Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz wm2 #111779 üzenetére

    CD - DAT és DAT-WAV vs. "mai wav"-ok (egyszóval: lossless digi formátumok) közötti összehasonlítás eredménye így nézne ki kb a bitfolyamot előállító oldalon, ugyanazon anyag esetén:

    1001010110101010101 (CD)
    1001010110101010101 (DAT)
    1001010110101010101 (WAV)
    1001010110101010101 (FLAC, ha még azt is bevennénk)

    Szóval az összehasonlítás lényegében nem magát az adatot érintené, hanem a DAC-okat, ilyenolyan analóg oldali áramköröket, de ha nem biztos 100%-ra hogy ugyanaz az anyag, akkor lehet mastering is, kiadás, más médiumra máshogy keverés, satöbbi.

    Ezért is fura nekem, hogy a CD hogyan fekszik két vállra a DAT-al szemben, szvsz halál ekvivalensek, 16 bit mindkettő, a DAT picit mehet alá (32) és fölé (48) a 44.1-nek, de feltételezve, hogy a forrása egy DAT vagy CD médiumnak bitre ugyanaz (pl. a DAT-ról kapott WAV-ot kiírni CD-re, vagy vissza), digitál oldalon nem lesz eltérés köztük. Ha viszont szobában fogja a kettőt és összehallgatja, hogy melyik a jobb, valójában lejátszó készülékek DAC és analóg oldalának eltéréseit hallja, ugyanarra a bemenő adatra.

    A CD elporladása is érdekes dolog, a gyárijaim mind makulátlanok, az írtak közül a Fuji-k hulladékok, szélük "berozsdált", minden bajuk, Philips CDR-80 legendásan faszák (ők ráadásul a legöregebbek), van még pár jó Memorex is. A DAT meg szenvedett még egy szalagminőség-betegségtől is, amikor nedvesség hatására (szobai környezetben) elkezdett elválni a mágnesezhető oxidréteg az alatta lévő hordozó műanyagtól, lényegében használhatatlanná téve a szalagot.

    Én mára végeztem az összes fizikai hordozóval, persze a merevlemez és az SSD is az, de itt már olyan szintű 100%-os hibatűrést és redundanciát lehet informatikai alapon megvalósítani akár házon belül, akár különböző eltérő geolokációkkal, amiről földi halandó a 90-es években még nem is álmodott.

    Amúgy szép hobbi. Cimbi az ATRAC hangot imádta, behúzott anno (még gimisek voltunk) a CD játszója mellé egy Sony MiniDisc-et, esküdött a hangjára, tényleg jó volt :) (pedig bőven veszteséges).

    Nosztalgiázni jó :K

    A DDS úgy tudom, adat szalag volt, fájlrendszerrel stb. Őket olvasta-értelmezte az audio-only célú DAT, a DAT szalagot a DDS meghajtó viszont nem.

    Tehát akkori wav és mai wav kontextusban mindig fontos, hogy tudjuk, ugyanarról a wav-ról van-e szó. Ha igen, idő-agnosztikus az összehasonlítás és mint ilyen, haszontalan. Miért lenne más egy x éves wav egy maitól ? (Feltéve, hogy nem sérültek). :U

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Új hozzászólás Aktív témák