Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lao ce

    aktív tag

    válasz euchi #6599 üzenetére

    a teljes lenyhez edzesben kell tartani a testet es a lelket, az egyik semmivel sem alabbra valo a masiknal. es a beszelgetesetekbe is nyugodtan helyettesitsed be a sportot.

    - aki sportol egeszeges
    (te) szoval aki nem sportol az mind beteg?
    - nem, de aki sportol egeszsegesebb.
    mindenki? vagy csak nehanynak segit?
    - mindenkinek segit de eltero mertekben
    stb stb

    a sport es a muveszet erositi a lelket, csakugy a meditacio. ezek hasonlo torol fakadnak, es mind hasonlo agyi 'mutatvany' azaz inkabb allapot.
    :)

    nicht kompot

  • euchi

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #6597 üzenetére

    Inkább én furcsálltam tőled ezt az általánosítást:
    #6586 "A boldogabb élettel egyébként nem is lőttél annyira mellé. Úgy vélem, ez egy elég kézzelfogható "haszna" a hitnek, és a kapcsolatnak Istennel. Az életed pozitívabbá válik. És nem csak a jó pillanatokban. Az igazi mély hit a gondolkodásmódot is megváltoztatja, kiegyensúlyozottságot, derűt ad. És most elég tömören fogalmaztam."
    Ebből csupán az a néhány szó hiányzott, hogy "annak aki rászorul"! Érted már, hogy miért kifogásoltam?

    "És mert szerintem a helyes út a kereszténység, még nem gondolom seggfejnek az összes ateistát."
    Mondtam én rólad ilyet? :U

    "A ateizmus szóval pedig nem vagyok kibékülve, mert nagyon egy kalap alá vesz mindent, miközben az elutasítóbb jelentés társul hozzá a köznyelvben. A "nemhívők" kifejezés valammiért szimpatikusabb."
    Akkor használd azt! Én nem isten létezésének lehetőségét utasítom el (akár létezhet is), hanem a szükségességét az én életemben. Részemről ennyi az elutasítás.

  • euchi

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #6600 üzenetére

    Tökéletesen értem. Én gyalogosan megyek, majd lerohad a lábam, te pedig egy sportkocsiból integetsz nekem. :DDD
    Hát ez most sokkal jobb, köszi. :U

  • euchi

    aktív tag

    válasz lao ce #6601 üzenetére

    Ha jól emlékszem Churchilltől egyszer megkérdezték, hogy mi a hosszúélet titka.
    Ő mindössze ennyit felelt: „No sport.” :DDD
    Amit sportról mondasz az általában igaz, ha sportolsz, egészségesebb leszel, de nekem nem tetszik ez a vallás párhuzam, mert ebből az következne, hogy aki vallásos az "egészségesebb" nálam. Te tényleg "egészségesebbnek" gondolod magad a hitetleneknél? Mi folyik itt? :F

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #6602 üzenetére

    Nem. Nem csak annak, aki rászorul, éppen ez az, hogy nem csak annak! Amíg komolyabban meg nem érintett ez az egész dolog, nem gondoltam, hogy komolyabban rászorulnék a hitre és Istenre. Most már máshogy látom, tudom, hogy komolan rászorulok, de nem azért, mert valami lelki bajom lenne, vagy problémám az életemmel. Egyszerűen Vele jobb. Nagyon jó volt addig is, de Vele még sokkal jobb. Lao ce is valami hasonlóra világított rá.

    És igen, ha úgy vesszük, általánosítok. Van, akinek a szó szoros értelmében mankó a hit, de másnak inkább sportkocsi, rakéta -nevezhetjük ezt is mankónak. Aki mankó nélkül nem tud járni, annak mankó, de aki eddig is futott, szaladt, annak ez a mankó egy más dimenzió. Szintén, lao ce is erről ír, csak nem a keresztény hit kapcsán.

    ""És mert szerintem a helyes út a kereszténység, még nem gondolom seggfejnek az összes ateistát."
    Mondtam én rólad ilyet? "

    Mondtam én, hogy mondtál rólam ilyet? : P

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • cucka

    addikt

    válasz Dalai Láma #6600 üzenetére

    Tetszenek a hasonlataitok :)
    De mégis, mondjuk Budapest-Róma távot végig futni sokáig tart. Egy sportkocsival viszont mennyivel előbb oda lehet érni!
    Ez a hit.

    Igen, ez a hit. A valóság meg az, hogy ti is ugyanúgy végigfutjátok a távot, csak közben örültök neki, hogy ezzel a szép sportkocsival mennyivel gyorsabban odaértek, mint ha futnátok. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #6603 üzenetére

    Így van. Talán annyit, hogy te a gyaloglásodat akár nagyon élvezheted is. És talán eszedbe sem jut, hogy lehetne sportkocsival menni, mert hát van két lábad, amivel mindenhova oda tudsz jutni.

    Én nem integetek, legfeljebb szólhatok, hogy szállj be te is. De erre te azt mondod, hogy minek, hiszen gyalog is ugyanolyan jól leérsz Rómába, és nem látod értelmét a sportkocsinak. Számodra a sportkocsi nagy sebessége talán nem is hihető.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6606 üzenetére

    Rátapintottál valamire. Ez a hasonlat gyengéje. Ebben a gyenge hasonlatban akkor azt mondom, hogy az öröm a sportkocsi. Annak az öröme, hogy sportkocsival megyek ,de közben gyalog. Ennek az öröme a sportkocsi. A haszon.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • cucka

    addikt

    válasz Dalai Láma #6608 üzenetére

    Igen. Ez olyan furcsa helyzet, hogy a placebó csak akkor működik, hogy ha nem tudod róla, hogy placebó. Ugyanilyen a vallás is. Akkor hasznos számodra, ha hiszel. Ha tudod, hogy nem igaz, akkor nem működik.

  • euchi

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #6605 üzenetére

    „Nem csak annak, aki rászorul, éppen ez az, hogy nem csak annak! Amíg komolyabban meg nem érintett ez az egész dolog, nem gondoltam, hogy komolyabban rászorulnék a hitre és Istenre.”
    De valami miatt megérintett téged, engem pedig nem.
    „Egyszerűen Vele jobb. Nagyon jó volt addig is, de Vele még sokkal jobb. Lao ce is valami hasonlóra világított rá.”
    Ha vele jobb, akkor nélküle rosszabb, ez az, ami nem tetszik. :(

  • euchi

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #6608 üzenetére

    #6607 és #6608
    Tehát van egy sportkocsid, örülsz neki, de közben gyalog mész. Megkérsz, hogy száljak be én is, aztán megyünk tovább gyalog, és együtt örülünk a sportkocsinak. :C

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6609 üzenetére

    Próbáltad már a vallást, hogynem hittél igazán benne? Lehet, ogy akkor is működik.
    Ráadásul a placebo esetén van egy hatás, amit ismerünk, vagy elvárunk. A hit esetén hogy is lenne ilyen? Persze mondanak szépeket, de lehet hallani sok nem szépet is, néha egész félelmetes dolgokat.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #6610 üzenetére

    Nem kell, hogy tetszen. Te választottad.

    Ha valaki fagyizik, és te nem kérsz, és utána meséli, hogy milyen finom, akkor sem kell örülnöd. Elhinned sem kell. De akár ki is próbálhatod. Azt is mondhatod, hogy oké, megpróbáljuk, elkezdünk figyelni, kicsit letesszük a kételyeinket, mert azok megvárnak minket. És belemegyünk a dologba.
    Egyszer kipróbálhatnád.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #6611 üzenetére

    Ez kezd belegabalyodós lenni. Cucka felvetésére mondtam, hogy a sportkocsi igzából maga az öröm. A sportkocsis példában alapvetően a sportkocsi létezik, és sportkocsi, és én nem gyalogolok.

    Cucka egy kicsit más megvilágításból nézte a dolgot. Abban az öröm felel meg a sportkocsinak.

    De tökéletes példa, vagy modell nincs, mindig csak a probléma egy részét vagyunk képesek modellel lefedni. Ne várj a sportkocsis példától se túl sokat. 3 másodperc alatt nem jutott eszembe jobb, és egy valósághoz közelítőbb modell leírásához most nincs kedvem, mert hosszú lenne.

    Sportkocsi van, de cucka észrevette, hogy hol nincs. A sportkocsi nem ott van, hanem egy kicsit beljebb. Ott viszont létező valóság.

    És légyszí ne várd tőlemm el, hogy érthetőbben magyarázzam, mert ez csak egy buta kis példa volt.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • euchi

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #6613 üzenetére

    Itt nem arról van szó, hogy vallaásod miatt úgyérzed, hogy most jobb neked. Azt én lesz@rom, hogy milyen a fagyi. A konkrét bajom az, hogy többnek gondoljátok magatokat egy hitetlennél. Ez jön le lao ce példájából (egészségesebb élet), de még a te béna sportkocsis példádból is. Ha egy ember képes vallás nélkül minden gondját, baját megoldani, a halált elfogadni, az örömeit megélni, a világ megválaszolatlan kérdéseit elfogadni, az miért érne kevesebbet, mint bármely hívő ember?

    #6614 "És légyszí ne várd tőlemm el, hogy érthetőbben magyarázzam, mert ez csak egy buta kis példa volt."
    OK.

    [ Szerkesztve ]

  • cucka

    addikt

    válasz Dalai Láma #6612 üzenetére

    Próbáltad már a vallást, hogynem hittél igazán benne? Lehet, ogy akkor is működik.
    Igen. Nem működik.

    Ráadásul a placebo esetén van egy hatás, amit ismerünk, vagy elvárunk. A hit esetén hogy is lenne ilyen?
    Azért vannak ilyen alap dolgok, hogy például Isten szeret, Isten megbocsát, Isten segít, Isten elítéli a bűnt, stb. Ezeknek megfelelő lesz a hatás is.

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #6615 üzenetére

    Kisebbségi komplexus? Senki nem beszélt itt arról, hogy ki ér kevesebbet.
    A keresztény tanítás szerint is minden ember érték, úgy, ahogy van. Nincs mérlegelés, hogy ki értékesebb, ki kevésbé. Ezt Jézus számtalanszor megmutatta.

    És nem több vagyok, csak jobb nekem. Több szempontból is. Egyrészt mert a helyes úton járok. Másrészt, mert a hit által jön ez a sportkocsi dolog is. Ettől nem én leszek felsőbbrendű mint te, hanem csak jobb lesz nekem. Ne keverjük a dolgokat.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6616 üzenetére

    És próbáltad már a hitet vallás nélkül?

    Vannak alap dolgok, ez igaz. De ezek addig csak szavak, míg el nem jutnak a tapasztalás szintjére.

    Másrészt meg van igazság abban, amit mondasz. Az, hogy valaki megbocsát, akkor jó, ha tudom, hogy megbocsát.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • euchi

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #6617 üzenetére

    Te azt mondod neked jobb, és a hit mellé jár egy sportkocsi is.
    Lao ce pedig azt mondja, jobb neki, mert a hittől egészségesebb lesz.
    Nézd, az életben csak az számít, hogy hogyan boldogulsz. Amikor azt mondod, hogy neked jobb, akkor ezalatt azt érted, hogy könnyebben boldogulsz?
    Meg kell, hogy mondjam vallás nélkül is lehet teljes és boldog életet élni. Van olyan, aki Isten segítségével teszi ezt, de én nem hiszem, hogy egyiknek vagy másiknak jobb volna. Szerintem egyszerűen csak más.

  • lao ce

    aktív tag

    válasz euchi #6619 üzenetére

    "Amit sportról mondasz az általában igaz, ha sportolsz, egészségesebb leszel, de nekem nem tetszik ez a vallás párhuzam, mert ebből az következne, hogy aki vallásos az "egészségesebb" nálam. Te tényleg "egészségesebbnek" gondolod magad a hitetleneknél? Mi folyik itt?"
    mi van idegesit a vilag?

    hallatlan, aki gyakorol bizonyos dolgokat, az... meglepo modon... gyakorlottabb lesz ezekben mint azok akik mondjuk csak vitatkoznak rola a forumon! es ez neked nem tetszik? teged osszezavar az egod :)

    a hit nem verseny masokkal. a hit verseny... onmagaddal.

    nicht kompot

  • euchi

    aktív tag

    válasz lao ce #6620 üzenetére

    Teljesen rossz a hasonlatod. Ha a hit szerinted az „egészségesebb”, „sportosabb” életmód, akkor egy hitetlennek hajlamosabbnak kellene lennie a „betegségekre” és rosszabb lenne a „teljesítménye” is. Ez egy marhaság. Ezt tudom, mert én is ezt az „egészségtelen” életmódot folytatom. Örülnék, ha végre rendet tennétek a fejetekben Dalai Láma és lao ce, mert nekem úgy tűnik, hogy a vallásotok azt az illúziót kelti, hogy nektek jobb dolgotok van, mint hitetlen társaitoknak. Az egy dolog, hogy valaki úgy érzi, jobb neki, mint régen, amikor még hitetlen volt, de ebből nem következik, hogy jobb neki, mint bármely hitetlen társának. Ha úgy érzitek segít nektek, akkor talán tényleg van értelme hinnetek. De ha hiszitek, ha nem, ti is ugyanott vagytok mint én, vagy a többi ateista, egy milliméter előnyt sem jelent nektek a hitetek az életben velünk szemben.

    „a hit nem verseny masokkal. a hit verseny... onmagaddal.”
    Ez már egy szebb mondat, persze ettől még nem értek vele egyet. :DDD

  • lao ce

    aktív tag

    válasz euchi #6621 üzenetére

    most megengedem magamnak hogy szemelyesebb hangot ussek meg veled szemben. ha nagyon zavar akkor jelezd, es majd megkerek egy moderatort hogy szedje ki amit irtam. nem celom folytatni ezt a stilust, szoval ez lesz az elso es az utolso hozzaszolasom igy.

    nem, nem rossz a hasonlatom. a hiba a te fejedben van.

    nehany dologban biztos vagyok, mint peldaul hogy te egy milliomod reszet sem vagy kepes felmutatni annak a bolcsessegnek amit az emberiseg sok ezer ev alatt felhalmozott hit ugyben. epp ezert a te allitasaid olyan konnyuek mint a mehecskefing a tavaszi szelben es csak neked fontosak, neked igazak.

    masodszor, te nem vagy kepes megerteni amit valaki ir neked. te onmagaddal vitatkozol allandoan mert bizonytalan vagy - ami mellesleg a legszimpatikusabb dolog benned. idaig talan haromszor irtam le amit gondolok egyszeru kifejezesekkel, te haromszor olvastad el es megis csak a sajat egodat felted, eddig terjed a te aggodalmad: senki sem lehet lelkileg egeszsegesebb mint te. mar ebbol latszik hogy neked szukseged lenne egy alapos lelki tiszulasra mert teljesen hatalmaba keritett a sajat magad fontossaga es velt tokeletessege.

    mikor neked ir valaki akkor nem veled hanem az altalad krealt vilagnezettel vitazik amit az egod taplal ami minden pillanataban az eletednek azt sugallja neked hogy olyan okos vagy hogy felulirhatsz evezredes bolcsessegeket, de legalabbis kimazsolazhatsz belole azt ami neked tetszik. hat kepzeld el, tevedsz. itt senki sem sajat magat kepviseli csak a "nem hivok". ok az ego-hivok mert csak a sajat maguk altal felfujt onamitas-buborekban biznak, de nem veszik eszre hogy visszafele gondolkoznak. eloszor allitjak hogy nincs felsobb hatalom, es utana mindent ugy kell kihozni hogy ez az allitas igaz maradjon.

    pont mint te. a logikad teljesen a sajat magadba vetett hiteden alapul es teljesen fals mert te ki akarsz hozni vegeeredmenyeket amik beleillenek a te vilagnezetedbe. ugye ha valaki rendszeresen fut akkor lehet hogy gyorsabb lesz mint tobben azok kozul akik nem gyakoroljak a futast, es valoszinuleg gyorsabb lesz mint az elott volt hogy elkezdte volna a gyakorlast. am ha monjduk valaki rendszeresen a spiritualis eletet es a lelket tartja edzesben es medital vagy akar imadkozik, akkor az felesleges, az semmit nem segit, jajj jajj neeeem!... mert ugye nem szabad hogy szamitson mert akkor oda a furdoszobai elmelkedesed arrol hogy nincs felsobb hatalom! na, ja. ertheto hogy orrverzesig kell vedened az allaspontodat mert osszetuzesbe kerult a valosaggal. ha a sport peldanal maradunk akkor te lelkileg egy haromszaz kilos amerikait kepviselsz a szaztiz meter gaton. attol hogy elsoporsz mindent magad elott meg nem azt jelenti hogy gyorsabb vagy mint azok akik konnyeden atszokkennek felette. egyszeruen nincs valasztasod, mert nem tudod atugrani szoval ignoralnod kell a problemakat magad elott.

    vegezetul:
    az a baj az ilyesmivel hogy hiaba irom mert ugyse hiszed el. az en szereny kepessegeimmel keptelenseg rest utni egy egobuborek vastag falan, en csak egy senki vagyok. epp ezert ilyesmikrol irni teljesen okorseg a reszemrol, az egesz az idom pazarlasa, a kettonk kozul en vagyok az ostobabb, nyugi. raadasul en meg tudom is hogy ostobasag ezzel foglalkoznom. ez a kulonbseg a kereszteny hivok es a taoistak kozott: a keresztenyek kepesek orrverzesig segiteni, remenykedni, sohasem feladni stb. az en hitem alapjaban nem forszirozza az ilyesmit, sot, bizonyos kozonnyel van azok irant akik vakok es suketek - hiszen lesz lehetoseguk egy jobb utat valasztani ugyis.

    [ Szerkesztve ]

    nicht kompot

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Dalai Láma #6597 üzenetére

    Na látod, az emberiség a sok évezredes bölcsességével odáig jutott, hogy az ateizmus egyenlő az egoizmussal. :) Megvan a hiányzó kifejezés.

    x gon' give it to ya

  • lao ce

    aktív tag

    válasz fordfairlane #6623 üzenetére

    en ugy tudom hogy az egoizmus onzoseget, bekepzeltseget jelent. nem gondolom azt es nem is irtam hogy aki nem hivo az bekepzelt vagy onzo.

    nicht kompot

  • fordfairlane

    veterán

    válasz lao ce #6624 üzenetére

    Hmm, igaz. Akkor talán az "individualista" kifejezés jobb.

    x gon' give it to ya

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz fordfairlane #6625 üzenetére

    Az individualisták pedig csak egy csoportját alkotják az ateistáknak. bár lehet, hogy elég nagy csoport. De ott vannak a keresők, meg még gondolom sok más csoport is.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • lao ce

    aktív tag

    válasz fordfairlane #6625 üzenetére

    en is hajlamos vagyok erre a termeszetem altal.
    sok rossz tulajdonsagom van (nemelyik megnyilvanul itt is a forumon gondolom). mind ertekes es hasznos szamomra, felettebb vigyazok rajuk.

    [ Szerkesztve ]

    nicht kompot

  • euchi

    aktív tag

    válasz lao ce #6622 üzenetére

    Gratulálok. Nem töröltetem. Amikor a vitapartner el kezd személyeskedni, azt többnyire azért teszi mert kifogyott a használható érvekből.
    „te onmagaddal vitatkozol allandoan mert bizonytalan vagy - ami mellesleg a legszimpatikusabb dolog benned.”
    Én most csak és kizárólag veletek vitatkozom. Hogy bizonytalan vagyok-e? A világot a teljes bizonytalanság uralja, és ezért van olyan sok vallás ami ezt a bizonytalanságot próbálja eloszlatni. Hogy sikerült-e, arra ti azt mondhatjátok, vallástól függetlenül, hogy igen. De a bizonytalanság, ebből a szempontból, szerintem sem is olyan rossz dolog, mert abból van hova fejlődni. Ellenben a látszólagos bizonyosságól...
    „idaig talan haromszor irtam le amit gondolok egyszeru kifejezesekkel, te haromszor olvastad el es megis csak a sajat egodat felted”
    Én nem féltem az egomat. Háromszor írtad le a hülyeséged, ami azt jelzi, hogy nálad nincs minden rendben. És úgy látom nem is az a fajta vagy aki a homlokára csap: „basszus tévedtem”
    „eddig terjed a te aggodalmad: senki sem lehet lelkileg egeszsegesebb mint te.”
    Pusztán a vallása miatt nem is. Ha te így gondolod, akkor komoly baj van a fejedben. Aggodalmam tárgya te voltál, nem én.
    ”mar ebbol latszik hogy neked szukseged lenne egy alapos lelki tiszulasra mert teljesen hatalmaba keritett a sajat magad fontossaga es velt tokeletessege.”
    Ha szükségét érzem, majd megejtem ezt a lelki tisztulást. A lehetőség mindenkinek adott.

    „mikor neked ir valaki akkor nem veled hanem az altalad krealt vilagnezettel vitazik amit az egod taplal ami minden pillanataban az eletednek azt sugallja neked hogy olyan okos vagy hogy felulirhatsz evezredes bolcsessegeket, de legalabbis kimazsolazhatsz belole azt ami neked tetszik. hat kepzeld el, tevedsz. itt senki sem sajat magat kepviseli csak a "nem hivok". ok az ego-hivok mert csak a sajat maguk altal felfujt onamitas-buborekban biznak, de nem veszik eszre hogy visszafele gondolkoznak. eloszor allitjak hogy nincs felsobb hatalom, es utana mindent ugy kell kihozni hogy ez az allitas igaz maradjon.”
    Szerintem te nem érted az ateizmus lényegét. Mi nem ragaszkodunk a világnézetünkhöz. Nincsenek „kreált” nézeteink. Ami van, az is csak a megismerésen alapszik. Nincs ateista-biblia amihez foggal körömmel ragaszkodnunk kell. A mi világnézetünk változik, ahogy a világ is változik.

    Amit ezt követő bekezdésben írtál, ne haragudj, arra nem tudok más mondani, szerintem marhaság. Teljesen rossz amit megpróbálsz kihozni belőle. Ha futós példádnál maradok, akkor a hited lehet, hogy jobb futóvá tesz, mint azelőtt voltál, de miből gondolod, hogy jobb futóvá tesz a többi futónál? A valóság az barátom, hogy mind együtt futunk, azaz éljük az életünket.

    Végezetül:
    Köszönöm, hogy a drága idődet pazaroltad rám, és köszönöm, hogy burkoltan egoistának neveztél, majd magamba nézek, és megvizsgálom, hogy adtam-e rá okot, az önzés távol áll tőlem. Ha már átmentünk személyeskedésbe, én is megjegyezném, hogy szerintem te beképzelt vagy. Tekintsd ezt egy jóindulatú kritikának, mint én az egoizmust.

    [ Szerkesztve ]

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #6628 üzenetére

    Csak félve szólok hozzá, és valószínűleg ennek sem lesz sok értelme.
    De:
    Szerintem sok dologban igaza van lao ce barátunknak veled kapcsolatban. Még akkor is, ha ezek neked rosszul esnek, és nyilván nem ez afórum a megfelelő hely arra, hogy önmagadba nézz, és ezt mások előtt is megmutasd. És hogy mirt váltott személyeskedő hangnemre? Emlékezz JJánosra. Amikor már nem tudtál mit írni, mert leírtad minden érvedet, és nem volt képes felfogni, akkor te is átváltottál személyeskedésbe (én is). De nem azért, mert úgy érezted, hogy az evolúció elfogadásába vetett bizodalmad kezd meginogni, hanem, mert úgy érezted, nem használnak az észérvek, és valami más kell, ami kimozdítja, magához téríti. Most itt is valami hasonlót vélek felfedezni.

    A másik:
    Miért zavarna téged, hogy egy hívő egészségesebb, boldogabb, vagy teljesebb életet él, mint te? Miért van szükséged arra, hogy ez ne történhessen meg? Ha neked jó úgy, ahogyan élsz, akkor miért olyan fontos, hogy másoknak a vallásuk miatt nehogy jobb legyen?

    "Háromszor írtad le a hülyeséged, ami azt jelzi, hogy nálad nincs minden rendben."
    Mik voltak ezen hülyeségei? És miért voltak hülyeségek? (ha már érvek)

    "Pusztán a vallása miatt nem is. Ha te így gondolod, akkor komoly baj van a fejedben. Aggodalmam tárgya te voltál, nem én."
    Érdemes megnézni pár tudományos kutatás eredményét, aminek más lett a végkicsengése.

    És szerintem az egoizmussal kapcsolatban félreértetted, amit lao ce mondott. nem az "önző bunkó" jelentésére gondolt, szvsz. De majd kijavít, ha tévednék.

    Meggyőződéseid neked is vannak, amiket semmi nem támaszt alá. Például szentül hiszed, hogy nem jobb a vallásosoknak, mint a nem hívőknek. És sok minden másban is.

    Folytonos bizonytalanságban pedig lehet élni, de minek. Nem jó. Az ember lába alá kell talaj. Az agyunk is így működik. Mindent beskatulyázunk, rendszerezünk, világképet alkotunk, határokat húzunk. A világ meg nem mindig ilyen. Finom átmenetek, kétértelműségek, lágy határok jellemzik.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • cucka

    addikt

    válasz Dalai Láma #6626 üzenetére

    Létezik a világon sok ember, aki ateista/racionális/szkeptikus nézeteket vall, de nincs egy egységes csoport, nincsenek vezetőik, nem gyülekeznek minden héten egy alkalommal, hogy megerősítsék saját nézeteiket.
    Az ateisták, szkeptikusok, agnosztikusok, individualisták stb. nem alkotnak külön csoportokat. Ezért írtam korábban, hogy a hasonló nézeteket képviselő, médiában aktív emberek javasolták a "bright" kifejezést, ami lefedi azokat az embereket, akikre ezek a fogalmak igazak, ugyanis a köznapi nyelvben nincs szó, ami lefedné ezt a világnézetet. Ezek a fogalmak mind mást-mást jelentenek, de mégis rokon értelműek.
    Nyilván ebben a topikban az ateizmus a legmegfelelőbb szó, de amúgy ezek az ateista emberek túlnyomó többsége nem csak ateista, hanem szkeptikus, individualista és így tovább. Ez az egész többről szól, mint az ateizmus, ami pusztán annyit jelent, hogy Isten valószínűleg nem létezik.
    A "keresők" alatt nem tudom, mit értesz. Ha azokat, akik keresik a számukra megfelelő vallást, akkor őket sem ateistának nem nevezném, sem szkeptikusnak és sem más egyébnek, ami ezekkel a fogalmakkal rokonítható.

    [ Szerkesztve ]

  • cucka

    addikt

    válasz Dalai Láma #6629 üzenetére

    Érdemes megnézni pár tudományos kutatás eredményét, aminek más lett a végkicsengése.
    Tudnál mutatni pár kutatást, ami azt bizonyítja, hogy a vallásos emberek jobb életet élnek, vagy jobban érzik magukat a bőrükben, vagy bármi hasonlót?

    Olyan kutatásról tudok, ahol egy kórházban vizsgálták, hogy az imádkozás mennyire befolyásolja a beteg gyógyulását. Hihetetlen, de meglepő módon semmilyen szignifikáns különbség nem volt az imádkozó és a nem imádkozó emberek eredményei között. :)

  • lao ce

    aktív tag

    válasz euchi #6628 üzenetére

    latom lepergett - igy megy ez. de, legalabb megkaptam a leckemet :)

    ha irok valamit akkor eleg pontosan azt irom le amit gondolok es egy dekaval sem tobbet. nem neveztelek egoistanak burkoltan. az egoizmus (meg ha az is vagy) teljesen jelentektelen. ennel sokkal melyebb dolgokrol irtam, de latszolag teljesen feldolgozatlan maradt.

    amugy igazad van valamiben: tobbszor hallottam mar magamra hogy bekepzeltnek hangzik amit mondok egyes temakkal kapcsolatban. ezert jobb is ha hallgatok. :)

    [ Szerkesztve ]

    nicht kompot

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #6631 üzenetére

    Így hirtelen ezekkel szolgálhatok. Tudom, hogy nem kielégítő, de még ráfeküdhetek a témára. Meg most jut eszembe, hogy az általad előhozott placebo hatás is pozitívumként jelenik meg a hívők oldalán :)
    [L:www.ihs.hu/anyagok/KM20080530.pps][link][/L]

    "
    Elméletek, módszerek és gondolatok
    az életminôség kapcsán

    DEMOS Magyarország Alapítvány

    ....
    A WHO kutatása szerint kevésbé depressziósak
    azok, akik valamelyik fenti értelemben tekintve
    vallásosak, kevésbé jellemzô rájuk az alkoholfogyasztás,
    43%-kal kevesebbet dohányoznak, problémamegoldó
    képességükre pedig általánosságban
    igaz, hogy kooperatívabbak és nagyobb toleranciával
    rendelkeznek. Általában elmondható, hogy
    a rendszeresen templomba járók az átlagosnál magasabb
    életminôségrôl számolnak be, ami egyrészt
    azzal magyarázható, hogy a vallásos gyakorlat támogató
    társas kapcsolatháló kiépítésére alkalmas
    életforma a vallási közösségben való részvételnek
    köszönhetôen, másrészt a vallásos emberek támaszt,
    célt, értelmet és megnyugvást nyernek hitükön
    keresztül. Ezzel szorosan összefügg, hogy
    míg a vallásgyakorlás kapcsolatban áll a depresszió
    és a reménytelenség alacsony fokával, addig
    a depresszió és a szorongás jóval gyakoribb azoknak
    a körében, akiknek mindennapi életviteléhez
    szervesen hozzátartozik a vallás. Egy lehetséges
    magyarázat erre az, hogy gyakrabban fordulnak a
    valláshoz a lelkileg sérülékenyebb emberek, akik
    ebben lelnek támaszra. ..."

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • euchi

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #6629 üzenetére

    „Emlékezz JJánosra. Amikor már nem tudtál mit írni, mert leírtad minden érvedet, és nem volt képes felfogni, akkor te is átváltottál személyeskedésbe (én is).”
    Tisztában vagyok vele, hogy miért tettem, és nem is vagyok rá büszke.
    „Most itt is valami hasonlót vélek felfedezni.”
    Van egy kis különbség: én tökéletesen értettem, hogy mit mondott, és érthetően ki is fejtettem, hogy ez ellen mi a kifogásom.
    „Miért zavarna téged, hogy egy hívő egészségesebb, boldogabb, vagy teljesebb életet él, mint te?”
    Egyáltalán, hogy lenne joga bárkinek is ilyet mondani: A vallásom miatt nekem jobb, mint neked. Engem az zavar, hogy ilyesmi megfogalmazódik a fejetekben.
    „Folytonos bizonytalanságban pedig lehet élni, de minek. Nem jó. Az ember lába alá kell talaj.”
    Én azt mondom, hogy nem feltétlenül rossz. Szerintem az életet pont az teszi széppé és izgalmassá, hogy bizonytalan, így az élet teret enged nekünk.

  • cucka

    addikt

    válasz Dalai Láma #6633 üzenetére

    Igen, a placebó hatás. A felmérés jó, ugyanakkor ha megfigyeled, csupa olyan betegséget, tünetet és fogalmat sorol fel, ami erősen szubjektív megítélésű és amúgy remekül kezelhető placebóval, vagy esetleg leginkább társadalmi gyökerei vannak (dohányzás, alkoholfogyasztás). Igen, a vallásos közösségek jótékony hatással vannak ezekre, pusztán azért, mert közösségek.
    Ami hiányzik, hogy a konkrét betegségek esetén van-e eltérés a vallásos és nem vallásos csoportok között. Valószínűsítem, hogy nincs. Tehát erősen kétlem, hogy például a gyomorrák, alzheimer kór, vagy más, egyértelműen vizsgálható betegség esetén előnyben lenne az, aki vallásos.
    Még egy dolog, amire kiváncsi vagyok: a magas iskolai végzettségű, viszonylag jó körülmények között élő emberek esetén is előjönnek ezek a különbségek? Például a brazil nyomornegyedekben értelemszerűen csupa pozitív hatása van a vallásnak, kérdés, hogy a nyugat-európai középosztálynál is látszanak-e ezek?

  • lao ce

    aktív tag

    ez tenyleg ironikus. az ember eltolti elete java reszet aktiv hit gyakorlassal es tanulmanyozassal. mikor megprobalja elmagyarazni a maga szereny kepessegeivel azt hogy hogyan is jarul hozza a hite ahhoz hogy teljes eletet eljen, es hogy mit jelent ez, akkor elkezdenek vele vitatkozni, hogy az hulyeseg meg hogy irjon bizonyitekot.

    aki gitarozni tanul az valoszinuleg ugyesebben gitarozik mint masok akik nem tanulnak. vannak kivetelek, peldaul jimmy hendrix vagy epp andrés segovia akik zsenik voltak. itt egyikunk sem gitar zseni, nekunk faradtsagot nem kimelve tanulni kell ezt. aki sok evet eltoltott ezzel az jol tud gitarozni es felismeri a kulonbseget a rossz es a jo gitarmuzsika kozott. aki nem tud gitarozni az csak azt tudhatja hogy tetszik neki vagy sem. az hogy sokat gondolkodik valaki a gitarozasrol nem helyettesiti a tanulast, nem fog tudni jobban jatszani egy kicsit sem annal aki eleteben eloszor lat gitart.

    aki enekelni tanul az valoszinuleg kellemesebben enekel opera ariakat mint aki nem tanul. vannak kivetelek, peldaul caruso. nem, nem, itt egyikunk sem o. aki tud enekelni az tudja a kulonbseget a jol eloadott celeste aida kozott es a rosszul eloadott kozott. masok legfeljebb azt allithatnak hogy tetszik vagy sem, hangulattol, korulmenyektol, kulturalis hattertol fuggoen. az, hogy valaki sokat abrandozik az operarol meg nem teszi szakertove az ariakkal kapcsolatban.

    vannak olyanok akik sokkal ugyesebben vezetnek autot mint mi. hopp, ez mar bantoan hangzik, ugye? mert mindenki nagggyon jo sofor. hat, egy versenypalyan bizony tokutolsok lenne itt mindeki mert semmit sem tudunk a vezetesrol. van aki ostehetseg, es raerez magatol mirol van szo. mi nem vagyunk azok. aki gyakorlott az par km/h sebesseg kulonbseget is erzekel egy kanyar bemeneti sebessegben, tizedmasodpercre megmondja egy kanyarkombinacio utan hogy mennyi volt a reszideje azon a szakaszon. aki nem gyakorlott az a paliknak elhiszi amit mond. de, meg a palik is jobban vezet mi valahanyan akik itt vagyunk, mert nem csak almodozott arrol hogy verseynkorulmenyek kozott akar vezetni hanem csinalta es ezaltal tanulta is.

    aki a lelki egyensulyat, belso harmoniajat akarja fejleszteni annak valamifele hitet kell tanulmanyoznia. tanulni kell ezt is mint minden mast, ez van. es mint minden mas tanulas ez sem olyan mint ahogy a kezdo tanitvany vagy a kivulallo elkepzeli, hanem teljesen mas. van aki "ostehetseg" a hitben. jezus, buddha, lao tzu a nevuk. ok tanitanak. mi tanulunk. ok eszrevesznek es elmondanak nekunk olyan dolgokat amikre mi nem jonnenk ra. aki gyakorolja a vallast az eligazodik azokban a kerdesekben amikkel a vallas foglalkozik. ilyen kerdes peldaul a lelki egyensuly, a teljesseg es az ego problemaja. lehet hogy ez nem tetszik valakinek mert utkozik a sajat elkepzeleseivel. de attol hogy vallasrol gondolkozik valaki meg nem valik kompetensse.

    nicht kompot

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #6634 üzenetére

    Mégis milyen fontos a biztonság. Látás, hallás, szaglás, tapintás. Mind azt szolgálják, hogy minél biztosabbak legyünk a minket környező világban. Egy vak ember számára nincs meg ez a biztonság és biztosság, minden lépés bizonytalan. Vajon mondanád rájuk, hogy milyen izgalmas az életük?

    Persze, jók a meglepetések, és izgalmas kifürkészni egy még fel nem fedezett dolgot, meg lehet várni kíváncsian a jövőt, de most nem erről van szó. Nem a szabad akaratról beszélek. hanem arról, hogy holnap kirúghatnak, de még nem biztos. Esetleg eladják a házat a fejed fölül, vagy gyaníthatóan megszállják az országodat idegen országok. De nem tudod egyiket sem, csak ott van az az aránylag nagy valószínűség. Hát ez nem egy kellemes élet. Például jó haza menni, tudni, hogy van egy biztos otthon. Vannak emberek, akiket ismersz, és vannak a megszokott tárgyaid, helyeid. Képzelj el egy relativizált világot, ahol ezek a biztos pontok nincsenek. Ez egyáltalán nem izgalmas.

    Az már igen, hogy mit kezdesz a szabad akaratoddal.

    Miért zavar téged még mindig, hogy a vallásom miatt nekem jobb, mint neked? Ez benned miért kelt rossz érzést? Ez nem valami felsőbbrendűség, mielőtt félreértenéd. De ezt lao ce elég jól kifejtette, nem akarom ismételni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • euchi

    aktív tag

    válasz lao ce #6636 üzenetére

    „aki a lelki egyensulyat, belso harmoniajat akarja fejleszteni annak valamifele hitet kell tanulmanyoznia.”
    Miért? Ez így működik?
    Pistike fejéből egyszer csak kipattan a gondolat: „Fejleszteni kellene a lelki egyensúlyomat, a belső harmóniámat!” És ezért Pistike elkezd tanulmányozni valamilyen hitet.
    Nem minden zajlik a tudat színterén. Azonban a kauzalitás érvényes lehet a hitre is, csak az okok sokkal összetettebbek. Ha például az a bizonyos belső harmónia nem volt meg korábban, a hit lehet egy jó alternatíva Pistikének.

  • euchi

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #6637 üzenetére

    Te is tudod, hogy nem erre gondoltam.
    A világ egészéről volt szó. Lehetőséged nyílik a világot megismerni, és meglelni az utadat a magad módján. Ha mindenki tudna mindent, tehát nem volna bizonytalanság, akkor az élet értelmetlen volna. A legkézenfekvőbb kérdés például, mi értelme a hitnek, ha tudod, hogy isten létezik. Sok vallás van, sok istennel, így határozottan állíthatom, hogy azoknak is a jelentős részét a bizonytalanság szülte.

    "Miért zavar téged még mindig, hogy a vallásom miatt nekem jobb, mint neked?"
    Őszintén szólva meglep, hogy te ennyire ragszkodsz ehhez. A keresztény hited az tanítja, hogy Isten színe előtt minden ember egyenlő, mégis megfogalmazódik benned egy ilyen gondolat. Ez azt feltételezné, hogy a te istened kivételezik veled a hited miatt, és előnyös helyzetbe hoz az életben velem szemben, csak azért mert hiszel.
    Pusztán a hittől neked nem lesz jobb életed, ezt mondja a vallásod. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #6640 üzenetére

    Én hozom magam előnyös helyzetbe. Ő fenntartja a lehetőséget mindenki számára. Mindenki jöhet. Az egyes ember az ,aki dönt arról, hogy akarja-e a jót, vagy sem.

    Nem egyenlő senki. Te nem vagy egyenlő velem, és a nők sem egyenlőek a férfiakkal. De ugyanolyan értékesek. ÉS te is ugyanolyan értékes vagy, mint én akkor is ,ha nekem a hitem miatt jobb, mint neked. Szeretném, ha látnád, hogy ez nem valami rangsor, felsőbbrendűség, vagy kasztosítás.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Dalai Láma #6637 üzenetére

    Miért zavar téged még mindig, hogy a vallásom miatt nekem jobb, mint neked?

    Szerintem azért zavarja, mert nem tartja igaznak ezt az állítást.

    x gon' give it to ya

  • euchi

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #6642 üzenetére

    Akkor meséld csak el, mi alapján mondhatod, hogy neked jobb, mint egy hitetlennek?
    Tekintsünk el attól, hogy ismered az illetőt, pusztán annyit tudsz róla, hogy nem hisz a te istenedben. És tegyük félre a halál utánidolgokat is, most csak az életről van szó.

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz euchi #6644 üzenetére

    Szerintem meg induljunk ki abból, amit eredetileg mondtam. Olvasd el, és akkor rájössz, hogy ebben a formában nincs is értelme a kérdésednek.

    Ugyanis nem azt állítottam, hogy egy bármilyen hívőnek sokkal jobb lesz, mint egy bármilyen hitetlennek.

    A vallásom szerint pedig még így is igaz.A halál utáni dolgoktól nem lehet eltekinteni, mert az szerves része az életnek.

    De válaszolok: Nekem attól jobb, hogy Isten belépett az életembe. Hogy közösséget vállalhatok vele. És ez nagyon jó. Mint a fagyi.

    Előtted is szabad az út, próbáld ki! Úgy érthetőbbé válik számodra is.

    De köszönöm a kérdéseidet, ezek jók arra, hogy mélyen magamba nézzek, és megkérdezzem ezeket magamtól. Miért is jó nekem, hogy Isten belépett az életembe?

    Így teljes a puzzle. Isten nélkül hiányos a kép.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz fordfairlane #6643 üzenetére

    Ebben az esetben érthető.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • euchi

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #6645 üzenetére

    „Szerintem meg induljunk ki abból, amit eredetileg mondtam. Olvasd el, és akkor rájössz, hogy ebben a formában nincs is értelme a kérdésednek.”
    Most erre gondolsz? „Miért zavar téged még mindig, hogy a vallásom miatt nekem jobb, mint neked?”
    Vagy erre? „Én hozom magam előnyös helyzetbe.”
    „Ugyanis nem azt állítottam, hogy egy bármilyen hívőnek sokkal jobb lesz, mint egy bármilyen hitetlennek.”
    De. Ezt állítottad. Többször is.
    „A halál utáni dolgoktól nem lehet eltekinteni, mert az szerves része az életnek.”
    El kell tekintened tőle, mert egy ateista nem törődik a halál utáni dolgokkal, számára ott nincs semmi, és ezt elfogadja.
    „De válaszolok: Nekem attól jobb, hogy Isten belépett az életembe. Hogy közösséget vállalhatok vele. És ez nagyon jó. Mint a fagyi.”
    Érdekes amit mondasz. Én is közösséget vállalok, hiszen ember vagyok.

    Enged meg, hogy meséljek neked egy egyetemi történetet:
    Egy egyetemista csávónak az egyik tárgy egész jól ment, a beadandó feladatot rövid idő alatt könnyedén meg tudta csinálni, és mivel neki ez nem jelentett gondot, több másik évfolyamtársának is besegített a beadandóban. Elérkezett a vizsgaidőszak és szerencsétlennek nyakába szakadt a sok tanulnivaló. Azt hitte itt a vég, ennyi tételt nem lehet kidolgozni, ennyi mindent nem lehet időben megtanulni. Mit történt vele? Sorra kapta a segítségeket azoktól akiknek korábban segített, és még csak kérnie sem kellett, mert társai megtudták, hogy bajban van. Hála a segítségüknek sikeresen zárta a félévet. Természetesen, a történet rólam szól. Az életemből tudnék több ilyet is mondani ,és gondolom te is. Megtanultam, hogy attól is jobb lehet nekem, ha másoknak teszek jót, ami benne van a Bibliában is, engem mégis az élet tanított meg rá, a közösségi élet.

    Te lehet, hogy fölfedezed a történetben Istent, én viszont egyedül az embereket látom benne, és itt van a különbség közted és köztem. Ha azt feltételeznénk, hogy Isteni beavatkozás volt, azzal a segítők akaratát kérdőjeleznénk meg. Ha magát a lelkiismeretet tulajdonítod Istennek, az más. Én úgy gondolom, hogy ez is kialakul a társas érintkezés során, hiszen vannak antiszociális emberek, akiknél ez nem alakul ki, és szívfájdalom nélkül képesek akár gyilkolni is. Maga az emberi faj csak fokozatosan kezdett el ilyen szavakat használni, hogy lelkiismeret. Tudjuk, hogy egy szó, önmagában nem számít semmit. A lényeg az ami a szó mögött van, és ezt mi adjuk hozzá.
    Tehát ebben a közösség dologban van valami. A közösség szerintem is jó, de nem attól, hogy Isten benne van, hanem attól, hogy mi benne vagyunk, és tevékenyen részt veszünk benne.

  • lao ce

    aktív tag

    válasz euchi #6647 üzenetére

    "De. Ezt állítottad. Többször is."
    probald mar ujra elolvasni es megerteni amit irunk neked joember, de ne kepzeld mar bele a te kis sajat otleteidet amibe aztan belekotsz sajat magad.

    hiaba erolteted nem fogunk olyan allitasokat vedeni amit te talaltal ki mert azokkal sem dalai sem en nem ertunk egyet. kovetkeztetesekbol kettes ala vagy, kotekedesbol csillagos otos, szoval ennek megfeleloen kellene egy kis balanszra torekedned ebben is - meg mindenben.

    mikor tobbszor atfogalmazva ujra leirom/leirjuk neked az allaspontunkat akkor lehulyezel mert tobbszor leirjuk neked. ezert mondom hogy magaddal vitazol. teged trurl epitett az elektromos trubadur utan, vagy mi? :)

    [ Szerkesztve ]

    nicht kompot

  • euchi

    aktív tag

    válasz lao ce #6648 üzenetére

    „probald mar ujra elolvasni es megerteni amit irunk neked joember, de ne kepzeld mar bele a te kis sajat otleteidet amibe aztan belekotsz sajat magad.
    hiaba erolteted nem fogunk olyan allitasokat vedeni amit te talaltal ki”

    Nem képzelek bele semmit. Abból indulok ki amit ti állítotok. Azokat a mondatok is Dalaitól származnak.
    „kovetkeztetesekbol kettes ala vagy, kotekedesbol csillagos otos, szoval ennek megfeleloen kellene egy kis balanszra torekedned ebben is - meg mindenben.”
    Ne osztályozz engem. A személyeskedést már megejtettük korábban, meg is kaptad az építő kritikát, és úgy látom, le is pergett rólad. ;) A balanszot, hogy érted? Legyek Bólogató Jancsi, és értsek veletek egyet. Nem hiszem, hogy közeledhet a álláspontunk e tekintetben. :(
    „mikor tobbszor atfogalmazva ujra leirom/leirjuk neked az allaspontunkat akkor lehulyezel mert tobbszor leirjuk neked. ezert mondom hogy magaddal vitazol.”
    Az meg se fordult a fejedben, hogy ne hajtogasd folyton ugyanazt átfogalmazva, hanem érvelj is mellette. :U Ha nem tudsz érvelni, akkor inkább maradj csönden.

    [ Szerkesztve ]

  • lao ce

    aktív tag

    válasz euchi #6649 üzenetére

    igen, kiindulsz.
    ne indulj ki sehova mert rosszul csinalod.
    csak arra reagalj ami le van irva ne arra amire te jutottal (atfogalmaztam)

    [ Szerkesztve ]

    nicht kompot

Új hozzászólás Aktív témák