Xiaomi Mi Band 4 - úszómester

A legtöbb fejlesztés a nálunk sajnos nem elérhető, NFC-s verzióba került, de a nemzetközi forgalomba szánt Mi Band 4 is tud újat mutatni. Ráadásul elég magas fényerejű, színes AMOLED kijelzőn.

Bevezető, tartozékok

A kínai piacra lokalizált és a nemzetközi forgalmazásba szánt készülékek között gyakran szignifikáns eltérések találhatóak és a szomorú helyzet, hogy ez a Xiaomi legkedveltebb aktivitáskövetőjére is igaz. Tény, hogy európai viszonteladótól is beszerezhető az NFC-vel és mikrofonnal szerelt verzió, de ennek itthon több okból sem vesszük majd hasznát. Fizetni például még akkor sem fogunk tudni, ha perfektül beszéljük a világ legnépesebb országának nyelvét. Nálunk sajnos ez nem megy.

Az NFC fizetés Alipay QR kóddal működik, ahol ez támogatott; gondolom megemlíteni is felesleges, hogy itthon nem. Kivéve, ha kínai állampolgárok vagyunk és az UniCredit ügyfelei. Ha ez a feltétel teljesül, valószínűleg kínaiul is tudunk, legalább valamennyit, tehát a XiaoAI hangvezérlése sem lesz különösebb probléma, nyelvismeret nélkül viszont pont úgy semmi haszna a még angolul sem tudó intelligens asszisztensnek, mint az NFC fizető és kártyaimitációs funkciójának. A globál verzióba az angol nyelvű Google Asszisztenst integrálták, de az sem valami kompetens itthon.


[+]

Jó hír viszont, hogy ezt a két dolgot leszámítva mindkét verzió ugyanazt tudja nyújtani. A fejlesztések ugyan nem drámai volumenűek, kissé specifikusak is, a kijelző láthatóságának javítása és a továbbra is igen visszafogott árazás mindenképpen erős érv az új modell mellett. Alapjaiban viszont nem történtek drasztikus változások, sem a funkcionalitást, sem a dizájnt illetően. A csomagolás kevésbé elegáns mondjuk, mint a Mi Band 3-nál, de ez abszolút mellékes. Nekem azért tetszett a hófehér, átlátszó tetejű dobozka; egészen prémium érzetet adott, a mostani viszont kissé fantáziátlannak tűnik, de igazából ez teljesen mindegy.

Hirdetés

Kialakítás, kezelés, üzemidő

A Mi Band 4 annyira hasonlít az elődmodellre, hogy a kapszula szerű óratest például tökéletesen kompatibilis a Mi Band 3 szíjaival, viszont szemmel láthatóan vastagabb és minimálisan nehezebb is. A gyártó ezúttal nem részletezte számszerűleg, hogy pontosan mekkora, azt viszont tudjuk, hogy 22,1 grammot nyom, és összességében még mindig igen apró. Cserébe nagyobb az akkumulátor és a kijelző. A szíj továbbra is 150 és 216 milliméteres hosszúság között állítható, a zármegoldás ugyanolyan, stabil és nagyon kényelmes.


Xiaomi Mi Band 3 és Mi Band 4

A töltő kicsit más lett, az órát viszont még mindig ki kell bányászni a szíjból. Az USB-A-ban végződő dokkolóegységet bármilyen áramforráshoz csatlakoztathatjuk, a készülék rendelkezik megfelelő töltésvezérléssel. A bölcső stabilan fogja az órát, gyenge mágnest is érezni, de főleg a perembe kapaszkodó két pöcök fogja. Kiesni mindenesetre nem tud, de egy csúszásgátló igazán elfért volna az alján. Tény, hogy csatlakoztatott állapotban nem valószínű, hogy leverjük, de akkor is. A 135 mAh-s akkumulátor a gyártó ígérete szerint 20 teljes nap, rendeltetésszerű, vagyis minden funkciót kihasználó használatot jelent.


[+]

Egy hónapig nem vártunk volna a teszttel, hogy ez kiderüljön, de annyi biztos, hogy 44%-os töltöttséggel kezdtem használni maximum fényerőn, minden értesítés megjelenítésével, ébresztéssel, öt percenkénti automatikus pulzusfigyeléssel és alvásmonitorozással, a készülék pedig négy nap után jelzett, hogy 15% alá merült. A négy napba két másfél órás edzés is belefért.


[+]

A teljes feltöltés körülbelül két óra, az azóta tapasztalt merülés alapján (továbbra is ilyen feltételekkel használva) két hét lesz a tényleges üzemidő. De akkor tényleg nem spóroltunk semmivel. 20 nap szerintem simán kihozható, ha beérjük visszafogottabb fényerővel és mondjuk csak harminc percenkénti pulzusméréssel. Ezek az értékek egyébként pont megfelelnek a Mi Band 3-nál tapasztalt üzemidővel. Persze az akksi itt nagyobb, de a kijelző és a fényerő is.


[+]

A kültéri láthatóságnak viszont nagyon jót tesz az akár 400 nites, manuálisan öt fokozatban szabályozható fényerő. A 0,95 hüvelykes, 120 x 240 pixel felbontású, érintésérzékeny Super AMOLED panel az erősen kontrasztos témákkal és rendszerfelülettel mérföldekkel jobban, sőt teljesen jól látható erős fényben is, ami kifejezetten erős érv a Mi Band 4 mellett azoknak is, akik éppen Mi Band 3-at használnak. Fényérzékelő továbbra sincs, de az időzíthető éjszakai mód megfelelő mértékben moderálja a kijelző fényerejét. Csak meg kell mondani, hogy ezt mettől meddig tegye.


[+]

A Mi Band 3-mal ellentétben a kijelzőt védő üveg ívelése lényegesen visszafogottabb, közel sík, a kapacitív vezérlőgombnak helyet adó mélyedés pedig eltűnt. Bizonyos körülmények és fényviszonyok között a panel határai elég jól láthatóak, az alatta lévő terület és halvány kör szolgál vissza érintőgombként. Navigálni egyébként a kijelző simításával és érintésével tudunk; jobbra és balra a zenevezérlő, felfelé vagy lefelé pedig az alkalmazások kerülnek elő. A felület érti a vissza érintőgomb hosszú megnyomását, ennek a funkciója mindig kontextuális, az adott felülettől függ, hogy mi fog történni. Például leáll az edzésprogram.


[+]

GPS még mindig nem került a szerkezetbe, ami ezen az árszinten abszolút nem is elvárható, a mozgáskövetés viszont fejlettebb lett a hattengelyes érzékelőrendszernek köszönhetően. A triaxiális gyorsulásmérőt már egy szintén háromtengelyes giroszenzor is kiegészíti. A Bluetooth 5.0-s verziószámra váltott, ami érezhetően nagyobb hatótávot és stabilabb kapcsolatot eredményez. Az optikai (fotopletizmografikus) pulzusszenzor sem maradt ki (az a két villogó négyzet az a készülék hátulján), a töltés pedig az alatta található réz csatlakozókon keresztül történik.


[+]

Természetesen megmaradt a teljes körű vízállóság is, a legjelentősebb új funkció is ehhez kapcsolódik. Úszni a Mi Band 3-mal is lehetett, az alkalmazás viszont hírből sem hallott erről a mozgásformáról, a mozgáskövető algoritmus pedig még nem volt felkészítve a részletes statisztika készítésére, főleg a szenzoros felszereltség hiányában. Az IP68-as minősítés mellett meghatározott 5ATM nyomástűrés és a továbbfejlesztett szoftver viszont most már egész komoly elemzéseket tud csinálni a medencében való úszásról is. (Azért csak medencében, mert ehhez kell neki egy fix táv.)

Mi Fit app, funkciók

A Mi Band 4 alapvető funkciói nem sokat változtak. Viszont egy csomó dolog, ami a Mi Band 3-ra utólagos frissítés formájában érkezett, már eleve elérhető a Mi Band 4 rendszerében. Ilyen például a beérkező hívás lenémításának lehetősége. Addig csak elutasítani lehetett a hívást, ami nem mindig optimális vagy udvarias megoldás. Nem csak a hívást lehet elcsendesíteni, külön felületet kapott a csatlakoztatott készülék hangprofiljának kezelése is. A telefon szükség esetén az óráról is némítható.

[+]

Az applikációval nem variáltak, nem is volt vele különösebb gond, alapvetően logikus, informatív és teljes mértékben magyar nyelvű. Viszont a készüléken megjelenő kevés információ még mindig angol nyelvű, de a karakterkészletet sikerült bővíteni. Teljesen érthetetlen, hogy miért pont a hosszú Ő és Ű nem megy még mindig, ha már minden más igen. Az Á meg csak akkor nem, ha nagy. A kicsit tudja. Ezzel együtt az értesítések megjelenítése és megjelenített szövegmennyiség minősége ezerszer jobb, nem mellesleg napsütésben is látszik. Válaszolni persze még mindig nem lehet, de az is óriási segítség, hogy legalább tudjuk, hogy az a dolog fontos-e vagy pont ráérünk vele, amíg befejezzük, amit csinálunk.

[+]

Az óra párosítása nagyon egyszerű, de készüljünk fel rá, hogy az első aktiválást követően jó pár percig frissíteni fog a rendszer. A rendszerkövetelmények és a kompatibilitás sem változott, még mindig minimum 4.4-es Android vagy 9.0-s iOS szükséges az együttműködéshez. Memóriából mindössze 16 MB áll rendelkezésre az eszközben, így maximum pár napi adatot képes tárolni, a zenét a készüléken kell tartanunk, a készüléket pedig magunknál, ha hallgatni is szeretnénk. A rendszermemória ilyen készülékeknél mellékes, de a Mi Band 4-be speciel 512 MB jutott. Az appban, ha nincs okosmérlegünk, önbevallásos alapon kerülnek rögzítésre az alapadatok (nem, kor, testtömeg, magasság), a rendszer pedig ezekkel az értékekkel számol. Például az elégetett kalóriák számát az általa mért pulzus és tevékenységadatokkal kombinálva.

[+]

A Mi Band 4 továbbra sem célhardver, arra viszont alkalmas hogy kicsit motiváljon; rászóljon az emberre, hogy emelje fel a hátsóját, mert X ideje meg se moccant; tájékoztatást adjon az aktívan töltött peridusokról és rendszerezze az eredményeket; lehessen róla kezelni az aláfestő zenét (hangerő, számok léptetése); illetve megkíméljen a telefon potenciálisan felesleges előbányászásától minden egyes alkalommal, amikor az prüttyög. Új funkció, hogy az órát zárolhatjuk is, ha éppen nem viseljük, ehhez fáradjunk a Mi Band 4 beállításai között a Lab funkcióhoz és adjunk meg egy PIN kódot. Nem kell hívni a navaho kódfejtőket, de komolyabb védelem, mint a semmilyen.

[+]

Az alvásmonitorozás továbbra is jól működik és egészen pontosnak tűnik, az órát pedig teljesen le lehet csendesíteni a pihenés időtartamára. A kéz megemelésével történő ébresztés letiltását külön menüpontban időzíthetjük. Sajnos a csatlakoztatott készülék Ne zavarjanak üzemmódját nem szinkronizálja, de az appban megadható fix időtartam, vagy bekapcsolható manuálisan is. Az ébresztéseket is az appban állíthatjuk be, majd az órán kapcsolgathatjuk, hogy adott napon melyik lesz a nyerő. Én személy szerint kényelmesen felébredek a rezgésre, a PH!-s kolléga nem, szóval a rezgés erősségének vagy elégségességének megítélése elég szubjektív.

[+]

Itt még olyasmiket adhatunk meg, hogy a karkötőt melyik csuklónkon hordjuk; mely alkalmazások értesítéseire vagyunk kíváncsiak; van egy rakás számlap és stílus; létrehozhatunk emlékeztetőket (sajnos a készülék naptárát nem szinkronizálja); van készülék és Mi Band kereső, ha valamelyik elkeveredne (nyilván csak a Bluetooth hatókörén belül működik); illetve itt dönthetünk az alvásfigyelés módjáról és a pulzusmérés gyakoriságáról is. Az órán megjelenített elemek (pulzusmérés, időjárás, edzés, állapot, értesítések, egyebek) sorrendjét is módosíthatjuk.

Aktivitáskövetés, összegzés

A szabadtéri edzésformák nyomkövetésének pontossága továbbra is a csatlakoztatott készülék GPS moduljának képességeitől függ, futáshoz, biciklizéshez és gyalogláshoz mindenképpen vinni kell a készüléket, a statisztikák viszont egészen részletesek és informatívak. Pont olyanok, mint eddig. Az újdonság az úszás regisztrálása, ami a medence hosszának megadásával kezdődik. A különböző sporttevékenységeket, vagy hogy egyáltalán elkezdtünk edzeni, még mindig nem ismeri fel magától, de ha elindítjuk az úszást, az úszásnemet teljesen pontosan belövi.

[+]

Az edzés végén kapunk időtartamot, tempót (100 méter megtételéhez tartozó idő), az elégetett kalóriák számát, átlagos csapássűrűséget és SWOLF értéket. A pontszámot az egy hossz megtételéhez szükséges idő és a hossz megtételéhez szükséges karcsapások száma adja. Minél kevesebb karcsapással minél rövidebb idő alatt minél nagyobb távolságot teszünk meg, annál jobb. Az érték meg annál, minél kisebb. Az úszás nem a kedvenc sportom, főleg, mert vízben kell csinálni, úgyhogy egy másfél órás aerób és erősítő edzés után ennyi tellett teszt jelleggel.

[+]

Az edzőtermi edzést egyébként kielégítő hatékonysággal regisztrálja, pont mint az elődmodell. Kár, hogy a több, mint egy órás power walknál (6 km/h) rossz programot indítottam el és a felét sem regisztrálta annak, amit valójában csináltam. A képen a gép adatai láthatóak, az óra körülbelül mindenből a felét mérte, ami egyértelmű user error volt. Futópadon most már pontosan mér egyébként tempós sétát is, ha a Treadmillt indítjuk el. A kalóriát kicsit alulméri, de nyilván nem érzékeli a beállított emelkedőt például. Arról viszont fogalmam sincs, hogy a megtett távot (3,3 km) mégis miből számolta ki, amikor nem volt helyváltoztatás. Valószínűleg a lépésszámot és egy átlag sétatempót vett alapul. A táv egyébként 5,7 km volt valójában.


[+]

A pulzusmérés viszont mindkét esetben megegyezett a gép érzékelői által mért adatokkal, lépésszámban pedig csak jelentéktelen eltérés volt, bőven statisztikai hibahatáron belül. De ismételten hozzátennénk, ezek nem professzionális kiegészítők. Ha valakinek tényleg számítanak a másodpercek és/vagy a méterek, javaslom ruházzon be egy Polar mellpántra és egy komolyabb Garmin vagy Suunto órára. Az úszást kedvelő kollégák viszont, már akiket megkérdeztem, az új funkciót ezen az árszinten kiemelkedően jónak ítélték, két esetben ez volt a döntő érv a vásárlás mellett, de túlnyomó többségében inkább a kültéri láthatóság szignifikáns javulása miatt döntöttek a Mi Band 4 mellett.


[+]

A kérdés általában az szokott lenni, hogy megéri-e beruházni egy adott eszközre, illetve, hogy megéri-e váltani, főleg az elődmodellről. Az előbbire viszonylag könnyű válaszolni. Ha jó a cucc és a júzernek szüksége van rá (vagy legalábbis ezt hiszi), akkor persze. De a Mi Band 4 esetében mindkét kérdésre határozott igen a válasz. A méretnövekedés még nem érte el azt a szintet, hogy megfontolás tárgyát képezze, hölgyeknek is gondolkodás nélkül ajánlom (van mindenféle csinos szíj, akár a Mi Band 3-hoz már meglévők is, mert kompatibilisek), még mindig kicsi, könnyű és észrevétlen. Az eddig jól működő és lényeges funkciókat megtartották, a pulzusmérés konzekvens és elég pontos, az értesítésmegjelenítés egyre komplexebb, most már tényleg csak az Ő nem megy (és a nagy Á), de ezt harmadik féltől származó appal rövid úton orvosolni lehet. A döntő érv a Mi Band 4 mellett, hogy még mindig nem több, mint 10 ezer forint, a kijelző láthatósága viszont drasztikusan javult az elődmodellhez képest. Szabadtéren, erős napsütésben is tökéletesen látni az információkat, az éjszakai mód kellően moderálja az egyébként csak manuálisan állítható fényerőt, a mozgáskövetés pedig szoftveresen és hardveresen (szenzorok) is precízebb lett, amibe immár az úszás is beletartozik. A rendszersebesség is javult, nem mintha panasz lett volna, de a Mi Band 3-hoz képest másfél másodperccel hamarabb villan fel a kijelző karmozdulatra és az egész rendszer reszponzívabbnak érződik. Azt viszont továbbra is szem előtt kell tartani, hogy ez a fajta és árkategóriájú aktivitáskövető egy lifestyle termék, abból viszont igen kiváló fajta. De nem professzionális sporteszköz. Az üzemidő tartja a megszokott szintet, két hét all inclusive, használható NFC nálunk úgysem lesz egyhamar, de így, ebben a formában és funkcionalitással is határozottan ajánlott.

Xiaomi Mi Band 4

AliceWake

A tesztkészülék a Mi Store jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz, kérem, kattintson ide!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés