Xiaomi 13 - felnőni nehéz

A kínaiak viszonylag kompakt csúcsmodellje a Leica kamerára és a Snapdragon 8 Gen 2-re helyezi a hangsúlyt, s más hasznos újítások is érkeztek bele, mégsem lett tökéletes a végeredmény.

Adatok, üzemidő, összegzés

Adott a telefonban a gyorsulásmérő, a giroszkóp, környezeti fényérzékelő, rendes közelségérzékelő és iránytű is, az egyetlen hiányzó a listán a barométer lehet. Megvan az NFC is, hozzá pedig előre telepítve a Google Wallet mobilos fizetésekhez. Megvan a Snapdragon X70 modemmel az 5G-támogatás, van VoLTE és Wi-Fi hívás, valamint dual standby mindkét SIM-hez. Van emellett lehetőség eSIM aktiválására is, a vezeték nélküli hálózatokat pedig a Wi-Fi 7 fejeli meg, amiben egyedi a Xiaomi kínálata. A Bluetooth 5.3-as is megvan, ahogy a jó beszélgetési hangminőség és a hangunkat tisztán visszaadó mikrofonok is. Ami árnyalja a képet az az, hogy nincs videókimeneti lehetőség a 2.0-s USB-csatlakozón. Navigálni kétsávos GPS (L1+L5), Galileo (E1 + E5a), GLONASS (G1) és Beidou, valamint NavIC (L5) rendszereken keresztül lehet, a telefon gyorsan talál jelet városi környezetben is, pontossága pedig 3 méteren belül van városi környezetben.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Hirdetés

A telefont 4500 mAh-s akkumulátor hajtja meg, az energiafelhasználása jó, normál használattal két nap lazán benne van a telefonban, de a gyári dobozban adott 67 wattos töltővel egy óránál is kevesebb (52 perc) kell, hogy a telep 100%-on legyen. 30 perc alatt már 80% fölé pumpálja a telepet a töltő, mellette pedig van opció 50 wattos vezeték nélküli töltésre is a Xiaomi saját töltőjével, visszatöltést pedig 10 wattal képes leadni a Xiaomi 13. Az energiafogyasztás hullámzó, szintetikus tesztekkel nem kellett három óra sem ahhoz, hogy a teljes töltöttség odáig süllyedjen, hogy a telefon energiatakarékos módot akarjon bekapcsolni, de a valós használatot szimuláló PCMark akkutesztjén 14 óra 29 perces eredményt hozott a készülék 86%-ról indulva, 20%-ig merülve. Segíti az üzemidőt a MIUI energiagazdálkodása is, mely kiegyensúlyozott módban mélyaltatásba helyezi azokat a programokat, melyeket az ember nem használ, vagyis simán összejön a két nap a töltések között.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Verdikt


[+]

Xiaomi 13
Pro
Viszonylag kompakt méret, remek összeszerelési minőség
Remek 120 Hz-es HDR OLED kijelző
IP68-as védelem
Kétféle gyorstöltés, adapter a dobozban, jó üzemidő
Makró helyett dedikált zoom kamera
Kontra
USB 2.0-s csatlakozó
Terhelés alatt tapasztalható túlmelegedés
FHD az elérhető legmagasabb felbontás az előlapi kamerával
A hátlapi Leica kamerák minősége jelentősen elmarad a Pro modell mögött
Pontozás
Kialakítás, védelem 9 pont
Kijelző 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 7 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 6 pont
Indulóár (8/256 GB, HUF) 389 990

389 990 forintos induló áron a Xiaomi 13 olyan tortaszeletbe próbál beleharapni, melyen az Apple és a Samsung évek óta magabiztosan osztozkodik. És ha csak az idei Galaxy S23-at vagy a tavaly év végi iPhone 14-et nézzük, mint közvetlen konkurenst, nem feltétlenül lesz könnyű dolga a Xiaominak. Egyrészt az említett két márka neve már bejáratott a prémium kategóriában, az Apple lényegében máshol nem is próbálkozott soha, ezzel szemben a Xiaomi olcsó telefonokkal vált ismerté és sikeressé, így nehezebb lesz megmagyarázni a vásárlóknak, hogy miért fizessenek annyit ezért a készülékért, amennyiért a legnagyobb elektronikai üzletlánc polcáról leemelhetik a friss iPhone-t vagy Samsungot.

Ha pedig részletesebben nézzük a dolgot, az sem segíti a Xiaomi 13 helyzetét. Remek, hogy végre van IP-védelem, de a Gorilla Glass csak ötödik generációs, míg a Galaxy S23-at már a Victus 2 fedi. Örömteli, hogy elhagyták a Xiaominál az ívelt kijelzőt és remek az AMOLED panel a kompaktabb méretben, de ha minél kisebb csúcskészüléket akar az ember, az S23 vagy az iPhone 14 is alacsonyabb. Számítási teljesítményben nagyjából egálban vannak a készülékek, a Xiaomi ugyanakkor sokkal gyengébb hőkezelés terén az említett két konkurensnél, s ahogy tavaly is kérdéses volt, hogy mi lesz a nyári forróságban, most is ugyanúgy adott. Töltési sebességben és üzemidőben remek, amit a Xiaomi kínál és az is plusz pont, hogy mellékelik a megfelelő töltőt a dobozban. De ha a két nagy versenyző portfólióján kívül nézelődünk, ez annyira nem egyedi, a OnePlus például 100 wattos adaptert ad a 11 mellé, sőt, a Xiaomi is csomagol erősebb adaptert például egyből a 13 Pro, néhány Poco vagy épp Redmi modellek mellé.

Nem akarom, hogy úgy tűnjön, rossz telefon a Xiaomi 13, mert nem az. A teszt két hét folyamatos használata alatt élvezhetően és megbízhatóan működött. De túlzás lenne teljes értékű csúcsmodellnek nevezni, amikor az USB csatlakozó 2.0-s videókimenet nélkül, az UWB elmaradt, az előlapi kamera nem támogat FHD-nál nagyobb felbontást, a hátlapi kamerák teljesítménye felemás videózáshoz, a hardver melegedése továbbra is problémás és a három főverzió-frissítés és öt év biztonsági támogatás sem a leghosszabb a felső kategóriában. A tavalyi modellhez viszonyítva a Xiaomi 13 minden téren előrelépett, relatív kompakt és erős csúcskészülék, jó üzemidővel, jó kijelzővel, jó kamerákkal. Élvezetes használni is, de semmi olyan egyedi attribútuma nincs, ami ezt az alapmodellt a többiek fölé emelné és indokolná a magas árat. Talán majd az S- vagy T-modellben, ha lesznek. A Xiaominál sose lehet tudni.

A tesztkészüléket a Xiaomi Magyarország márkaképviselete adta kölcsön, ezúton is köszönjük!

viragdani01

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés