Sony Xperia Z5 - nem gyűjti, olvassa az ujjlenyomatot

Bevezető

„A Sony Xperia Z3 javarészt már csak egy finomhangolás volt, de úgy tűnik, hogy a japán gyártó még a ráncfelvarrást is tudja ráncfelvarrni” – lehetett júliusban olvasni szentkuti11 tollából az Xperia Z3+ tesztjében, és a levelek még le se hullottak a szemközti fáról, máris a következő Sony csúcskészülék bevezetőjét írom. Bizony, mindenféle korábbi szóbeszéd ellenére sem dob piacra kevesebb zászlóshajót a vízre a Sony (sőt: szeptemberben mindjárt hármat bemutatott), az Xperia Z5-öt mégis óriási várakozás övezte, mivel sokan számítottak végre egy igazán komoly generációváltásra néhány polírozási kör után.

Hasonlít a korábbiakra, mégis némileg eltér az Xperia Z5 formavilága
Hasonlít a korábbiakra, mégis némileg eltér az Xperia Z5 formavilága [+]

Más kérdés, hogy a berlini IFA-n végül nem a Z5, hanem a 4K kijelzős Z5 Premium hozta a wow faktort, hiszen nem láttunk még azelőtt, 806 ppi-s kijelzőt (ami a legtöbb tartalmat egyébként 1080p-ben jeleníti meg), a Z5 Compact pedig ritka erős ajánlat lett az egyre szűkülő kistelefon kategóriában. A tulajdonképpeni főszereplő viszont mégiscsak az Xperia Z5, hiszen a legnépszerűbb képátló mérettel és az elérhető legerősebb hardveres felhozatallal hódit. Viszont itt is van a bibi: az xperiás formavilággal, az 5,2 hüvelykes Triluminos megjelenítővel, a Snapdragon 810-es SoC-vel és a specifikációk többségével a nyáron már találkozunk, első blikkre tehát a ráncfelvarrás ráncfelvarrásának ráncfelvarrása is lehetne a Z5. Szerencsére nem az.

A matt hátlap visszafogottságában elegáns
A matt hátlap visszafogottságában elegáns [+]

Fontos újítások történtek a biztonság és a kamera terén: az elsőre fura helyre, az oldalsó bekapcsoló billentyűbe épített ujjlenyomat-olvasó praktikus biometrikus azonosító, a hátlapi fényképezőszenzornak pedig nem csak a felbontása, hanem fókuszképességei is változtak, nem beszélve arról az egy-két új trükkről, amit a szoftver pár hónap alatt eltanult. Miközben tehát a legkülönlegesebb új Xperia egy 4K-s phablet, a legnépszerűbb a széles vásárlóréteg igényeit figyelembe véve a „sima” Z5 lehet, tesztalanyunk pedig stabil alapokra építkezik, úgy a por- és vízállóságra, mint a Sony erős szoftverpakkjára, zenei képességeire és üzemidejére.

Az Xperia Z5 doboza egyszerű papírszerkezet
Az Xperia Z5 doboza egyszerű papírszerkezet [+]

Az, hogy a csomagolásnál sokkal pofásabb a benne rejlő csúcskészülék, igazából jó hír (láttunk már ronda telefont szép dobozban), és bár az Xperia Z5 apró, fehér kartondobozkáját nem fogják modern art múzeumban mutogatni, a szokásos tartozékok azért belefértek. Így a prémiumkategóriás okostelefon, a microUSB kábel, az MH-750 típusú, agybadugós headset, és egy másfél amperes, hagyományos töltőfej, úgyhogy hiába a gyorstöltési támogatás, ha az adapter arra nem képes.

Külcsín

Akik kedvelik a megszokott xperiás küllemet, örvendezni fognak, akik viszont unják, még várniuk kell a dizájnforradalomra, de nekem ne mondja azt senki, hogy a Z5 nem mutatós – talán a legszebb Xperiát fogom a kezemben végtelenül letisztult formavilágával és a kényelmesnél határozottabb éleivel (főleg a műanyag sarkak karcolnak, de a fém oldalkeret sem lett kerekdedre csiszolva). A 146 x 72 x 7,3 milliméteres és 154 grammos masina pont akkora, mint a Z3, így fogása nem okoz meglepetést, bár igazi komfortérzetet sem: a sarkak és vastag alsó káva miatt nehéz egy kézzel navigálni, a csúszós hátlap pedig növeli a pulzusszámot.

Szebb lett és kényelmetlenebb - az Xperia Z5 oldalélei és sarkai határozottak
Szebb lett és kényelmetlenebb - az Xperia Z5 oldalélei és sarkai határozottak [+]

Elöl továbbra is 5,2 hüvelykes, 1080 x 1920 pixeles Triluminos megjelenítő viszi a prímet, kontrasztjai az X-reality for mobile fantázianevű technológiának köszönhetően jók, akárcsak maximális fényereje és színeinek telítettsége – minőségi IPS panel dolgozik a gyártó által nem pontosított védőüveg alatt. Mégsem tökéletes az összkép: a kalibráció hidegre sikeredett (ha már kézzel korrigálni lehet, miért nem akadt egy mérnök, aki tömeggyártás előtt ezt megteszi?), oldalról a panelra pillantva pedig az ideálisnál gyorsabban csökken a kontraszt és a fényerő – no nem vészesen.

A Triluminos megjelenítő jófajta, a kalibráció viszont hűvösre sikeredett
A Triluminos megjelenítő jófajta, a kalibráció viszont hűvösre sikeredett [+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia Z5 Samsung Galaxy S6 edge+ Google Nexus 6 Huawei Mate S
Fehér fényerő 649 nit 359 / 564 nit 266 / 436 nit 351 nit
Fekete fényerő 0,54 nit 0 nit 0 nit 0,34 nit
Kontrasztarány 1204:1 végtelen 951:1 végtelen
Színhőmérséklet 9460 K + kézi 7275 / 6499 K 6520 K 7586 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Még egy turpisságot kiszúrtam fénymérés közben: ha a készülékház felmelegszik (Snapdragon 810), a 649 nites fényerőmaximum szépen lejjebb kúszik, ez pont nem ideális feature egy meleg nyári napon, amikor pont kellene a kraft. Minden más esetben azonban rendben van a kijelző, akárcsak a pontos és megbízható érintőpanel, amellyel kesztyűs kézzel is lehet bánni, már a szó legszorosabb értelmében.

Az ujjlenyomat-olvasó az Xperia Z5 lapos profilú bekapcsoló gombjába került
Az ujjlenyomat-olvasó az Xperia Z5 lapos profilú bekapcsoló gombjába került [+]

(Frissítve október 15-én – Bone123) Az összeszerelés és anyaghasználat ismét példaszerű: az oldalkeret és az üveglapok hibátlanul illeszkednek, az IP68-as burkolat pedig a port és a vizet kívül tartja. Mondjuk érdekes, hogy az alábbi sonys link szerint, az IPX8 „egy méternél mélyebb vízbe történő folyamatos merítés hatása ellen” védelmet jelent, a Sony Magyarország viszont nem javasolja a víz alá merítést, íme a hivatalos közlemény: „Nem javasoljuk a vízálló Xperia készülékek víz alatti használatát, mivel a víz alatti környezet erőteljesen változékony a víznyomás, hőmérséklet, sótartalom és egyéb tényezők tekintetében. Ezen, tőlünk független környezeti elemek változásai, olyan észrevehetetlen sérüléseket okozhatnak a készülékekben, melyek hatással lehetnek azok vízállóságára. IP szabvány alapján besorolt készülékeink tiszta víz által, szigorúan ellenőrzött, állandó laboratóriumi körülmények között kerültek tesztelésre – ahogy az ipari szabvány azt megköveteli. Mivel nem áll módunkban a víz alatti környezet változásait kontrollálni, melyben az egyes fogyasztók a készüléket használják, ezért javasoljuk kerülni a készülékek víz alatti használatát, és ezért igyekszünk még világosabb iránymutatást adni a hétköznapi használat tekintetében.”

A nanoSIM-et és a microSD-t bal oldalt fogadja be a Sony üdvöskéje, emögött a fül mögött
A nanoSIM-et és a microSD-t bal oldalt fogadja be a Sony üdvöskéje, emögött a fül mögött [+]

A kijelző felett az értesítési LED, az 5,1 megapixeles előlapi kamera, a fénymérő, a közelségérzékelő és a beszélgetési hangszóró pillantható meg. Hangszóróból alul is akad, így jön létre a sztereó hangzás. Bal oldalon nem csak a nanoSIM és microSD kártyák körömmel kihúzható tálcája és fedele pillantható meg, hanem egy mutatós, gravírozott Xperia felirat. Jól áll a Z5-nek. Alul lehet a nyakba akasztót és a microUSB kábelt csatlakoztatni, felül meg a fülest. Egyiket sem védi fül, de nem is kell, mivel vízállóak, bár csatlakoztatás előtt ki kell száradjanak. Minden más jobb oldalra került: így a bekapcsoló, a hangerőszabályzó és a kétlépcsős exponáló gomb, amelyet hosszan megnyomva már indul is a kamera. Mivel a bekapcsoló most már ujjlenyomat-olvasót is rejt, a gomb nem emelkedik ki az oldalsíkból, így hüvelykujjal nehezebbnek találtam lenyomni a korábbiaknál. Az elhelyezés viszont tökéletes: jobb kézzel felkapva a készüléket a hüvelyujjam, ballal pedig a középső ujjbegyem esett mindig a szenzorra, az azonosítás így mindig kényelmes volt.

Minden a szokásos helyén - a nagy felbontású kamera a bal felső sarokban pihen
A legjobb dolog a matt felületű üveg hátlapban, hogy egyáltalán nem gyűjti a piszkot vagy az ujjlenyomatot [+]

Már csak a hátlap maradt hátra a körbevezetősből, amely a grafitszürke, az arany, a fehér és a zöld variáns esetében is matt felületűre csiszolt üvegből készült, és úgy tud roppant mutatós lenni, hogy zéró számú ujjlenyomatot gyűjt, szemben egypár riválissal (khm, Galaxy S6) vagy a még csillogósabb Z5 Premiummal. A bal felső ficak a 23 megapixeles kamera, az F/2-es G lencse és a ledes villanó helye, lejjebb haladva pedig az NFC, a Sony és az Xperia felirat sorakozik fel. A 2900 milliamperórás telep pont alattuk lapul, földi halandó (értsd: a felhasználó) nem tudja eltávolítani. A Z5 nem hivalkodó és nem akar különc lenni, határozott éleivel egyszerűen úgy szép, ahogy van, még ha áldozni is kell ezért a kényelemből.

Hardver, UI

Nem a Snapdragon 810 a Qualcomm rendszerchip történetének ékköve, a négy másfél gigahertzes Cortex-A53 és a négy, két gigahertzes Cortex-A57 mag ugyanis hajlamos fűtőtestként működni, a Sony mindenesetre többé-kevésbé kordában tartja a nagy erejű hardvert. Más gyártó az órajelet szabályozza le, a Geekbenchet sorozatban lefuttatva viszont azt vettem észre, hogy a Sony melegedés esetében inkább egymás után kapcsolja le a Cortex-A57 magokat: a harmadik körnél négyből kettő működött korlátozott órajelen, az ötödiknél pedig már csak egy segítette a Cortex-A53-as kvartettet. Mégsem maradt hiányérzetem: az Android 5.1-es felület fürge, megakadás csak komoly háttérfolyamatnál és nagy ritkán képernyőfeloldásnál fordul elő, az alkalmazásváltást és a multitaskingot pedig rendben megoldja a 3 gigabájt RAM.

A kétlépcsős kameragombbal gyorsan elindítható a fényképező
A kétlépcsős kameragombbal gyorsan elindítható a fényképező [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia Z5 Samsung Galaxy S6 edge+ HTC One M9 LG G4
Rendszerchip Snapdragon 810 Exynos 7420 Snapdragon 810 Snapdragon 808
AnTuTu Benchmark 5.x 62301 pont 70948 pont 56588 pont 49597 pont
Vellamo Browser 4906 pont 5224 pont 3599 pont 4131 pont
Vellamo Metal 2356 pont 2503 pont 2181 pont 2241 pont
Geekbench 3 (single) 1379 pont 1495 pont 1182 pont 1100 pont
Geekbench 3 (multi) 4382 pont 5170 pont 3792 pont 3495 pont
GFXBench Man. onscreen 27 fps 15 fps 23 fps 9,3 fps
GFXBench Man. offscreen 26 fps 25 fps 23 fps 14,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 53 fps 37 fps 49 fps 24,5 fps
GFXBench T-Rex offscreen 57 fps 57 fps 49 fps 34,32 fps

A böngészés és más CPU-intenzív feladat sem kottyan meg a Z5-nek, mondjuk ilyenkor langyosra melegszik a készülékház, komolyabb játékot futtatva pedig nem hazudtolja meg önmagát a Snapdragon 810: jelentősen felmelegszik a hátlap teteje, bár túl komoly fps visszaeséssel ez nem jár. Nem volt kint 30 fok, hogy a korábbi generációknál túlmelegedő Sony kamerát megpróbáljam leállásra bírni (nem perverzióból, hanem tesztelői kötelezettségből), mindenesetre, a tesztidőszak alatt úgy tűnt, hogy ha ki nem is oltotta, a Sony megbirkózik a termelődő hővel, minden magnak úgysem kell órákig egyszerre járnia. A belső tároló 32 gigabájtos, amiből 21,5 gigabájt használható fel szabadon, microSD kártyából pedig akár 200 gigabájtosat is be lehet helyezni, bár nem minden sarki fűszeresnél lóg ilyen a polcon, az alkalmazások adatmappáit pedig nem lehet áthelyezni.


[+]

A Sony valahol félúton megállt a Material Design stílusú Android Lollipop és az egyénire szabott gyártói felület között, és ez így van rendjén. Aki használta már az 5.1-es főverziót, annak a kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltó, a felülről lehúzható értesítési- és kapcsolópanel, a szellős és átlátható beállítások menü és névjegyzéklista, no és persze a Chrome is ismerős lesz, hiszen ez a Z5 első számú böngészője. Az olyan alapvető lollipopos funkciókon túl, mint a második vagy vendégfelhasználó hozzáadásának lehetősége, olyan extrák is járnak, mint az alkalmazásváltóból elérhető kis ablakos appok – mondjuk az AOSP-alapú böngészőé (ez a második számú), a naptáré vagy a zenelejátszóé. Ezek az ablakok mindig az előtérben maradnak és könnyedén lecsukhatók vagy teljes képernyőre nyithatók (az AOSP-alapú szoftver ilyenkor Chrome-ra vált).


[+]

A kezdőképernyőn 4 x 4-es az ikonkiosztás (5 x 5 ikon is kényelmesen elfért volna), ide lehet dobálni a különféle minialkalmazásokat, a Sonytól akad jó néhány (pl. What’s New tartalomajánló). A tálcára öt ikon fér. Az átrendezésnek és a témaváltásnak az asztal egy üres részének hosszú megérintésével lehet nekifutni. Témából akad fizetős és ingyenes, sokszínű és visszafogott, csicsás és Material Design stílusú, lehet velük játszadozni. Aki nem barátja a bekapcsoló billentyű nyomogatásának, a képernyőt kétkoppos módszerrel is felébresztheti, persze a legfontosabb újítás pont a praktikus helyen elhelyezett ujjlenyomat-olvasóhoz kapcsolódik.


[+]

Legfeljebb öt ujjmintát lehet regisztrálni, és mindegyikhez hússzor kell megérinteni a bekapcsolót – azért ennyiszer, mert egyszerre mindig csak egy apró mintát lehet bevinni, lévén keskenyebb az érzékelő felület, mint a riválisoké. Egy húszas kör során akár több ujjat is regisztrálni lehet, ám a legbiztosabb egyet minden oldalról és magasságból megtanítani. Ha megvagyunk, és biztonsági PIN-t vagy jelszavat megadtunk, máris bekapcsol a biometrikus képernyőzár. Tízből nagyjából hétszer sikeres az azonosítás: a gombot lenyomva és nyomva tartva nem mindig jön össze az azonosítás (talán az ujj szétterülése miatt), lenyomva, majd felengedve, de az ujjat rajta tartva viszont jóval megbízhatóbb – nyilván ehhez is hozzá kell szokni, és máris hatékonyabbá válik a dolog. A legjobb az egészben az, hogy az azonosítás egy másodpercnél hamarabb végbemegy, már-már a huawei-i sebességeket felidézve.


[+]

Akad azért egy-két furcsaság is. Ha valamely okból kikapcsolná az ember a képernyőzárat (mondjuk pár percre vagy órára kölcsönadná Z5-jét), az összes regisztrált mintát törli a rendszer, így visszakapcsoláskor lehet beállítani mindet újra. Nem logikus. Az is érdekes, hogy a kamerát a billentyűjével aktív képernyőzár mellett is el lehet indítani, módot váltani vagy a beállításokat elérni viszont csak az ilyenkor felugró zárképernyő feloldása után. Végezetül meg kell említeni, hogy egyelőre nem jár extra ujjlenyomat-funkció a zároláson túl, gondolok alkalmazás- vagy adatvédelemre, esetleg gyors bejelentkezésre. Az Android 6.0 Marshmallow kapcsolódó szolgáltatásaira viszont alighanem felkészült a Sony, és egyre több fizetési mód kezd elterjedni a biometrikus azonosítás támogatásával, úgyhogy ami késik, nem múlik.

Szoftveres extrák

A Z5 még mindig egy telefon, amit átlátható szoftver és remek beszélgetési hangminőség bizonyít. A névjegyzék számos forrásból behívható, a tételek könnyen összekapcsolhatók és a keresés is hatékonyan működik. A tárcsázóban gyorskeresés és gyorshívás természetesen megoldott, akadnak kedvencek és csoportok is, bejövő híváskor pedig kis ablak ugrik fel teljes képernyős felület helyett. Az SMS és email alkalmazások megbízhatóan működnek, legyen szó POP3, IMAP vagy Exchange-fiók beállításáról (ezeket egyébként már a Gmail is kezeli).


[+]

És ha már Google: természetesen adott minden a keresőtől a Play-szolgáltatásokon át a térképig. A sonys billentyűzet remekül használható, köszönhetően a szellős gombelhelyezésnek és a pontos érintőfelületnek. A magyar nyelv, a felül elhelyezhető számsor vagy ékezetes karakterek, az ujjhúzós módszer és a bővíthető szótár garantálják, hogy hazánk ékes nyelvén is könnyű legyen a virtuális gépelés.


[+]

Hasznos szoftver a fájlkezelő, csak kár, hogy nem teljes verzió, és a drága készülék megvásárlása utáni „válts prémiumra!” üzenet fogadja a felhasználót. Az alapverzióban a fájlok a hagyományos tallózás mellett típusok szerint is csoportosítva vannak, emellett több felhőszolgáltatást is be lehet állítani, az FTP, a helyi vezetékmentes hálózatok, a rejtett fájlok, a kedvencek és a kuka eléréséhez viszont csengetni kell, vagy egy ingyenes alternatívát lehúzni, hogy ne minket húzzanak le. Praktikus a naptár is, amely éves, havi, heti és listás nézetben jeleníti meg a bejegyzett és akár több fiókból beszinkronizált eseményeket. Google mellett LinkedInnel is bejelentkezhetünk.


[+]

A Socialife jó megjelenésű RSS hírolvasó, a Lifeloggal a napi aktivitás mellett nyomon lehet követni mondjuk a közlekedéssel, filmezéssel vagy (nyilván Sony) játékgéppel eltöltött időt. A népszerű konzolsorozathoz egyébként egy sor app jár: a PlaySation, a PS Video, a PS Music, a PSN, a Remote Play telepítésével pedig maga a telefon válik a konzol képernyőjévé, így két szobára a PS4-től düböröghet a gaming (a telefon megfelelő kontrollerhez való csatlakoztatásával). Akad még sonys tartalomajánló (What’s New, Xperia Lounge, Privilege Plus), zeneszám azonosító (TrackID), rajzprogram, videostúdió, intelligens kapcsolatkezelő (Smart Connect automatizálható funkciókkal), számológép, online támogatás, élő közvetítés és óra. Az extrák közé a Facebook, a Spotify, a Dropbox, az Amazon Shopping, az OfficeSuite irodacsomag, valamint az AVG Protection rendszererőforrás-felügyelő és vírusirtó tartozik.


[+]

Kellemes időtöltés a böngészés a Z5-tel, a Chrome ugyanis gyorsan fut, összekapcsolódik Google-könyvjelzőkkel és keresési előzményekkel, és még ablakos megjelenítési mód is akad (ilyenkor AOSP-alapú szoftverre vált a rendszer). Nem okoz gondot a Chrome-nak tucatnyi lap kezelése, az oldalak szakszerű sortörése (bár nincs egyéni nagyításhoz igazodó) és az asztali megjelenítés sem. Az oldalakat meg lehet osztani, ki lehet nyomtani, keresni is lehet rajtuk, továbbá inkognitó böngészést is be lehet vetni. A szoftver rugalmasságán és pattogós működésén egy The Verge-szintű monstrum sem fog ki, úgyhogy kényelmes és hasznos társ szörfölgetéshez a legújabb Xperia.

Kamerák, multimédia

Kompakt gépektől a profikig, iPhone-ba épített Exmortól a G4 IMX230-áig, a fotós szekció a Sony egyik húzóágazata, az Xperiáknál mégis mindig akadt jobb kameratelefon, úgyhogy ezúttal komolyan ráfeküdtek a dologra. Az eredmény egy friss, 1/2,3 hüvelykes, 23 megapixeles Exmor RS kameraszenzor 3 századmásodperces hibrid (kontraszt + PDAF) autófókusszal, F/2-es, nagy látószögű G-lencsével, és ötszörös, Clear Image fantázianevű digitális zoommal. Az előlapra 5,1 megapixeles szelfikamera került, íme, mire képes. A hardverhez és a kétlépcsős kameragombhoz mondjuk a jó öreg és vaskos fényképezőszoftvert mellékelték a kiváló automatikus móddal (amely már tud max felbontáson rögzíteni), 4K felvétellel, panorámával, egy sor effekttel meg AR-funckióval – minden van, kivéve egy színvonalas kézi módot.

Aprónak látszik, a 2,3"-es kameraszenzor az F/2-es G lencse alatt mégis sok fényt befog
Aprónak látszik, a 2,3"-es kameraszenzor az F/2-es G lencse alatt mégis sok fényt befog [+]

2015-ben ugyanis a Sony szoftverével érzékenységet legfeljebb 8 megapixelen lehet állítani, témát (mint éjszakai portré és jelenet, kézben tartott esti, nagy érzékenység vagy mondjuk kisállat) úgyszintén. Tetézi a dolgot, hogy eme témákat aktiválva már az expozíció, az érzékenység, a fehéregyensúly és még az érintőfókusz sem babrálható. Egyébként, ha témát nem választunk, akkor a fehéregyensúly, az expozíciókorrekció, az érzékenység (ISO100-3200), a fókuszmód, a fénymérés, a vakumód és az önkioldó állítható. A záridő nem, a camera2 API-t használó alkalmazások meg kifagynak. Sajnos az optikai képstabilizáció kimaradt, a SteadyShot ehelyett a látószög megvágásával, szoftveresen próbál a kézremegésen úrrá lenni. Mozit egyébként 4K-ban 30 fpssel (egy példa), 1080p-ben 60 fpssel (még egy példa) és 720p-ben 120 fpssel is lehet forgatni, a kép- és hangminőség igencsak jó.

Kameramódok tengere
Kameramódok tengere [+]

Nappal remek a helyzet, a vonalélesség 23 megapixelen is jó, elmosódás csak a széleken jellemző. Kár viszont, hogy a Sony nyakon önti a részletgazdagságot szoftveres túlélesítéssel, teljesen felesleges az ilyesmi. A kézi- és autófókusz tényleg szédületesen gyors: ha nem is századok, tizedek alatt megvan az élespont, és nem csak a képek készülnek el pillanatok alatt, a kamera is gyorsan indul. A dinamikatartomány jó, a fehéregyensúly azonban néha téveszt. A Clear Image Zoom a digitális nagyítás minőségét hivatott javítani; a harmadik sor a Z5 zoomfotóit, a negyedik a Galaxy S6 hasonló nagyítású eredményeit tartalmazza (5x), ítélkezzen az olvasó. HDR-ben erős a Z5 egy-egy fura, túlszaturált képet leszámítva, a makró vonalat azonban lehet majd a következő generációra erősíteni. Egyfelől 7-8 centiméternél közelebbről nem érdemes fókuszálással próbálkozni, és messzebből sem megbízható az élesítés. Az érintőfókusz amúgy is valami fura nyugati szokás lehet Japánban, kézi módban például hiába bökök oda az élőképen, ahova élesíteni akarok, ha exponáláskor a rendszer újrafókuszál. Videofelvételnél meg egyáltalán nincs kézi fókusz, mert minek?

A kiváló automatikus mód
A kiváló automatikus mód [+]

Este mostohábbak a lehetőségek az említett korlátok miatt. Az automatika nagy érzékenységgel és részletveszteséggel rögzít (felső sor), a széleknél pedig néha kékes elszíneződést is megfigyelni (talán szoftveres izé). 8 megapixelen bevetve az érzékenységállítást vagy az esti módokat mindjárt javítani lehet az eredményeken (alsóbb sorok), az éjszakai módokban 1/4 és 1 másodperc között mozog a záridő, nagy érzékenység témával pedig akár ISO12800-ig elmegy az automatika. A jófajta impulzus-LED vakut is csatába lehet küldeni, úgyhogy a sötétből sok részlet előcsalható, és az esetek többségében a színek és a fókusz is rendben van, csak meg kell dolgozni egy olyan válogatásért, amit mellékeltem, mert az épp' ideális módok szét vannak szórva. Konklúzió: fürge és nagyon is tehetséges a Sony új hátlapi kamerarendszere, viszont mintha szeretnék a japánok, hogy maradjunk a kiváló automatikus módnál, ami nyilván megfelelő, ám egy sokrétű, kötöttségek nélküli kézi móddal többet is ki lehetne hozni a modulból. Csak több ember akarja a fotóit tökéletesíteni, mint 3D-s dinoszauruszokat meg vulkánokat a Mobilarena TV kanapéja fölé varázsolni, nem igaz?.


[+]

A Walkman nagy nevű gyártója garantálja a minőségi zenehallgatás élményét a Z5-ön is. A szimplán csak Zene névre keresztelt szoftver gond nélkül lejátszik mindenféle tömörített és tömörítetlen hangfájlt, a szokásos csoportosításokon túl pedig látványos egyéni elrendezéssel is végigpörgethetők helyben tárolt vagy vezetékmentes hálózaton elérhető állományaink. Az élményt a hangszínszabályzó, a ClearAudio+ és a DSEE HX hangminőség javító megoldások hivatottak felturbózni, persze nyilván erre mondanák páran, hogy amit fel kell turbózni, az nem is szól jól, a Sony mindenesetre biztosít jó pár opciót. Akad még dinamikus normalizáció, térhatás effektus és a fejlett zajszűrést támogató fejhallgatók beállításai is elérhetők. Az alkalmazásba beépül a Spotify, honi hálózaton és DLNA-n keresztül is működik a lejátszás, ha pedig fülest dugunk a Z5-be, FM-rádió is beizzítható RDS adatokkal.

Teszt Sony Xperia Z5 Huawei Mate S HTC Desire 820 Sony Xperia M4 Aqua Lenovo K3 Note
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,12, +0,09 +0,04, -0,01 +0,03, -0,20 +0,02, -0,05 +1,51, -1,93
Zajszint, dB (A): -89,7 -92,5 -91,2 -87,7 -84,8
Dinamikatartomány, dB (A): 90,0 93,2 91,2 88,1 85,3
THD, %: 0,0053 0,0110 0,0510 0,0075 0,0086
IMD + Zaj, %: 0,013 0,041 0,054 0,021 0,019
Sztereó áthallás, dB: -88,7 -88,0 -73,4 -87,3 -83,1

A gyári fülest nem volt alkalmunk tesztelni, a 3,5 milliméteres kimenetre jutó hangminőséget viszont igen, és ismét elismerésünk a Sonynak: a Z5 tisztán szól, a frekvenciaátvitel görbéje a hallható tartományban kiegyensúlyozott, a sztereó áthallás értékei alacsonyak, és hiába füleltünk, jelentős háttérzajt sem hallottunk. A sztereó előlapi hangszórópár sem rossz: átlag feletti hangerővel és hangminőséggel muzsikál, bár a maximum felé kissé már élesen. Mély hangból azért sokat ne várjunk, inkább a hangszerek és énekhangok az erősségei.

Ha már tud 4K-s videót rögzíteni, ilyen felbontású klipek lejátszása nem okozhat gondot a Videó névre keresztelt alkalmazásnak, amely hasonló felületet kapott, mint a Zene, és hasonlóan sok kódolást lejátszik, beleértve a feliratokat. DivX és Xvid tartalmak megjelenítéséhez viszont alternatív szoftver beszerzésére lesz szükség. A lejátszó egyébként képes ablakos módban futni és vezetékmentesen hálózaton tárolt fájlokat meghajtani, több extrája viszont nincs.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Közel teljes az adatkommunikációs paletta, hiszen az infrán kívül minden van, beértve az NFC-t, a villámgyors navit (A-GPS, GPS, GLONASS), a fejlett Bluetooth-t (4.1, A2DP, LE) és a szokásos USB átvitelt (2.0, MTP, OTG, MHL 3.0). Az adatátviteli szabvány fejlettebb, mint a hazai hálózatok: Cat.6-os LTE-n mindenesetre elméletileg 300 Mbps-os letöltési sebesség is elérhető, a jó öreg 3G-n pedig 42 Mbps-os átviteli ráta. A készülék egy darab nanoSIM-et fogad be, létezik kétkártyás variáns is. A beszélgetési hangminőség jó, a hangerő fülsüketítő szintig felcsavarható, viszont a beszédhangok, bár tiszták, lehetnének valamivel teltebbek is. A másik oldalon rendben megértették a mondandómat. A 802.11a/b/g/n/ac szabványú, kétcsatornás WiFi modem támogatja a MiMo-t, a DLNA-t, a Direct és hotspot funkciókat, érzékenysége kitűnő.

Megfelelő hálózaton Cat.6-os LTE sebességek is elérhetők, a kis fül mögé pedig akár 200 gigabájtos microSD-t is be lehet rakni
Megfelelő hálózaton Cat.6-os LTE sebességek is elérhetők, a kis fül mögé pedig akár 200 gigabájtos microSD-t is be lehet rakni [+]

Mit vétett a felhasználó, hogy idén iPhone-tól Galaxy-n át Xperiáig mindenütt csökken az akkumulátorméret? A Z3 pedig ellenállhatatlanul bírta a gyötrést, ahogy azt a Sonytól megszoktuk, 2900 milliamperórás telepével és a Snapdragon 810-es chipsetjével a Z5 viszont legfeljebb csak jó az üzemidő terén, nem kitűnő. No azért az ötórás képernyőidő ellen nem szabad panaszt emelni, akinek nem mindene a Z5, másfél-kétnaponta is ráér etetni, ami a gyorstöltővel elvileg villámgyors dolog. Kár, hogy itt spórolt a Sony: a dobozból hagyományos, lassabban töltő adapter figyel elő, nem Quick Charge 2.0-s. Akad Stamina és alapfunkciókra korlátozó UltraStamina mód is a sötétebb napokra. A legnagyobb étvággyal a kijelző, a játékok és a kamera lakmározik, a készenléti fogyasztás ellenben kellemesen alacsony. Böngészni szokásos fényerőn 11 órán át tudtunk egyhuzamban, a MinDigTV HD adását pedig tíz órán át sikerült streamelni egy töltéssel.

Jó készülék lett az Xperia Z5, bár akad még pár javításra váró apróság
Jó készülék lett az Xperia Z5, bár akad még pár javításra váró apróság [+]

Értékelés: Sony Xperia Z5
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A Sony Xperia Z5 jól sikerült és jó drágán mérik: kártyafüggetlenül mintegy 240 ezer forintért, azaz S6 edge+ és az iPhone 6s kategóriájában versenyez, míg az LG G4, a One M9, a Huawei P8 vagy a Galaxy S6 kedvezőbb áron megkaparintható. Amit ezért a kisebb vagyonért kap a felhasználó, viszont magáért beszél: a Z5 roppant mutatós lett (kár az éles sarkakért), villámgyors (bár a játékok felhevítik a hátlapot), a kamera szempillantás alatt fókuszál és jó képeket lő (csak raknának már bele komolyabb kézi módot), az audioképességek kiválóak (jól szól a sztereó hangszóró), a szoftvercsomagra pedig nem lehet panasz. Lehetne mondani, hogy az új kamerán és a jó helyen, jól működő ujjlenyomat-olvasón kívül most sem történt hatalmas előrelépés (mindjárt mondjuk is), csak hát az előd is jó volt, és a Sony továbbra is példát mutat összeszerelésével, anyaghasználatával, por- és vízálló tulajdonságaival és üzemidejével, még ha az utóbbi ezúttal csak szimplán jó, és nem kiváló.

Mégsem tudunk elmenni amellett, hogy alig három hónapja futott be az Xperia Z3+, a Snapdragon 810-es SoC pedig három hónap múlva már ki is futhat, így alighanem készül már a Snapdragon 820-as frissítés a Sony boszorkánykonyháján. Ilyen tempós generációváltás mellett nehéz volna az eszközt a Z2, a Z3 vagy a Z3+ tulajdonosoknak ajánlani, a középső darab ráadásul nemcsak kedvező árú manapság, hanem az üzemideje is jobb. Bárki más viszont, aki szeretne egy ízig-vérig prémiumkategóriás készüléket, és vajmi keveset érdekli, hogy mi volt három hónapja a gyártó háza táján, erre az Xperiára is nyugodt szívvel beruházhat. Ha a revolúció el is maradt, a Z5-tel a japán gyártó végre határozottat lépett előre, most viszont a piacnak kell bizonyítania, hogy vevő-e rá.

Sony Xperia Z5

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia Z5
Sony Xperia Z5 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 146 x 72 x 7,3 milliméter
Tömeg 154 gramm
Színvariációk grafitfekete, fehér, zöld, arany
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (428 ppi)
Kijelző típusa Triluminos IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 810 (MSM8994)
Processzor típusa 4 x 2,0 GHz-es Cortex-A57 + 4 x 1,5 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 20 nanométer
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 430
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB (ebből 21,5 szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 200 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 700/800/850/900/1700 1800/1900/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP, apt-X, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, MiMo, dual band, WiFi hotspot, Direct, DLNA
USB microUSB 2.0 (MTP, MHL 3.0, OTG)
Ujjlenyomat-olvasó van (bekapcsoló billentyűbe építve)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Smart Connect, Movie Creator, OfficeSuite, Playstation, Rajz, Xperia Care, TrackID, Update Center, What’s New, Xperia Lounge, Amazon Shopping, AVG,
Multimédia
Fő kamera 23 megapixel, hibrid autofókusz, ledes segédfény
Másodlagos kamera 5,1 megapixel
Videófelvétel 4K (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (120 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2900 mAh-s (Quick Charge 2.0)
Készenléti idő (3G) 520 óra
Beszélgetési idő (3G) 17 óra
Zenelejátszási idő 87 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, iránytű, giroszkóp, távolságérzékelő, fényérzékelő szenzor, gyorsulásmérő, ujjlenyomat-olvasó
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia Z5 Compact - tökéletes kispajtás?

    A japán gyártó két generáció után újabb kompakt méretű (és nevű) telefont dobott piacra, mely nem csak bivalyerős, hanem jó a kamerája, az üzemideje, és cserébe még drága is.

  • Sony Xperia Z3+ - nem lépett szintet

    A Sony Xperia Z3 javarészt már csak egy finomhangolás volt, de úgy tűnik, hogy a japán gyártó még a ráncfelvarrást is tudja ráncfelvarrni, nemrég előálltak a Z3+-szal.

  • Sony Xperia Z3 - finomhangolás

    A generációváltás elmaradt, viszont apróbb de annál fontosabb korrekciók jelzik a Sony őszi csúcsragadozójának érkezését.

Hirdetés