Amazfit Pace - futni kéne vele még pár kört

IP-védelem, GPS, giroszkóp, pulzusmérő, kint felizzó kijelző és okosfunckiók – látszólag mindent tud a Xiaomi/Huami sportóra, ám szoftveroldalról befejezetlen a történet.

Belbecs és beüzemelés

A belsőségekre áttérve, a Bluetooth 4.0 a legfontosabb adatkommunikációs szabvány, hiszen ezen keresztül lehet androidos vagy iOS-es mobilhoz csatlakozni – vagy egy Bluetooth füleshez, esetleg hangszóróhoz. Van ugyanakkor WiFi kapcsolat is (az Amazfit Watch mobilalkalmazásban kell a hozzátartozó jelszót bepötyögni), ezen keresztül folyik például a rendszerfrissítés. A Pace egyébként saját, egyszerű órafelületet futtat 1.3.1m jelenlegi főverzión, angol nyelven, magyar opció nélkül. Tovább haladva a specifikáción az iránytű, a légnyomásmérő, a lépésszámláló, a giroszkóp és a GPS/Glonass is előkerül, és ez utóbbi az, ami az Amazfit órát kiemeli a többi, ötvenezer forint körüli, itthon kapható cucc közül. Hátra lehet ugyanis hagyni a telefont, és a Pace megoldja az útvonalkövetést, a lépésszámlálás alapú kalkulációnál sokkal pontosabb távolságmérést és ilyen formán az akkurátusabb kilométer, sebesség és tempóközlést.


[+]

Hardverileg egy 1,2 gigahertzes, kétmagos chipset dolgozik a Pace meghajtásáért, amely nyilván nem pörög úgy, mint egy komolyabb okosóra motorja, a kissé kényelmes tempójú szoftverfelület sebessége így is elfogadható. Akad pártized másodpercnyi várakozás érintéskor, egy-egy megakadás az oldalakon lapozva, ám gyorsan végig lehet gördülni a lehetőségek között és a funkciók is hamar elindulnak. Besegít az 512 megabájtnyi RAM, a 2,2 gigabájtnyi szabad tárhelyre pedig korrekt mennyiségű zeneszám fér, egy edzéshez legalábbis csak elég lesz. Jack csatlakozó természetesen nincs, úgyhogy Bluetooth eszközre lehet az óráról lejátszani.


[+]

A Pace-t mindenekelőtt az iOS vagy Android telefonnal kell párosítani, majd jöhet az áruházból lerántott Amazfit Watch alkalmazás beállítása – egyből érdemes minden engedélyt megadni az értesítésküldés és a hívófélkijelzés okán. Akik meg kijárnak futni, a Strava nevű appot is mindjárt feldobhatják, mert csak azzal szinkronizál jelenleg a ketyere, a Google Fittel vagy a Mi Fit appal az EU-s modell sajnos nem. És itt a jelenlegi legfőbb hiányosság: hiába a lépéskövetés, a pulzusszám mérés, az alváskövetés vagy a sporttevékenységek részletes statisztikázása, ezen adatok nem kerülnek át a telefonra és egy online adatbázisba, pedig az egész modernkori aktivitásvonalnak éppen a felhő és a mindig elérhető, szépen letisztázható adathalmaz a lényege. Az, hogy a telefonról vagy a számítógépről visszanézhetem az alvásadataimat, a különféle edzéseimet kidobhatom a térképre, nyomon követhetem a fejlődésemet, a testsúlyváltozásomat, a napi megtett lépéseket, akár havi és éves lebontásban, plusz egyénileg hozzáadva más mozgástevékenységeket, esetleg egyéb beépülő okosizék adatait.


[+]

Éppen ez az, amivel mondjuk egy FitBit termék állva hagyja jelenleg a nemzetközi Pace-t, és hiába az ígéretek a telefonos szoftverfunkciók bővülésére (a kínai variáns rendben összedolgozik a Mi Fittel), egyelőre minden statisztikát az óráról kell visszanézni. Ami nem feltétlenül a világvége, de hol a testsúlykövetés, az idő szerinti komolyabb bontás, a napi kalóriaégetés és minden egyéb kontextusba helyezése? A mobilapp mindössze az óramenü alkalmazásainak a sorrendjét engedi változtatni, az óralapot cserélni (18 alapvető, de saját képpel végtelen számú egyéni, köztük digitális és analóg is akad), plusz beállítani, mely mobilappok küldhetnek értesítést. Némi időjárási és sportinfó is állítgatható (pl. edzés közben mely adatok jelenjenek meg az órán), plusz a Strava szinkronizálás, de nagyjából ennyi. Bár az értesítések javarészt átmennek a Pace-re (van, hogy kimaradozik), azoknak csak a címszava, esetleg első két-három sora jelenik meg, ha pedig tíz Messenger üzenet fut be öt helyről, akkor is csak a legutóbbi kukkantható meg, válaszolni nem lehet, a notik törlése az óráról pedig nem jelent törlést a telefonról.

Számos óralap közül lehet választani Számos óralap közül lehet választani
Számos óralap közül lehet választani [+]

De legalább a bejövő hívást el lehet némítani vagy utasítani, nincs ugyanakkor SMS válasz vagy felvétel és beszélgetés az óráról. Magyarán, a csatlakoztatott funkciók javarészt kimerülnek az egyirányú értesítéskijelzésben. A Pace nem dolgozik együtt az androidos ébresztőfunkcióval sem, így külön kell az egyébként decens erősségű rezgést kérvényezni. Olyan okosfunkciók sincsenek, mint az ébresztés a beállított időpont előtti, legutolsó, könnyű alvásszakaszban (nyűgösebb mélyalvásból felpattanni). A „néma mód” sem kapcsol be, ha a telefonon ezt beállítottuk, kézzel kell arra váltani vagy az intervallumot megadni, ezt pedig külön módosítani, ha hétvégén nem szeretné az ember, hogy mondjuk fél kilenckor chat rezgésekre keljen.

Egy Stravába szinkronizált futás információi Egy Stravába szinkronizált futás információi
Egy Stravába szinkronizált futás információi [+]

Az időjárás-értesítés saját forrásból dolgozik (egyébként rendben, napi értesítés is van), a sportadatokból pedig csak a futás vándorol át az általam kevésbé preferált Strava alkalmazásba. Ebből is csak a sima futás, a terepfutás már nem, de a pulzusadatok sem jelennek meg a maguk teljességében. Még mindig elfogadható félmegoldás volna a statisztikafájlok exportálása és a felhasználó által preferált rendszerbe való kézi beemelése (pl. Runtastic), de ez sem működik, ahogy csak a pulzusadatokat sem tudom az említett appba szinkronizálni a telefonos futáskövetés mellé. Hogy miben több a kínai Amazfit óra mobilszoftveres oldalról, arról fórumainkon is lehet olvasni. Mi viszont az elénk került modellről tudunk csak nyilatkozni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés