WayteQ xPAD-70 - vétek lenne kihagyni?

Bevezető, tartozékok

Hihetetlen pörgés van most a tablet piacon. A nagyok közül már kapható a 3D képességgel is felszerelt LG Optimus Pad, és e cikk írásakor már nálunk van a legújabb Samsung Galaxy Tab 10.1 is. Eközben persze a kínálat másik oldala is folyamatosan nő. Jönnek egyre-másra a kínai készülékek és egyre inkább úgy tűnik, hogy kezdenek felnőni a feladathoz.

WayteQ xPAD-70
[+]

Arra továbbra se számítson senki, hogy egy iPad szintű gépet kap harmadannyiért. Az viszont egyre inkább körvonalazódni látszik, hogy a tablet, mint olyan, ha lassan is, de tömegeszköz lehet, és azok is vehetnek maguknak ilyet, akiknek a nagynevű gyártók modelljei túl drágák. A WayteQ sem akar kimaradni ebből a buliból és saját palettával tör be a piacra. Jelenleg két készülékkel kezdtek, ezekből most a kisebbik jutott el hozzánk.

WayteQ xPAD-70
[+]

Az xPAD-70 doboza mutat némi hasonlóságot az iPaddal, de persze annál kisebb. És hogy mi van benne? Hát természetesen az eszköz maga, aztán alatta felbukkan a hálózati töltő, meg egy USB adatkábel, egy néhány oldalas gyors útmutató (a teljes, magyar használatit a honlapról le lehet tölteni) és egy tok. Ez utóbbi szerintem remek kis darab. Egy vastag, rugalmas, jó tapintású szövetcucc, ami mindenféle tépőzár vagy mágnes nélkül is remekül ellátja feladatát. Nekünk még kimaradt az USB host kábel, ám a forgalmazó ezt a korábban vásárolt gépeknél ingyenesen pótolja, tehát a dobozban már ez is benne van.

Hirdetés

Külső

A tabletek alapvetően nem mások, mint egy nagy kijelző, némi kerettel és típustól függően néhány gombbal. Az xPAD sem tér el ettől, ám némi egyediséget ad neki, hogy a 4:3 arányú kijelző miatt kicsit mások az arányai. A kijelző körüli keret kissé vastag, de szerintem így is jobban néz ki a korábban megismert kínai tableteknél. A sötétszürke oldalak és hátlap sem rossz, ám egy kicsit túlsúlyos lett a készülék, kb. 5 dekával nehezebb, mint az első generációs Galaxy Tab. Minőségileg viszont nehéz belekötni, jól össze van rakva, normális anyagok, a hátlap és az oldalai puha tapintású műanyag.

WayteQ xPAD-70
[+]

eAz előlap gyakorlatilag maga a kijelző. Egészen pontosan egy hét hüvelykes, kapacitív és multi-touch TFT panelről van szó. A felbontás 800 x 600 pixel, ami így kicsit több, mint az eddig megszokott WVGA (480x800 pixel). A képminőségen ez elsőre nem látszik, mert az Android ezen változata a jelek szerint nagyítással hidalja át a neki nem szabványos felbontást. Ez azt jelenti, hogy az parancsikonok, a menü ikonjai és sajnos a háttérkép is ilyen. Viszont alkalmazások futtatásánál már látszik, hogy van egy kis többlet pixelünk. A betekintési szög is jobb az ezen a szinten megszokottnál, az érzékenység is jó, a multi-touch pedig hibátlanul és gyorsan működik. A képernyő felett egy VGA kamera várakozik, szigorúan videohívásra. Tőle balra egy fényérzékelő szenzor is üzemel, ezt én mindig szívesen látom.

WayteQ xPAD-70
[+]

Hátul nem túl sok érdekes dolog van. A középen lévő márkajelzés és a lejjebb található típusjelölés könnyen beazonosíthatóvá teszi. Legalul a gyári sorozatszámot tartalmazó matrica, és a két szélén egy-egy nyílás látszik. Ez utóbbiak a hangszórók, de ne számítsunk egyből térhangzásra, ahhoz sajnos a hangerő is kevés, meg egyébként se erre tervezték.

WayteQ xPAD-70
[+]

Az oldalaiból az alja lényegtelen, az ugyanis üres. A jobboldalra jutott a hangerőszabályzó, a baljára az Androidos készülékeken megszokott három gomb, tehát a Home, Menü és Vissza, valamint egy mikrofon. A legzsúfoltabb a teteje, itt van a bekapcsoló, a töltőnyílás, a 3,5 mm-es jack, aztán egy miniHDMI, egy miniUSB (host funkcióval), egy microSD kártyahely, végül a sort a Reset kapcsoló zárja (utóbbira nem volt szükség).

Hardver, szoftver

Az első komolyabb meglepetést akkor okozza az xPAD-70, amikor meglátjuk, hogy az árához képest milyen hardvert tettek bele. Az AML8726-M SoC messze nem valami gyenge kis vacak. A 2010 végén bemutatott chipben egy Cortex A9-alapú processzor pöfög, jelen esetben 800 MHz-en, de talán még komolyabb, hogy a grafikus számításokat egy Mali 400 gyorsító végzi. Csak viszonyításképpen, ez a 3D cucc található a Galaxy S II-ben és egyike a mai legerősebb mobil grafikus hardvernek a piacon. Mindezek mellé még kapunk 512 MB RAM-ot és 4 GB ROM-ot, melyből közel 3 GB használható belső tárként. Ezzel a WayteQ árához képest kifejezetten jó teljesítményt ígér.

WayteQ xPAD-70 WayteQ xPAD-70

Az egyedüli, ahol némi lemaradást lehet tapasztalni, az a szoftver. Az Android rendszernél már a 2.3.4-nél tartunk (a Honeycombot most hagyjuk), de itt most csak a 2.2.1-et, tehát a Froyot kapjuk. Rögtön hozzá is tenném, hogy már készül a 2.3-as frissítés, tehát emiatt nem kell aggódnunk, mi több, a frissítéssel együtt magyar nyelv is lesz benne. Az erős hardveren alapvetően jól fut a rendszer, bár vannak megakadások, de ezek talán a nem teljesen támogatott felbontás miatt is lehetnek. Programok futtatása közben viszont semmi gond nincs, ahogy játékok közben is remekül elboldogul.

WayteQ xPAD-70 WayteQ xPAD-70

A WayteQ nem tett fel semmilyen extra felületet vagy widgetet, ezek persze utólag megoldható annak, aki szeretne ilyesmiket. A gyári Google szoftverekből a Gmail, a Search és a Maps, valamint a Gtalk megvan, ahogy kapunk Marketet is. Viszont mivel nem teljesít minden előírást, így a Market nagyon régi kinézetű, valamint a Maps nem is frissíthető rajta. A YouTube klienst utólag is lehetett telepíteni, de sajnos a Marketen nem fogunk mindent megtalálni. Extraként kapunk egy AppInstallert, egy FileBrowsert és egy VideoPlayert, az elnevezések magukért beszélnek.

Multimédia, adatkommunkáció

Az alacsony árért mindenképp kell valami kompromisszumot vállalni, és ez alól az xPAD-70 se kivétel. Nincs benne ugyanis 3G modem, tehát nem tudunk SIM-et beletenni. Cserében támogatja a külsőleg, USB-n rákötött eszközöket, a hazánkban is forgalmazott Huawei és ZTE modellek többsége megy vele. Nincs viszont beépített GPS-vevő, ám ezt is át lehet hidalni, mivel Bluetooth viszont került bele. Ez nem csak adatátvitelre alkalmas, hanem lehetőség van külső vevő csatlakoztatására, igaz, ez nem olcsó mulatság. Ami viszont nem hiányozhat, az a WiFi, mégpedig b/g/n szabványokkal, úgyhogy a leggyorsabb routerekkel is meglesz az összhang.

WayteQ xPAD-70 WayteQ xPAD-70

A kamerát elvileg lehet fotózásra is használni, de azt ajánlom, jól gondoljuk át ezt a cselekedetünket. Inkább hallgassunk zenét, hiszen úgyis ott a 4 GB belső memória, meg a microSD bővítés, tehát helyünk van rá bőven. Maga a lejátszó teljesen gyári, fut a háttérben, előadók, albumok szerint válogatja a számokat, mutatja az albumképet, van véletlen és ismétlő lejátszás, és nagyjából ennyi. Gyári füles hiányában a szokásos Sony XD100-asommal próbáltam, egész kellemes hangzása van. Ugyanakkor a saját hangszóróin már kevésbé jó az összkép, ráadásul itt maximumon se túl nagy a hangerő.

WayteQ xPAD-70 WayteQ xPAD-70

Érdemes lehet viszon videózásra használni, már csak azért is, mert a hardver könnyedén elbírja akár a fullHD 1080p anyagokat is. Mi több, ezt a HDMI-n keresztül képes külső eszközre (pl. tévére) továbbítani. Némi üröm az örömben, hogy relatíve kevés formátumot támogat, tehát mondjuk MPEG4 és H.264 nem gond neki, ahogy a DivX és Xvid sem, ugyanakkor MKV, FLV vagy hasonlók már nem mennek rajta. Nyilván a hardver simán elbírná, úgyhogy egy megfelelő lejátszóval ez orvosolható. Szintén említést érdemel az USB host funkció, amivel pendrive-ok köthetők rá, azok tartalmát szabadon böngészhetjük, bármit másolhatunk rájuk vagy róluk, valamint minden támogatott tartalmat meg is nyithatunk.

WayteQ xPAD-70 WayteQ xPAD-70

Összegzés

A hátlap teljesen zárt, viszont odabent az erős hardver mellé egy 3200 mAh-s lítum-polimer akkut csomagoltak. Ez kevesebb, mint az első generációs Galaxy Tab teljesítménye. A hardver meg annyira nem energiatakarékos, legalábbis készenléti állapotban, bekapcsolt WiFi mellett is elég szépen merült. Egy fél órás játék már alaposabban belemart a kapacitásba, úgyhogy tippelésem szerint kb. 4-5 óránál többet nem bír ki folyamatos használat mellett.

WayteQ xPAD-70 WayteQ xPAD-70

Értékelés: WayteQ xPAD-70
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 6 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 0 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

A WayteQ xPAD-70 egyértelműen pozitív csalódás volt számomra. Azt azért sejtettem, hogy jobb lesz a korábbi kínai szörnyűségeknél, viszont nem gondoltam volna, hogy árához képest bizonyos területeken bőven többet nyújt. A hardver bőven erősebb, mint az eddig látott hasonló kategóriás gépeké, a kidolgozás, minőség is jobb, nagyobb felbontású a kijelző, van Bluetooth, HDMI és USB host, szóval meglehetősen jó a mérleg egyik oldala. Ugyanakkor nyilván meg kell említeni, hogy még csak Froyo megy rajta (bár a többi kínai tableten se nagyon van frissebb), nincs GPS és beépített 3G, kissé gyengék a hangszórók, lehetne jobb a multimédiás támogatás (videóformátumok) és erősebb az akku. Azonban ha meglátjuk az árcédulát, elég könnyen szemet hunyunk majd a hiányosságok felett. A hivatalos végfelhasználói ár mindössze 44 990 forint, ami simán megéri, hiszen a nemrég tesztelt ConCorde ugyanennyibe fáj, és bár ott billentyűzetes a tok, itt viszont messze erősebb hardvert, szebb külsőt, jobb 3G modem támogatást és kijelzőt kapunk. Ennek fényében én megadom rá az Ajánlott plecsnit, mert egyértelműen ez az eddigi legjobb kínai tablet, ami hozzánk került, árához képest a hiányosságai is elnézhetők neki.

WayteQ xPAD-70

Rusi

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

WayteQ xPAD-70
WayteQ xPAD-70 Általános
Technológia WiFi tablet
Méret 188 x 143 x 12,5 milliméter
Tömeg 430 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 800 x 600 pixel
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása nincs
SMS memória nincs
Memória 512 MB RAM / 4 GB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok nincs
GPRS / EDGE nincs / nincs
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1+EDR (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB miniUSB 2.0, OTG
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok nincs
Vibra funkció nincs
Kihangosítás nincs
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.2.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java nincs
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek AppInstaller, FileBrowser, VideoPlayer
Multimédia
Fő kamera 1 megapixeles
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (640 x 480 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3200 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 4-6 óra folyamatos használatnál
Beszélgetési idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, miniHDMI 1080p kimenet, USB OTG támogatás

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés