Aktivitáskövetés, összegzés
A szabadtéri edzésformák nyomkövetésének pontossága továbbra is a csatlakoztatott készülék GPS moduljának képességeitől függ, futáshoz, biciklizéshez és gyalogláshoz mindenképpen vinni kell a készüléket, a statisztikák viszont egészen részletesek és informatívak. Pont olyanok, mint eddig. Az újdonság az úszás regisztrálása, ami a medence hosszának megadásával kezdődik. A különböző sporttevékenységeket, vagy hogy egyáltalán elkezdtünk edzeni, még mindig nem ismeri fel magától, de ha elindítjuk az úszást, az úszásnemet teljesen pontosan belövi.
Hirdetés
Az edzés végén kapunk időtartamot, tempót (100 méter megtételéhez tartozó idő), az elégetett kalóriák számát, átlagos csapássűrűséget és SWOLF értéket. A pontszámot az egy hossz megtételéhez szükséges idő és a hossz megtételéhez szükséges karcsapások száma adja. Minél kevesebb karcsapással minél rövidebb idő alatt minél nagyobb távolságot teszünk meg, annál jobb. Az érték meg annál, minél kisebb. Az úszás nem a kedvenc sportom, főleg, mert vízben kell csinálni, úgyhogy egy másfél órás aerób és erősítő edzés után ennyi tellett teszt jelleggel.
Az edzőtermi edzést egyébként kielégítő hatékonysággal regisztrálja, pont mint az elődmodell. Kár, hogy a több, mint egy órás power walknál (6 km/h) rossz programot indítottam el és a felét sem regisztrálta annak, amit valójában csináltam. A képen a gép adatai láthatóak, az óra körülbelül mindenből a felét mérte, ami egyértelmű user error volt. Futópadon most már pontosan mér egyébként tempós sétát is, ha a Treadmillt indítjuk el. A kalóriát kicsit alulméri, de nyilván nem érzékeli a beállított emelkedőt például. Arról viszont fogalmam sincs, hogy a megtett távot (3,3 km) mégis miből számolta ki, amikor nem volt helyváltoztatás. Valószínűleg a lépésszámot és egy átlag sétatempót vett alapul. A táv egyébként 5,7 km volt valójában.
A pulzusmérés viszont mindkét esetben megegyezett a gép érzékelői által mért adatokkal, lépésszámban pedig csak jelentéktelen eltérés volt, bőven statisztikai hibahatáron belül. De ismételten hozzátennénk, ezek nem professzionális kiegészítők. Ha valakinek tényleg számítanak a másodpercek és/vagy a méterek, javaslom ruházzon be egy Polar mellpántra és egy komolyabb Garmin vagy Suunto órára. Az úszást kedvelő kollégák viszont, már akiket megkérdeztem, az új funkciót ezen az árszinten kiemelkedően jónak ítélték, két esetben ez volt a döntő érv a vásárlás mellett, de túlnyomó többségében inkább a kültéri láthatóság szignifikáns javulása miatt döntöttek a Mi Band 4 mellett.
A kérdés általában az szokott lenni, hogy megéri-e beruházni egy adott eszközre, illetve, hogy megéri-e váltani, főleg az elődmodellről. Az előbbire viszonylag könnyű válaszolni. Ha jó a cucc és a júzernek szüksége van rá (vagy legalábbis ezt hiszi), akkor persze. De a Mi Band 4 esetében mindkét kérdésre határozott igen a válasz. A méretnövekedés még nem érte el azt a szintet, hogy megfontolás tárgyát képezze, hölgyeknek is gondolkodás nélkül ajánlom (van mindenféle csinos szíj, akár a Mi Band 3-hoz már meglévők is, mert kompatibilisek), még mindig kicsi, könnyű és észrevétlen. Az eddig jól működő és lényeges funkciókat megtartották, a pulzusmérés konzekvens és elég pontos, az értesítésmegjelenítés egyre komplexebb, most már tényleg csak az Ő nem megy (és a nagy Á), de ezt harmadik féltől származó appal rövid úton orvosolni lehet. A döntő érv a Mi Band 4 mellett, hogy még mindig nem több, mint 10 ezer forint, a kijelző láthatósága viszont drasztikusan javult az elődmodellhez képest. Szabadtéren, erős napsütésben is tökéletesen látni az információkat, az éjszakai mód kellően moderálja az egyébként csak manuálisan állítható fényerőt, a mozgáskövetés pedig szoftveresen és hardveresen (szenzorok) is precízebb lett, amibe immár az úszás is beletartozik. A rendszersebesség is javult, nem mintha panasz lett volna, de a Mi Band 3-hoz képest másfél másodperccel hamarabb villan fel a kijelző karmozdulatra és az egész rendszer reszponzívabbnak érződik. Azt viszont továbbra is szem előtt kell tartani, hogy ez a fajta és árkategóriájú aktivitáskövető egy lifestyle termék, abból viszont igen kiváló fajta. De nem professzionális sporteszköz. Az üzemidő tartja a megszokott szintet, két hét all inclusive, használható NFC nálunk úgysem lesz egyhamar, de így, ebben a formában és funkcionalitással is határozottan ajánlott.
![]() |
Xiaomi Mi Band 4 |
AliceWake
A tesztkészülék a Mi Store jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz, kérem, kattintson ide!