Hirdetés

Xiaomi 13 Lite - dögös vagy, Civi

Álnéven futott be Európába a Xiaomi Civi 2, az első Snapdragon 7 Gen 1-es telefon, ami egyből a 13-as széria legjobb árú darabjává lépett elő.

Bevezetés, csomagolás

Hol kezdődik ennek a telefonnak a története? Az MWC-n? Ha felületesen figyelünk, akkor igen, hisz a Xiaomi 13 Lite a barcelonai kiállításon lett bemutatva, de sok időt nem töltöttek a prezentáción a részletekkel, pár perc alatt lezavarták a készülékről szóló részt. Azt azért megtudtuk, hogy jön Európába a modell, így Magyarországon is elérhető lett kicsit a 13-as és 13 Pro után, például az MStore-nál, akik voltak olyan jó fejek, hogy a tesztkészüléket kölcsönbe ideadták. Viszont térjünk kicsit vissza a 13 Lite eredetére, immáron szigorúbb szemmel vizsgálva: ez bizony a Xiaomi Civi 2, csak más néven, szóval valahol 2022 szeptemberének végén indul a sztori.

Kezemben a Xiaomi 13 Lite, vagyis a Xiaomi Civil 2, vagyis a Xiaomi 12 Lite NE... Felénk 13 Lite a becses neve.
Kezemben a Xiaomi 13 Lite, vagyis a Xiaomi Civil 2, vagyis a Xiaomi 12 Lite NE... Felénk 13 Lite a becses neve. [+]

Ettől függetlenül a készülékben található hardver új és egyedi. Egyedi, mert a Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1-es lapkája a 13 Lite (vagy Civi 2 vagy 12 Lite NE, hívják akárhogy is) mellett egyedül a kínai belpiacos Oppo Reno8-ban van jelen, de ha bővítjük a keresési feltételeinket a Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2-re is, akkor is csak a Realme GT Neo5 SE és a Redmi Note 12 Turbo kerülnek be a képbe, szóval valamelyik Snapdragon 7 Gen lapkával összesen négy kínai mobil van a kosárban, melyek közül Európában egyelőre egyet - a teszt alanyát - vehet meg az ember. A teszt megjelenése utáni héten állítólag lesz még egy, a Poco F5, de az igazat megvallva ott is csak a névvel játszik majd a Xiaomi, mert az említett mobil a Redmi Note 12 Turbo nevében nyugatiasított változata lesz.


[+]

De miért ilyen fontos akkor a Xiaomi 13 Lite? Azért, mert a jónak mondható hardver mellé kompetens árazás is társult, így a Lite jelző megtévesztő a névben, hisz nem egy kiherélt csúcskészülék ez, hanem egy olyan, ami megállja a helyét önmagában is. A 8/128 GB-os modell 169 990, a tesztre kapott 8/256 GB-os verzió pedig 179 990 forintba kerül újonnan a kártyafüggetlen piacon. Kontextusként: hasonló árban mozog a Redmi Note 12 Pro+, a Honor Magic5 Lite vagy a Samsung Galaxy A34 az idei kínálatból, hardveres teljesítményben viszont egyik sem éri utol a 13 Lite-ot.

A doboz és tartalma
A doboz és tartalma [+]

Pénzünkért cserébe megkapjuk a szokásos Xiaomi csomagot, a fehér dobozban így megvan a 67 wattos gyorstöltő, az USB-A végű Type-C töltőkábel, az átlátszó szilikon tok, a SIM-tálcát nyitó tű, valamint maga a telefon a kijelzőn gyárilag telepített védőfóliával.

Külső, kijelző

Megjelenésében megosztó lehet a Xiaomi 13 Lite, egyrészt a jobb és bal szélén ívelt AMOLED kijelzőt sem kedveli mindenki, másrészt a két előlapi kamerát hosszúkás kapszulába pakolták és bevágták a kijelző tetejének közepébe. Az előlapot egyébként Gorilla Glass 5 üveg védi, a hátlap is meghatározatlan típusú üvegből van, a keret pedig műanyagnak tűnik, a 171 grammos tömeg is erre utal. Az mindenesetre pozitívum, hogy az IP53-as por és cseppenés elleni védelem megvan a telefonban, ahogy az is jól esett szívünknek, hogy a hátlapi üveg matt, így nem gyűjti az ujjlenyomatot és az egyéb koszt. A kameraszigetről ezt már nem lehet elmondani, de a Xiaomi 12-t megidéző dizájn így is jól sikerült, az összeszerelési minőség is remek, a készülék viszonylag könnyű és kényelmes kézben tartani a 159,2 x 72,7 x 7,2 milliméteres telefont.


[+]

A keret bal oldala üres, a jobb oldalon a bekapcsoló és a hangerőgombok, felül infra és egy kissé megtévesztő Dolby Atmos felirat, melyből én balga arra következtettem, hogy adott a sztereó hangszóró is, de nem, csak a telefon alján, az USB 2.0-s Type-C csatlakozó melletti hangszórót használja médialejátszáshoz a készülék, a kávában elrejtett beszédhangszórót nem. A Dolby Atmos pedig csak csatlakoztatott fülhallgatóval megy. A mobil alján az említett csatlakozó mellett balra van a két nanoSIM-et fogadó tálca, microSD-nek nincs már hely, ahogy a 3,5 mm-es fülhallgató csatlakozó sem adott. Lehet viszont eSIM-et hozzáadni a telefonhoz.


[+]

Az előlapot betölti a TCL gyártotta Huaxing 4-es kijelző, ez a 6,55 hüvelykes 12-bites AMOLED panel a felső kategóriában szokásosnak mondható specifikációkkal rendelkezik: 68 milliárd szín, HDR10+ támogatás, 120 Hz-es frissítés, 9:20-as képarány, 1080 x 2400 pixeles felbontás, 402 ppi-s képpontsűrűség, 1920 Hz-es PWM tompítás, Dolby Vision. Az ígért fénysűrűség maximum 1000 nit a gyártó szerint, mi 850 nitet tudtunk kimérni, a Xiaomi által ígért 500 nites átlag viszont megvolt. Kültéren is kényelmesen használható a panel, a kijelző alá elrejtett optikai ujjlenyomat-leolvasó pedig gyors és pontos, a MIUI szoftverből pedig előásható például az az extra, amivel a szenzoron hagyva ujjunkat alkalmazásokat indíthatunk gyorsan egyből a feloldás után. Adottak a kijelző kapcsán a szokásos szoftveres dolgok is: rendszerszintű sötét mód, a kijelző színhőmérsékletét melegebbre varázsoló olvasómód, manuális színséma állítás, mindig éber kijelzés, alkalmazásokat futtathatunk osztott képernyőn, és ébreszthetjük a kijelzőt emeléssel vagy dupla koppintással.


[+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Xiaomi 13 Lite Redmi Note 12 Pro+ Realme GT 2 Nothing Phone (1) Poco F4 Samsung Galaxy A54
Képátló 6,55 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,62 hüvelyk 6,55 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,4 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2400 1080 x 2400 1080 x 2400 1080 x 2400 1080 x 2400 1080 x 2340
Technológia 12 bit HDR10+ AMOLED 10 bit HDR10+ / Dolby Vision AMOLED HDR10+ AMOLED 10 bit HDR10+ AMOLED HDR10+, Dolby Vision AMOLED Super AMOLED
Képfrissítés 60 / 90 / 120 Hz adaptív 120 Hz 60 / 120 Hz 60 / 120 Hz 60 / 120 Hz adaptív 120 Hz
Fehér fényerő 495 / 850 nit 500 / 1121 nit 485 / 680 nit 444 / 711 nit 487 / 920 nit 407 / 1057 nit
Fehér fényerő (min.) 1,7 nit 2,1 nit 1,8 nit 2,2 nit 2,2 nit 1,9 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7560 K + kézi 7403 K + kézi 7533 / 6763 K + kézi 6479 K + kézi 7505 K + kézi 7000 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Jó a Xiaomi 13 Lite kijelzője, viszont az ívelt panel továbbra is szemnek kényelmetlenül töri a fényt, rontva ezzel a betekintési szögeken. A hátlap széleinek enyhe ívelése viszont pozitívum, hisz kényelmes kézben tartani a mobilt. Egyetlen negatívum számomra a sztereó hangszóró elhagyása, az alsó, hangminőség terén egyébként is gyengén teljesítő hangszórót nagyon könnyen letakarja az ember ujjával. Az pedig már szinte szokásos, hogy sík felületre fektetve a telefon billeg a hátlapból kiálló kamerasziget miatt, ez szerencsére a gyári szilikon tokkal orvosolható.

128 GB tárhellyel érkezik az alapmodell és a tárhely microSD kártyával nem bővíthető
128 GB tárhellyel érkezik az alapmodell és a tárhely microSD kártyával nem bővíthető [+]

A kijelzőre vonatkozó beállítások a MIUI-banA kijelzőre vonatkozó beállítások a MIUI-banA kijelzőre vonatkozó beállítások a MIUI-ban A kijelzőre vonatkozó beállítások a MIUI-ban (forrás: Mobilaréna) [+]

A kijelzőt körülfogó kávában elrejtve található a beszédhangszóró, a közelségérzékelő és a környezeti fényérzékelő, valamint két LED, amiket derítőfényként használhat a szoftver az előlapi kamerával történő rögzítéskor. A dupla előlapi kamera arcazonosításhoz is jó, a 2D-s arcfelismerő viszont csak a képernyőzár feloldásához használható, minden máshoz ujjlenyomatos hitelesítést kér a telefon. A kamerákat rejtő kapszulát használó szoftveres extrát sem találtunk a teszt ideje alatt.


[+]

Snapdragon 7 Gen 1, MIUI 14

Furcsa meglepetés, hogy a telefon Android 12-vel érkezik a frissebb 13-as rendszer helyett, mindenestre a MIUI globális változatából már a 14-es fut a telefonon, ahogy kivesszük a dobozból. Hazánkban a 8 GB operatív memóriával szerelt változatok elérhetők, a rendszer pedig átlagosan 3,5 GB-ot használ belőle. Az LPDDR5 típusú memória ráadásul bővíthető az UFS 2.2-es tárhelyből is, ha kevésnek éreznénk a RAM-ot. Tapasztalataink szerint ilyenre nem nagyon lesz példa, a rendszer jól osztja be tartalékait és ügyesen kezeli az operatív memóriát, nem kell sokat várni alkalmazások újra betöltésére, több program is futhat egyidejűleg. Ettől függetlenül jó lett volna látni, hogy a kisebb étvágyú 13-as rendszer miként dolgozik.

Hirdetés

(forrás: Mobilaréna) [+]

A MIUI 14-ben semmi egyedi extra nincs a Xiaomi 13 Lite-ban leszámítva a kamerát, de minden személyre szabható opció adott, ami általában. Lehet alkalmazásokat futtatni ablakban, lehet témákat telepíteni, van Tisztító néven karbantartó, saját fejlesztésű videó és zenelejátszó, böngésző és fájlkezelő, illetve adott az infraportot használó távirányító is. Ezek mellett előre telepítve megtalálni minden Google alkalmazást, plusz Facebook, TikTok, WPS Office, Spotify, Booking és pár játék is, ezek törölhetők minden gond nélkül. Reklámmal a MIUI felületén nem találkoztam, az első beállításkor kikapcsoltam a lehetőségeket, szóval a szoftveres élmény semmi újat nem mutatott, de valamivel jobb volt, mint a többiek tapasztalata az új Redmikkel, melyek itt-ott azért elrejtenek még reklámokat.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Persze azért megvannak a szokásos furcsaságok is, például a dupla adatvédelem menüpont a beállításokban. A biztonsági csomag április eleji volt, ez jónak nevezhető, a szoftveres támogatás viszont egyelőre kérdéses, hisz egy főverzió frissítést el fog pazarolni arra a Xiaomi, hogy a 13-as Androidra váltson a telefonnal, ami kicsit ciki. Van még akkukímélő mód és játék mód is, utóbbi növeli állítólag a teljesítményt, amiért az új Snapdragon 7 Gen 1 felel.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A TSMC 4 nanométeres technológiájával készülő rendszerchip dedikált AI motort tartalmaz, a CPU nyolcmagos, benne egy 2,4 GHz-es és három 2,36 GHz-es Cortex-A710, valamint négy 1,8 GHz-es Cortex-A510, valamint egy Adreno 644-es GPU. Ha a Snapdragon 778G-hez hasonlítjuk, mely viszonylag kelendő középkategóriás lapka volt, az újonc 20-30 százalékos teljesítménynövekedést mutathat fel megegyező fogyasztás mellett. Az ISP támogatja az akár 200 megapixeles szenzorokat is, a Xiaomi viszont “csak” 50 megapixellel játszik a hátlapon és 32 + 8 megapixellel a kijelző felőli oldalon.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Xiaomi 13 Lite Redmi Note 12 Pro+ Samsung Galaxy A54 Poco F4 Honor 70 Nothing Phone (1)
Rendszerchip Snapdragon 7 Gen 1 Dimensity 1080 Exynos 1380 Snapdragon 870 Snapdragon 778G+ Snapdragon 778G+
AnTuTu 9.x 572803 pont 822335 pont 507389 pont 675888 pont 551192 pont 581158 pont
Geekbench 5 (single/multi) 804 / 2984 pont 759 / 2244 pont 783 / 2752 pont 982 / 3313 pont 818 / 2957 pont 824 / 3059 pont
Geekbench 6 (single/multi) 947 / 2686 pont 966 / 2371 pont 1005 / 2818 pont N/A N/A N/A
GFXBench Car Chase onscreen 34 fps 20 fps 23 fps 47 fps 30 fps 33 fps
GFXBench Car Chase offscreen 38 fps 26 fps 29 fps 59 fps 35 fps 37 fps
GFXBench Man. onscreen 81 fps 56 fps 67 fps 111 fps 71 fps 81 fps
GFXBench Man. offscreen 90 fps 66 fps 79 fps 135 fps 81 fps 90 fps
AndroBench Sequential Read 1015,37 MB/s 976,58 MB/s 528,69 MB/s 1386,57 MB/s 975,74 MB/s 1522,32 MB/s
AndroBench Sequential Write 877,42 MB/s 903,61 MB/s 377,34 MB/s 676,56 MB/s 854,36 MB/s 1031,98 MB/s
AndroBench Random Read 277,33 MB/s 252,15 MB/s 238,77 MB/s 160,26 MB/s 229,46 MB/s 220,97 MB/s
AndroBench Random Write 304,66 MB/s 248,99 MB/s 68,49 MB/s 256,05 MB/s 244,8 MB/s 205,45 MB/s

(forrás: Mobilaréna) [+]

Mindennapi használat során és szintetikus teszteket futtatva is látható, hogy a Snapdragon 7 Gen 1 jobb grafikus és számítási teljesítményben is, mint a 778G, viszont egy Snapdragon 870 még mindig erősebb. Melegedéssel ugyanakkor nem küzd a 7 Gen 1, és a legfrissebb szoftverrel a teljesítmény visszafojtását sem tapasztaltuk, átlagosan 83%-os stabilitással dolgozott a CPU meglehetősen visszafogott fogyasztással. Ez az átlagosan mindenre elég kategória, egyedül a Call of Duty Mobile futtatása közben tapasztaltam, hogy bekapcsolt HD textúrák mellett néha elhagyott egy-egy képkockát a játék, de a mindennapi feladatok — böngészés, e-mail, telefonálás, üzenetküldés, fotózás, videónézés — bármilyen döccenés nélkül futottak.


(forrás: Mobilaréna) [+]

Kamera, multimédia

A hátlapi kameratrió
A hátlapi kameratrió [+]

Semmi meglepő nincs a kamerahardverben, melyet a Xiaomi 13 Lite kínál a hátlapján, egy teljesen átlagos felső-középkategóriás trió a nagy felbontású széles kamerával (50 MP, Sony IMX766 szenzor, 1/1,56” szenzormérettel, 1 µm-es pixelmérettel, f/1,8, 4:1-es képpont összevonással, 12,5 MP-es képekkel automata módban, 86 fokos látótér, 7P lencsék), a jó fényviszonyok között még használható minőségű ultraszéles kamerával (8 MP, 1/4” szenzorméret, 1,12 µm-es pixelméret, f/2,2, 120 fokos látótér, fix fókusz, 5P lencsék), és az alacsony felbontású, lényegében felesleges makró kamerával (2 MP, 1/5” szenzorméret, f/2,4, fix fókusz, 4 cm fókusztáv). Az ultraszéles és a széles található a felső körben, a makró pedig a körön kívül a hátlapon. Érdekesebb viszont az előlapi kameraduó, ezek közül egy 32 megapixeles, ultraszéles látószögű szenzort használ fotózáshoz a telefon (1/2,74” szenzorméret, 0,8 µm-es pixelméret, f/2,4) és mellé egy 8 megapixeles segédszenzort mélységérzékelésre. A 32 megapixeles ultraszéles szenzor alapértelmezett látószöge 100 fokos (0,6x), van viszont opció szűkebbre vágott (0,8x és 1x) képeket is készíteni, ilyenkor a szoftver felskáláz, hogy a végeredmény 32 megapixeles fotó legyen. Egyedi funkció emellett, hogy a kameraszoftver képes felismerni, hányan szerepelnek a fotón és annak megfelelően beállítani a látószöget.

32 + 8 MP előlapi kamera

Az előlapi kameraduó
Az előlapi kameraduó [+]

Szintén egyedi, hogy az előlapi kamerák körül egy-egy LED derítőfény van a telefon keretében elrejtve, melyeket az egyébként teljesen átlagos kameraszoftverben lehet bekapcsolni. Ezek működnek sima fotós, portré és videó módban is, viszonylag erős fényük van, alant két példa kifejezetten rossz fényviszonyok között készült beltéri fotóra, második képen a bekapcsolt világítással.

Kizárólag 32 megapixeles felbontással lehet szelfiket gyártani, a képek minősége viszont megdöbbentően közepes ahhoz képest, hogy egy szelfizésre kitalált telefonról beszélünk. A rajzolat lágy, a nagy felbontású szenzor ellenére kevés a részlet és jó fények mellett is zajosak a képek. A színek reprodukciója és a kontraszt legalább jónak mondható, illetve a kamera konzisztens teljesítményt hoz, de hiányzik például belőle az autofókusz. A derítőfény munkáját pedig megoldja a szoftver is, hisz van opció arra, hogy a kijelzőt fehéren felvillantsa a telefon a képek elkészülte előtt, itt az alábbi képek közül a második sor viszont a LED fényekkel készült.

A portrék az extra mélységszenzornak köszönhetően pontosan választják el a háttérből a képen szereplő személyt, de szerintem annyival nem jobbak, hogy az extra szenzort indokolják. Az viszont biztos, hogy tényleg használja a telefon a segédszenzort a portrékhoz, letakarásával készült fotókon ugyanis nem mosta el a hátteret.


Videózni 1080p-s felbontással tudunk az előlapi kamerával 30 vagy 60 képkockás másodpercenkénti sebességgel, van súgógép funkció szövegfelolvasáshoz, van elmosható háttér és váltogathatunk a kamera látószögei között, a 4K viszont nem opció, az autofókusz hiányát pedig megérzik a felvételek, az elektronikus stabilizáció ugyanakkor elég jól működik. Plusz van mindenféle AI alapú szépítő filter és arcmaszk, amiket virtuálisan magára aggathat fotókhoz és videókhoz, aki szeretne. A képeken ezek ki voltak kapcsolva.


50 MP főkamera

12,5 MP főkamera

Fényes napokon kifejezetten szép képeket készít a Xiaomi 13 Lite. Elfogadható a dinamika és az élesség, de a sötétebb foltokban feltűnik kéretlen zaj, viszont ezért kicsit kárpótol a gyors a fókusz, valamint a természeteshez közelebb álló, szépen szaturált színek. Utóbbi meglepő, a Xiaomi középkategóriás telefonjai régebben hajlamosak voltak túlszaturált, túlszínezett képeket készíteni, erősebb kontraszttal, mint a 13 Lite. Beltéren már esik azért az élesség, kissé lágyabbak az elkészült fotók, viszont ha nagyon kevés a fény, akkor bekapcsol automatikusan az éjszakai mód, amivel lehet azért a képeken javítani.

2x nagyítás, főkamera

Az expozíció jó, az esti képek kicsit melegebb tónust kapnak, viszont az automatika itt már hajlamos túlélesíteni. A kétszeres nagyítást lehetővé tevő digitális zoom is hasonló problémákkal küzd. Az ideálisnál lágyabb képek ezen felül gyakran zajosak és részletvesztésben is szenvednek, este pedig romlik a helyzet. Nem használhatatlanok, de természetellenes látványt nyújtanak ezek az esti fotók.

8 MP ultraszéles kamera

A Xiaomi valamiért ragaszkodik az alacsony felbontású ultraszéles kamerához, ezzel lágy rajzolatú, részleteiben gyenge képeket lőhetünk, gyenge fényviszonyok mellett pedig az a kevés részlet is összemosódik, amit egyébként a nappali képeken megvan. A látószög szokásosnak mondható, minőség terén viszont a Nothing Phone (1), a Pixel 6a vagy a Galaxy A54 mögött marad a Xiaomi terméke. Nappali fények mellett a kontraszt, a színek és a dinamika legalább rendben van, viszont ez nem kompenzálja, hogy este a használhatatlanság határát súrolják az elkészült képek.

2 MP makró

A szokásos két megapixeles makró akár le is maradhatott volna a telefonról, mert csak nagyon erős fények mellett csinál értékelhető képeket. Talán nem is csoda, hogy a kameraszoftverben elrejtve találni csak meg a makrófotós módot.


Videózás terén is szokásos a Xiaomi 13 Lite kínálta minőség, a főkamerát bevethetjük 4K-s felvételekhez 30 képkockás másodpercenkénti sebességgel, az ultraszélest viszont csak 1080p 30fps videókhoz. Jó hír, hogy legalább 1080p-ben rögzítve lehet váltani a kamerák között, a 6x digitális nagyítást viszont érdemes elkerülni, hacsak nem célunk, hogy pixelkását főzzünk. A hang jó a felvételeken, a kamerák közötti váltás viszont látványos, a fotóban gyenge ultraszéles videóban sem alakít nagyot. Az optikai stabilizálás nélkül az elektronikus stabilizálással kell beérjük, ez azért nappal, normál sétatempó mellett még egész szépen megfogja az ember mozgásából eredeztethető rezgéseket, este azért kényesebb a helyzet. Ha ez nem lenne elég, akkor van szuper stabil mód, ez szoftveres elektronikus stabilizálás.


Az erős elektronikus stabilizálást folytonos videó néven találjuk meg, csak 1080p-ben lehet vele rögzíteni és csak az 50 megapixeles főkamerával úgy, hogy jócskán belevág a teljes látószögbe a szoftver. Az optikai képstabilizálás hiányát nem oldja meg, az esti felvételeken látványosan remeg a kép. A színek, a dinamika és a kontraszt legalább jó a nappali felvételeken, az esti videók képe viszont kicsit zajos, kásás, a fényforrások pedig kiégnek.

A videós tartalmakhoz előre telepítve adott a Mi Videó szoftver, és megvan az L1-es biztonsági szint is, így nagy felbontásban lehet videót streamelni. A Mi Videó kompetens lejátszó, a telefon gyenge hangminőségét viszont nem kompenzálja, az alul megszólaló mono hangszóró kevés, erősen torzít és hangereje sem túl magas. A 3,5 mm-es fülhallgató csatlakozóval együtt hiányzik az FM-rádió is, van viszont Bluetooth 5.2 hangátvitelre, de nem támogatott a LE Audio, csak az SBC, AAC és az LHDC.


(forrás: Mobilaréna) [+]

Adatkapcsolat, üzemidő, összegzés

Megvan minden hazai 4G és 5G sáv támogatása, megy a VoLTE, VoWi-Fi viszont nincs a telefonban. A beszélgetési hangminőség jó, van egy minimális zajszűrés, így tisztán és érthetően hallanak minket a vonal túlsó felén tapasztalatink szerint. Említést érdemel még részemről a rezgőmotor, egyrészt jó az erőssége, másrészt pontos a rendszerhaptika. Szerencsére nem spóroltak virtuális közelségszenzorral sem, így a telefon rendben kikapcsol, bármikor emeljük a fülünkhöz. Megvan a kétcsatornás Wi-Fi 6-os modem (802.11a/b/g/n/ac/6, Direct, HotSpot), a Bluetooth 5.2 (A2DP, LE), az USB-C csatlakozó viszont csak 2.0-s (OTG), így az adatmásolás kábelen azért lassúcska. Pozíciót a telefon GPS (L1), Galileo (E1), GLONASS (G1), QZSS (L1) és BeiDou (B1l + B1C) rendszereken keresztül szerez, tapasztalataink szerint gyors és pontos a helymeghatározás, mellé pedig adott az iránytű is. A mobilhálózati lefedettséggel és adatkapcsolattal sem tapasztaltunk problémát a Telekom hálózatán Budapesten és a Pilisben sem. Megvan az NFC is természetesen a hátlap alatt, amivel lehet fizetni, előre telepítve a Google Wallet az alapértelmezett pénztárca.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Kimarad ugyanakkor a hátlap alól a Qi vezetékmentes töltés felvételére szolgáló tekercs, úgy tűnik, a Xiaomi ezt kizárólag a csúcskategóriás készülékeinek tartogatja. A 4500 mAh-s akkumulátort így csak vezetéken lehet táplálni, ehhez a 67 wattos fali adaptert és a kábelt is mellékeli a gyártó, de bármilyen PD 3-as töltőről is képes gyorstöltést felvenni a készülék, tapasztalataink szerint 30 wattig. Az akku kapacitása kisebb, mint a középkategóriában megszokott 5000 mAh-s átlag, a készülékház kecsessége és a takarékos lapka azért valamennyire kárpótol. A MIUI szigorú akkukímélése mellett ugyanis lazán megvan a két napos üzemidő, két órányi online játék Wi-Fi hálózaton pedig alig merített 15%-ot a telepből. Mindezek ellenére nem üzemidő-bajnok a készülék, HD videót lejátszva mérésünk szerint nagyjából 16 órán át képes folyamatos működésre, ennél a Realme, Redmi, de még a Samsung Galaxy A telefonok is képesek többre. A készenléti idővel viszont jól bánik a Xiaomi 13 Lite, ahogy az alapvetőnek mondható feladatok, mint a böngészés, üzenetküldés, telefonálás, navigáció sem merítik eszeveszett módon a telepet.

Összegzés

Xiaomi 13 Lite
Xiaomi 13 Lite [+]

Xiaomi 13 Lite
Pro
Igényes megjelenés, IP53
eSIM
Jó minőségű AMOLED kijelző
67 wattos töltő és tok a dobozban
Korrekt árazás
Jó teljesítményű és fogyasztású SoC
5G, WiFi 6, infra
Kontra
Android 12
Nincs sztereó hangszóró
Ívelt kijelző
Nem bővíthető a tárhely
Csak a főkamera vesz fel 4K videót, az is stabilizálás nélkül
Középszerű segédkamerák és szenzorzoom
A kettős előlapi kamera megosztó dizájn szempontjából
Pontozás
Kialakítás, védelem 9 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftverfelület 8 pont
Fotózás, videózás 7 pont
Hangminőség 6 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 8 pont
Ár (8/128 GB, HUF) 169 990
Ár (8/256 GB, HUF) 179 990

Ahogy elszálltak az új telefonok árai és a középkategóriában megszokottá vált, hogy a kétszázezer forintos határt is lazán átlépi már egy-egy készülék, úgy hat meglepő üdeséggel a Xiaomi 13 Lite-on lógó címke. Persze nem olcsó ez sem, de valamit azért visszahoz abból az ár-érték bajnokságból, amivel a márka anno hírnevet szerzett magának. Ilyen pozitívumok közé tartozik a csúcskategóriát idéző, remek 120 Hz-es AMOLED kijelző, mellyel kapcsolatban egyetlen kritikánk az lehet, hogy a szélein ívelt. Illetve kritizálhatjuk még a dupla előlapi kamerát is, bár ezt dizájn helyett én inkább az autofókusz és a 4K-s videórögzítés lehetőségének elhagyása miatt szólnám meg. Pozitív, hogy a Qualcomm egyik legújabb lapkáját kapjuk pénzünkért, a Snapdragon 7 Gen 1 pedig teljesítményben és a 4 nanométeres gyártásnak köszönhetően energiahatékonyságban is jó, valahol a Snapdragon 778G és a 870 szintje között mozog, csak takarékosabb. Megvan természetesen az 5G is, és a Google szolgáltatáscsomag, de nincs sztereó hangszóró, és a MIUI 14-es rendszer az Android 12-es főverzióra épül, ami 2023-ban megjelenő telefonnál egy év lemaradást jelent. Mindenesetre a MIUI-t szeretők otthon fogják érezni magukat, hisz sokoldalú és sok lehetőséget biztosító szoftverről van szó, amiből tapasztalataink szerint hiányoznak a Redmi mobilokban még néha fel-felbukkanó reklámok is.

Nem rossz a kamera sem, már ami az 50 megapixeles főkamerát illeti, az ultraszéles a szokásos futottak még kategóriát képviseli, a makróra pedig kár volt erőforrást és a hátlapon helyet pazarolni. A 32 + 8 megapixeles előlapi kamerarendszer teljesítménye viszont nem teljesíti az elvárásokat, melyeket mérete alapján támasztani lehetne vele szemben, ott van a Pixel 6a, mely okosabb szoftverrel egy pici pöttybe rejtett kamerával megoldja lazán a jobb minőségű szelfiket és portrékat. De cserébe a Xiaomi 13 Lite keretébe rejtett LED fényei például egyediek, és valaki számára biztos hasznosak is lehetnek, én abszolút kívül esem a célcsoporton.

A Xiaomi 13 Lite a Redmi Note 12 5G (balra) és a Redmi Note 12 Pro+ (jobbra) között
A Xiaomi 13 Lite a Redmi Note 12 5G (balra) és a Redmi Note 12 Pro+ (jobbra) között [+]

Visszatérve az árra és az első oldalon taglalt megjelenési folyamatra. Baj, hogy a Xiaomi 13 Lite nem a Civi 2 kínai megjelenésével együtt, csak jelentős késéssel érkezett a nyugati piacra, mert így egy szoftververzióval lemarad az idei konkurencia javától, s mellette meg kell küzdenie azokkal a tavalyi modellekkel is, melyek ára csökkent. Ilyen például a Realme GT2 Pro, ami még több attribútumában csúcskategóriás készülék (töltés, kamerák, kijelző, teljesítmény). De ott van a Samsung Galaxy A53, amit kihozhat az ember szolgáltatótól, frissebb rajta az Android rendszer, hosszabb terméktámogatást élvez, valamivel vízállóbb, kamerás teljesítményben és kijelzőben pedig van olyan jó, mint a Xiaomi kínálta. Ha különlegességet keres az ember, akkor ott a Nothing Phone (1) vezeték nélküli töltéssel, tiszta Androiddal és remek kamerákkal, vagy ha nem kell az 5G, akkor a Google Pixel 6a is opció lehet, sokkal jobb kamerás teljesítménnyel. De házon belül is találni konkurenciát, például a friss Redmi Note 12-k között vagy a tavalyi év második felében bemutatott Xiaomi 12T-ben, illetve említhető a Honor 70 is alternatívaként, ha ívelt kijelzős készüléket keres az ember.


[+]

Komoly tehát a verseny, amiben a Xiaomi 13 Lite-nak meg kell mérkőznie, a telefon viszont 2023-ban kompetens árazással, kezes mérettel, remek kijelzővel, gyors töltéssel, takarékos és erős rendszerchippel, valamint középkategóriában elfogadható kamerás teljesítménnyel száll ringbe, így tőlünk egy Tetszett plecsnivel távozhat.

Xiaomi 13 Lite

A tesztkészüléket az MStore adta kölcsön, ide kattintva lehet náluk megvásárolni a Xiaomi 13 Lite-ot.

viragdani01

Specifikáció

Xiaomi 13 Lite
Xiaomi 13 Lite színek Külső
Méretek 159,2 x 72,7 x 7,2 milliméter
Tömeg 171 gramm
Védelem IP53, Gorilla Glass 5 előlap, üveg hátlap
Színvariációk fekete, világoskék, világos pink
Kijelző képátlója 6,55 hüvelyk
Képaránya 9:20
Felbontása 1080 x 2400 pixel (402 ppi)
Típusa, frekvenciája 12 bit, AMOLED, 120 Hz, HDR10+, DolbyVision
Értesítő LED mindig aktív kijelző
Biometrikus védelem ujjlenyomat-olvasó (kijelzőben), 2D arcazonosítás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1, 4 nm
Processzor 1 x 2,4 GHz Cortex-A710 + 3 x 2,36 GHz Cortex-A710 + 4 x 1,8 GHz Cortex-A510
Grafikus chip Adreno 644
RAM, tárhely mérete 8 / 128 GB és 8 / 256 GB (LPPDR5, UFS 2.2)
Memória bővítése nincs
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/17/20/26/28/32/38/40/41/66
5G (N1/3/7/8/20/28/38/40/41/66/77/78)
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
eSIM támogatás van
Bluetooth 5.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/6 (2,4 + 5 GHz, HotSpot, Direct)
USB USB 2.0 (Type-C, OTG)
Navigáció A-GPS, GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou
NFC van
Infra van
Szoftver
Rendszer, felület Android 12, MIUI 14
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 50 MP (1/1,56", 24 mm, f/1,8, PD-autofókusz)
8 MP ultraszéles (120 fokos látószög, f/2,2, fixfókusz)
2 MP makró (f/2,4, fixfókusz)
Előlapi kamerarendszer 32 megapixel (f/2,4, autofókusz)
8 megapixel (f/2,28, mélységérzékelő segédszenzor)
Kettős LED fény (Xiaomi Selfie Glow)
Videófelvétel 4K (30 fps), 1080p (30/60 fps)
Jack kimenet nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 4500 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 67 watt (adapter a dobozban)
Vezetékmentes töltés nincs
Egyebek
Giroszkóp, gyorsulásmérő, iránytű, fényérzékelő, közelségérzékelő, védőtok és töltő a dobozban.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés