Xiaomi Mi Watch - globális termék lokális bajokkal

Jó árfekvésű, letisztult, elegáns termékkel lépett be a Xiaomi saját nevén az okos órás piacra, sokrétű szolgáltatáskínálattal és kiforrottnak tűnő szoftverrel.

Bevezető

Sokáig a Xiaomi saját nevén csak az okos karperecek piacán dominált, bár a Mi Band termékeket is általában a Huami (Amazfit) rakta nekik össze. A Mi Watch viszont kapásból egy másik liga, egyrészt ez egy sokkal komolyabb óra, másrészt árban is más szintet képvisel, a hazai hivatalos ára ugyanis 40 ezer forint, ám látva és használva a terméket rögtön tegyük is hozzá, hogy ez egyáltalán nem túlzó a tudásához képest. A Xiaomi.hu egy bontatlan példányt juttatott el hozzánk, szóval rám hárult a komplett bontogatás és beüzemelés.


[+]

Az okosórák piaca egyre szélesebb, ha a karpereceket ki is vonjuk a képletből, akkor is 10 lepedő környékén kezdődnek az értelmezhető masinák, a felső határt pedig inkább nem is kell definiálni, a Samsung és az Apple is csinál limited modelleket, de a TAG Heuer is kínál Android Wear platform köré épülő megoldást, nyilván nem két fillérért. Persze a leginkább filléres kategóriában inkább óra formájú, de egy karperec funkcionalitásával megáldott kütyüket tudunk halászni (mint amilyen a két Haylou), a Mi Watch eggyel fentebb lépve olyan konkurensekkel találkozik, mint a partnercég Amazfit modelljei, vagy a Honor órája.


[+]

Noha az okosórás piac kezdeti fázisában még úgy tűnt, hogy a Google fog dominálni az Android Wear platform köré épített szerkentyűkkel, mára mégis úgy alakult, hogy az óra- és divatvilágból érkező márkák választják ezt a megoldást, hiszen nem akarnak szórakozni az IT jellegű fejlesztésekkel, a telekommunikációban már régóta jelen levő cégek elkezdtek saját rendszert és felületet készíteni, a Samsung a Tizen mellett tette le a voksát, de a Huawei, a Honor és az Amazfit is inkább saját szoftverre esküszik. Az Apple meg Apple, az egy külön kategória, de még úgy is nagyon nagy szereplőnek számít, hogy leginkább csak azoknak opció, akiknél a telefon is almás. A Xiaomi szintén a saját útját járja, a Mi Watch iOS és Android rendszerű mobilokkal is működik, saját alkalmazása van (Xiaomi Wear), Mi fiókkal illik összekötni, viszont nem a Xiaomi, hanem a 70mai gyártja, amely szintén a Xiaomi holdudvarába tartozik.

Doboz, külső

A csomagolás korrekt, hosszúkás dobozban fekszik kinyújtózva az óra. A tartozékok listája kurta, különböző papírhalmok (garanciajegy, használati útmutató) mellett csupán egy töltőpadot találunk majd, amely mágnesesen húzza magára az órát, hogy a két csatlakozón keresztül elindulhasson a töltés. A másik vége USB-A, szóval bármilyen töltőfejbe be lehet dugni.


[+]

A Mi Watch nem egy kicsi óra. A Galaxy Watch 3 eltörpül mellette, az 1,39 inch átmérőjű, kör alakú kijelző pedig karima nélkül tündököl a csuklón, a 454 x 454 pixeles felbontás és az OLED technológia miatt kimondottan szép képet ad, a 450 nites maximális fényerő pedig bőven elég napfény alatt is. Ránézésre egyébként a Mi Watch nagyon hasonlít a pont nemrég tesztelt Amazfit GTR 2-re, a kijelző nagy eséllyel ugyanonnan érkezik, de más alul a csatlakozó és pulzusmérő kialakítása, más a menürendszer is, szóval annak ellenére is két különböző termékről van szó, hogy akár össze is lehetne őket keverni.

Mi Watch és Amazfit GTR 2
Mi Watch és Amazfit GTR 2 [+]

A szinte káva nélkülinek tűnő kijelző főleg ebben a fekete változatban iszonyú dögös, a fekete szilikon szíj jó vaskos és tág határok között állítható (és nyilván cserélhető), a halványan, pirossal meglöttyintett sport gomb pedig finom kis formai extra. Persze van azért káva, de alig látszik, a matt feketére fújt tokozás poliamid, van olyan verzió is, ahol meghagyták ezüstös színben és ott alumínium-ötvözetet használnak.


[+]

A hátoldalon optikai pulzusmérőt találunk, a kétpines töltőcsatlakozónak is itt jutott hely, plusz a véroxigén szenzor is errefelé üldögél. Hangszóró azonban nincs a terméken, a Mi Watch csak rezgés segítségével véteti észre magát a csuklón. Jutott viszont valahová fényérzékelő, mivel van automatikus fényerő-szabályozás, de ezt elég ügyesen rejtették el, mert tüzetes szemrevételezés mellett sem találtam meg. Valószínűleg felül van valahol, mert ha ott világítottam pofán egy zseblámpával, akkor nyomta fentebb a fényerőt.


[+]

Nem iszonyú nehéz az óra, de kétségkívül jelen van. Leginkább a mérete miatt, ez inkább férfikézre való, semmiképpen nem mondanám filigránnak. Viszont nem kényelmetlen hordani, mert az óratest csak 32 grammot nyom a mérlegen, a kijelzőt pedig Gorilla Glass 3 védi, de azért nem érdemes odacsapni semmihez, mert ez a védelem inkább a karcok ellen szolgál. A termék vízálló (5 ATM), úszni is lehet vele, vannak is ennek megfelelő aktivitási funkciók a menüben.

Menürendszer

Egy ekkora kijelzőn elég jól lehet már babrálni a funkciók között, ráadásul a Mi Watch reszponzív és azonnal reagál a parancsokra. Nem tudjuk, hogy pontosan milyen hardver van benne, egyébként is a szokásos káosz jellemzi a Mi Watch különböző neveken és régiókban piacra dobott verzióit. Ami nálunk van, az az úgynevezett “Global”, de van Mi Watch Color és Mi Watch Revolve is, mi meg csak pislogunk össze-vissza, hogy akkor ez a termék igazából melyik kínai bigyónak a nemzetközi verziója, hát tökre köszi. Azt mondja egy csomó forrás például, hogy a termékben van belső tárhely, hát közlöm, hogy nincs, vagy legalábbis nincs annyi, hogy azt bármire lehetne használni (főleg zene), de persze a statisztikai adatokat és mérési eredményeket a következő szinkronizációig nyilván képes tárolni a termék.

[+]

Hirdetés

Viszont van egy tök patika kezelőfelületünk, ami roppant logikus, fürge, majdnem hibátlan, csak annyi észrevételem van, hogy néhány felületről a vissza gomb kicsit hiányzik, de maximum annyi baj történik, hogy a főképernyőre esünk vissza, mert a home gombot vagyunk kénytelenek nyomogatni. Ezt pont ki lehet bírni, cserébe a fentről lehúzható értesítési panel szépen listázza a bejövő bigyókat. Lehet törölni az összes notifikációt, illetve ha valamit megnéztünk, az automatikusan eltűnik a listából. Az ékezetekkel végre nincs semmi baj, mindent szépen megjelenít, nyilván az animgifek nem jönnek át, de a szokásos emotikonok igen. Az ismertebb alkalmazásokhoz ikon is dukál (Messenger, Facebook, Instagram), az ezeken túli szoftvereknél (például nálam a mobilbanknál) csak annyit ír kék négyzetben a felület forrásként, hogy “APP”, de ezt is pont ki lehet bírni. Válaszolni, reagálni viszont nem tudunk, még előre gyártott sablonok sincsenek.

[+]

Ha lentről felfelé húzzuk fel az ujjunkat, akkor a gyorskapcsolók panelját kapjuk jutalmul, ahol legfelül az Alexa ikonja üldögél, tehát van mikrofon valahol a terméken, de mondhattam neki akármit, semmi sem történt. Viszont van más opció is errefelé, lehet fehér fényt tolni a kijelzőre (a.k.a. zseblámpa), elérhető a vekker, a DND (ne zavarj) üzemmód, ami sajnos nem szinkronizál a telefonnal, kikapcsolható a csuklómozgásra feléledő kijelző és fixre be lehet állítani, hogy a kijelzőn látszódjon az óra. Itt azért van anomália, a csuklómozgásra magához térő kijelző csak akkor aktív, ha az always-on mód ki van kapcsolva. Magyarán ha van egy halvány számlapunk állandó jelleggel, akkor hiába rázzuk a kezünket, a konkrét funkcionalitást csak duplakoppal, vagy valamelyik gomb megnyomásával érjük el, ha viszont nincs mindig aktív kijelző, akkor lehet kérni, hogy a magunk felé fordított óra felébredjen.

[+]

Ha jobbra-balra indulunk, akkor a különböző funkciókhoz tartozó widgetek között fogunk szánkázni, ennek sorrendisége és listája a csatlakoztatott alkalmazás segítségével variálható. A konkrét menübe pedig a home gomb megnyomásával jutunk be, itt egy nagyon színes ikonhalon vár bennünket, ami eleinte olyan, mint egy tippmix-szelvény, de csak elsőre tűnik ijesztően kuszának, ha az ember jobban megnézi, akkor hellyel-közzel meg tudja fejteni, hogy melyik rajz milyen funkciót takar. És sokat nem fogunk itt babrálni amúgy, az oldalra lapozós widget felületeken ott vannak a legfontosabb funkciók, ha pedig sportolni támad kedvünk, arra alapesetben az alsó gombot fogjuk használni, bár ennek lehet másik funkciót adni a csatlakoztatott alkalmazás megfelelő menüpontjában.

[+]

De azért a rend kedvéért nézzünk meg egy-két beépített funkciót. Ilyen a zenelejátszó, ami saját tárhely hiányában a telefonunkra támaszkodik, léptetni és megállítani lehet a muzsikát. Van telefonkereső, ami megcsörgeti a mobilunkat, lehet a kamerát is matatni az óráról, az időjárást az AccuWeather szolgáltatja (szintén a telefonról szipkázva az infót), a pulzusmérés lehet folyamatos is (de egy kicsit mindig többet mér, mint a Galaxy Watch3), a vérixogént viszont nem méri állandóan (nem is nagyon lehet), csak külön kérésre. A stresszt is próbálja detektálni, de én a jelek szerint iszonyú nyugodt csávó vagyok, van légzésgyakorlat és alvásmonitorozás is, valamint ébresztő, stopper és időzítő, plusz időzítő és barométer. Azért egy csoffadt számológép még idefért volna.

Telefonos app

A Mi Watch üzemeltetéséhez meglehetősen ajánlott a Xiaomi Wear használata, enélkül nem sokra megyünk. Illetve ha már összelőttük az órát a telefonnal, akkor utána mehetünk a mobil nélkül is szaladgálni, de általános, mindennapi használat során erősen támaszkodik az okostelefonra a kütyü. A Xiaomi Wear elég jól kitalált alkalmazás, semmi perc alatt összejön a kapcsolat az órával, hogy aztán iszonyú sok számlap közül válogathassunk. Ezeket előbb le kell tölteni, aztán meg kell várni, míg Bluetooth kapcsolata átkerülnek az órára, mert WiFi modul nincs a Mi Watch Global verziójában. Sajnos a számlapok nem aktívak, vagyis hiába van ott mondjuk a napi lépésszám, vagy a pulzus, ezt ugyan lehet érintgetni bőszen, de nem ugrik a menürendszer megfelelő funkciójához az óra.

[+]

Ha kiszórakoztuk magunkat a számlapok kapcsán, akkor jöhet az értesítéskezelés, ahol apponként lehet kérni, hogy notifikáljon-e a termék, ha pedig igen, akkor az az always-on kijelzőn is megjelenjen. A bejövő hívásoknál kérhető, hogy a név ne látszódjon, a Sport gombra pedig ezen a ponton kiderül, hogy nem lehet akármit kiosztani (például a zenevezérlést), hanem konkrét sportokba csöppenhetünk egyből, ha semmi mást nem csinálunk, csak állandóan ugrókötelezünk.

[+]

Az alkalmazáson belül van arra mód, hogy az oldalra lapozós felületek listáját kurtítsuk és a sorrendiség is paraméterezhető, plusz van egy irgalmatlan méretű lista azokról a sportokról, amiket a Mi Watch képes kezelni, de itt a felüléstől a latin táncon át a biliárdig(!) tényleg minden van, még autóversenyzés is akad, Hamilton biztos tökre örül. Az app főoldalán a státuszunk látszik, aktuális értékeink a pulzusunk, a stressz, a véroxigén és egyéb adatok alapján, ezekről cuki kis grafikonokat is rajzol a rendszer, persze a napi lépéseink és az elégetett kalóriák is itt olvashatók le, ez utóbbihoz érdemes a korunkat, a nemünket és a testsúlyunkat megadnunk.

[+]

Minden összegyűjtött adatunkat napi, heti és havi bontásban is vizsgálhatjuk és természetesen az alkalmazás segítségével zajlik a szoftverfrissítés is. Viszont egy meglehetősen zárt rendszerben létezünk, nem lehet exportálni semmit és a weben is hiába lépünk be a Mi fiókunkba, nem lesznek ott az órás adatok.

Sport és üzemidő

Ha a 100+ sport közül sikerül választani, akkor indulhat a gyakorlat. Ez történhet a telefon nélkül is, mert a Mi Watch-ban van pozicionáláshoz szükséges megoldás, GPS, GLONASS, Galileo és BDS műholdakra is rálát, ebből fakadóan szinte azonnal talál lokációt, amit stabilan tart is, erdőben, hegyen-völgyön át. Nem nagyon tért el a mért távolság attól, amit a Watch3 rögzített, viszont azért van baj: utólag a térképes nézetnél ott van az útvonalunk rajza, csak éppen térkép nincs mögötte, csak a hiányzó képfájlok halvány ikonja látszik valami kínai hibaüzenettel, pedig belenagyítgattam volna, hogy mennyire jól rajzolja az utakra és az ösvényekre a csíkot. Majd biztos jön frissítés, ugye, de ezen én mindig felhúzom magam: adják ki úgy a szoftvert, hogy az funkcionálisan rendben legyen, pláne egy “global” verziónál nehogy már ne lehessen egy Google Mapset mögérakni. (És most direkt nem kezdek el ide litániát írogatni arról, hogy pont a Xiaomi-nál mennyire sokszor fordul elő, hogy egy update megszűntet egy bugot, de csinál három újat.)


[+]

Menet közben alapesetben nem látszik folyamatosan, hogy éppen mi újság a teljesítményünkkel, csak ha direkt erre kérjük a motyót (csuklóforgatással, vagy kijelzőbabrálással). Persze amikor elérünk egy konkrét kilométert, akkor rezeg, hogy közlendője lenne, plusz magától tolja a play/pause dolgot is, ha megállunk szusszanni, de ezt egy kicsit túlságosan is érzékenyre veszi, néha tényleg csak azért álltam meg 3 másodpercre, hogy körbetekintsek, hogy a mulya kutya éppen merre kajtat az erdőben, aztán máris szüneteltette az aktivitásomat. Olyat is lehet kérni, hogy ha nem jó a tempónk, akkor nógasson, plusz itt a beállításoknál a mindig aktív kijelzőt is be lehet pipálni. Gyaloglásnál, futásnál még a lépéshosszunkat is méri, aztán a pulzus alapján értékeli az edzés intenzitását, illetve ad egy összpontszámot a teljesítményünkre is azzal kiegészítve, hogy mennyit érdemes pihennünk a következő nekibuzdulás előtt.

[+]

Viszont nincs exportálási lehetőség semmiféle külsős alkalmazásba, GPX adatokról ne is álmodjunk, az egyetlen opció az, hogy az edzésünk összegzési képernyőjét JPG fájlként tovább tudjuk küldeni. És itt jött a meglepi, ha videós összegzést kérünk, akkor bezzeg tök csodásan rárakja a 3D-s Google Maps térképre az útvonalat animálva, tényleg valami szoftveres baki, hogy ezt sima nézetben az edzés összegzésénél képtelen produkálni. Akárhogy is, a videót és a fotót is csak WeChaten lehet a szoftverből közvetlenül megosztani (helló, global verzió), de annyi azért adott, hogy mindkét esetben a telefonunkra tárolja, aztán onnantól tényleg azt csinálunk vele, amit akarunk.

Az üzemidőért egy 420 mAh-s akkumulátor felel, ami papíron is ígéretes. Persze akármilyen olyan funkciót aktiválunk, ami csökkenti a készenléti időt, akkor pampog a szoftver (always-on kijelzés, folyamatos pulzusmérés), ha ezeket nem erőltetjük, akkor a gyártó szerint 16 napos lehet az üzemidő. Ez szerintem ki is jön egyébként, ráadásul 2 óra alatt teljesen fel lehet tölteni a masinát, de persze ha nekiállunk a GPS-re támaszkodva edzeni, akkor jelentősen csökken a töltő nélkül eltöltött idő, de ez sem vészes, nálam óránként 4%-ot merült így, amivel ugyan nem jön ki a hirdetett 50 órás képesség, de a felét bármikor képes hozni az óra, ami az esetek 99%-ban elég lesz bárkinek, 25 óra után azért szokás néha aludni is.


[+]

Összegzés. A Mi Watch egy jól összerakott, szép, elegáns, relatív nagy, de elég könnyű, hosszú üzemidőt biztosító okosóra, ami 40 ezer forintért alapvetően rendben van. Az értesítéskezelés korrekt, a kijelző tényleg remek, a kezelhetőséggel nincs különösebb probléma, a szenzorok is pontosnak tűnnek, de ne akarjunk tőle többet, mint amire az ára predesztinálja. Sportoláshoz inkább hobbiszinten alkalmas, hiába van benne 117 sport belegyömöszölve, közepes szinttől már elkezdenek hiányozni a komplexebb funkciók és zavaró lesz az ökoszisztéma zártsága is. A szoftveres bakik bosszantóak, sem az óra, sem az app nem tud magyarul, az edzéseink és eredményeink a Xiaomi Wear rendszerében maradnak bezárva, de fogadjuk el, hogy ez nem egy professzionális sportóra, hanem egy sokat tudó aktivitásmérő, ami mellesleg egy korrekt külsőt is kapott. Innen nézve megérdemel egy Tetszett minősítést, mert ezen az áron ez egy érvényes vétel, de az emberben marad egy kis rossz szájíz, mert kis odafigyeléssel sokkal jobb is lehetett volna, az meg tényleg csak programozás kérdése, hogy a tárolt adatokat meg lehessen osztani legalább egy Google Fit, vagy Strava appal. És ha már “global” néven fut ez a verzió, akkor talán a megosztási funkcióknak sem a WeChatre kéne szorítkozniuk, egy magyar fordítás sem lenne ördögtől való, szóval apró és bosszantó hibák és hiányosságok azért vannak, de ha ezek speciel minket pont nem zavarnak, akkor egy hosszú üzemidejű, minőségi benyomást keltő, jól kezelhető és látható órát kapunk 40 ezer forintért, ami nem egy rossz ajánlat.

Xiaomi Mi Watch (Global)

Bog

A tesztkészüléket a Xiaomi.hu biztosította, köszönjük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés