Samsung Galaxy S6 edge - felívelés, gól

Hardver és TouchWiz

Az S-sorozat lelke a csúcskategóriás hardver, így volt ez akkor is, amikor szoftveres oldalról mégsem volt hibátlan a képlet. Ezúttal gyakorlatilag minden téren beújított a Samsung, a Qualcomm megoldásait hátrahagyva például letette az asztalra a mobilvilág első 14 nanométeres rendszerchipjét, a 64 bites, ARMv8 utasításkészletű, big.LITTLE architektúrájú, nyolcmagos Exynos 7420-at. A FinFET gyártástechnológiának köszönhetően a négy Cortex-A57 mag magasabb órajelen pörög (2,1 GHz), mint amit a 20 nanométeres Snapdragon 810-nek engednek, és teszi ezt alacsonyabb fogyasztás és hőtermelés mellett. A négy, alacsonyabb fogyasztású Cortex-A53-as magot a Samsung 1,5 gigahertzben maximalizálta, ezek felelnek a kisebb feladatokért, de akár be is segíthetnek a négy erős magnak tetszőleges kombinációban. Szintén generációs újdonság az igen gyors LPDDR4 RAM, amiből az S6 edge 3 gigabájtot kapott. Mondjuk akad ma már rivális ennél is több memóriával.

 Samsung Galaxy S6 edge
Ilyen tokok is vásárolhatók az S6 edge-hez, bár ez éppen az aranyszínű modellhez készült [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy S6 edge Samsung Galaxy S5 LG G Flex 2 Motorola Nexus 6
Rendszerchip Exynos 7420 Snapdragon 801 Snapdragon 810 Snapdragon 805
AnTuTu Benchmark 5.x 71040 pont 41753 pont 53561 pont 52783 pont
Vellamo Browser 5698 pont 3248 pont 4443 pont 3736 pont
Vellamo Metal 2594 pont 1495 pont 2170 pont 1574 pont
SunSpider 1.0.2 387,5 ms 433,8 ms 351,5 ms 799,9 ms
Geekbench 3 (single) 1490 pont 950 pont 1248 pont 1030 pont
Geekbench 3 (multi) 5431 pont 2880 pont 4093 pont 3284 pont
GFXBench Man. onscreen 16 fps 11,7 23 fps 12,1 fps
GFXBench Man. offscreen 26 fps 11,8 22 fps 18,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 39 fps 27,7 fps 46 fps 27,6 fps
GFXBench T-Rex offscreen 59 fps 27,3 fps 49 fps 38,7 fps

Az S6 edge újraírta azt, amit eddig a mobilos teljesítményről gondoltunk. Az AnTuTu 64 bites változatával lazán megugrotta a hetvenezres szintet, de a Geekbench többmagos teszteredménye sem semmi. Az S5 és a Note 4 grafikus teljesítménye is köröket kapott, pedig a tavalyi modellek se voltak gyengék. Mindezt az őserőt a szoftver hibátlan sebességre váltja: a TouchWiz versenyre kel bármelyik Nexus vagy Apple felülettel, megakadással én az első, pár tucat szoftvert érintő frissítési és telepítési hullám óta nem nagyon találkoztam. A játékok, így a Real Racing 3 és a Dead Trigger 2 is hibátlanul elfutnak, az Asphalt 8 viszont dadogósra veszi, ami azért furcsa, mert a Note 4 alatt simán elfutott, szóval inkább a játék Mali IGP-s optimalizálása csúszhatott félre. A készülék egyébként nem melegszik jelentősen, így komolyabb órajel leszabályozás sem jellemző, szemben a Snapdragon 810-es eszközökkel.

AndroBench tárolóteszt
Benchmark Samsung Galaxy S6 edge Samsung Galaxy S5 LG G Flex 2 SanDisk 32 GB microSD Class 10 UHS-1
Szekvenciális olvasás 320,28 MB/s 158,53 MB/s 210,61 MB/s 35,57 MB/s
Szekvenciális írás 115,43 MB/s 52,27 MB/s 65,83 MB/s 14,72 MB/s
Véletlenszerű olvasás 4k 76,66 MB/s 14,2 MB/s 19.05 MB/s 8,74 MB/s
Véletlenszerű írás 4k 19,09 MB/s 5,02 MB/s 10,96 MB/s 1,93 MB/s

A belső tárolóról is érdemes szót ejteni, főleg, mivel a Samsung nem győzte hangsúlyozni, hogy az SSD-s sebességeket idéző UFS 2.0-s lapkák mennyire feleslegessé teszik a lomha SD kártyákat. Nos, a microSD foglalat hiányát sokan nem fogják egy könnyen megemészteni, mindenesetre a Samsung reménykedik, hogy a sebesség, a 32, 64 és 128 gigabájtos opciók, valamint a két évig ingyenes, 100 gigabájtos Microsoft OneDrive felhőtárhely enyhíti a fájdalmakat. Az tény, hogy az edge tárolója elképesztően gyors, a Real Racing 3 legkövérebb pályái is másodpercek alatt betöltöttek, és a DDR4 RAM-mal együtt az alkalmazásindítás- és váltás is pillanatok kérdése.

Az új TouchWiz hibátlan sebességen fut a Samsung Galaxy S6 edge-en Világos témák a Samsung Galaxy S6 edge felületén

Nem csak a külső tervezői, hanem a TouchWiz programozói is visszaültek az iskolapadba, aminek az eredménye az eddigi legletisztultabb samsungos felület, jelen sorok írásakor Android 5.0.2-es alapokon. A sötét menühátterek eltűntek, akárcsak az elválasztók a telefonkönyvben vagy a beállítások között, az értesítési panel pedig villámgyorsan pattan le szűkebb és átláthatóbb köntösben öt gyorskapcsolóval, a fényerőcsúszkával, az S Keresővel és a kapcsolatkezelővel. Az értesítési üzeneteket a Lollipop alatt kártyák váltották, amelyek a zárképernyőre is kikerültek. A home gomb kétszeri lenyomása immáron a kamerát indítja, hosszan megérintve pedig a Google asszisztense ugrik fel. Az alkalmazásváltó kártyapakliszerű elrendezést kapott, és a Note 4-hez hasonlóan innen, vagy a váltógomb hosszú lenyomásával tudjuk a kompatibilis appokat egymás fölé dobni. Az osztott képernyős mód mellett ezeket ablakos formában is megnyithatjuk, vagy ikonméretűre összecsukhatjuk, pont mint az említett phableten. A beállítások végre leegyszerűsödtek, jóval kevesebb a menüpont, a gyakran használt tételekből mindenesetre továbbra is kedvenceket állíthatunk össze.

A Samsung Galaxy S6 edge zárképernyője Lollipop stílusú értesítési kártyákkal A beállítások is leegyszerűsödtek a Samsung Galaxy S6 edge menüjében

A főképernyőn alapból 4 x 4-es az ikonkiosztás, de válthatunk 4 x 5-ös és 5 x 5-ös elrendezésre is. A tálcára öt elem fér. A leegyszerűsítés áldozatot szedett: az alkalmazásmenüben nincs többé opció az ábécé szerinti rendezésre, maximum, ha egyenként nekifogunk az átcsoportosításnak. Fontos új eleme a TouchWiznek a témázás, mivel egy-egy vizuális csomag az ikonok és a hátterek mellett az értesítési panel, a beállítások, a zárképernyő, a tárcsázó és még a billentyűzet stílusát is megváltoztatja, sőt: saját értesítési- és csengőhangok is tartoznak egyik-másikhoz. A Marvel Bosszúállók csomag nekem egy kicsit már erős volt, a samsungos lila viszont nagyon jól sikerült, a termékfotókon is ez a téma látható.

A Samsung Galaxy S6 edge különleges hívópanelt kapott Az osztott képernyős mód Samsung Galaxy S6 edge esetében is elérhető

Ha már ívelt a kijelző, akkor ideje munkára fogni: ha akarjuk, az egyik oldalról bármikor előhúzhatunk egy újfajta kapcsolatok panelt, rajta öt ismerősünkkel és elérhetőségükkel. Minden partnerhez tartozik egy szín, és amikor hívnak bennünket, az edge szélei az ő színükkel világítanak. Bár ez igencsak cool, annyira azért mégsem eget rengető dolog. A Note Edge-ből visszatért a kikapcsolt képernyő mellett elősimogatható értesítési oldalsáv, rajta néhány alapinformációval, így az idővel, a dátummal, az időjárással, az értesítésekkel, éjszaka pedig az órával. Az edge extrái ennyiben ki is merültek, de azért akad még néhány touchwizes gesztusvezérlési mód. Ilyen a hívásfogadás a készülék fülhöz emelésével, a képernyőkép készítése vízszintes tenyérhúzással, az értesítések jelzése a telefon felemelésével, valamint a némítás az előlap letakarásával.

A Samsung Galaxy S6 edge remek témázási opciókat kapott Az érintéses ujjlenyomat-olvasóval sokkal gyorsabb feloldani Samsung Galaxy S6 edge-et

Visszatért a régebbi Galaxykból a nagy ikonos egyszerű üzemmód, ami a rosszul látóknak, vagy mondjuk autóban ülve nyújthat segítséget, ilyenkor egyébként besegít az S Voice asszisztens is. A privát mód is tiszteletét tette, amellyel fájlokat, névjegykártyákat, üzeneteket és naptárbejegyzéseket rejthetünk el a kíváncsiskodók elől. Jól passzol ehhez az új, érintésalapú ujjlenyomat-olvasó, ami igen, hasonló, mint ami az újabb iPhone-okban van, azaz csak rá kell tenni az ujjunkat a home gombra, és kész. A dolog több gyors és biztonságos feloldási módszernél: bejelentkezhetünk vele honlapokra és fórumokba, a későbbiekben pedig a Samsung Pay fizetési módszereihez is jól jön majd a biometrikus azonosítás. Az olvasó rendkívül megbízható, és ha több mintát beállítunk hüvelyk- és mutatóujjainkra, tízből tízszer sikeresen felismeri ujjlenyomatunkat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés