- Légies iPhone halvány színei
- Google Pixel topik
- Egyesíti a Google az Android és a ChromeOS rendszereket
- Yettel topik
- Xiaomi Smart Band 8 - folyamatosan
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- Motorola Edge 60 és Edge 60 Pro - és a vas?
- OnePlus 7T Pro - árban is a csúcson
- Eurós árlista a Google Pixel 10 telefonokhoz
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
Új hozzászólás Aktív témák
-
shabbarulez
őstag
Az optikai elven működő hálózati technológiák már nem az ADSL-ről szólnak. Az ADSL egy idejétmúlt technológia, ami ott ahol már optikai megoldásokat alkalmaznak folyamatosan tűnik el majd végül teljesen kihal. Egy optikai kábelen nyújtott szolgáltatás szó szerint fényévekkel jobb mint a rézkábeles ADSL. Optikán sokkal nagyobb sebességet lehet nyújtani így az elérhető szolgáltatások köre is messze nagyobb. Optikai technológiával 100/100Mbps sebesség biztosítható a jelenlegi technológia szint mellet ami akár HD minőségű IPTV vagy VoD szolgáltatáshoz is elégséges kapacitást biztosít. Mivel az optikai kábel adatátviteli képessége kvázi végtelen csupán a végpontokra rakott aktív eszköztől függ milyen kapacitást alakítanak ki, a jővőben az áttérés a gigabitre csupán egy eszköz cserét jelent. Az optikai hálózatoknak nincsenek olyan rákfenéi mint a réz alapú ADSL-nek. Nincsenek olyan technológiai korlátosságok hogy a távolság és a kábeljellemzők függvényében csökken a sebesség vagy adott távolság után teljesen elfogy így ott nem is nyújtható a szolgáltatás. Optikai kábelen 10-20-70 km távolságot is át tud hidalni ugyanazt a kapacitást nyújtva. Nincs olyan gond mint ADSL-nél hogy a szomszédos érpára áthallása miatt csökken a teljesítőképesség, lessul, szakad a kapcsolat.
A rézkábelen nyújtott adatszolgáltatás kora már múlandóban van, már megkezdődött az áttérés az optikai alapúra és ennek üteme egyre inkább gyorsulni fog, míg lassan a réz el fog tűnni. Pár évtized múlva már csak távoli emlék lesz.
Az állam vagy önkormányzatok szerepe azokon a terüleken van ahol üzleti alapon a szolgáltatóknak nem érné meg az optikai gerincháló kiépítése. Közmű jellege akkor lenne ha ez minden település felé megvalósulna így minden településen lakónak lehetősége lenne szélessávú szolgáltatáshoz jutni, azonos esélyekkel. Ha már az optikai gerinc megvan azon mehet xDSL, ktv, de akár optikai last mile szolgáltatás is.Ha az állam egy országos optikai közmű gerinchálózatot nyitott formában oldana meg, akkor bármelyik szolgáltató bérelhetne akár önköltségi áron is, ez pedig a jelenlegi ''mesterkélten'' magasan tartott bérelt vonali árszintnek betenne és a vidéki vs. nagyváros közötti különbségeken enyhítene. Pl. Dél-Koreában 1995-ben 1.5 milliárd dollárért csinált országos nyitott gerinchálót az állam van is neki következménye, de a skandináv országoknál is él ez a modell, így ott a sötétszál bérlet jelenleg olcsó. Anno 2 éve volt egy EU jelentés ami az EU-n belüli bérelt vonali árak közötti nagyfokú eltéréseket hivatott volna csökkenteni, de ebből nem lett semmi. Abból a jelentésből kiderült hogy egyes országok bérelt vonali árai között akár 7-8x-os differenciák is vannak és bizony mi a legdrágábbak között voltunk.
Ott ahol elég pénze van az önkormányzatok szóba jöhet még a saját forrásból megoldott muni/közösségi optikai közmű is településen belül. Egyes nyugati nagyvárosoknál már elkezdődtek vagy tervbe vannak ilyen projectek. Ez megint egy nyitott optikai hálózatot szül, de már településen belül. Ezzel a területi inkubens egyeduralmát csökkentik.
A XIII. kerületben nem a lakásig megy az optika, hanem a háztömbökig és onnan rézkábel megy tovább az előfizetők otthonáig. Azért is nevezik Hytas-nak amiből a H a hibridet jelöli ahogy ktv-nél a HFC. A gond ott van hogy a jelenlegi rosszú rézkábel last mile berendezkedéshez ez az infrastruktúra nem passzol. A jelenlegi xDSL kialakításnál ahol a DSLAM a főközpontban van ez a hibrid infrastruktúra nem ad működőképes xDSL-t mert az csak csupa rézen működőképes. Viszont lehet rajta sokkal jobbat csinálni, csak máshogy. Az optikán el lehet vinni a házakig a gigabit ethernetet. Oda olyan MDU-t rakni ami mondjuk VDSL2-t használ a nem túl hosszú rézkábelen és máris mehet a 100/100 Mbps az előfizetőkhöz. De ha megoldható a háztömb UTP-vel való átkábelezése akkor egy ethernet switch is megteszi. Persze ez a technológia drágább mint az ADSL ami ma már szinte alig kerül valamibe, de többet is ad és jobban passzol a 3play szolgáltatásokhoz amivel a szolgáltatók meg akarnak jelenni a piacon. Ezen technológiák felhasználása ma már egyre szélesebb körű. Sok milliós számban vannak FTTx kapcsolódások világszerte és ezek száma rohamosan növekszik, 2010-ig már a száz milliót fogja közelíteni a jelenlegi 10-15 millió helyett. A következő évtized pedig már abszolút a optikara való átállás jegyében fog eltelni.
Új hozzászólás Aktív témák
- Formula-1
- PROHARDVER! feedback: bugok, problémák, ötletek
- Klaus Duran: 2025 dude
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Vezeték nélküli fülhallgatók
- Óvodások homokozója
- Horvátországi nyaralás
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- NVIDIA GeForce RTX 4060 / 4070 S/Ti/TiS (AD104/103)
- További aktív témák...
- Telefon szervízhez szükséges szerszámok
- hibás WerMamba Phantom roller +ajándékkal! (kivehető akkus, tárcsafékes)
- Lenovo Gamer Laptop: Ideapad Gaming 3 (i5 12500H, RTX3050, 32GB RAM)
- AKCIÓ!!! GAMER PC: Új RYZEN 5 4500-5600X +RX 6700XT 12GB +16-64GB DDR4! GAR/SZÁMLA! 50 FÉLE HÁZ!
- GAMER PC! i7-10700K / RTX 3060 Ti / Z490 / 32GB 3200MHz / 500GB NVMe / 750w! BeszámítOK
- Bomba ár! HP ProBook 450 G10 - i5-1335U I 16GB I 256SSD I 15,6" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- Eladó karcmentes állapotban levő Xiaomi 14T 12/256GB / 12 hónap jótállás
- Telefon felvásárlás!! iPhone 13 Mini/iPhone 13/iPhone 13 Pro/iPhone 13 Pro Max
- LG 65" C1 OLED - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox Ready!
- Új! Targus - USB-C Dual HDMI 4K HUB - 2 HDMI-vel. Saját töltő nélkül 2 monitorral (120Hz)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest