Samsung Galaxy S21 és S21+ - húszra akartak lapot húzni

Apró frissítésként üdvözölhetjük a két alap S21-et, és bár van új hardver meg alapból járó 5G, az emlékezetünkben valószínűleg a töltőtlenség, a microSD-s bővíthetőség eltűnése és az AKG füles hiánya marad meg a csökkentett felbontású, 2021 eleji Galaxy eszközökből.

Bevezető, tartozékok

Nem lett Galaxy S30 az S20-ak után, és bár mondhatjuk, hogy az idei évszámhoz is jobban passzol a Galaxy S21, valójában a cikk elején le kell szögezni, hogy ezúttal tényleg csak némi ráncfelvarrásról beszélhetünk a tavalyi szériához képest. Bő egy hónappal hamarabb is jöttek az újdonságok a megszokottnál, hiszen míg korábban február-március környéke volt a bevett, addig idén már január elején lehullott a lepel, és az első, előrendelt példányok lassan meg is érkeznek a leglelkesebb rajongókhoz, élesek a szolgáltatói megrendelőfelületek is.

Talán nem is érdemes hosszen fejtegetni, miért volt szükség arra, hogy rövidítsék az előző Galaxy S-modell életciklusát, elképzelhető, hogy az eladási számokkal nem voltak meggyőzve Dél-Koreában, lehet, hogy a melegedésről és közepes energiatakarékosságáról hírhedt Exynos 990-et szerették volna gyorsabban leváltani, de esélyes, hogy simán csak elkészültek vele, és mivel sem nemzetközi eseményekhez alkalmazkodni, sem pedig saját fizikai rendezvényhez nem kellett előkészülni, így az online bemutatót összerakni is gyorsabban ment, 2021-es csúcsmodellel beelőzni a konkurenciát pedig mindig örömteli.


[+]

Mindazonáltal nagy dolgokról helyett inkább sok apróságról fogunk beszélni a következő pár oldalban, hiszen a változások jelentős része marginális, a szoftveres trükkök pedig végesek, és egy jelentős részük minden bizonnyal érkezni fog az előző szériákra is a One UI 3.1-gyel együtt. Persze, van némi változás a külsőben és a perifériákban is, illetve hatalmasat ugrott az Exynos rendszerchip teljesítménye, de a kamerarendszerhez, a tölthetőséghez és a többi fő paraméterhez nem nyúlt a Samsung, mikor az S21 és S21+ készülékeket küldték gyártásba, még a kijelzőméretek sem változtak, kizárólag a felbontást vették kisebbre technikai okokból.


[+]

Jóval vékonyabb és kisebb lett a doboz a korábbiaknál, de persze ez nem véletlen: a felhasználó csupán a mobilt, a mindkét végén Type-C kábelt, illetve a szokásos SIM-tűt és némi papírt talál odabenn, fülest, jack adaptert és töltőt is külön kell beszerezni hozzá. Ismét egy olyan, az Apple által elindított trend van kibontakozóban az adapter elhagyásával, aminek az egyszeri felhasználó valószínűleg nem örül, de a környezetvédelemre hivatkozva persze sok mindent át lehet vinni, és ha ebben az ütemben haladunk, lassan egy papírzacskóban, pőrén is át lehet majd nyújtani a félmilliós telefont, a többit meg oldja meg mindenki úgy, ahogy akarja. Arról nem is beszélve, hogy a korában Samsung által is árult Type-A-s gyorstöltők mehetnek a kukába, ha a telefonhoz járó kábelt használnánk, ami szintén nem épp pénztárca- és környezetbarát.

Külső, kijelző

Még a kezünkben sem voltak a telefonok, de máris élénk viták indultak a szerkesztőségen belül azon, hogy vajon mennyire elfogadható, hogy műanyag hátlapot kap egy ilyen, elég drága csúcsmobil. Én személy szerint a legtöbb kollégámnál nagyobb pozitívumként tudom értékelni, ha egy telefon prémium anyaghasználatot és összeszerelési minőséget tud felmutatni, ám tény, hogy a műanyag-üveg vitában bőven vannak ez utóbbi ellen is érvek, főleg, ha valaki törte már be pókhálósra az üveg hátlappal szerelt telefonját. Meg akartam szidni a Samsungot azért, amiért ezt a húzást ismét elővette, sőt, a sima Note20 tesztjénél ezt meg is tettem, de ezúttal ettől eltekintek, és erre rögtön két okom is van.


[+]

Egyrészt, azóta megjöttek a mobilok, és kopogtattam, nyomogattam a műanyag hátlapú S21-et a Gorilla Glass üveg hátlapú S21+ mellett, és tényleg marginális a különbség érzetre, másrészt pedig volt nekünk egy szavazásunk pár napja, ahol olvasóinkat arra kértük, döntsék el, hogy ez most ciki-e, vagy nem, és összességében (jelen állás szerint) csak 36%-nyi követőnk gondolta ezt az egészet rossznak, mindenki más vagy érdektelen a témában, vagy akár még jobbnak is gondolja, hogy plasztik az a bizonyos hátsó panel. Úgyhogy innentől fogva teljesen objektív leszek: a műanyag mellett egyértelműen az szól, hogy nem fog betörni és az izzadósabb tenyerűek számára stabilabb fogást biztosíthat, az üveg pedig minőségibb érzetet ad és sokkal kevésbé karcolódik.


[+]

A két konkrét mobil esetén egyébként azt tapasztaltuk, hogy azonos körülmények között néhány fokkal hűvösebb első fogásra az üveg, cserébe kicsit melegebbé is válik a tartósabb használat után, illetve az illesztési hézag az üveg esetén jóval koherensebb a peremeknél: ezek tényleg apróságok, és plasztiktól függetlenül ki merem jelenteni, hogy elmúltak azok az idők, amikor a Galaxy S4 a konkurens HTC One vagy épp Xperia Z mellett egy hitvány tejfölösdoboznak tűnt. Igen, az objektíven szemlélődő többség valószínűleg minőségibb kialakításúnak fog manapság találni egy 12-es iPhone-t, mint a Galaxy S21-et, de ez már itt nagyon kevéssé múlik az anyaghasználaton, sokkal inkább az apró részletek kidolgozottsága és a lehető legjobban elmunkált peremek adják a minőségi többletet az almás oldalnak.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Samsung Galaxy S21 Samsung Galaxy S21+ Samsung Galaxy S20 Huawei Mate 40 Pro Apple iPhone 12 64 GB Xiaomi Mi 10 Pro
Képátló 6,20 hüvelyk 6,70 hüvelyk 6,20 hüvelyk 6,76 hüvelyk 6,10 hüvelyk 6,67 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2400 1080 x 2400 1440 x 3200 1344 x 2770 1170 x 2532 1080 x 2340
Technológia HDR10+ Dynamic AMOLED 2X HDR10+ Dynamic AMOLED 2X HDR10+ Dynamic AMOLED 2X HDR10 OLED Super Retina XDR OLED HDR10+ AMOLED
Képfrissítés akár 120 Hz akár 120 Hz FHD 120 Hz adaptív 60 / 90 Hz 60 Hz 90 Hz
Fehér fényerő 407 / 580 / 965 nit 415 / 560 / 980 nit 410 / 955 nit 446 / 905 nit 529 / 624 nit 491 / 1155 nit
Fehér fényerő (min.) 1,3 nit 1,3 nit 1,5 nit 1,1 nit 3,9 nit 2,0 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 6988 K + kézi 6975 K + kézi 7004 K + kézi 7626 / 6582 K + kézi 6654 K + TrueTone 7345 / 6624 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kijelzők kapcsán a fizikai méret változatlan (6,2, illetve 6,7 hüvelyk a kisebb és a nagyobb változathoz tartozó érték), de a Samsung úgy döntött, hogy a Galaxy S21 és S21+ esetén visszaveszi a kijelző felbontását Full HD-re. Ezzel tulajdonképpen nincs is semmi gond, 400 ppi körül már valószínűleg senki nem fogja azt mondani a mobiljára, hogy pixeles lenne, egyet tudok érteni azzal, hogy az esetünkben 1080 x 2400 pixel fölötti képpontszámú panelre vágyni rétegigény ebben a kategóriában. Cserébe kisebb gond az akár 120 Hz-es képfrissítés mögé hardvert tenni, és valószínűleg az üzemidőn is csak így tudtak reszelni, ha már a kapacitás és a technológia változatlan az akksiban. Úgyhogy mostantól nincs gond a felbontás-állítással, és nem kell variálni a frissítési rátát sem, hiszen 48 és 120 Hz között a megjelenített tartalom és az energiatakarékossági függvényében automatikusan állítja be az optimálisat a rendszer, ráadásul ezt elég jól teszi, a görgetési élmény pedig döbbenetesen jó, a legtöbb ismerősöm, aki megnézte a mobilokat, azt emelte ki, hogy mennyire szép a kijelző és mennyire király érzés vele görgetni, lapozgatni.

Galaxy S21+
Galaxy S21+ [+]

A szépségről pedig leginkább a Dynamic AMOLED 2X technológia gondoskodik: mobilos OLED kijelzők terén a Samsung az összes konkurensénél nagyobb tapasztalatot halmozott fel az évek során, úgyhogy nem véletlen, hogy kiváló élénkséget, mélységet, betekintési szögeket és fényerőt tudnak nyújtani. A teljes kijelzős állandó és a pontszerű, rövid ideig tartó fényerőben is erősek a mobilok (bár a reklámozott 1300 nites elméleti maximumot mi csak az Ultrával tudtuk megütni), a HDR10+ támogatás magától értetődő, a megjelenítési minőséget pedig tényleg látni kell élőben, mert a szavak és a képek biztosan nem adják vissza. A védelemről Gorilla Glass Victus gondoskodik elöl, aktiválhatunk mindig aktív kijelzőt az értesítések és az óra miatt, a szűk kávák ismeretében pedig fent középen egy kameralyuk oldja meg a szelfik kérdését. A precízen működő, tényleg nagyon gyors ujjlenyomat-olvasó továbbra is a kijelzőben kapott helyet, a gyártó azt mondja, hogy 70%-kal nagyobb lett az érzékelő mérete, ami minden bizonnyal csökkenti a sikertelen feloldások arányát.


[+]

Teljesen sík a kijelző a megjelenített felületen, viszont a kávákban egy egészen minimális lekerekítés érhető tetten: mindazonáltal valószínűleg nem lesz rémálom a fóliázás annak, aki az utólagos védelemben bízik. Elöl nagyon jól megoldották, hogy kvázi semmilyen feltűnő perem nincs az alumínium keret és az üveg között, hátul azonban a kamerasziget szélei élesek, a hátlap-keret találkozónál is lehet érezni a találkozást, ilyen téren eggyel jobbnak éreztük az elődöket. Jobb oldalon, mindkettőnél pont ideális magasságban van a bekapcsológomb, és fölötte korrekt távolságban ott van a hangerőszabályzó páros is, a nagyobbik modell esetén már kicsit nehezen érhető el, de akinek az egykezes kezelés fontos, továbbra is a kicsit érdemes választania, papíron nem sok, de érzésre markáns a különbség a méretekben és a tömegben.


[+]

Egyetlen darab csatlakozónk van alul, ez a szokásos, jól ismert USB Type-C. Szintén itt alul látni a szokásos, multimédiás hangszórót, illetve a SIM-tálcát is, verziótól függően létezik szimpla és dupla nanoSIM-es változat is, nálunk ez utóbbi járt. Az eSIM viszont minden esetben opció lehet. A bal oldalon csak az alumíniumba ékelt műanyag antennakilépők törik meg a homogenitást, és ellenben csomó konkurenssel, itt ez már-már feltűnő jelenség, nem felületkezelik pontosan ugyanolyan árnyalatúra ezeket, mint sokan mások. Fontos még kiemelni, hogy a készülékek IP68 védettséget kaptak.

Exynos 2100, One UI 3.1

Ha van nagyon fontos része az új Galaxy S21-sorozatnak, az minden bizonnyal a hardver. Amerika és Kína számára továbbra is Qualcomm chipsettel, azon belül is a legfrissebb Snapdragon 888-cal szállítja a mobilokat a gyártó, más helyeken, így Magyarországon is az Exynos chippel szerelt változatokat kapja kézhez a vásárló. Az előző Exynos chipset sajnos energiatakarékosságban és hőmenedzsment szempontjából nem sikerült túl jól, ennek tükrében vártuk igazán az 5 nanométeres gyártástechnológiájú Exynos 2100 érkezését. Az EUV node-on gyártott lapka papíron is fejlődött egy komolyabbat, háromklaszteres processzorkiosztást használ nyolc maggal, az élen 2,9 GHz-re skálázott ARM Cortex-X1 egységgel. Ehhez csatlakozik három 2,8 GHz-es Cortex-A78 és négy takarékos, 2,2 GHz-es Cortex-A55 mag. A grafikus feladatokat a Mali-G78MP14 látja el. Processzor terén markáns a fejlődés, és a grafikai oldalon is látható az előrehaladás, bár ebben szerepet játszik az is, hogy kevesebb pixelt hajt elődjénél az új duó.

[+]

Az elődök esetén itt-ott éles kritika érte a terhelés alatti masszív melegedést, és bár komoly erőfeszítéseket tett a Samsung, hogy ezt visszafogja, az eredményt csak részben mondhatjuk sikeresnek, két-három benchmark teszt egymás után történő lefuttatása során akár 30%-os thermal throttling is reális volt, a hátlap pedig 43-46 fokra melegedett fel úgy, hogy szobahőmérsékletről indultunk, és csak hevertek az asztalon a termékek.

Tech2 Laci hőkamerával is mért: bal szélen P40 Pro, jobb szélen OnePlus 8 Pro, mindkettő jelentősen hűvösebb maradt
Tech2 Laci hőkamerával is mért: bal szélen P40 Pro, jobb szélen OnePlus 8 Pro, mindkettő jelentősen hűvösebb maradt a középen lévő S21-triónál [+]

Mindazonáltal a rendszersebességgel nincs gond, persze az Asphalt 9 ezen a készüléken is tud akadozni, de ez nem túl nagy meglepetés, az általános használatban leginkább az akár 120 Hz-es kijelző folyamatosságát fogjuk élvezni, játékokban pedig nagy általánosságban mindig megmutatkozik a csúcshardveres teljesítmény, kompromisszumok nélkül. 8 GB RAM és 128 GB-nyi UFS 3-as tároló jár az alapcsomaghoz, a microSD-s bővítésnek búcsút kell intenünk, ahogy a RAM sem lesz több semmiképpen, viszont dönthetünk úgy, hogy 256 GB-os belső tárhellyel választjuk az eszközöket. Maga a rendszer körülbelül 24,5 GB-ot foglal el első bekapcsolás után, de emellett nagyon szerény a gyári alkalmazáskínálat.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Samsung Galaxy S21 Samsung Galaxy S21+ Samsung Galaxy Note20 Ultra Huawei Mate 40 Pro Apple iPhone 12 64 GB Xiaomi Mi 10 Pro
Rendszerchip Exynos 2100 Exynos 2100 Exynos 990 HiSilicon Kirin 9000 Apple A14 Bionic Snapdragon 865
AnTuTu Bench. 8.x 663503 pont 678341 pont 525049 pont 708364 pont 550557 pont 592695 pont
Geekbench 5 (single/multi) 1093 / 3606 pont 1082 / 3581 pont 546 / 2702 pont 1010 / 3741 pont 1578 / 3826 pont 896 / 3326 pont
GFXBench Car Chase onscreen 51 fps 52 fps 45 fps 48 fps 53 fps 42 fps
GFXBench Car Chase offscreen 66 fps 66 fps 50 fps 68 fps 72 fps 51 fps
GFXBench Man. onscreen 119 fps 119 fps 102 fps 90 fps 58 fps 88 fps
GFXBench Man. offscreen 175 fps 178 fps 82 fps 169 fps 182 fps 122 fps
AndroBench Sequential Read 1614,65 MB/s 1633,02 MB/s 1653,64 MB/s 2007,25 MB/s - 1727,61 MB/s
AndroBench Sequential Write 990,18 MB/s 1021,78 MB/s 767,18 MB/s 1255,25 MB/s - 753,44 MB/s
AndroBench Random Read 299,22 MB/s 308,45 MB/s 194,28 MB/s 388,62 MB/s - 228,32 MB/s
AndroBench Random Write 280,36 MB/s 277,65 MB/s 221,29 MB/s 523,34 MB/s - 213,21 MB/s

Az Android 11-es főverzió mellé One UI 3.1 tartozik ak ét új modellben, és természetesen a biztonsági csomag is teljesen friss, tesztünk írásának pillanatában januári. A Samsung kezelőfelülete továbbra is az egyik legkomplexebb, legátgondoltabb megoldás, ami androidos fronton létezik, logikusan felépített, rengeteg extra van a beállítások közt, nagyon könnyű kezelni, ugyanakkor nyújtani tudja a mobilfüggők által várt extrákat is. Még mindig a három virtuális gombos rendszerkezelés jár bekapcsolás után, de szabadon variálhatunk a gesztusvezérléssel, még mindig megvan a gyártó által kezdetben indított, de gyorsan befulladt, három gomb helyéről felhúzós gesztusvezérlés, és a hagyományosan ismert gesztusvezérlés is adott, ahol alulról felfelé húzással tudunk a kezdőoldalra vagy az alkalmazásváltóba ugrani, oldalról befelé húzva pedig visszaléphetünk egyet.

[+]

A One UI 3 az előző főverzióhoz képest hozza az Androidból származó alapvető újdonságokat, élükön az új alkalmazásengedély-rendszerrel és a csoportosított értesítésekkel, de a felületen is variáltak valamelyest, az értesítési függöny pedig kapott egy áttetszőséget, és beállíthatjuk, hogy alapértelmezetten csak kis kártyákon, vagy részletekkel együtt jelenjenek meg a notik. Elővehető továbbá egy, az elmúlt 24 órára vonatkozó értesítési előzménylista. Adhatunk áttetszőséget a gyári widgeteknek is, hogy még többet tudjunk élvezni a háttérképünkből, a hangerőszabályzó pedig jobb oldalra került felülről, lett duplakoppos altatás az ébresztés mellé, a hívóképernyő is megváltozott valamelyest, és egész biztos vagyok abban, hogy aki velem ellentétben folyamatos One UI-felhasználó, az tucatjával talál még ilyen és ehhez hasonló apróságokat.

[+]

Az akár vezeték nélküli DeX óriási érv rengeteg Samsung felhasználónál, az asztali mód ugyanis tényleg tud nagyon hasznos lenni, a Windows-összekapcsolás nagyon jól jöhet azoknak, akik rendszeresen visznek át adatokat a számítógépükre a mobilról, és ha van például táblagépünk, akkor a Samsung accounton keresztül bármikor tudjuk másik eszközön folytatni a megkezdett munkát az Internet vagy a Notes alkalmazásban, más kérdés, hogy ezeket a programokat egyébként ezekre a készülékekre utólag kell feltelepíteni, mert egyik sincs benne az alaprendszerben. Előre telepítették azonban az Android Autót, és persze olyan extrák is vannak, mint az alkalmazásklónozás a többfiókos használathoz.

[+]

Nem maradt el az Edge panel, mindenfelé időzíthetünk sötét módot, mindig aktív kijelzőt, variálhatjuk a betűméretet és stílust, és persze az utóbbi idők egyik fő trendszava, az adaptív is mindenhol megjelenik, legyen szó képfrissítésről, szemkímélésről, fényerőről, akkumulátorkezelésről, értesítésekről: itt tényleg minden adaptív, úgyhogy én lehetőleg mindenkti eltanácsolnék azoktól az ivós játékoktól, ahol az apropót az adaptív szó adja a Samsung rendszerében. Meg persze, ha már a nyelvészkedésnél tartunk, láthatóan a Samsung sem tudja/akarja egyszer, alaposan felülvizsgálni a fölösleges rövidítéseket, teljesen vált. hely. lehet eff. érthet. dolg. találk.

[+]

Amennyire komplex maga a One UI rendszer, annyira szegényes lett az alkalmazáskínálat: ahogy a felhasználó bekapcsolja a készüléket, még egy számológépet vagy egy zenelejátszót sem fog találni a szoftverek között, tényleg csak a legalapabb dolgokat tették bele az alaprenderbe, a Samsung mappa mindössze fájlkezelő, Bixby és AR-zóna elemekből áll, a Google-nél is csak a Chrome, Gmail, Térkép, Duo, YouTube és furcsa módon a Messages szolgáltatásokat találjuk, ezen felül van egy OneDrive, egy Galaxy Store (meg persze Play Áruház), továbbá Netflix, Game Launcher (de a Play Játékokat már lehet külön letölteni) és egy azonnal frissítésért kiáltó Facebook.

[+]

Jó ideig érezhettük a Samsung ambícióját azzal kapcsolatban, hogy mindenre saját megoldással rukkoljanak elő szoftverkínálat terén, ez viszont egyre inkább szofisztikálódik, mostantól már a balra elhúzható híroldalnál is a Google Feed az alapértelmezés, a Samsung Free csak választható, az üzenetkezelő alkalmazások közé pedig csendesen bekerült a Google Messages app is az alapértelmezett Samsung szoftver mellé, de ha az egyébként igen jól sikerült gyártói böngészőre, online szinkronizálható jegyzettömbre, vagy egyéb, korábbról jól megismert szoftverekre van szükségünk, el fogunk tölteni némi időt a Galaxy Store-ban. Adunk hozzá egy kis segítséget.

Kamera, multimédia

Kamerás fronton a Bone123 kolléga tollából rövidesen érkező Galaxy S21 Ultra tesztje lesz igazán izgalmas, itt és most tulajdonképpen csak egy emlékezetfrisítésre van szükség, hiszen hardveresen semmit nem változott a Galaxy S21 és S21+ kamerája az elődökhöz képest. A nagyobbik változatról is eldobták a 0,3 megapixeles ToF kamerát, annyira valószínűleg senkinek nem is fog hiányozni, így most már mindkét készülék hátlapján az a három-három kamera van, ami konkrét fotós/videós képalkotásért felel. Három látószög, egy főkamera, egy zoomkamera és egy széleslátó dolgozik a készülékeken, egyesével nézzük most át ezeket.

[+]

A főkamera 12 megapixeles képeket készít, f/1,8-as apertúrájú lencsével, optikai képstabilizálással, 1,8 mikronos szenzorpixellel és Dual Pixel autofókuszával egy absozlút ideális opció a napi használat során, hagyományos mobilos látószöggel, mindenféle quad-Bayer trükkök nélkül, egyszerűen jó minőségben. 1/1,76 hüvelykes fizikai méretű szenzorról beszélünk, a 35 mm ekv. gyújtótávolság 26 milliméter. A jól ismert szoftveres opciók itt is egytől egyig megvannak, de most ezek részletezése helyett beszéljenek inkább a fotók.

Főkamera, 12 megapixel

Nagyon megbízhatóan és ügyesen dolgozik a szoftver, selejtes fotó szinte nem is jött ki a főkamerából, az automata mód tényleg úgy működik, ahogy működnie kell. Korrekt fehéregyensúllyal, jó lencseképpel (bár a széleken enyhe torzítással), és megfelelő dinamikával találkozunk, noha részletből és vonalélességből el tudnánk többet képzelni, ez némi nagyítással válik igazán szembeötlővé. A homogén felületeket enyhén zavarosra tudja mosni a rendszer, itt-ott tetten érhető az agresszív jpg-tömörítés, és az automatikus HDR is sokszor túldolgozik de azt kell mondanunk, hogy szinte fényviszonyoktól függetlenül, általánosan jónak mondható képek születnek.


[+]

A lenyűgöző zoomfotók is az Ultrától fognak érkezni, hiszen a Galaxy S21 és S21+ leginkább felbontásból csinálja a nagyítást, 64 megapixeles szenzorának 35 ekv. gyújtótávolsága mindössze 29 milliméter, tehát a főkamerához képest alig van hardveres nagyítás: ennek előnye, hogy aránylag rugalmasan tudunk mozogni a nagyítás mértékével attól függően, hogy miként adja ki jól a kompozíció, viszont a mélység-hatás nem annyira erős, és persze a minőség sem olyan, mintha natív zoomban fotóznánk egy méretes szenzorral a háttérben. Szoftveres újdonságként érdemes megemlíteni a zoom lockot, ami azt csinálja, hogy 3x-os nagyítás fölött az érintéssel nem csak fókuszálunk, hanem a rendszer egyszersmind célpontként érzékeli a pontot, és kompenzálja a kisebb kézmozgásainkat, igyekszik a képen tartani az objektumot.

3x-os zoom, 12 megapixel

Ahogy azt említettük, az aránylag homogén élesség miatt kissé digitálisnak tűnnek a nagyított fotók, ez nyilván nem véletlen. Mindazonáltal a részletesség, a vonalélesség és a dinamika megérdemel minden dicséretet, meglepően alacsony a zajszintés bizony sok olyan téma van, ahol érdemes lehet bevetni a főkamera helyett.


[+]

A széleslátó egység 12 megapixeles szenzorral, illetve f/2,2-es apertúrájú lencsével dolgozik. 13 milliméterre számolhatjuk át a gyújtótávolságát, vagy ha úgy tetszik, 120 fokos látószöget biztosít. Hangulatfotókhoz és szuperstabil videókhoz vehetjük igénybe leginkább.

Nagylátó, 12 megapixel

Ha a nettó képminőség a fontos, valószínűleg nem a nagylátót fogjuk igénybe venni, az ugyanis kissé elmarad az előző kettőtől, tud hiányozni az autofókusz, nincs túl sok részlet, nem igazán jó a lencsekép a széleken, sok helyen felbukkan a kromatikus aberráció, és a zajszűrés is kissé túlzónak látszik. Jó fényviszonyok között hangulatos tud lenni, de este vagy beltérben nagyon sokszor vérzik el. Mutatunk fotókat a 10 megapixeles, f/2,2-es szelfikamerától is, íme egy nappali és egy esti tesztkép.

Videós téren nem kell túlértékelni, hogy akár 8K felbontás is rögzíthető, hiszen 24 fps mellett kissé képregényszerű az élmény, viszont 4K-ban, 30 vagy 60 fps mellett igen jó felvételek tudnak készülni, jó az általános minőség kép és hang terén egyaránt, és persze sokat hozzáad a hardveres stabilizálás is az örömhöz. A szuperstabil mód mai viszonylatban kicsit sok képminőségbeli kompromisszumot kér a finom mozgásokért és a lépkedés tompításáért, de ha amúgy is Full HD-ban videózunk, érdemes lehet rá egy alternatívaként gondolkodni, immár 60 fps-ben is. Adott esetben elő lehet kapni a profi videós módot is, ahol érzékenységet, záridőt, fókuszt, fehéregyensúlyt, illetve telítettséget és kontrasztot is lehet babrálni, illetve konfigurálhatjuk a mikrofonokat külső forrásból is engedélyezhetünk felvételt. A szintén új rendezői mód egyszerre enged betekintést mind a négy kamera élőképébe. 4K-ban, 30 fps-ben váltogathatunk a három hátlapi szenzor között.

Videólejátszáskor nem ütközünk hardveres gátba, a felbontásokkal 8K-ig szabadon játszhatunk, van HDR10+ támogatás (YouTube-on is), a már-már lenyűgöző, OLED-es képi világhoz pedig ehhez passzoló minőségű sztereó hangszórópár társul, a mobil alján van egy dedikált multimédiás egység, a másodlagos pedig a telefonáláshoz is használt előlapi. A teljesítménykülönbségből adódik egy minimális bal-jobb csatornás differencia, de bőven elfogadható mértékben.

[+]

Fülhallgató és jack-átalakító sincs a dobozban, tehát a többség valószínűleg valamilyen Bluetooth-megoldást fog használni, viszont a streamelés mehet akár HD-ben vagy HDR-ben, teljes körű támogatás van gyártói és szinte minden tartalomszolgáltatói oldalról egyaránt. FM-rádió a mi régiónkban nincs, zenelejátszóból pedig leginkább azt szerzünk be, amit akarunk, hiszen egy dedikáltan zenei szoftvert sem raktak fel előre.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A Galaxy S21-szériában már nincs olyan mobil, ami ne kapta volna meg az 5G-s támogatást, viszont egy csavar itt is van a történetben, hiszen a hozzánk érkező modellek a nagyon rövid hatótávú, ámde villámgyors mmWave támogatást nem kapták meg, kizárólag Sub6-os frekvenciatartományban működnek a legmodernebb mobilhálózatokon. Van továbbá szimpla és dual nanoSIM fogadására felkészített példány is, de az eSIM minden esetben opció. A 4G teljes körű és minden hazai frekvenciát támogat (4x4 MIMO, 7CA, 2000/150 Mbps).

[+]

A kétcsatornás WiFi modem 802.11a/b/g/n/ac/ax szabványokat támogatja jó érzékenységgel (Direct, HotSpot, HE80, MIMO, 1024-QAM, 1,2 Gbps-os le- és feltöltés), a Bluetooth 5.0-s (A2DP, LE), az USB pedig 3.2-es (Type-C, MTP, OTG, DisplayPort @ 4K/60 FPS DeX), összességében tehát tényleg a csúcsot képviseli az adatátvitel, az NFC és a Samsung Pay adódik mobilfizetési alternatívaként, a hagyományos MST-t ezzel a szériával kivezeti a gyártó. A kétcsatornás GPS-vevő esetén az A-GPS, GPS, GLONASS, Galileo és Beidou műholdak kerülnek képbe, persze gyors és stabil a pozíciószerzés, minden rendben van navigációs oldalon. Jól működik a képernyőbe épített távolságérzékelő és abszolút dicsérhető a beszélgetési hangminőség.

Huawei Mate 40 Pro és Galaxy S21+
Huawei Mate 40 Pro és Samsung Galaxy S21+ [+]

Samsung Galaxy S21 és S21+
Pro
Kiforrott csúcskészülékek, és előnyükre szolgál az új design
IP68 és elöl Gorilla Glass Victus védettség
Gyönyörű AMOLED kijelző, 120 Hz-es görgetési élmény
A tavalyról maradt kameraszett ma is tisztességes
Kontra
Nincs microSD-bővítés, nincs AKG fülhallgató
Hiányzik a 3,5 milliméteres jack és az átalakító is
Nem fejlődött a tölthetőség, nincs töltőfej sem a dobozban
Barátságtalan árazás, indokolatlanul combos felár a nagyobbért
Pontozás
Kialakítás, védelem 9 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftverfelület 8 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 8 pont
Adatkommunikáció 9 pont
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 6 pont
Indulóár (Galaxy S21, 8/128 GB, HUF) 329 990
Indulóár (Galaxy S21+, 8/128 GB, HUF) 409 990

4000 mAh kapacitású maradt a kisebb modell akkumulátora, a nagyobbé viszont 4800 mAh-sra nőtt, és nagyjából ezzel arányosan, körülbelül 15-25%-kal számíthatunk jobb üzemidőre a nagytól, függően attól, hogy milyen felhasználás van terítéken, mennyire dolgozik a hardver. Szintetikus videós teszben tényleg markánsan ellép az S21+ üzemideje, viszont játékoknál aligha tud felülkerekedni. Hang nélkül, adaptív képfrissítéssel, 150 nit körüli fényerővel 15-17 órák simán kijöhetnek vidóenézéssel vagy egyszerű böngészéssel, a mindennapi élet meg bő egy, vagy szűk kétnapos üzemidőt produkál, a nagyobb modellel valószínűleg könnyebb lesz minden második estés töltésre berendezkedni. A gyári töltőfejjel ugyebár semennyit nem tudunk tölteni, viszont egy megfelelő, USB PD 3.0 szabványú adapterrel kihasználhatjuk a 25W-os vezetékes töltést, amivel 60% körüli értékre tölthetünk fél óra alatt, és kicsit több mint egy óra alatt látjuk meg a 100%-os számot az akksival kapcsolatban. Van vezeték nélküli (Qi/PMA) töltés 15W-os maximummal, és fordítva is működik, a fülhallgatónk töltőtokját, vagy esetleg egy másik, vezeték nélkül tölthető mobilt 4,5W teljesítményű töltéssel segíthetjük vezeték nélkül.

Összegzés

Ahogy azt a Samsung Galaxy S-szériától az elmúlt tizenegy évben megszokhattuk, ismét megbízható és kiforrottnak érződő készülékekkel találkoztunk, amiknek egészen jót tett a kamerafélszigetes designfrissítés, és amiknél végre nem csak opció, hanem alapfelszereltség az 5G. A One UI megjelenése az új verzióval egyértelműen jobb lett, a gyári extrázottsága és a testreszabhatósága továbbra is igen vonzóvá teszi, a kamerák jó minőségűek és betonbiztosak egy kezdő kezében is, a tartósságról pedig remélhetőleg gondoskodni fog az alumínium keret, az IP68-as védettség és a Gorilla Glass Victus előlap. Újdonságként érkezett az 5 nanométeres Exynos 2100, és bár a teljesítményre Full HD felbontás mellett alig panaszkodunk, a melegedés viszont határozottan intenzívebb a hasonló teljesítményszintű Qualcomm hardverekénél, úgy tűnik, nem sikerült teljesen kihozni az előző Exynos-széria összes méregfogát. A Galaxy S20-akhoz képest pedig leginkább csak a hardver és az 5G jelent érdemi különbséget, a 120 Hz-es, gyönyörű AMOLED kijelző már ott is megvolt, ráadásul Full HD helyett QHD felbontással, a kamera hardvere és a legtöbb szoftveres trükk szintén az elődből maradt meg, ahogy az 5G-n kívül az adatkommunikációs csomag többi részét és a tölthetőséget is emelték tavalyról. Üzemidőben van némi fejlődés az elődhöz képest, ez minden bizonnyal múlik a kijelzőn és az optimalizáláson is, hiszen az akksi mérete csak az S21+ esetén nőtt, és ott sem jelentőset.

A kevésbé pozitív dolgok közé tartozik a sima S21 műanyag hátlapja a karcállóság szempontjából, szomorú, hogy kivették a szériából a microSD-bővíthetőséget, és annak sem örülünk túlzottan, hogy a dobozból az AKG fülhallgató és a töltőfej is kikerült, ráadásul még egy jack adaptert sem talál a felhasználó a csomagban. A One UI extrázottsága remek, viszont a gyári szoftverkínálat elég karcsú, ha már széleskörű támogatást nyújt hozzá a Samsung, akkor érdemes lenne a Notes és az Internet alkalmazásukat előre telepíteni, és kissé furcsán hat, hogy a frissen beaktivált S21-ekben még egy számológépet meg egy zenelejátszót sem talál a felhasználó: persze ezek könnyen pótolhatóak, de egy efféle mobilnál érdemes a kevésbé képzett felhasználókra is gondolni, akik nem a Galaxy Store-ral álmodnak és a Play Áruházzal ébrednek. A legnagyobb gond pedig az árazásban keresendő: a Samsung a sima S21 nyitóárát több piacon jelentősen csökkentette a tavalyihoz képest, nálunk ehhez képest – az adóterheken és a gyenge forinton túlmutató módon – még emelkedett is az összeg, de ami igazán fájó, az az S21+ felára, ami döbbeneteset ugrott a tavalyihoz képest: egyáltalán nem értjük azt a 80 ezer forintnyi különbséget, ami a két eszköz mérete és akksija miatt merül fel. Úgyhogy az irreális árkülönbségek miatt ezúttal csak a sima S21 kap plecsnit, de ebbe már erősen beleszámoltuk azt, hogy a mai androidos csúcsmodellek között aránylag kompakt eszközről beszélünk, és ismerjük a gyártó általános megbízhatóságát. De ez így most sajnos egyáltalán nem lett olyan erős, mint amit vártunk volna.

