Külső, kijelző
A Samsung idei okosórája nem technológiai értelemben jelentős változás, hanem formailag. A Galaxy Watch Active tulajdonképpen mindent tud, amit a Galaxy Watch, kivéve hangot kiadni és az önálló LTE kapcsolatot, de a formaterv drasztikusan megváltozott, ami azt is jelenti, hogy nincs méretválaszték. Cserébe az egész szerkezet kisebb és kompaktabb lett, a lünettáról viszont le kell mondani annak, aki a kedvezőbb nyitóárú modellre vágyik. A tekerőgyűrű kifejezetten egyedi és módfelett praktikus megoldás volt, igazán kár érte. Nem mintha bármi kényelmetlenséget is okozna a hiánya, de akkor is.
A készülék mindössze egy méretben elérhető, ez a méret viszont 39,5 x 39,5 x 10,5 milliméterre csökkent, a tömeg pedig a szíjat nem számolva 25 grammra. Ezzel még mindig nem nőiesen apró, viszont jelentősen kompaktabb esztétikai összhatást kelt. Az óra megjelenése valahol a sportos és a hétköznapi között mozog, de valamelyest jellegtelenebbé vált a lünetta elhagyásával. A fekete, ezüst, rozé arany és zöld színben, illetve továbbra is cserélhető, 20 milliméteres szíjakkal elérhető Watch Active megtartotta a prémium anyaghasználatot, összeszerelést és az IP68-as, 5 atmoszféra nyomásig hitelesített vízállóságot a MIL-STD-810G szabványnak való megfelelőséggel. Igen, hivatalosan is lehet és szabad is benne úszni.
Az óra szíjának rögzítése újszerű. Bár a Galaxy Watch hagyományos csatja és zárkialakítása teljesen megfelelő volt, ezen most mégis variáltak egy keveset. A zár még mindig hagyományos, a szíj vége viszont nem kívülre simul egy átlagos leszorítóval, hanem bujtatós, így a lefentyű belülre kerül. Nekem ez valahogy kényelmetlenebb volt, mint a normál elrendezés. Nyilván nagyon stabil, képtelenség, hogy az óra kioldódjon, vagy leessen az ember kezéről, a ruházatba sem akad, de engem kissé nyomott, azon kívül, hogy sikerült valami bőrirritációt összehoznom az egyébként hipoallergén, nagyon finom tapintású és prémium minőségű szilikonszíjjal. Ilyesmi még sosem fordult elő, de így is simán lehet, hogy az én (immun)rendszeremben van a hiba.
A megjelenítő továbbra is gyönyörű, reszponzív, végtelenül kontrasztos és kifejezetten jól látható mindenféle fényviszonyok között. Az 1,1 hüvelykes, kör alakú, 360 x 360 pixel felbontású AMOLED panel fényerejét tíz fokozatban állíthatjuk manuálisan, de ráhagyhatjuk az automatikára is, ami éjszaka és sötét környezetben moderálja a fényerőt. Az Always on Display az óra folyamatos mutatásában merül ki, az akkumulátor pedig gyorsabban le, ha engedélyezzük ezt az opciót. Én kihagytam, kézmozdulatra amúgy is azonnal aktiválódik a panel, ahol minden releváns információ elérhető. Az AoD transzflektív technológia hiányában amúgy is nehezen olvasható a visszafogott fényerő miatt.
Az óratest hátulja megegyező képet mutat, a pulzusmérő ugyanolyan kialakítású, töltőcsatlakozók pedig továbbra sincsenek. A 230 mAh-s akkumulátort vezeték nélküli technológiával (Qi szabvány) lehet tölteni, minden olyan felületről, ami erre alkalmas. Például az S10 széria hátlapjáról a PowerShare funkcióval. De van hagyományos USB csatlakozóban végződő töltő is, ami végre dobta a minikoporsó formátumot. A kis négyzetes dobozkába préseltek még egy szilikon szíjat is. Gyárilag egy színben harmonizáló S-es van az órán, de van egy L-es is a biztonság kedvéért.
A telep a mellékelt töltővel körülbelül két óra alatt tölt fel nulláról százra, és nagyjából két és fél napot bír ki masszív igénybevétellel. Folyamatos pulzusfigyelés, alvásmonitorozás, GPS helymeghatározás; a két napban két egyórás intenzív edzés és minden létező értesítés kezelése mellett. Az AoD-t viszont nem használtam. Hangszóró ezúttal nincs, légnyomásmérő és mikrofon viszont igen.
Hirdetés
Hardver, adatkommunikáció, szenzorok
A hardverrel nem szoktak sokat vacakolni, a legtehetségesebb okosórákon elvégezhető feladatokhoz is bőven elég szokott lenni egy alapszintű szett némi operatív memóriával, a saját belső tárhely pedig vagy van, vagy nincs. A Samsung nem változtatott a tavalyi recepten, a specifikáció változatlan maradt, ami egyáltalán nem baj, mert a 10 nanométeres node-on gyártott kétmagos, maximum 1,15 GHz-es Exynos 9110 és a 0,75 GB (786 MB) RAM bőven elég volt. Tárhelyből mondjuk lehetne benne kétszer annyi, de most is csak 4 GB jutott, amin a zeneszámok mellett a rendszer és az alkalmazások is osztoznak. A 4 GB belső tárhelyből körülbelül 1,4 GB szabadon felhasználható raktér marad.
A rendszer kifogástalanul reszponzív és gyors, noha a külön widgettel nem rendelkező alkalmazások nem nagyon maradnak a gyorsítótárban. Ez annyiban egyáltalán nem probléma, hogy még így is pillanatok alatt történik minden. Tulajdonképpen még a szövegbevitel sem kényelmetlen, mert a numerikus elrendezésű billentyűzet ugyan pici, de a panel nagyon érzékeny és precíz. A navigáció leginkább a gombokkal történik, a felső a vissza, az alsó pedig az alkalmazásokat szedi elő. Kivéve hosszú nyomásra, mert akkor kikapcsológombként funkciónál. Dupla nyomásra egyébként tetszőleges feladat rendelhető a bekapcsológombhoz, a vissza gomb hosszú megnyomása pedig a Samsung Payt indítja.
Az adatkapcsolati képességek sem változtak, már ha azt leszámítjuk, hogy a Watch Active nem képes önálló hálózati kapcsolatra és nincs is belőle eSIM-mel szerelt LTE képes variáns. Ezen kívül minden egyezik az előző generációval: a navigációt a GPS és a földi hálózatok és routerek információi mellett a GLONASS, a Galileo és a BeiDou rendszere is segíti, ami előrelépés a Galaxy Watchhoz képest; van mobilfizetésre alkalmas NFC, 802.11b/g/n szabványon kapcsolódó WiFi, de a Bluetooth még mindig 4.2-es verziószámú, amit azért lehet, hogy illett volna 5.0-ra cserélni.
A hívásokkal és értesítésekkel ugye nem tudunk mit csinálni, ha a telefon nélkül indulunk mondjuk futni, de az edzést és az útvonalat így is remekül követi a Watch Active, zenét pedig, maximum 1,4 GB mennyiségben offline tudunk hallgatni, ha az nem FLAC formátumú. Viszont a Spotify az alap alkalmazáskínálat része, ami a Gear S3-mal és Gear S2-vel hajlandó volt offline is együttműködni. A kiválasztott lejátszási listák vagy tartalmak aktív kapcsolat nélkül is elérhetők voltak, nem hisszük, hogy ez változott volna az újabb generációk esetében, de kipróbálni sajnos Spotify fiók hiányában én nem tudtam.
Szenzorok tekintetében sem történt drasztikus változás, kivéve a giroszkópot, ami újdonság. Ezen kívül van fényérzékelő, ami sötétben és éjszaka nagyon hálás dolog; gyorsulásmérő, légnyomásmérő, amihez elérhető ingyenes gyári alkalmazás a Galaxy Store-ban; és pulzusmérő. Én folyamatos mérést kértem, de ezt lehet ritkítani energiatakarékossági megfontolásból, testmozgás vagy aktivitás végzése közben úgyis folyamatosra kapcsol. Kiugró értékeket nem tapasztaltunk, általában reális volt a mért érték. Teljesen életszerű az is, hogy eleve késében, a hőmérsékletnek és az alkalomnak megfelelő tavaszi szettet hirtelen összeállítani közepes intenzitású testmozgásnak minősül. Just girl things.
Tizen 4.0 és One UI, Galaxy Health
A Samsung nyilván maradt a saját rendszerénél. A 4.0 verziószámú Tizenre húzott One UI viszont azon kívül, hogy már így hívják, pont ugyanolyan, mint a Galaxy Watch kezelőfelülete. De tényleg, semmiféle változást nem fedeztünk fel, csak valamivel letisztultabb színvilágú és lett neki egy neve. A kompatibilitás is maradt: Samsung és egyéb androidos készülékek esetében minimum 5.0-s főverzió és 1,5 GB RAM a minimális rendszerkövetelmény, Apple készülékkel pedig iPhone 5-tel vagy újabb modellel működik együtt legalább iOS 9-es verziótól. A kapcsolat Bluetoothon keresztül épül fel.
A készülékek párosítása teljesen felhasználóbarát, az instrukciókat követve képtelenség elrontani és viszonylag gyors is a folyamat. Ehhez szükség lesz a Samsung Wearable (korábban Galaxy Gear) nevű alkalmazásra, ahol egy rakás dolgot állíthatunk be, amit egyébként az órán is megtehetünk, csak valamivel kényelmesebb nagyobb felületen. Az app ugyanolyan, mint eddig, csak sötét alaptémát kapott, de a funkcionalitásában nincs változás. Ahogy sajnos abban sem, hogy az óra csak angolul ért. Úgy viszont remekül. Az intelligens asszisztens és a hang alapú bevitel is csak angolul megy, az előre megadott válaszsablonok viszont a rendszer nyelvét követik.
Még mindig számolatlanul állnak rendelkezésre különböző interaktív és statikus óralapok a gyári lehetőségeken kívül; szinte természetes, hogy a Watch Active-hoz is rögtön találtam egy halom Star Trek témájú számlapot. Az értesítések kezelése és testreszabása teljeskörű, a widgetek sorrendjéről, az alkalmazásokról vagy a telefonnal szinkronizálandó tartalmakról is saját hatáskörben dönthetünk. Az engedélyezett értesítések teljes tartalommal jelennek meg, a küldő alkalmazás nevével, a küldő fél fényképével (ha van neki) és az üzenet teljes tartalmával. Akár hosszabb e-maileket is átfuthatunk és válaszolhatunk is rájuk a Samsung E-mail alkalmazásban, ami az alap alkalmazáskínálat részét képezi.
Lünetta ugye nincs, úgyhogy a navigációt gesztus alapon, illetve a hardveres gombokkal kell megoldani, ami egyáltalán nem kényelmetlen, csak tekerőgyűrűvel mégis jobb volt. Mindenesetre ott a bekapcsológomb, ami egyben a Home is, illetve a főképernyőről, ha már ott vagyunk, a körkörös elrendezésű alkalmazásmenübe visz. A vissza funkciót a felső gomb kapta, egyébként pedig érintéssel lehet haladni a rendszerben. Jobbra húzva az óralapot, az értesítéseknél kötünk ki, amelyeket felfelé simítva törölhetünk, balra indulva pedig az általunk meghatározott sorrendben elérhető widgetek kerülnek elő.
A gyorskapcsolópanel, amelyet szintén úgy szerkesztünk össze, hogy nekünk kényelmes legyen, a képernyőt lefelé simítva szedhető elő. Itt találunk akkumulátor és kapcsolódási információkat, illetve egy halom kapcsolót. Éjszakai és mozis mód, néma vagy rezgés, ne zavarjanak és repülő üzemmód (lehet kérni, hogy legyenek szinkronban a készülék állapotával, így csak egy eszközön kell ezeket beállítani), energiatakérokosság, víz alatti üzemmód, WiFi, GPS és telefon megkeresése. A rendszer kezelése, az egyes lehetőségek és funkciók elérése hihetetlenül kényelmes, egyértelmű és kézenfekvő.
Az alap alkalmazáskínálat szűk és funkcionális. Van áruház, Samsung Pay, ami itthon még mindig nem működik; Samsung Health, amit azért mégis jobb a telefonon babrálni; Bixby, aki csak külföldiül tud; névjegyzék, tárcsázó, üzenetek, időjárás, ébresztő, galéria, zenelejátszó, Spotify, naptár és emlékeztető, illetve világóra. Én pedig ezeken kívül egy számológépet, magasságmérőt, Samsung böngészőt és a Here We Go navigációs appot szedtem le. Mind kifogástalanul és gyorsan dolgozik. Lassan viszont örülnénk egy portolt Facebook alkalmazásnak. Amúgy egy csomó dolog elérhető ingyenesen az Áruházban, például a SmartThings, ha az okosotthonunkat az óráról is óhajtjuk kezelni.
Fitnesz, összegzés
Az aktivitás során összegyűjtött adatokat a Samsung Health kezeli, de alapvetően az órán is hozzájutunk minden lényeges információhoz. Maximum a hosszútávú statisztikákhoz lehet feltétlenül szükség az appra. De tulajdonképpen egy heti statot még az óra is mutat. A víz- és koffeinfogyasztás, a testtömeg és az étel még mindig önbevallásos alapon megy, az óra kizárólag a lépésszámot, lépcsőfokokat, kalóriát, pulzust és az effektív edzést regisztrálja. Meg a stressz szintet valamiféle légzés alapon, de nem jöttem rá a logikájára. Mindenesetre néhány irányított légzőgyakorlat sosem árt.
Tájfutásra én sajnos alkalmatlan vagyok, a teniszt viszont nem ismeri fel automatikusan, úgyhogy indítottam egy Egyéb kategóriájú edzést, amit tisztességesen követett is folyamatos pulzusméréssel és külön lépésszámlálással. Kétkezes fonáknál viszont könnyű beleakadni a szerkezetbe. A mért adatok érzésre és szakmailag (technikai edzés, szakképzett edzővel) is reálisak voltak, a pulzus, lépésszám és az ennek megfelelően elégetett kalória a testtömegemet, koromat és nememet figyelembe véve az évek és a rutin alapján is helytállónak tűntek. A lépcsőzőgépek beépített szenzorai még annyira sem pontosak, mint a hordható eszközök (leszámítva a Polar mellpántjait), az öltözködés pedig nem olimpiai sportág, de edzésnek úgy tűnik, élettanilag nagyon is elmegy.
Szabadtéri edzésre sajnos nem volt lehetőségünk, de feltételezzük, már csak a technikai specifikációból kiindulva, hogy a helymeghatározás pontosabb lenne, mint a Galaxy Watch-csal volt, mivel itt már a Galileo és a BeiDou is besegít. Mindenesetre Pasrétről Remeteszőlősre kocsival remekül elnavigált a Here. Az alvásmonitorozás kissé nehezen indult, első két éjszaka nem dolgozta fel a rendszer, hogy mi van, de harmadnapra úgymond felébredt és felfogta, mikor alszunk. Ebből a szempontból egyébként a Xiaomi Mi Band 2 és helyzetfelismerésben a Nokia Steel volt a csúcs eddig.
A Samsung Galaxy Watch Active igazi mindenes. Professzionális aktivitáselemzésre nem igazán alkalmas, ahogy egyetlen ilyen típusú készülék sem igazán, viszont hiteles és pontos adatokat szolgáltat a hobbiszintű életmódmenedzsmenthez. Az új zárszerkezet mellett azért még mindig kifejezetten kényelmes, viszonylag kompakt és praktikus. Kitűnően kezeli az értesítéseket, plusz, ha hajlandóak vagyunk angolul kommunikálni, válaszolni is kényelmesen és gyorsan lehet kábé bármire, akár egy komplett e-mailt is bediktálhatunk. Én Viber üzenetekre válaszolgattam, amikor nem volt kedvem előszedni a telefont. Persze ehhez nem árt, ha a fogadó fél is ért Bixby nyelven, ami már lehet spanyol, német, vagy francia is az angol, koreai és kínai mellett. A letölthető böngésző pici, de tempós és pont alkalmas arra, hogy hirtelen informálódjunk, viszont kár, hogy az önálló LTE kapcsolat nem opció. Mert, ha van nálunk egy mobil, nyilván inkább azon fogjuk intézni az intézni valót. Azt viszont megtudhatjuk az óráról, hogy van-e értelme egyáltalán elővenni a készüléket. Ha nem hiányoznak a bejövő hívások és értesítések, önálló edzésre így is alkalmas az óra. Van némi hely a zenéknek, a helymeghatározás pontosabb és gyorsabb lett, szenzorosan pedig megfelelően felszerelt, így nincs akadálya, hogy az adatokat egy komolyabb szoftverbe importáljuk a Health helyett vagy mellett, ahogy Bone tette a Galaxy Watch esetében. A lünetta elhagyása kicsit fáj, bár a kezelés így is kényelmes és precíz, csak nem olyan egyedi. A kisebb (42 mm), nem LTE képes Galaxy Watch 90-100 ezer forint körül nyitott, a Galaxy Watch Active pedig 80 ezer forintba kerül hivatalosan. A lünettáért cserébe ezért az összegért kapunk giroszenzort, BeiDou és Galileo támogatást, új típusú zárszerkezettel szerelt, de bármilyen sztenderd 20 milliméteres szíjra cserélhető pántot és sokkal kompaktabb kivitelt. A Galaxy Watch Active pedig kap egy ragyogó tetszett plecsnit, csak úgy, mint az előd.
![]() |
Samsung Galaxy Watch Active |
AliceWake