Hirdetés

Amazfit Pace - futni kéne vele még pár kört

IP-védelem, GPS, giroszkóp, pulzusmérő, kint felizzó kijelző és okosfunckiók – látszólag mindent tud a Xiaomi/Huami sportóra, ám szoftveroldalról befejezetlen a történet.

Küllem, viselés, tartozékok

Kevésbé ismert tény, hogy a Huami a világ egyik legnagyobb viselhető eszközgyártója, de ha azt mondom, hogy Mi Band, máris érhető. A Huami gyártja ugyanis többek között a Xiaomi karra vagy lábra erősíthető kütyüit, de önálló termékvonala is van, Amazfit néven. Az Amazfit Watchot tavaly már a Xiaomival közösen jelentették be, ami aztán az EU-ba Amazfit Pace néven érkezett meg. Mi hangsúlyozottan ez utóbbit teszteltük, vannak ugyanis szoftvertámogatásban eltérések a kínaihoz képest. Azt, hogy mennyire tekinthető a Watch/Pace a Xiaomi első okosórájának, éppenséggel vitatni lehet, hisz’ még mindig egy Huami gyártmányról van szó, másfelől pedig a rendszere zárt, úgyhogy inkább egy sor aktivitáskövetési nyalánksággal felszerelt, színes kijelzős, csatlakoztatott sportóra. Persze nem a hovatartozás, hanem a tudás, a kényelem és az üzemidő a fontos, 50 ezer forintért pedig sikerült a hasonló riválisok árazása alá vágni, nem is kevéssel.


[+]

Adott ugyanis egy igazi órára hajazó, kívül kerámiaburkolatot kapott, polikarbonát szerkentyű, amely 45 milliméteres órarészével, 12,7 milliméteres vastagságával, 24,8 centiméteres, cserélhető narancs vagy fekete szilikon pántjával és 54,5 grammos tömegével egész kényelmesen viselhető. A különféle csuklóméretekhez 15 luk tartozik, a fém csat stabilan tartja az órát a karon, az IP67-es por és víz elleni védelem pedig azt jelenti, hogy a szakadó eső vagy a vízbe pottyantás sem okoz neki gondot. Igaz, hosszabb víz alatti használatról és ütésállóságról már nem szól a fáma, sem a védőüveg típusáról. Az egyetlen gomb egyébként a bekapcsoló, amely jobb oldalt, 2 óra magasságba került, kissé a hátlap felé, így nem túl kényelmes kitapintani és lenyomni. Még kevésbé, ha a bepattintós töltőbölcső rácuppan a Pace-re – ilyenkor küzdelem a billentyűt eltalálni.


[+]

Szerencsére opció az órarészen a duplakoppos felébresztés, ami azt is jelenti, hogy az 1,34 hüvelykes, színes, transzflektív LCD megjelenítő érintésérzékelős, a pixelek pedig 320 x 300-as kiosztásban, „lyukas gumikerék” kivitelben foglalnak kör formában helyet, alul némi levágással a fénymérő miatt. Ez pedig az automatikus fényerőállítást vetíti előre, bár háttérvilágításban a Pace roppant gyenge. De ha szobabelsőben és sötétben még éppen okés, miért van széles mosoly az arcomon a napfényre kilépve? Itt jön be a képbe a mindig aktív, a beeső fényt a maga színeivel visszaverő panel, amely tökéletesen látszik odakint, főleg abból a szögből, ahonnan az ember egy órára rápillant (teljesen szemből kevésbé látszanak a tartalma).


[+]

Nagy piros pont jár tehát azért, hogy akár egy ultramarton közben végig bámulni lehet az aktivitásstatisztikákat, vagy úgy egyébként az órát és az értesítéseket, miközben fogyasztásról alig lehet beszélni. A háttérvilágítás egyébként felemelésre is bekapcsol, bár kezelni a panelt ilyenkor még nem, csak az említett dupla koppra vagy a gomb lenyomása után lehet. A kezelés az óralapon négyirányú simítómozdulattal és érintéssel működik, vissza jobbra húzva lehet lépni, a főoldalra pedig a bekapcsoló juttat. A Pace-t megfordítva optikai pulzusszámmérő figyel elő zöld lámpáival, ez sport közben vagy akár egész nap aktív lehet, serényen zabálva a 280 milliamperórás akkumulátorból.


[+]

Az értékek mondjuk néha irreálisan alacsonyak és a hatékonyabb követéshez kényelmetlenül a csuklóra kell szorítani, ami engem éppen zavart sport közben. Ilyenkor sem volt mindig folyamatos a mérés, plusz azt is meg kell jegyezni, hogy még mindig összehasonlíthatatlanul pontosabb egy orvosi műszer vagy egy mellkasra erősíthető, pántos pulzusmérő, de azért a Pace hellyel-közzel eltalálja, mennyire vagyunk nyugalmi állapotban és mikor terheljük túl a szívünket hegymenetben. Az optikai szenzor alatti négy pötty a töltőbölcső csatlakozópontja, de nem csak az energia áramlik ezeken keresztül: a mellékelt, lapos microUSB-USB kábelt a bölcsővel és a PC-vel összekötve már mehetnek is át a zenefájlok a belső tárolóra, erről később. Az EuStocktól idevándorolt csomagolás ezen felül leírásokat (beleértve az A4-es, magyar nyomtatványt) tartalmazza – hálózati adaptert és egyéb kiegészítőt viszont nem.

Hirdetés

Belbecs és beüzemelés

A belsőségekre áttérve, a Bluetooth 4.0 a legfontosabb adatkommunikációs szabvány, hiszen ezen keresztül lehet androidos vagy iOS-es mobilhoz csatlakozni – vagy egy Bluetooth füleshez, esetleg hangszóróhoz. Van ugyanakkor WiFi kapcsolat is (az Amazfit Watch mobilalkalmazásban kell a hozzátartozó jelszót bepötyögni), ezen keresztül folyik például a rendszerfrissítés. A Pace egyébként saját, egyszerű órafelületet futtat 1.3.1m jelenlegi főverzión, angol nyelven, magyar opció nélkül. Tovább haladva a specifikáción az iránytű, a légnyomásmérő, a lépésszámláló, a giroszkóp és a GPS/Glonass is előkerül, és ez utóbbi az, ami az Amazfit órát kiemeli a többi, ötvenezer forint körüli, itthon kapható cucc közül. Hátra lehet ugyanis hagyni a telefont, és a Pace megoldja az útvonalkövetést, a lépésszámlálás alapú kalkulációnál sokkal pontosabb távolságmérést és ilyen formán az akkurátusabb kilométer, sebesség és tempóközlést.


[+]

Hardverileg egy 1,2 gigahertzes, kétmagos chipset dolgozik a Pace meghajtásáért, amely nyilván nem pörög úgy, mint egy komolyabb okosóra motorja, a kissé kényelmes tempójú szoftverfelület sebessége így is elfogadható. Akad pártized másodpercnyi várakozás érintéskor, egy-egy megakadás az oldalakon lapozva, ám gyorsan végig lehet gördülni a lehetőségek között és a funkciók is hamar elindulnak. Besegít az 512 megabájtnyi RAM, a 2,2 gigabájtnyi szabad tárhelyre pedig korrekt mennyiségű zeneszám fér, egy edzéshez legalábbis csak elég lesz. Jack csatlakozó természetesen nincs, úgyhogy Bluetooth eszközre lehet az óráról lejátszani.