Samsung Galaxy S21

szentkuti11

Specifikáció (Galaxy S21)

Samsung Galaxy S21
Samsung Galaxy S21 Külső
Méretek 151,7 x 71,2 x 7,9 milliméter
Tömeg 169 gramm
Színvariációk Phantom Gray (fantomszürke), Phantom White (fantomfehér), Phantom Violet (fantomlila), Phantom Pink (fantomrózsaszín)
Kijelző képátlója 6,2 hüvelyk
Képaránya 20:9
Felbontása 1080 x 2400 pixel (421 ppi)
Típusa, frekvenciája Dynamic AMOLED 2X, 120Hz
Értesítő LED nincs
Biometrikus védelem ujjlenyomat-olvasó (kijelzőben)
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Exynos 2100, 5 nm
Processzor 1 x 2,9 GHz Cortex-X1 & 3 x 2,8 GHz Cortex-A78 & 4 x 2,2 GHz Cortex-A55
Grafikus chip Mali-G78 MP14
RAM, tárhely mérete 8 GB, 128 GB vagy 256 GB
Memória bővítése nincs
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/B2/B3/B4/B5/B6/B7/B8/B9/B12
B17/B18/B19/B20/B26/B28/B32
5G n1/n3/n7/n8/n20/n28/n38/n41/n77/n78
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
eSIM támogatás van
Bluetooth 5.0 (A2DP, LE, SBC, AAC, AptX)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/6 (kétcsatornás, HotSpot, Direct)
USB USB 3.2 (Type-C, MTP, OTG)
Navigáció A-GPS, GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou
NFC van
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 11, One UI 3.1
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 12 megapixel (26 mm, 1/1,76", f/1,8, PDAF, OIS)
64 megapixel (29 mm, 1/1,72", f/2,0, 3x hibrid zoom)
12 megapixel (13 mm, 1/2.55" f/2,2, ultraszéles)
LED villanó
Előlapi kamerarendszer 10 megapixel (26 mm, f/2,2)
Videófelvétel 4K (30, 60 fps), 1080p (30, 60, 240 fps), 8K (24 fps)
Jack kimenet nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 4000 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 25 watt
Vezetékmentes töltés 15 watt, Qi/PMA
Egyebek
Giroszkóp, gyorsulásmérő, iránytű, barométer, közelségérzékelő, fényérzékelő

Specifikáció (Galaxy S21+)

Samsung Galaxy S21+
Samsung Galaxy S21+ Külső
Méretek 161,5 x 75,6 x 7,8 milliméter
Tömeg 200 gramm
Színvariációk (dőltek nem érhetők el itthon) Phantom Black (fantomfekete), Phantom Silver (fantomszürke), Phantom Violet (fantomlila), Phantom Pink, Phantom Gold, Phantom Red
Kijelző képátlója 6,7 hüvelyk
Képaránya 20:9
Felbontása 1080 x 2400 pixel (394 ppi)
Típusa, frekvenciája Dynamic AMOLED 2X, 120Hz
Értesítő LED nincs
Biometrikus védelem ujjlenyomat-olvasó (kijelzőben)
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Exynos 2100, 5 nm
Processzor 1 x 2,9 GHz Cortex-X1 & 3 x 2,8 GHz Cortex-A78 & 4 x 2,2 GHz Cortex-A55
Grafikus chip Mali-G78 MP14
RAM, tárhely mérete 8 GB, 128 GB vagy 256 GB
Memória bővítése nincs
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/B2/B3/B4/B5/B6/B7/B8/B9/B12
B17/B18/B19/B20/B26/B28/B32
5G n1/n3/n7/n8/n20/n28/n38/n41/n77/n78
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
eSIM támogatás van
Bluetooth 5.0 (A2DP, LE, SBC, AAC, AptX)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/6 (kétcsatornás, HotSpot, Direct)
USB USB 3.2 (Type-C, MTP, OTG)
Navigáció A-GPS, GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou
NFC van
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 11, One UI 3.1
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 12 megapixel (26 mm, 1/1,76", f/1,8, PDAF, OIS)
64 megapixel (29 mm, 1/1,72", f/2,0, 3x hibrid zoom)
12 megapixel (13 mm, 1/2.55" f/2,2, ultraszéles)
LED villanó
Előlapi kamerarendszer 10 megapixel (26 mm, f/2,2)
Videófelvétel 4K (30, 60 fps), 1080p (30, 60, 240 fps), 8K (24 fps)
Jack kimenet nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 4800 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 25 watt
Vezetékmentes töltés 15 watt, Qi/PMA
Egyebek
Giroszkóp, gyorsulásmérő, iránytű, barométer, közelségérzékelő, fényérzékelő

Azóta történt

Előzmények