáscsomagban is használható a szenzorok közötti kommunikációra, illetve az AR-hez kapcsolódóan is van potenciál a technológiában.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung Galaxy S21 és S21+ - húszra akartak lapot húzni

    Apró frissítésként üdvözölhetjük a két alap S21-et, és bár van új hardver meg alapból járó 5G, az emlékezetünkben valószínűleg a töltőtlenség, a microSD-s bővíthetőség eltűnése és az AKG füles hiánya marad meg a csökkentett felbontású, 2021 eleji Galaxy eszközökből.

Hirdetés