[+]

A Pace-t mindenekelőtt az iOS vagy Android telefonnal kell párosítani, majd jöhet az áruházból lerántott Amazfit Watch alkalmazás beállítása – egyből érdemes minden engedélyt megadni az értesítésküldés és a hívófélkijelzés okán. Akik meg kijárnak futni, a Strava nevű appot is mindjárt feldobhatják, mert csak azzal szinkronizál jelenleg a ketyere, a Google Fittel vagy a Mi Fit appal az EU-s modell sajnos nem. És itt a jelenlegi legfőbb hiányosság: hiába a lépéskövetés, a pulzusszám mérés, az alváskövetés vagy a sporttevékenységek részletes statisztikázása, ezen adatok nem kerülnek át a telefonra és egy online adatbázisba, pedig az egész modernkori aktivitásvonalnak éppen a felhő és a mindig elérhető, szépen letisztázható adathalmaz a lényege. Az, hogy a telefonról vagy a számítógépről visszanézhetem az alvásadataimat, a különféle edzéseimet kidobhatom a térképre, nyomon követhetem a fejlődésemet, a testsúlyváltozásomat, a napi megtett lépéseket, akár havi és éves lebontásban, plusz egyénileg hozzáadva más mozgástevékenységeket, esetleg egyéb beépülő okosizék adatait.


[+]

Éppen ez az, amivel mondjuk egy FitBit termék állva hagyja jelenleg a nemzetközi Pace-t, és hiába az ígéretek a telefonos szoftverfunkciók bővülésére (a kínai variáns rendben összedolgozik a Mi Fittel), egyelőre minden statisztikát az óráról kell visszanézni. Ami nem feltétlenül a világvége, de hol a testsúlykövetés, az idő szerinti komolyabb bontás, a napi kalóriaégetés és minden egyéb kontextusba helyezése? A mobilapp mindössze az óramenü alkalmazásainak a sorrendjét engedi változtatni, az óralapot cserélni (18 alapvető, de saját képpel végtelen számú egyéni, köztük digitális és analóg is akad), plusz beállítani, mely mobilappok küldhetnek értesítést. Némi időjárási és sportinfó is állítgatható (pl. edzés közben mely adatok jelenjenek meg az órán), plusz a Strava szinkronizálás, de nagyjából ennyi. Bár az értesítések javarészt átmennek a Pace-re (van, hogy kimaradozik), azoknak csak a címszava, esetleg első két-három sora jelenik meg, ha pedig tíz Messenger üzenet fut be öt helyről, akkor is csak a legutóbbi kukkantható meg, válaszolni nem lehet, a notik törlése az óráról pedig nem jelent törlést a telefonról.

Számos óralap közül lehet választani Számos óralap közül lehet választani
Számos óralap közül lehet választani [+]

De legalább a bejövő hívást el lehet némítani vagy utasítani, nincs ugyanakkor SMS válasz vagy felvétel és beszélgetés az óráról. Magyarán, a csatlakoztatott funkciók javarészt kimerülnek az egyirányú értesítéskijelzésben. A Pace nem dolgozik együtt az androidos ébresztőfunkcióval sem, így külön kell az egyébként decens erősségű rezgést kérvényezni. Olyan okosfunkciók sincsenek, mint az ébresztés a beállított időpont előtti, legutolsó, könnyű alvásszakaszban (nyűgösebb mélyalvásból felpattanni). A „néma mód” sem kapcsol be, ha a telefonon ezt beállítottuk, kézzel kell arra váltani vagy az intervallumot megadni, ezt pedig külön módosítani, ha hétvégén nem szeretné az ember, hogy mondjuk fél kilenckor chat rezgésekre keljen.

Egy Stravába szinkronizált futás információi Egy Stravába szinkronizált futás információi
Egy Stravába szinkronizált futás információi [+]

Az időjárás-értesítés saját forrásból dolgozik (egyébként rendben, napi értesítés is van), a sportadatokból pedig csak a futás vándorol át az általam kevésbé preferált Strava alkalmazásba. Ebből is csak a sima futás, a terepfutás már nem, de a pulzusadatok sem jelennek meg a maguk teljességében. Még mindig elfogadható félmegoldás volna a statisztikafájlok exportálása és a felhasználó által preferált rendszerbe való kézi beemelése (pl. Runtastic), de ez sem működik, ahogy csak a pulzusadatokat sem tudom az említett appba szinkronizálni a telefonos futáskövetés mellé. Hogy miben több a kínai Amazfit óra mobilszoftveres oldalról, arról fórumainkon is lehet olvasni. Mi viszont az elénk került modellről tudunk csak nyilatkozni.

Funkciók, üzemidő, végszó

A mindig látható óralapon a választott stílustól függően megjelenhet az idő, a megtett lépésszám, a lesportolt kilométer, az elégetett kalória és az akkumulátor állapota. A főoldal ugyanakkor nem interaktív, azaz nem lehet a futó figurára lépve indítani az edzést vagy az lépésszámra bökve megnézni a statisztikákat. Alulról simíthatók fel az értesítések, amelyek aztán jobbra húzva tüntethetők el. A telefonos notikon túl a napi időjárás-jelentés, a lustasági figyelmeztetés és hasonló infók jelennek meg, egész határozott rezgéssel kísérve (az erőssége állítható). Felülről az alapvető rendszerdolgok érhetők el (az aktuális időjárás és helyszín, a hátralévő üzemidő normál és sporthasználattal, a néma mód bekapcsolása, a kapcsolati beállítások, a szoftverfrissítés, plusz a vibráció, a néma mód időintervalluma, a repülőgép mód és a viselés – bal vagy jobb kéz – opciói).


[+]

Az óralapról balra simítva az alapvető (de variálható) alkalmazássorrend a következőképpen néz ki: a napi lépésstatisztikák, a pulzusszám (lehet kérésre és folyamatosan is mérni), a zene (csak az óráról játszik le, a telefont nem kezeli), az időjárás, az iránytű (duplán megérintve a légnyomás), a stopper és az alvásstatisztikák (ez utóbbit se vegyük tudományos pontosságúnak). Az óralaptól jobbra húzva indítható az edzéskövetés. Választható futás, terepfutás, gyaloglás, futógép, kerékpározás és szobakerékpár, az egyes edzések adatait pedig ugyaninnen lehet visszanézni, részleteiben. A Pace-ben rejlő potenciált mutatja, hogy mintegy félperces műholdkeresés után egész pontosan rögzíti a GPS az útvonalat (7,5 kilométeren 100-200 méteres különbséggel a valósághoz képest), serényen a pulzusszámot, terepfutáskor pedig nem csak a megtett távot, a tempót és a szokásos dolgokat (kilométerenkénti rezgéssel, Bluetooth fülesen hangos értesítéssel), de a szintkülönbségeket is.


[+]

Tényleg remek, hogy telefon nélkül megkapom az utat és a hegyi futásom összes releváns információját, annál fájóbb viszont, hogy ezek a Strava szinkronizálás kivételével az órán maradnak. Ha a Huami csapata a Pace mögé rak egy komoly, online (webes felületről) is elérhető, Google Fitbe beépülő, automatikusan (akár WiFi-n) szinkronizáló adatbázist, meglehetősen profivá válhat a termék okosoldalról, egyelőre viszont csak egy pofás aktivitáskövetőről lehet beszélni, csupa hasznos órafunkcióval, de azért fenntartásokkal a pontos mérések tekintetében.


[+]

A 280 milliamperórás lítium-polimer telep a leírás szerint öt nap normál (értsd: szenzorokat is bevető) használatot és 11,5 nap „órahasználatot” bír (értsd: a legtöbb funkció nem használatát). A saját tapasztalat inkább négynapos vegyes működés egy töltésről, folyamatos értesítéskijelzéssel, mindig aktív (de csak pár perce bekapcsolt háttérvilágítású) kijelzővel és napi egy-egy, 60 perc körüli futással (a GPS és a pulzusmérés ilyenkor bátran fogyaszt). Kis zenehallgatás és az alvásstatisztikázás is beletartozik ebbe, no meg a folyamatos, telefonos adatkapcsolat, ami így együttvéve tiszteletreméltó eredmény, ha az egy-két napot bíró okosórákkal vetjük össze. Persze sok, akár pulzusmérős, nem a kijelzőre rámenő aktivitásmérő bírja ennél jóval tovább, úgyhogy ebből a szempontból a Pace valahol középen helyezkedik el. Nyilván a nap 24 órájában aktív pulzusmérés a négy napot is megnyirbálja.


[+]

Az Amazfit Pace kellemes áron ajánl IP-védett, színes kijelzős, egész jó üzemidejű és minden hardveres jóval felszerelt aktivitáskövetést. Szuper, hogy 50 ezer forintért el lehet szakadni a telefontól és GPS-es követéssel statisztikázni a kerékpározást vagy akár az erdei futást, a napfény alatt remekül látható kijelzővel, óráról történő Bluetooth zenehallgatással és számos (nem mindig pontos) adatrögzítéssel. Az értesítéskijelzés viszont erre korlátozott (kijelzésre, nincs válaszadás), a telefonos notikat törölni csak az óráról lehet, és ahogy haladunk a mobilos kapcsolat felé, úgy világlik ki a Pace döntő hibája. A statisztikák teljes valójukban, a jelen variáns esetében ugyanis semmilyen globális adatbázisba nem szinkronizálnak, pedig pont ez volna a lényeg, egy mindenhonnan elérhető rendszerbe automatikusan feltölteni a mozgás-, az aktivitás és alvásadatokat. A futás stravás exportja is félmegoldás, a hegyi futás például át sem megy és az edzésfájlok megosztása sem opció, hogy más alkalmazásba kézzel importálja az ember.


[+]

A nappal jól látható kijelző árnyékban vagy szobabelsőben már nehezen leolvasható, egészen estig várni kell, hogy a gyenge háttérvilágítás meghozza a szemkímélő segítséget. Összességében pedig, bár az óra pofás és jól egybe lett téve, a plasztik házzal és kerámia bevonattal komolyabb ütésállóságra nem vennénk mérget, és mivel a Pace nem egy bővíthető rendszerű, interaktív okosóra, aktivitásmérőként mindenképpen a testesebb darabok közé tartozik. Nyilvánvalóan sokat lendíthet az EU-s Amazfit óra szekerén, ha/amikor a teljes statisztikázott adatcsomagot szinkronizálni lehet a telefonra, mi azonban nem a jövő és a benne rejlő potenciál alapján rittyentünk végszót, egyelőre pedig a Pace egy leláncolt oroszlán. Csatlakoztatott kütyüként sokkal működőképesebb volna Android Wear rendszert futtatva, persze ott mások a hardveres (és így a pénzügyi) követelmények, a Xiaomi/Huami sem szalad a Google-házasságért. Aktivitáskövetés oldalról pedig egy Garmin vagy Polar nyújt komplettebb, megbízhatóbb kütyücsaládot, nagyobb adatbázissal. A Polar M400 például már a sokkal pontosabb szívritmuspánttal is hasonló áron van, noha jóval kevésbé látványos, nincs színes kijelzője és bár képes bizonyos értesítések megjelenítésére, nincs benne rezgőmotor. Az is igaz, hogy mindkét gyártó többet kér jobban felszerelt modelljeiért, így számunkra marad a kíváncsiság, hogy mit tud majd az esetleges Pace 2, avagy a mostani, feljavuló mobilos háttérkörnyezettel. Addig a tetszésünket tudjuk kifejezni, a fenti fenntartássokkal.

Amazfit Pace

Bone123

A tesztkészülék az Eustock jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Azóta történt

Előzmények